Again and Again - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42

Thread: Again and Again

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ξεκινησα με τυπου ψυχαναλυτικη, αλλα εγινα χειροτερα. Τωρα ακολουθω ψυχοθεραπεία με γνωσιακη-συμπεριφοριστικη προσεγγιση.
    Και εγώ ακριβώς το ίδιο! Αν και τα έκανα ανάποδα και γι' αυτό σταμάτησα τελείως. Χίλιες φορές η 2η. Ελπίζω να έχεις βρει κάποια άκρη.

  2. #32
    Nefeli28
    Guest
    Ειχες ασχημη εμπειρία απο ψυχαναλυση; Εγω 2 χρονια σχεδον, σκαλισμα παιδικης ηλικιας, εσωτερικης απροσδιοριστης αναζητησης, ξεψαχνισμα χωρις αρχη μεση κ τελος και γενικα μια χαοτικη κατάσταση, η οποία με βυθιζε σε ενα σκοταδι που τελειωμό δεν ειχε και με διελυε εσωτερικα σε πολλαπλα επίπεδα...Ο,τι χειροτερο εχω περασει...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ειχες ασχημη εμπειρία απο ψυχαναλυση; Εγω 2 χρονια σχεδον, σκαλισμα παιδικης ηλικιας, εσωτερικης απροσδιοριστης αναζητησης, ξεψαχνισμα χωρις αρχη μεση κ τελος και γενικα μια χαοτικη κατάσταση, η οποία με βυθιζε σε ενα σκοταδι που τελειωμό δεν ειχε και με διελυε εσωτερικα σε πολλαπλα επίπεδα...Ο,τι χειροτερο εχω περασει...
    Έχω διαβάσει το θέμα σου με τον μαλάκα που έμπλεξες... Συγγνώμη και για την έκφραση κιόλας... Κάπως έτσι και με μένα όσον αφορά το σκάλισμα, δηλαδή προσπαθούσε να σκαλίσει αλλά στο τέλος μου έλεγε άκυρα για εκείνον. Θα γράψω και εγώ κάποια στιγμή στο θέμα με τον θυμό προς τον ψυχοθεραπευτή μας. Δεν νιώθω έτοιμη αυτή τη στιγμή γιατί κάθε φορά που το θυμάμαι αναστατώνομαι. Όταν νιώσω έτοιμη και θέλω να βγάλω από μέσα μου θυμό, θα το κάνω. Σίγουρα φταίει και ο ειδικός αλλά δεν βοηθάει στους ψυχαναγκασμούς το σκάλισμα. Υποτίθεται πως όταν βρεις την αιτία λύνονται όλα. Προχωράς εμβαθύνεις και τι; Δεν την βρίσκεις και ακόμα και όταν την βρεις μετά τι; Έμπρακτα πως σε βοηθάει; Και δώστου οι αναλύσεις και εσύ να προσπαθείς να βρεις μια άκρη και όσο τα σκαλίζεις να βυθίζεσαι όλο και πιο βαθιά. Η ψυχολόγος της γνωσιακής ναι μεν προσπαθούσε να βρούμε μαζί την αιτία αλλά επικεντρωνόταν ΣΤΟ ΤΩΡΑ και στις τεχνικές. Επομένως σίγουρα θα έλεγα πως βοηθάει περισσότερο αυτή η προσέγγιση παρά η ψυχανάλυση στους ψυχαναγκασμούς. Ίσα ίσα που η 2η πρέπει να αποφεύγεται. Τι να πω, αν κάποιος έχει χρήμα και λεφτά και κάτι αρκετά πιο λάιτ και θέλει να ψάξει μέσα του και να αναλύει, ας κάνει ψυχανάλυση...

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Έχω διαβάσει το θέμα σου με τον μαλάκα που έμπλεξες... Συγγνώμη και για την έκφραση κιόλας... Κάπως έτσι και με μένα όσον αφορά το σκάλισμα, δηλαδή προσπαθούσε να σκαλίσει αλλά στο τέλος μου έλεγε άκυρα για εκείνον. Θα γράψω και εγώ κάποια στιγμή στο θέμα με τον θυμό προς τον ψυχοθεραπευτή μας. Δεν νιώθω έτοιμη αυτή τη στιγμή γιατί κάθε φορά που το θυμάμαι αναστατώνομαι. Όταν νιώσω έτοιμη και θέλω να βγάλω από μέσα μου θυμό, θα το κάνω. Σίγουρα φταίει και ο ειδικός αλλά δεν βοηθάει στους ψυχαναγκασμούς το σκάλισμα. Υποτίθεται πως όταν βρεις την αιτία λύνονται όλα. Προχωράς εμβαθύνεις και τι; Δεν την βρίσκεις και ακόμα και όταν την βρεις μετά τι; Έμπρακτα πως σε βοηθάει; Και δώστου οι αναλύσεις και εσύ να προσπαθείς να βρεις μια άκρη και όσο τα σκαλίζεις να βυθίζεσαι όλο και πιο βαθιά. Η ψυχολόγος της γνωσιακής ναι μεν προσπαθούσε να βρούμε μαζί την αιτία αλλά επικεντρωνόταν ΣΤΟ ΤΩΡΑ και στις τεχνικές. Επομένως σίγουρα θα έλεγα πως βοηθάει περισσότερο αυτή η προσέγγιση παρά η ψυχανάλυση στους ψυχαναγκασμούς. Ίσα ίσα που η 2η πρέπει να αποφεύγεται. Τι να πω, αν κάποιος έχει χρήμα και λεφτά και κάτι αρκετά πιο λάιτ και θέλει να ψάξει μέσα του και να αναλύει, ας κάνει ψυχανάλυση...
    Ετσι ακριβως. Ειναι οπως το περιγράφεις. Φαίνεται να πεσαμε σε παρομοια σκοταδια....
    Εχω ψαξει εγω για την αιτια.... Κι οταν μετα κοπων και βασάνων τη βρηκαμε, υποτιθεται (οπως με ειχε διαβεβαιώσει ο "ειδικος"), οτι θα λυνοταν και το θεμα των ψυχαναγκασμων μου. Ποτέ δεν καταλαβα πώς στο καλο θα γινόταν αυτο. Τι σκατα; κουμπί ηταν αυτη η αιτια, που μολις την εβρισκες το παταγες κι ολα καλα; εξαφανιζονταν αγχη, φοβιες, εμμονές, τελετουργίες, καταναγκασμοι;;;;
    Ειπα οκ, δωσε περιθωριο στον ειδικο, κατι θα ξερει.
    Αρ@@@ια ηξερε. Οπως το πες: μαλακας. Και πιο μαλακας εγω που πιστεψα τις μπαρουφες.
    Η μεγαλύτερη που ακουσα, ηταν οτι αυτο που εχω ειναι πληρως ιασιμο....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ετσι ακριβως. Ειναι οπως το περιγράφεις. Φαίνεται να πεσαμε σε παρομοια σκοταδια....
    Εχω ψαξει εγω για την αιτια.... Κι οταν μετα κοπων και βασάνων τη βρηκαμε, υποτιθεται (οπως με ειχε διαβεβαιώσει ο "ειδικος"), οτι θα λυνοταν και το θεμα των ψυχαναγκασμων μου. Ποτέ δεν καταλαβα πώς στο καλο θα γινόταν αυτο. Τι σκατα; κουμπί ηταν αυτη η αιτια, που μολις την εβρισκες το παταγες κι ολα καλα; εξαφανιζονταν αγχη, φοβιες, εμμονές, τελετουργίες, καταναγκασμοι;;;;
    Ειπα οκ, δωσε περιθωριο στον ειδικο, κατι θα ξερει.
    Αρ@@@ια ηξερε. Οπως το πες: μαλακας. Και πιο μαλακας εγω που πιστεψα τις μπαρουφες.
    Η μεγαλύτερη που ακουσα, ηταν οτι αυτο που εχω ειναι πληρως ιασιμο....
    Εσένα ήτανε πολύ χειρότερη η εμπειρία και κράτησε και πολύυ περισσότερο. Το χειρότερο ήταν που τον εμπιστεύτηκες, που δέθηκες μαζί του και που ήσουνα ταυτόχρονα και ασθενής του! Δηλαδή ήθελες να πιστέψεις σε κάτι και ποιον άλλον θα εμπιστευόσουν αν όχι τον ειδικό που σε παρακολουθούσε; Δηλαδή πραγματικά τέτοιοι άνθρωποι είναι για φτύσιμο. Πατάνε στον πόνο των άλλων μόνο για το χρήματα και να πεις πως γνωρίζουν και τι λένε, την τύφλα τους γνωρίζουν. Ώρες ώρες έπιανα τον εαυτό μου να θέλω να κλείσω ραντεβού να του τα πω όλα ένα χεράκι να τα βγάλω από μέσα μου και όταν ήτανε να φύγω να του ρίξω το 50ευρω στη μούρη. Ε ευτυχώς που έχω και μια μαμά που δεν με αφήνει να το κάνω μιας και της εξέφρασα πρώτα την επιθυμία μου χαχαχαχα... Ίσως ηρεμούσα. Γιατί δεν πήγα πολλές φορές και από την αρχή δεν τον είχα εμπιστευτεί. Εσένα σου άφησε μεγάλες πληγές και πραγματικά δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα στη θέση σου. Αν ήμουνα δικός σου άνθρωπος το μόνο σίγουρο είναι πως θα πήγαινα η ίδια να τον έβρισκα... Εκεί δεν θα είχα τόσο "επίπεδο" και υπομονή...

  6. #36
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Εσένα ήτανε πολύ χειρότερη η εμπειρία και κράτησε και πολύυ περισσότερο. Το χειρότερο ήταν που τον εμπιστεύτηκες, που δέθηκες μαζί του και που ήσουνα ταυτόχρονα και ασθενής του! Δηλαδή ήθελες να πιστέψεις σε κάτι και ποιον άλλον θα εμπιστευόσουν αν όχι τον ειδικό που σε παρακολουθούσε; Δηλαδή πραγματικά τέτοιοι άνθρωποι είναι για φτύσιμο. Πατάνε στον πόνο των άλλων μόνο για το χρήματα και να πεις πως γνωρίζουν και τι λένε, την τύφλα τους γνωρίζουν. Ώρες ώρες έπιανα τον εαυτό μου να θέλω να κλείσω ραντεβού να του τα πω όλα ένα χεράκι να τα βγάλω από μέσα μου και όταν ήτανε να φύγω να του ρίξω το 50ευρω στη μούρη. Ε ευτυχώς που έχω και μια μαμά που δεν με αφήνει να το κάνω μιας και της εξέφρασα πρώτα την επιθυμία μου χαχαχαχα... Ίσως ηρεμούσα. Γιατί δεν πήγα πολλές φορές και από την αρχή δεν τον είχα εμπιστευτεί. Εσένα σου άφησε μεγάλες πληγές και πραγματικά δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα στη θέση σου. Αν ήμουνα δικός σου άνθρωπος το μόνο σίγουρο είναι πως θα πήγαινα η ίδια να τον έβρισκα... Εκεί δεν θα είχα τόσο "επίπεδο" και υπομονή...
    Πηγα η ιδια και τον βρηκα. Του τα'ψαλλα, του τα'χωσα κι εφυγα απο κει μεσα με το κεφαλι ψηλα. Ή τουλάχιστον με εναν θυμο που τον εξεφρασα καταμουτρα πανω του.
    Καθολου ομως δεν ανακουφιστηκα. Ηταν στιγμιαια η ανακούφιση. Μετά, δως του ξανα θυμος, απογοήτευση, αισθημα κενου, αδικιας και παντου πληγές. Ζημια που προσπαθω ακομα να επιδιορθωσω. Δεν είναι αδικο αυτο; Να τρεχω τωρα να ισιωσω, αυτα που στραβωσε ενας υποτιθεμενος "ειδικος"...
    Ειναι απανθρωπο να εμπιστευεσαι αυτον που διαλεγεις και πληρωνεις για να σς βοηθησει με τις γνωσεις του και εκεινος να δοκιμαζει πανω σου την ισχυ της αυτοπροβολης του, την υπόγεια/ασυνειδητη πλυση εγκεφαλου και την εφαρμογη της αρλουμπολογιας προκειμένου να φανει άξιος και σπουδαιος.
    Κατάντια...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα
    εχω σχιζο
    αλλα οταν ειμαι σε επεισοδιο δεν αναρωτιεμαι για το αν με παρακολουθουν ή οχι.δεν αναρωτιεμαι για το τι ειναι αληθεια ή ψεμα.ειμαι σιγουρη.και οτι και να μου πουν οι αλλοι εγω το χαβα μου.δε χαμπαριαζω.οσο πιο πολυ αναρωτιεσαι για το αν εχεις ψυχωση ή οχι τοσο πιο σιγουρος να εισαι οτι δεν εχεις.ο ψυχωτικος δεν αναρωτιεται!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #38
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Κατάλαβα ...απλά επειδή ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι αυτός όλα γυρνάνε γύρω από αυτό ....σήμερα είμαι καλύτερα μπορώ να πω αλλά μόνο που υπάρχει αυτό το "γιατί να το σκέφτομαι αυτό με φοβίζει και με πιάνει κρυος υδρωτας " όταν είμαι έξω δεν θέλω να πάω σπίτι μην σκέφτομαι συνέχεια και όταν είμαι σπίτι φοβάμαι να βγω έξω λόγο άγχους ...η φάση είναι γ....σετα... :/

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πηγα η ιδια και τον βρηκα. Του τα'ψαλλα, του τα'χωσα κι εφυγα απο κει μεσα με το κεφαλι ψηλα. Ή τουλάχιστον με εναν θυμο που τον εξεφρασα καταμουτρα πανω του.
    Καθολου ομως δεν ανακουφιστηκα. Ηταν στιγμιαια η ανακούφιση. Μετά, δως του ξανα θυμος, απογοήτευση, αισθημα κενου, αδικιας και παντου πληγές. Ζημια που προσπαθω ακομα να επιδιορθωσω. Δεν είναι αδικο αυτο; Να τρεχω τωρα να ισιωσω, αυτα που στραβωσε ενας υποτιθεμενος "ειδικος"...
    Ειναι απανθρωπο να εμπιστευεσαι αυτον που διαλεγεις και πληρωνεις για να σς βοηθησει με τις γνωσεις του και εκεινος να δοκιμαζει πανω σου την ισχυ της αυτοπροβολης του, την υπόγεια/ασυνειδητη πλυση εγκεφαλου και την εφαρμογη της αρλουμπολογιας προκειμένου να φανει άξιος και σπουδαιος.
    Κατάντια...
    Δυστυχώς κάποια τραύματα μένουν... Γι' αυτό είπα πως στη δική μου περίπτωση ίσως ηρεμούσα, γιατί δεν πήγαινα για καιρό και δεν το εμπιστεύτηκα. Τώρα για σένα πραγματικά όταν διάβασα το θέμα σου τα πήρα στο κρανίο, και λίγα του έκανες. Τέτοιοι άνθρωποι είναι για να τους καταγγέλλεις βασικά, όχι μόνο γι' αυτά που έκαναν σε σένα αλλά και γι' αυτά που μπορεί να πάθουν κι' άλλοι. Δεν ξέρω αν ένιωσες την ανάγκη να το κάνεις ή αν αξίζει τον κόπο, αν έχεις τις αποδείξεις, τι λέει ακριβώς ο νόμος κτλ, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως σου άφησε πληγή και αρκετό παράπονο. Ελπίζω με την καινούρια ψυχολόγο να είναι καλύτερα τα πράγματα... Θα χρειαστείς σίγουρα περισσότερο χρόνο απ' ό,τι θα χρειαζόσουν αν πήγαινες κατευθείαν σε άλλον/άλλη...

    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Κατάλαβα ...απλά επειδή ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι αυτός όλα γυρνάνε γύρω από αυτό ....σήμερα είμαι καλύτερα μπορώ να πω αλλά μόνο που υπάρχει αυτό το "γιατί να το σκέφτομαι αυτό με φοβίζει και με πιάνει κρυος υδρωτας " όταν είμαι έξω δεν θέλω να πάω σπίτι μην σκέφτομαι συνέχεια και όταν είμαι σπίτι φοβάμαι να βγω έξω λόγο άγχους ...η φάση είναι γ....σετα... :/
    Η boo έχει δίκιο. Είναι λογικές οι σκέψεις αλλά υποψιάζομαι πως είσαι ακόμη στην αρχή. Ο ειδικός ήδη θα έπρεπε να σε είχε ηρεμήσει. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, έπρεπε να λιώσω νύχτα-μέρα σε μια οθόνη και να αλλάξω 3ις γιατρούς για να καταφέρω να ηρεμήσω κάπως σε αυτό το κόμματι και ως προς το κομμάτι "γιατί να σκέφτομαι τόσο περίεργα και να βασανίζομαι γαμώ την τύχη μου" χαχαχαχα..κάπως έτσι. Να μην τα βάζεις δηλαδή με τον εαυτό σου ΚΑΙ γι' αυτό.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Τι εννοείς ακόμα νωρίς ?! Ο.ο
    Last edited by StressedOut; 10-06-2017 at 21:43.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Τι εννοείς ακόμα νωρίς ?! Ο.ο
    Στην αρχή της θεραπείας και κουβέντας εννοούσα. Κρίνω από τον εαυτό μου βασικά. Γιατί σου λέω πως ΕΓΩ προσωπικά για να διώξω τον ψυχαναγκασμό της ψύχωσης (γιατί περί ψυχαναγκασμού πρόκειται αφού μιλάμε για άγχος και φοβία ψύχωσης) διάβασα άπειρα πράγματα και έκανα κουβέντα με 3ις γιατρούς μέχρι να καταφέρω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να τρελαθώ και ότι μάλιστα αφού έχω κάτι άλλο και φοβόμουν για αυτό το ενδεχόμενο τότε οι πιθανότητες μειώνονται ακόμα περισσότερο. Και η αποδοχή είναι σημαντική. Όχι με την έννοια "θα ζήσω με τους ψυχαναγκασμούς και θα δεχτώ κάθε παράλογη σκέψη-ιδεοληψία" (γιατί ναι, το έχω ακούσει κι' αυτό...) αλλά με την έννοια ότι "αυτό που σκέφτομαι είναι απλά ένας ψυχαναγκασμός λόγω της αρρώστιας μου". Και η boo το αντιμετωπίζει πολύ σωστά όταν είναι στην φάση του ψυχωσικού επεισοδίου με παραληρητικές ιδέες. Πιάνει :) Αυτή είναι η αποδοχή που σου έλεγα.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Έχω ηρεμισει μπορώ να πω και αυτό γτ έβαλα κάποια πράγματα στο κεφάλι μου ...... Βέβαια τώρα έχω υπαρξιακές ιδεοληψίες άλλο πάλι και τούτο κάθε 2 μέρες καινούρια ιδεοληψία μέχρι να βρεθεί μια χειρότερη -.- τεσπα θα φύγει και αυτή και ελπίζω να είναι και η τελευταία .... :(

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •