Καταθλιψη , στρεςς και κρισεις πανικου σε περιοδο εξεταστικης...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209

    Καταθλιψη , στρεςς και κρισεις πανικου σε περιοδο εξεταστικης...

    Ειμαι 2 ,5 χρονια με αγωγη. Εχω παρει remeron , cipralex και για τα κρισιμες φασεις παιρνω στεντον. Τον τελευταιο καιρο εχω μειωσει το σιπραλεξ στα 10 mg απο 20mg γιατι δεν με βοηθουν να χασω βαρος. Με αποτέλεσμα να αισθανομαι απιστευτα ακαλυπτη. Εδω και ενα μηνα σταματησα και τον ψυχιατρο που με εβλεπε 2 χρονια. Ειναι περιοδος εξεταστικης και εχω να δωσω αλλα 8 μαθηματα. Ηδη περασα το 1ο που εδωσα. Εχω φρικαρει αισθανομαι οτι σκαω . Ποναει το εντερο μου εχω βαρος στο στηθος κλαιω συνεχεια. Θελω να τελειωσω την σχολη τον σεπτεμβρη με λυσσα καθως εχω φτασει 27 χρονων και νιωθω ανικανη να ολοκληρωσω το οτιδηποτε και αν παρω το πτυχιο μου θα ειναι για μενα μια ελπιδα οτι αξιζω κι εγω να κανω κατι σωστα. Εχω παρει μερικα κιλα και αισθανομαι μια αηδια για το σωμα μου. Εχω αγχος με την σχολη . Εχω αγχος μην κουραζω τους αλλους με το αγχος μ ή την καταθλιπτικη μ κατα καιρους διαθεση. Υποκρινομαι μπροστα σε ολους οτι ειμαι καλα και αντεχω. Νομιζω οτι θα καταρρευσω. Δεν αντεχω αλλο ειμαι ενα βημα πριν την πληρη παραιτηση.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    17
    Μαθε να βαζεις τον εαυτο σου πανω απο ολα ξερω οτι η σχολη ειναι σημαντικο για εσενα (κατα πασα πιθανοτητα) αλλα η ψυχικη σου υγεια ειναι πανω απο ολα καλυτερα να δωσεις και να περασεις ενα-δυο μαθηματα και να εισαι πραγματικα καλα παρα αυτο που περιγραφεις.Και δεν πρεπει να δωσεις λογο σε κανεναν για την επιλογη σου αν σου πουνε γιατι δεν πηγες να δωσεις πρεπει να πεις γιατι αυτο ηθελα ή γιατι επρεπε ή γιατι δεν ημουν καλα.Στην τελικη αναλυση ο κοσμος πλεον ειναι τετοιος που και με πτυχιο σε μπαρ μπορει να δουλευεις οποτε μην πιεζεις τον εαυτο σου.
    Δεν υπαρχει "πρεπει" να τελειωσω,πρεπει να κανεις το καλυτερο για εσενα οτι και να σημαινει αυτο.
    Δεν εισαι ανικανη πρεπει επιτελους να καταλαβεις οτι τα χαρτια ειναι χαρτια το οτι καποιος τελειωσε μια σχολη δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος απο εσενα.Πρεπει να μπεις στο κλιμα οτι η ζωη αποτελειται απο πολλα κομματια αλλος μπορει να εχει καποιο κομματι περισσοτερο απο εσενα αλλα εσυ να εισαι καλυτερη αλλου.Οπως και η ζωη ετσι και αλλιως ειναι απροβλεπτη,η επιτυχια δεν ειναι μονοδρομος,δεν χρειαζεται να εχεις αυτο εκεινο και το αλλο αλλιως δεν θα πετυχεις...
    Ξερω ατομο το οποιο ειναι διευθυντης βορειου ελλαδος (ονομα δεν θα πω εννοειται) και βγαζει χρηματα που δεν θα δω στη ζωη μου το οποιο δεν εχει πτυχιο και εν ετη 2017 δεν ξερει ουτε μιση λεξη αγγλικα (και δεν μπηκε επειδη ηταν γιος η χαιδεμενος αλλα επειδη το αξιζε)...

    Για να μην παρασυρομαι σχολη ειναι χαλαρωσε δες τι ειναι αυτο που σου δημιουργει αυτο το στρες και αντιμετοπισε το,αν ειναι οι γονεις σου εξηγησε την κατασταση πως εχει και αν θελουν να ειναι διπλα σου ας ειναι αν συνεχιζουν το βιολι τους αγνοησε τους,δικη σου ειναι η ζωη και την κανονιζεις οπως θελεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    βημα βημα κ ψυχραιμια θελει προσπαθησε μεχρι εκει που δεν χανεισ τον εαυτο σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    20
    Θα έλεγα γνωρίζοντας φαρμακολογία των σκευασμάτων αυτών και με μεγάλη εμπειρία να μην μειώσεις την θεραπεία να την πάρεις κανονικά για αυτήν την στρεσογόνα περίοδο,το βράδυ να κοιμάσαι καλά ,ακόμη και με αγχολιση ,πάρε μεγάλες δόσεις ω3 3-4 gr την ημέρα και μια πολύβιταμινη .Ξέχνα το σώμα σου τελείως ,πήγαινε για μπάνιο στην θάλασσα χωρίς να σε νοιάζει τίποτα ...ξέχνα τα κιλά σου,Όταν δεν θα έχεις τα παραπάνω συμπτώματα θα σου γράψω πως θα χάσεις τα κιλα σου. Προχωρά με πίστη θεού και όλα θα πάνε καλά !Να κοινωνας κάθε Κυριακή και θα δεις!!Η πίστη είναι το 80% τις θεραπείας...έχω δει θεραπείες δεκάδες ....μην κόβεις τα φάρμακα μην μειώνεις το εσύ και όλα θα πάνε καλά...Φιλικά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    #chrisxkar Ευχαριστω για την στηριξη ... ολα αυτα θεωρητικα τα αντιλαμβανομαι αλλα πρακτικα δεν μπορω να εφαρμοσω τπτ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    #Jimpatνα προχωρησω με πιστη Θεού...... ουτε στον Θεο δεν εχω δυναμη να απευθυνθω καθώς και απεναντι του ανικανη αισθανομαι. Να αναφερω επισης οτι σπουδαζω θεολογια.. .
    Ευχαριστω για τις συμβουλές... ειναι πολυτιμες για μενα ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by jimpat View Post
    Θα έλεγα γνωρίζοντας φαρμακολογία των σκευασμάτων αυτών και με μεγάλη εμπειρία να μην μειώσεις την θεραπεία να την πάρεις κανονικά για αυτήν την στρεσογόνα περίοδο,το βράδυ να κοιμάσαι καλά ,ακόμη και με αγχολιση ,πάρε μεγάλες δόσεις ω3 3-4 gr την ημέρα και μια πολύβιταμινη .Ξέχνα το σώμα σου τελείως ,πήγαινε για μπάνιο στην θάλασσα χωρίς να σε νοιάζει τίποτα ...ξέχνα τα κιλά σου,Όταν δεν θα έχεις τα παραπάνω συμπτώματα θα σου γράψω πως θα χάσεις τα κιλα σου. Προχωρά με πίστη θεού και όλα θα πάνε καλά !Να κοινωνας κάθε Κυριακή και θα δεις!!Η πίστη είναι το 80% τις θεραπείας...έχω δει θεραπείες δεκάδες ....μην κόβεις τα φάρμακα μην μειώνεις το εσύ και όλα θα πάνε καλά...Φιλικά
    Τα σιπραλεξ μου κανουν αστατο υπνο κ εντονα ζωντανα ονειρα... με αποτελεσμα να μην ξεκουραζομαι. Με στεντον μπορω να το ισορροπησω αυτο?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    17
    ξερεις τι γινεται εμενα αυτο που με βοηθουσε ηταν να συζηταω το θεμα μου η το αγχος μου με καποιον που εχω ανεση.Οχι για να μου το λυσει αλλα για εκτονωθει λιγο η πιεση που ενοιωθα...
    Απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο να σου προτινω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Chriskar... δυστυχως αισθανομαι πως κουραζω τους γυρω μου... και ο σύντροφος μου δυσανασχετει... η εξεταστικη μεχρι στιγμης παει καλα... εχω βαρεσει 2 κρισουλες πανικου καλες αλλα εχω περασει 3 μαθηματα και εχω αλλα 3 ... νομιζω οτι με εχουν βαρεθει ολοι... οποτε σκαω και κολυμπαω μονη μου κυριως.. τω μεταξύ εχω παθει ενα κατι με το σωμα μου γιατι εκανα χρονια κολυμβηση και ημοην παντα πολυ αδυνατη ... και εχω παρει 5 κιλα και μου φαινομαι σαν φαλαινα... αν μ πεις πηγαινε για μπανιο μπορει να σ παθω και κριση στην ιδέα ότι θα εκθεσω το σωμα μ σε παραλια. Και το χειροτερο δεν θελω να με βλεπει χωρις ρουχα ουτε ο σύντροφος μου... εχω βρει χιλιους δυο τροπους να κρυβομαι... με το που ξεπερναω μια δυσκολια εφευρισκω καινουρια ... και δεν μπορω να το ελεγξω .... πρεπει οπωσδηποτε να βρω καινουριο ψυχιατρο να με συνεφερει...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    17
    ειλικρινα δεν μπορω να "βοηθησω" μεσω του φορουμ και οταν λεω να σε βοηθησω εννοω το να συζητησεις αυτα που σε ενοχλουν και να ακουσεις μια αποψη μηπως και κατι βγει.Εγω θα επιμεινω σε αυτο που προειπα πρεπει να το συζητησεις με καποιον φιλο.Στην τελικη εξηγησε οτι ξερεις πως γινεσαι κουραστικη απλα πως σε βοηθαει να το συζητας...Εμενα νομιζω πως οσο με βοηθησε ο ψυχολογος με βοηθησε πλεον απλα πηγαινω (ή καλυτερα με βαζει να πηγαινω) για να μην "ξαναπεσω"

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ & ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By sofia1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-07-2012, 12:25
  2. Μια ιστορία.. Με κατάθλιψη με κρίσεις πανικού...
    By GGG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-10-2010, 00:20
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. Χρόνια κατάθλιψη - κρίσεις πανικού
    By orka in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 24-08-2007, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •