Το άγνωστο .. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Να πω τωρα και γω μια βλακεία;
    Εχεις σκεφτεί ποτέ οτι τα κιλά μπορεί να μην είναι το πρόβλημα αλλά να τα "χρησιμοποίησες" ώστε να κρύψεις κάποιο άλλο πρόβλημα;
    πολλοί υποστηρίζουν οτι το πόσο τρώμε έχει να κάνει με τα συναισθήματα μας και συμφωνώ με αυτό σε γενικές γραμμές.
    Μήπως λοιπόν άλλο ήταν το πρόβλημα από την αρχή; Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί υπήρχε αυτή η ανάγκη να τρως παραπάνω, ποιες ανάγκες προσπαθούσες να καλύψεις μέσω του φαγητού; Καταλαβαίνεις οτι από ένα σημείο και μετά είναι αυτοκαταστροφικό, εννοώ κι από θέμα υγείας τα πολλά παραπάνω κιλά.

    Πώς είσαι γενικά σαν άνθρωπος, είσαι κοινωνική, κλειστή, πώς θα σε χαρακτήριζες;
    Σκέφτομαι μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να ήσουν απλά κλειστός σαν χαρακτήρας, ίσως λίγο ντροπαλή κι από φόβο για το άλλο φύλο έχτισες αυτό με τα κιλά σαν άμυνα. Μερικές φορές λέμε πως θελουμε μια σχέση, πως θελουμε να ερωτευτούμε κτλ αλλά στην ουσία φοβόμαστε και δεν το θέλουμε και ασυνείδητα κάπως βάζουμε εμπόδια μόνοι μας. Άλλοι γινόμαστε πολλοί αρνητικοί ή ψάχνουμε το τέλειο κι ο ένας μας μυρίζει ο άλλος μας βρωμάει, ίσως εσύ χρησιμοποιήσες την εμφάνιση σου και τα κιλά ώστε να μην έρθεις κοντά με κάποιον.
    Μπορεί να κάνω λάθος...απλά μια ιδέα είπα ...
    Το οτι ξεκίνησες προσπάθεια να τα χάσεις πάντως σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο Αυτό σίγουρα θα τονώσει την αυτοπεποίθηση σου και θα σε κάνει να νιώσεις πιο όμορφα εσύ με την εικόνα σου και τον εαυτό σου :)
    Εχω περάσει διάφορες φάσεις .. πάντα ήμουν το πιο κοινωνικό άτομο όλοι με θέλανε στην παρέα τους αλλά όλοι σαν φίλη μου λέγανε με πια πάνε με πια θα βγουν κτλ.. κ όταν κακός στιγμή μετά από πολλά χρόνια κολλημένη με ένα παιδί που καναμε παρέα στην ουσία του είπα ότι είμαι ερωτευμένη μαζί σου .. γέλασε.. κ μετά μπυ είπε Μιλάς σοβαρά τώρα ? Του είπα ναι .. κ μετά απλά μου είπε δν έχεις δει με τι βγαίνω κ τι κοιτάω .. κ έτσι κάπως μετά δν ξανάμιλησαμε..
    Πλέον δν θα σπυ πω ότι είμαι το κοινωνικό άτομο που ήμουν αλλά δν κάθομαι κ στην γωνίτσα μου .. απλά φοβάμαι να πλησιάσω άνθρωπο ή ντρέπομαι .. σκρφτομενη ότι θα με απόρριψη με πολύ δυνατό κ άσχημο τρόπο σε σημείο να μη το αντέξω .. απλά όσους κ να χεις το βράδυ μόλις κλείσεις την πόρτα στο σπίτι είσαι μόνος ..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ranti View Post
    Εχω περάσει διάφορες φάσεις .. πάντα ήμουν το πιο κοινωνικό άτομο όλοι με θέλανε στην παρέα τους αλλά όλοι σαν φίλη μου λέγανε με πια πάνε με πια θα βγουν κτλ.. κ όταν κακός στιγμή μετά από πολλά χρόνια κολλημένη με ένα παιδί που καναμε παρέα στην ουσία του είπα ότι είμαι ερωτευμένη μαζί σου .. γέλασε.. κ μετά μπυ είπε Μιλάς σοβαρά τώρα ? Του είπα ναι .. κ μετά απλά μου είπε δν έχεις δει με τι βγαίνω κ τι κοιτάω .. κ έτσι κάπως μετά δν ξανάμιλησαμε..
    Πλέον δν θα σπυ πω ότι είμαι το κοινωνικό άτομο που ήμουν αλλά δν κάθομαι κ στην γωνίτσα μου .. απλά φοβάμαι να πλησιάσω άνθρωπο ή ντρέπομαι .. σκρφτομενη ότι θα με απόρριψη με πολύ δυνατό κ άσχημο τρόπο σε σημείο να μη το αντέξω .. απλά όσους κ να χεις το βράδυ μόλις κλείσεις την πόρτα στο σπίτι είσαι μόνος ..
    Είναι λογικό αυτό που λες και σε καταλαβαίνω. Οσο κοινωνική κι αν είσαι αν έχεις υποστεί τόση απόρριψη είναι φυσιολογικό μετά να φοβάσαι.
    Μακάρι να μπορούσαμε οι άνθρωποι να απομονώσουμε την εικόνα από τον εσωτερικό κόσμο ενός ανθρώπου τόσο απλά, αλλά το ξέρεις το βιώνεις, δεν είναι τόσο εύκολο ούτε συνηθισμένο. Δυστυχώς η εικόνα ενός ανθρώπου όταν είναι πολύ έξω από αυτό που έχουμε ορίσει ως "μέσο όρο" μας ξενίζει και συνήθως μας απομακρύνει.
    Βέβαια θα σου πω οτι έχω δει γυναίκες με τα κιλά σου ή ίσως και παραπάνω (ποτέ δεν ήμουν καλή στο να υπολογίζω κιλά) που μια χαρά είχαν τις σχέσεις τους ή έκαναν οικογένεια κι αγαπήθηκαν. Οφείλω όμως να παραδεχτώ ότι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όντως. Και μια φίλη που είχα με πολλά παραπάνω κιλά ήταν πολυ κοινωνική κι αγαπητή σε όλους αλλά κι αυτή στις σχέσεις τις ερωτικές είχε δυσκολία.

    Είναι πολύ κρίμα αν το σκεφτείς γιατί το νιώθω αυτό που λες, ότι έχεις "συσσωρεύσει" αγάπη και θα είχες πολλά να δώσεις σε κάποιον που θα μπορούσε να δει λίγο πιο πέρα από την ζυγαριά και τους αριθμούς.

    Ξέρεις τι πιστεύω όμως; Αυτή την αγάπη που λες πως έχεις, ήρθε η ώρα να την δώσεις στον εαυτό σου κυρίως για την υγεία σου και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δεν είμαι υπερ του να είμαστε όλοι μοντέλα, ούτε εγώ είμαι, κι εγώ έχω παραπάνω κιλά από αυτό που θεωρείται "μέσος όρος" αλλά όταν ξεφεύγει πολύ γίνεται αυτοκαταστροφικό γλυκιά μου. Είναι σα να μην αγαπάς και να μην προσέχεις εσύ τον εαυτό σου, οπότε το κάνεις πολύ δύσκολο για κάποιον άλλον να το κάνει αντί για σένα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ranti View Post
    Τεσπα .. πραγματικά συγγνώμη αν δημιούργησα αντιπαραθέσεις σε καμία περίπτωση δν είχα τέτοια πρόθεση ..


    Οχι , βρε, τι αντιπαραθεσεις , αυτα δεν ειναι τιποτα , παλια να δεις αντιπαραθεσεις , αυτες μαλιστα .......εσυ νασαι καλα , να πετυχεις την απωλεια των εξτρα κιλων σου , για να αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου ...... καθε αρχη και δυσκολη , αλλα μολις χασεις τα πρωτα 10 κιλα , θα αναθαρρησεις .......
    επι Αναγεννησης θαταν ενταξει τα κιλα τα εξτρα , αλλα στην σημερινη κοινωνια , εχει επικρατησει το μοντελο της αδυνατης ....... θεμα γουστου ειναι ολα .....

  4. #34
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Είναι λογικό αυτό που λες και σε καταλαβαίνω. Οσο κοινωνική κι αν είσαι αν έχεις υποστεί τόση απόρριψη είναι φυσιολογικό μετά να φοβάσαι.
    Μακάρι να μπορούσαμε οι άνθρωποι να απομονώσουμε την εικόνα από τον εσωτερικό κόσμο ενός ανθρώπου τόσο απλά, αλλά το ξέρεις το βιώνεις, δεν είναι τόσο εύκολο ούτε συνηθισμένο. Δυστυχώς η εικόνα ενός ανθρώπου όταν είναι πολύ έξω από αυτό που έχουμε ορίσει ως "μέσο όρο" μας ξενίζει και συνήθως μας απομακρύνει.
    Βέβαια θα σου πω οτι έχω δει γυναίκες με τα κιλά σου ή ίσως και παραπάνω (ποτέ δεν ήμουν καλή στο να υπολογίζω κιλά) που μια χαρά είχαν τις σχέσεις τους ή έκαναν οικογένεια κι αγαπήθηκαν. Οφείλω όμως να παραδεχτώ ότι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όντως. Και μια φίλη που είχα με πολλά παραπάνω κιλά ήταν πολυ κοινωνική κι αγαπητή σε όλους αλλά κι αυτή στις σχέσεις τις ερωτικές είχε δυσκολία.

    Είναι πολύ κρίμα αν το σκεφτείς γιατί το νιώθω αυτό που λες, ότι έχεις "συσσωρεύσει" αγάπη και θα είχες πολλά να δώσεις σε κάποιον που θα μπορούσε να δει λίγο πιο πέρα από την ζυγαριά και τους αριθμούς.

    Ξέρεις τι πιστεύω όμως; Αυτή την αγάπη που λες πως έχεις, ήρθε η ώρα να την δώσεις στον εαυτό σου κυρίως για την υγεία σου και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δεν είμαι υπερ του να είμαστε όλοι μοντέλα, ούτε εγώ είμαι, κι εγώ έχω παραπάνω κιλά από αυτό που θεωρείται "μέσος όρος" αλλά όταν ξεφεύγει πολύ γίνεται αυτοκαταστροφικό γλυκιά μου. Είναι σα να μην αγαπάς και να μην προσέχεις εσύ τον εαυτό σου, οπότε το κάνεις πολύ δύσκολο για κάποιον άλλον να το κάνει αντί για σένα.

    Είναι έτσι όπως το λες .. κ τα γράφεις κ τα κες παρά πολύ όμορφα .. κ σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ .. με τον εαυτό μου πάντα είχα θέματα ποτέ δν το έμαθα σωστά κ δν τον γνώρισα όπως πρέπει .. έχω περάσει τρομερό Μπουλινγκ στο δημοτικό που τότε ξεκίνησα να βάζω τα κιλά μου κ μετά διάφορες αποτυχημένες γνωριμίες όπως είπα κ νωρίτερα ..

    Δυστυχώς έχω μάθει μόνο να αγαπώ κ να κάνω πράγματα για τους άλλους .. έτσι γεμίζω κάπως τα κενά μου κ ότι απομείνει το έριχνα στο φαγητό από αντίδραση από κενό που ένιωθα ότι κάλυπτα .. κ Κατέληξα εδώ .. 31 χρόνων χωρίς ποτέ μια ανθρώπινη συντροφιά λόγω κιλών .. γιατί στη δίκη μου περίπτωση αυτό πιστεύω ..

    Παλεύω να δώσω την αγάπη στον εαυτό μου γι αυτό κ πήρα την δύναμη να πάω κ σε ψυχίατρο .. αλλά κ πάλι θέλει τόσο πολύ αγώνα τόσο πολύ επιμονή κ η ιδέα ότι θα μείνω μόνη μου στη ζωή μου χωρίς να προχωράω με τρελαίνει κ εκεί χάνω το παιχνίδι ..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Θυμήθηκα τον Λαζόπουλο, που και αυτός από κάπου αλλού θα το χει ακούσει, είπε "Ότι δεν έχουμε το τρώμε!". Μπορεί βέβαια να μην ισχύει κιόλας.

    Μια άλλη σημείωση που έχω να κάνω είναι: Αυτοί που μόνο δίνουν και αποφεύγουν να δέχονται, φοβούνται τη δέσμευση, και δεν είναι κάτι που το λέω εγώ.

    Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να αδυνατίσεις με κάθε κόστος!
    Κακά τα ψέμματα, στους περισσότερους άνδρες αρέσουν οι γυναίκες φυσιολογικού βάρους.
    Υπάρχουν και κάποιοι λιγοστοί άνδρες που δεν τους ενδιαφέρει, αλλά οι πιθανότητες είναι ισχνές, γιατί οι υπέρβαρες είναι πολλές και άρα ο "ανταγωνισμός" μεγάλος.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Φόβος για το άγνωστο.
    By Gallowdance in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-02-2016, 23:55
  2. ποιηματα απο εναν αγνωστο
    By atomo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-08-2011, 00:36
  3. Συναντηση με krino και liber και ενα αγνωστο παλιο μελος.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 445
    Last Post: 22-09-2009, 12:18
  4. Το αγνωστο
    By Marley in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 16-10-2008, 16:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •