Again and Again - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42

Thread: Again and Again

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Να σε ρωτήσω... Οι ιδεοληψίες πότε ξεκίνησαν; Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου χωρίς αυτές; Υπήρχαν στιγμές με τα φάρμακα που δεν είχες καθόλου; Μπορείς να φανταστείς πώς θα ήταν αν τα έκοβες;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Ο ψυχίατρος σου είναι και ψυχοθεραπευτής; Δεν σου είπε τι να κάνεις όταν έρχονται αυτές οι σκέψεις; Οι όποιες ιδεοληψίες τελοσπάντων; Βάζε ξυπνήτηρια για να τηρείς τουλάχιστον τις ώρες... Εμένα έτσι κι' αλλιώς μου είπαν πως η ψυχοθεραπεία δεν πολυβοηθάει στους ψυχαναγκασμούς... Έχω δοκιμάσει τα πάντα... εκτός από φάρμακα...

  3. #18
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Είχα από παλιά αλλά δεν ασχολιομουνα ήξερα ότι είναι από το άγχος αλλά πέρσι μετά από μια κρίση άγχους με έπιασε καλά τότε έκανα θεραπεία με cipralex αλλά μόλις διεκοψα μέσα σε μια εβδομάδα με ξαναεπιασε άλλαξα γιατρό και θεραπεία ....φυσικά και θυμάμαι το εαυτό μου χωρίς αυτές ...μπορεί να είχα αλλά δεν έδινα σημασία ....χωρίς θεραπεία να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω .....

  4. #19
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ο ψυχίατρος σου είναι και ψυχοθεραπευτής; Δεν σου είπε τι να κάνεις όταν έρχονται αυτές οι σκέψεις; Οι όποιες ιδεοληψίες τελοσπάντων; Βάζε ξυπνήτηρια για να τηρείς τουλάχιστον τις ώρες... Εμένα έτσι κι' αλλιώς μου είπαν πως η ψυχοθεραπεία δεν πολυβοηθάει στους ψυχαναγκασμούς... Έχω δοκιμάσει τα πάντα... εκτός από φάρμακα...
    Τι εννοείς οταν λες η ψυχοθεραπεία δεν βοηθαει; Γιατί δεν βοηθαει;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Ο λόγος που σε ρωτάω είναι επειδή εγώ έχω διάφορες ιδεοληψίες από μικρή ηλικία και τα τελευταία 3 χρόνια έχουν γίνει αφόρητες σε σημείο που κατέληξα σε γιατρούς και ψυχολόγους. Χώρια η κατάθλιψη. Και δεν μπορώ να με φανταστώ να ζω χωρίς ψυχαναγκασμούς! Δεν θα είμαι εγώ. Γι' αυτό σε ρώτησα. Από την άλλη η γιατρός μου είπε πως μια κοπέλα που παίρνει φάρμακα έμεινε έγγυος και της είπε να τα διακόψει. Δέχτηκε να το κάνει μόνο μέχρι να γεννήσει γιατί πλέον δεν μπορεί να φανταστεί την ζωή της ΞΑΝΑ με ψυχαναγκασμούς και να τραβάει αυτή την κόλαση. Οπότε... Μάλλον για να ηρεμήσεις πρέπει να μείνεις συνεπής σε ΜΙΑ θεραπεία και κάθε φορά να το συζητάς κάπως ψυχοθεραπευτικά με τον γιατρό σου. Το θέμα είναι να αναγνωρίζεις τις ιδεοληψίες, να ξέρεις από πού προέρχονται (από την αρρώστια και τον έντονο άγχος) και να τις αντικαθιστάς με άλλες καλύτερες και δημιουργικές ή όσο γίνεται να τις αγνοείς. Με την σωστή θεραπεία και δική σου πειθαρχία υποθέτω πως όλα θα πάνε καλά! :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τι εννοείς οταν λες η ψυχοθεραπεία δεν βοηθαει; Γιατί δεν βοηθαει;
    Εννοώ ότι δεν τους εξαφανίζει. Μαθαίνεις να τους διαχειρίζεσαι. Εξαφανίζονται ποτέ; Η ψυχίατρος μου είπε όχι...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Όλα καλά θα πάνε θετική σκέψη θέλει και κινητικότητα ....όσο αφηνεσαι τόσο πιο πολύ σε επιρεαζει πρέπει να κάνουμε πράγματα που μας απασχολούν ... ευχάριστα όσο γίνεται ...για ολα υπάρχει λύση όπως προείπα αρκεί να το θέλουμε και να κάνουμε προσπάθεια ....όσο μπορείς να έρχεσαι σε επαφή με αυτά που φοβάσαι ώστε σιγά σιγά να καταλαβαίνεις ότι δεν ισχύει ....

  8. #23
    Nefeli28
    Guest
    Οχι, δεν εξαφανίζονται. Συμφωνω. Κι εμενα το ιδιο μου ειπε η ψυχολόγος. Ζεις με αυτά, απλα μαθαινεις να τα διαχειρίζεσαι...
    Αλλοι με φαρμακα, αλλοι με ψυχοθεραπείες, αλλοι και με τα δυο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Όλα καλά θα πάνε θετική σκέψη θέλει και κινητικότητα ....όσο αφηνεσαι τόσο πιο πολύ σε επιρεαζει πρέπει να κάνουμε πράγματα που μας απασχολούν ... ευχάριστα όσο γίνεται ...για ολα υπάρχει λύση όπως προείπα αρκεί να το θέλουμε και να κάνουμε προσπάθεια ....όσο μπορείς να έρχεσαι σε επαφή με αυτά που φοβάσαι ώστε σιγά σιγά να καταλαβαίνεις ότι δεν ισχύει ....
    Είδες που απαντάς μόνος σου; Κάθε φορά που θα νιώθεις ντάουν και που δεν θα την παλεύεις να σκέφτεσαι πως έχεις απέναντι σου αυτό το μαύρο πουλί και του απαντάς για να του δώσεις κουράγιο χαχαχαχα. Έτσι δίνεις κουράγιο και στον εαυτό σου. Πρέπει να σου μιλάς και να σε αγαπάς :)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Το αν το σκέφτεσαι ή το πιστέυεις πραγματικά θα μπορέσει να στο διευκρινήσει ο ιατρός σου. Πιστεύω οτι μέσα απο σωστή ψυχοθεραπεία θα μπορέσεις να καταφέρεις να ελέγξεις τις σκέψεις σου και να έχεις απαντήσεις στο τι είναι αληθινό και τι ψέυτικο.
    Σίγουρα όλοι που διαβάζουμε αυτό που μας είπες πιστεύουμε οτι κανείς δεν σε παρακολουθεί και οτι είναι μέσα στο μυαλό σου.
    Αλλά το να στο λέμε εμείς δεν θα αλλάξει κάτι..αν ηταν τόσο απλό και με ένα "έλα βρε κανείς δεν σε παρακολουθεί ιδέα σου είναι" να σταματούσες να το σκέφτεσαι τότε δεν θα ζητούσες εδώ βοήθεια (μακάρι να ήταν και τόσο εύκολο και με μια κουβέντα που θα μας πούν θα άλλαζαν όλα μες στο μυαλό μας).
    Οι εμμονές είναι κάτι που πρέπει να βρούμε τον τρόπο να τις διαχειριστούμε οι ίδιοι και ο ειδικός θα βρεί την κατάλληλη προσέγγιση η θεραπεία για να σε βοηθήσει να τις ξεπεράσεις
    Αν πχ έχεις πρόβλημα να ξεχωρίσεις τί είναι πραγματικό και τί όχι, αυτό χρειάζεται άλλη προσέγγιση και θεραπεία.
    Εφόσον όμως καταλαβαίνεις οτι το άγχος σου πυροδοτεί όλα αυτά.. νομίζω οτι εκεί είναι και η αιτία του "κακού". Ίσως αν διαχειριστείς το άγχος σου να μην έρχονται και οι σκέψεις... Και όλο αυτο πιστεύω οτι θέλει πολύ πολύ ψυχοθεραπεία έστω και μαζί με την φαρμακευτική θεραπεία που κάνεις που λες οτι σε έχει βοηθήσει πολύ. Μην βασίζεσαι όμως μόνο στα φάρμακα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Οχι, δεν εξαφανίζονται. Συμφωνω. Κι εμενα το ιδιο μου ειπε η ψυχολόγος. Ζεις με αυτά, απλα μαθαινεις να τα διαχειρίζεσαι...
    Αλλοι με φαρμακα, αλλοι με ψυχοθεραπείες, αλλοι και με τα δυο.
    Αυτό, ναι! Εγώ βέβαια δεν κάνω κανένα από τα 2. Ένα διάστημα έκανα μόνο ψυχοθεραπεία και διαπίστωσα από πρώτο χέρι αυτό που μου είπε και η ψυχίατρος. Εσύ Νεφέλη ξέρω πως υποφέρεις και εσύ από ΙΔΨ. Ακολουθείς κάποια θεραπεία;

  12. #27
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Εγώ από όσο έχω καταλάβει το άγχος και οι σκέψεις στοχεύουν σε αυτά που φοβάσαι πιο πολύ ....γτ με αυτά θα ασχοληθείς :/

  13. #28
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Ελπίζω όσο μου δώσατε ελπίδα και θετική σκέψη άλλο τόσο να σας έδωσα και εγώ σας ευχαριστώ και πάλι ...

  14. #29
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Αυτό, ναι! Εγώ βέβαια δεν κάνω κανένα από τα 2. Ένα διάστημα έκανα μόνο ψυχοθεραπεία και διαπίστωσα από πρώτο χέρι αυτό που μου είπε και η ψυχίατρος. Εσύ Νεφέλη ξέρω πως υποφέρεις και εσύ από ΙΔΨ. Ακολουθείς κάποια θεραπεία;
    Ξεκινησα με τυπου ψυχαναλυτικη, αλλα εγινα χειροτερα. Τωρα ακολουθω ψυχοθεραπεία με γνωσιακη-συμπεριφοριστικη προσεγγιση.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Ελπίζω όσο μου δώσατε ελπίδα και θετική σκέψη άλλο τόσο να σας έδωσα και εγώ σας ευχαριστώ και πάλι ...
    Μπορείς να δώσεις και μόνος σου στον εαυτό σου πίστεψέ με. Όταν μπορείς να δώσεις σε άλλους για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και ΕΣΥ και όταν γνωρίζεις τι σου γίνεται, μπορείς να σου μιλήσεις και εσύ και να αλλάξεις λίγο τρόπο σκέψης τις κρίσιμες στιγμές που θα το χρειάζεσαι και ακριβώς εκείνες τις στιγμές δεν θα τα παρατάς και θα το παλεύεις. Και αυτό είναι το σημαντικότερο στο κάτω κάτω για να εκτιμάς και λίγο τον εαυτό σου. Πολλές φορές αναρωτιέμαι και με πιάνει το παράπονο. Έχουμε μόνο μια ζωή και την σπαταλάμε τόσο άδικα και ανυπόφορα. Αυτό το καταραμένο άγχος και η θλίψη μας τρώει μέρα με την μέρα γιατί; Για ποιο λόγο ακριβώς; Σε τι θα μας ωφελέσει; Η ζωή προχωράει. Προσπάθησε όσο μπορείς να απολαύσεις τα όμορφα που είναι και τα πιο μικρά και φθηνά πράγματα στον κόσμο... :)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •