ΣΥΜΒΟΥΛΗ-ΒΟΗΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10

    ΣΥΜΒΟΥΛΗ-ΒΟΗΘΕΙΑ

    Καλησπερα μου αρεσει πολυ μια κοπελα που σπουδαζουμε μαζι δεν εχουμε πολλες επαφες γενικα ειμαι ντροπαλος στο να τα ριχνω σε κοπελες.Σκεφτομαι να της στο facebook οτι μου αρεσει κλπ ωστε να το βγαλω απο μεσα μου διοτι στην σχολη ειναι λιγο δυσκολο με τοσο κοσμο και κομπλαρω και λιγο δεν πολυ παταει κιολας? Τι συμβουλευετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Εγώ θα σε συμβούλευα να το χειριστείς διαφορετικά. Να κάνεις κάτι που θα το εκτιμήσει.
    Υπάρχουν τόσο όμορφα πράγματα να κάνεις για να εντυπωσιάσεις, να αγγίξεις και τελικός να κερδίσεις μια κοπέλα που σίγουρα αν έχεις κάποια πιθανότητα να είστε κάποια στιγμή μαζί, αυτο δεν θα το καταφέρεις με το φβ ή το κινητό κτλ.
    Μπορείς να μάθεις που συχνάζει και να βρεθείς εκεί να την κεράσεις ένα ποτό...
    Να μάθεις που μένει και να της αφήσεις ένα τριαντάφυλλο με μια όμορφη καρτούλα ή να της στείλεις λουλούδια..
    Αν έχεις μεταφορικό μέσον και εκείνη δεν έχει να προσφερθείς κάποια στιγμή να την πας στον προορισμό της..
    Υπάρχουν τόσοι πολύ τρόποι που δυστυχώς έχουν αντικατασταθεί με ένα ψυχρό και δειλό μήνυμα στο ίντερνετ ή κινητό και όμως όποια κοπέλα και αν ρωτήσεις όλες προτιμάμε εκείνος που ενδιαφέρεται για εμάς να μας το δείξει έμπρακτα και ανθρώπινα και ακόμη και αν το κάνει αυτό να μην φοβάται την απόρριψη.
    Αν στείλεις ένα ψυχρό μήνυμα δεν θα έχεις την ευκαιρία να "υπερασπιστείς" τον εαυτό σου και τον χαρακτήρα σου.
    Αν όμως κάνεις κάτι καλό για εκείνη θα της δείξεις μια όμορφη πλευρά του χαρακτήρα σου που απο αυτο και μονο μπορεί να την κερδίσεις και σίγουρα αν τύχει να σχολιαστεί τόσο απο εκείνη όσο και απο τους φίλους της, ακόμη και αν δεν θελήσει να είνα μαζί σου θα έχεις αφήσει σε όλους μια πολύ καλή εντύπωση!!

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Καλο πιστευω θα ηταν να μην της το πεις μπαμ και κατω.....τυπου στελνεις μνμ " γεια σου...τι κανεις...ηθελα να σ πω οτι με ενδιαφερεις...." γτ θα φας χυλοπιτα το πιθανοτερο....

    Στα ερωτικα πως τα πας...λες οτι εισαι ντροπαλος...εχεις κανει σχεση...?φαση? Σεξ..?

    Για μενα αυτα τα πραγματα θελουν λιγο διπλωματια....να μην ανοιξεις απο την αρχη τα φυλλα σου και δειξεις τις προθεσεις σου....να το σιγοβρασεις...γτ θα παρει αερα η κοπελια και θ σε φτυσει...

    Για αρχη μπορεις να της πατας λικε στο φβ....οχι σε καθε δημοσιευση ή φωτο....αλλα μια παρα μια ...αν ανεβαζει συνεχεια...καθε δευτερη μερα ....το επομενο βημα ομως πρεπει να ειναι λιγο πιο τολμηρο οπως καταλαβαινεις.....μπορεις δλδ να προσεγγισεις τις παρεες της και να χωθεις σιγα σιγα ...μιλωντας χαλαρα στους φιλους της και σε εκεινη...απλα να βρισκεσαι στο οπτικο πεδιο της....αν καταφερεις να γνωρισεις τις παρεες της και εχεις μια επαφη χαλαρη κ φιλικη μαζι της εισαι κομπλε....επειτα αφου δημιουργησεις αυτο το φιλικο/ θετικο /ζεστο κλιμα μπορεις να της δειξεις το ενδιαφερον σου προτεινοντας της πραγματα.....πχ "θα ηθελα βοηθεια σε αυτο το μαθημα..θες να διαβασουμε μαζι?" "Μου λειπουν οι ταδε σημειωσεις ...θες ν βρεθουμε να μ τις δωσεις κερναω καφε..."....και αρχισε να τη φλερταρεις....

    Αυτος πιστευω ειναι ο πιο σταθερος και ευνοικος τροπος να τα καταφερεις....οπως καταλαβαινεις η κατασταση χρειαζεται ρισκο γ να πετυχεις...αυτο σημαινει οτι χρειαζεται να δουλεψεις με τον εαυτο σου και να τολμησεις την εκθεση.....αν δεν βγει δεν πειραζει...θα εχεις κανει ενα βημα παρακατω που θα σ ειναι χρησιμο γ την επομενη φορα.....

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Εγώ θα σε συμβούλευα να το χειριστείς διαφορετικά.
    Μπορείς να μάθεις που συχνάζει και να βρεθείς εκεί να την κεράσεις ένα ποτό...
    Να μάθεις που μένει και να της αφήσεις ένα τριαντάφυλλο με μια όμορφη καρτούλα ή να της στείλεις λουλούδια..
    Αν έχεις μεταφορικό μέσον και εκείνη δεν έχει να προσφερθείς κάποια στιγμή να την πας στον προορισμό της..!
    Εγω παντως αν καποιος μου εδινε στο ασχετο ενα τριανταφυλλο ή ετσι στο ακυρο εμφανιζοταν καποιος απο το πουθενα κ με πηγαινε στο σπιτι..θα κομπλαριζαααα εντελωωως...!!! Το πιθανοτερο να λεγα απο μεσα μου " ααα δν παμε καλα...." ή " ε καλα τωρα....φυσικα και του αρεσα" και θ ειχα φρικαρει χωρις να επιδιωξω κτ παραπανω....αυτα στη θεωρια ακουγονται ωραια στη πραξη ομως φαινονται υπερβολικα ...οι γυναικες για να ψηθουν πρεπει να ξερουν οτι τις πας αλλα να μη ξερουν πόσο σου αρεσουν ...κρυο ζεστη...διακριτικη προσεγγιση....παιξτο δυσκολος

    Φιλικη προσεγγιση- Φλερτ διακριτικο- ξανα χαλαρη τυπικη αδιαφορη σταση - φλερτ ενδιαφερον
    Να αναρωτιεται....τωρα αυτος με γουσταρει?? Ή με βλεπει φιλικα και παιζει??? Και αμα σκεφτεται ετσι σιγουρα θα θελει να τη γουσταρεις ...
    Αχχ γ αυτο δν προκειται να ερωτευτω ετσι ευκολα..που να βρεθει καποιος να σε σιγοψησει ετσι xD

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Εγώ πάλι δεν θα κομπλάριζα καθόλου αν ερχόταν ένας συμφοιτητής μου να με ρωτήσει αν θέλει να με πάει κάπου.. ίσα ίσα και να μην θέλω εκείνη την ημέρα να με πάει μετά θα μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και δεν θα περνάει απαρατήρητος.
    Πόσο μάλλον αν με κεράσει ένα ποτό ή μου δώσει ένα λουλούδι..
    ενοείται οτι όταν κάποιος τα κάνει αυτά σε μια κοπέλα δνε περιμένει και αυτόματα να του πεί το ναί.. Κερνάς το ποτό και λές καληνύχτα δεν επιμένεις να μείνεις στην παρέα της.. απο εκει και πέρα θα δείς αν την άλλη μέρα θα σε προσέξει περισσότερο στην σχολή, αν θα έρθει η ίδια να σου μιλήσει ή στην επόμενη καλημέρα αν θα σου χαμογελάσει ή θα αλλάξει στενό..

    Το οτι αποφεύγουμε να κάνουμε πράγματα μήπως κομπλάρουμε τον άλλον ή κομπλάρουμε εμείς.. το μόνο που καταφέρνουμε είναι να απομακρινόμαστε απο την ανθρώπινη επαφή και όσο απομακρυνόμαστε απο αυτή θα μένουμε μόνοι.

    Αν η κοπέλα κομπλαριστεί επειδή κάποιος που δεν γνωρίζει της κάνει μια όμορφη χειρονομία.. τότε είναι πρόβλημα της κοπέλας και όχι δικό του. Αν περιμένουμε μόνο οι γνωστοί και φίλοι να μας πλησιάζουν τότε απλά μειώνουμε τις ευκαιρίες μας στο "τυχερό" μας.

    Αυτη η "ξενοφοβία" ..στην ουσία σκοτώνει τον έρωτα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Καλησπερα ευχαριστώ για την βοηθεια σχεση δεν ειχα ποτε αυτο με τα like που ειπες το κανω αν της στειλω ενα μνμ για το πως παει η εξεταστικη για γινει λιγο κουβεντα λες να εχει νοημα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    "η κοπελια και θ σε φτυσει..."
    Αυτή πάλι είναι μια έκφραση που δεν μαρέσει καθόλου ούτε την χρησιμοποιώ.. Το να μην σε θέλει κάποιος δεν σημαίνει οτι σε "φτύνει" ..αυτές οι εκφράσεις απλά δημιουργούν περισσότερες ανασφάλιες και κόμπλεξ και απομακρύνουν τους ανθρώπους.
    Κοπέλες και αγόρια που "φτύνουν" τους άλλους είναι άτομα καβαλημένα που δεν αξίζουν την προσοχή μας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως να της μιλήσεις στη σχολή απο κοντά; πχ κάτσε μια μέρα πισω της και ρώτα τη κατι απλο, ετσι για να σε θυμάται φυσιογνωμικά. Δηλαδη να πιαστείς απ' τα μαθήματα να μιλήσεις λίγο για αρχή.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μηπως να της μιλήσεις στη σχολή απο κοντά; πχ κάτσε μια μέρα πισω της και ρώτα τη κατι απλο, ετσι για να σε θυμάται φυσιογνωμικά. Δηλαδη να πιαστείς απ' τα μαθήματα να μιλήσεις λίγο για αρχή.
    Αυτο εχει γινει μια-δυο φορες μου εχει στειλει και 1-2 φορες στο fb να με ρωτησει κατι για τα μαθηματα μιας και ειμαι ο προεδρος του ετους μας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Εφόσον γνωρίζεις την κοπέλα και είστε και φίλοι στο fb, θα ξέρεις πάνω κάτω και τα γούστα της. Νομίζεις τα γούστα σας ταιριάζουν? πχ τα αγόρια με τα οποία βγαίνει, οι φίλοι με τους οποίους κάνει παρέα, ο τρόπος ζωής που κάνει κτλ κτλ... σε αντιπροσοπεύουν?
    πχ αν βλέπεις οτι η κοπέλα προτιμάει να βγαίνει με πιο μεγάλους και έμπειρους άντρες ή οι φίλοι της είναι "φρικιά" ή κάθε βράδυ βγαίνει και ξεσαλώνει στα μπουζούκια.. (επαναλαμβάνω αυτά είναι απλά παραδείγματα)... πιστεύεις οτι ο δικός σου τύπος άντρα και ανθρώπου και ο δικός σου τρόπος ζωής είναι κοντά στα γούστα της? οι απαντήσεις που θα δώσεις στον εαυτό σου θα σου δώσουν και την απάντηση στην ερώτηση σου "αν έχει νόημα"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κοίτα ένα θα σου πω τα κορίτσια σου είπαν τα μυστικά εγώ θα σου πω τι κάναμε όταν δεν υπήρχε ιντερνέτ οπλιζομασταν με θάρρος κ κάναμε χαβαλε στην ουσία δε μετρούσε τι θα πεις αλλά το πώς θα τα πεις τέλος πάντων τα κορίτσια πάντα ξέρουν τι κάνουν εγώ αυτό κατάλαβα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Εφόσον γνωρίζεις την κοπέλα και είστε και φίλοι στο fb, θα ξέρεις πάνω κάτω και τα γούστα της. Νομίζεις τα γούστα σας ταιριάζουν? πχ τα αγόρια με τα οποία βγαίνει, οι φίλοι με τους οποίους κάνει παρέα, ο τρόπος ζωής που κάνει κτλ κτλ... σε αντιπροσοπεύουν?
    πχ αν βλέπεις οτι η κοπέλα προτιμάει να βγαίνει με πιο μεγάλους και έμπειρους άντρες ή οι φίλοι της είναι "φρικιά" ή κάθε βράδυ βγαίνει και ξεσαλώνει στα μπουζούκια.. (επαναλαμβάνω αυτά είναι απλά παραδείγματα)... πιστεύεις οτι ο δικός σου τύπος άντρα και ανθρώπου και ο δικός σου τρόπος ζωής είναι κοντά στα γούστα της? οι απαντήσεις που θα δώσεις στον εαυτό σου θα σου δώσουν και την απάντηση στην ερώτηση σου "αν έχει νόημα"
    Απο παρατηρησει κινουμαστε στα ιδια πραγματα

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Εγώ πάλι δεν θα κομπλάριζα καθόλου αν ερχόταν ένας συμφοιτητής μου να με ρωτήσει αν θέλει να με πάει κάπου.. ίσα ίσα και να μην θέλω εκείνη την ημέρα να με πάει μετά θα μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και δεν θα περνάει απαρατήρητος.
    Πόσο μάλλον αν με κεράσει ένα ποτό ή μου δώσει ένα λουλούδι..
    ενοείται οτι όταν κάποιος τα κάνει αυτά σε μια κοπέλα δνε περιμένει και αυτόματα να του πεί το ναί.. Κερνάς το ποτό και λές καληνύχτα δεν επιμένεις να μείνεις στην παρέα της.. απο εκει και πέρα θα δείς αν την άλλη μέρα θα σε προσέξει περισσότερο στην σχολή, αν θα έρθει η ίδια να σου μιλήσει ή στην επόμενη καλημέρα αν θα σου χαμογελάσει ή θα αλλάξει στενό..

    Το οτι αποφεύγουμε να κάνουμε πράγματα μήπως κομπλάρουμε τον άλλον ή κομπλάρουμε εμείς.. το μόνο που καταφέρνουμε είναι να απομακρινόμαστε απο την ανθρώπινη επαφή και όσο απομακρυνόμαστε απο αυτή θα μένουμε μόνοι.

    Αν η κοπέλα κομπλαριστεί επειδή κάποιος που δεν γνωρίζει της κάνει μια όμορφη χειρονομία.. τότε είναι πρόβλημα της κοπέλας και όχι δικό του. Αν περιμένουμε μόνο οι γνωστοί και φίλοι να μας πλησιάζουν τότε απλά μειώνουμε τις ευκαιρίες μας στο "τυχερό" μας.

    Αυτη η "ξενοφοβία" ..στην ουσία σκοτώνει τον έρωτα.
    Οκει....εισαι γυναικα ειπες τη γνωμη σου ..... υπεδειξες το φλερτ στο οποιο εσυ θα ανταποκρινοσουν θετικα ....καθε γυναικα ειναι διαφορετικη....

    Εγω απλως ειμαι πλ αγχωδης και αμα με πλησιασει καποιος ετσι τοσο αποτομα και ξεκαθαρα με τριανταφυλλα και σημειωματα θα σκεφτομουν " ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ " και θα ετρεχα πανικοβλητη xD

    Εμενα μου φαινεται λιγοτερο παρακινδυνευμενο να το παει πιο χαλαρα προσεγγιζοντας τις παρεες της...εξαλλου αν παει και τη κερασει ενα ποτο ή ενα τριανταφυλλο μετα δεν θα υπαρχει αλλη ευκαιρια .....θα τη κερασει ή θα της δωσει τ λουλουδι και τελος μετα....αμα κατσει εκατσε ..... δν μπορει ν κανει κτ αλλο..

    αν το παει πιο αργα θα εχει παραπανω απο μια ευκαιρια προσεγγισης ..θα εχει τον χρονο να σκεφτεται καθε φορα το επομενο του βημα ...
    Δεν ανταγωνιζομαι την αποψη σου....ειναι ομορφη και ρομαντικη κινηση αυτο που προτεινεις.. ομως δυστυχως επδ δεν συνηθιζονται τετοιες κινησεις μπορει να τρομαξει η κοπελα και θ ειναι δυσκολο μετα να τ διορθωσει.....

    Και γ το θεμα του "φτυσιματος" ...αν η κοπελα ειναι ομορφη και ελκυστικη θα το δει σαν εναν ακομα που τη γουσταρει...καλως ή κακως....και θες να μου πεις δλδ οτι δν εχεις φτυσει=απορριψει ποτε κανεναν!!!? Παντα ανταποκρινοσουν θετικα οταν καποιος σ δηλωνε ξεκαθαρα κ αμεσα το ενδιαφερον του ?....αν ειναι ετσι μπραβο σου...ξερεις τι θες και σ αρεσει η αμεση προσεγγιση...εισαι ρομαντικο κοριτσι.... [emoji14]

    Εγω παλι οσο ρομαντικο κοριτσι κ αν ειμαι αν δεν με ζεστανει καποιος σταδιακα και αν δν με κανει να αρχισω λιγο λιγο να τον σκεφτομαι δν ερωτευομαι.... xD

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by erosa View Post
    Καλησπερα ευχαριστώ για την βοηθεια σχεση δεν ειχα ποτε αυτο με τα like που ειπες το κανω αν της στειλω ενα μνμ για το πως παει η εξεταστικη για γινει λιγο κουβεντα λες να εχει νοημα?
    Να σε ρωτησω κτ και απαντησε μου ειλικρινα...
    Σου αρεσει η κοπελα??? Σου αρεσει ΠΟΛΥΥΥ???

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    και σημειωματα θα σκεφτομουν " ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ " και θα ετρεχα πανικοβλητη xD
    σιγανα...
    σιγανα....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλη σε.....
    By lady-in-red in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 13-02-2014, 20:03
  2. S.O.S ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 21-05-2012, 22:25
  3. Βοηθεια-Συμβουλη
    By andreas4 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 05-12-2011, 18:30
  4. ΑΠΙΣΤΙΑ: ΕΝΟΧΗ Η ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ? ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑς
    By ΜΑΙΡΗ30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2011, 10:07
  5. Συμβουλή? Βοήθεια?
    By sagitarius in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2008, 01:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •