Myers Briggs type test
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806

    Myers Briggs type test

    Ξερει κανενας τον τυπο του; Το γνωριζω πως η εγκυροτητα του απο ψυχολογικη σκοπια ειναι αμφιλεγομενη με την εννοια πως ειναι αφελες να κατηγοριοποιηθουν ολοι οι ανθρωποι σε εναν απο 16 τυπους προσωπικοτητας και η ανθρωπινη ταυτοτητα και συμπεριφορα ειναι εν μερει ευμεταβλητα κλπ...
    Αλλα εχει και μια σχετικη εγκυροτητα καθαρα απο αποψη εφαρμογης, πολλοι αισθανονται οτι τους κολλαει δηλαδη το αποτελεσμα και χρησιμοποιειται/εχει χρησιμοποιηθει υποτιθεται και σε εργασιακα περιβαλλοντα στο εξωτερικο.
    Πεφτει δηλαδη αρκετα μεσα στη πραξη.
    Εγω ειμαι INFP (μια φορα αρκετο καιρο πριν ειχα βγει INFJ, το ιδιο με εναν παραγοντα διαφορα δλδ)...και δεν μπορω να πω οτι διαφωνω με το αποτελεσμα.
    Αμα καποιος τα γνωριζει θα χαρω να το κουβεντιασουμε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Πρωτη φορα το διαβασα απο σενα!εκανα κ το τεστ,εβγαλα το ιδιο με το δικο σου!σιγουρα μου ταιριαζει παρα πολυ!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Πω....ναταλια μιλαμε ....αυτο το τεστ το ανακαλυψα και με προβληματισε αυτη τη χρονια...πηγα σε σεμιναρια ψυχολογιας ..το βρηκα απο το ιντερνετ κ το εκανα το τεστ.....ειμαι και εγω INFP σαν εσενα ...πιστευω οτι ειναι εγκυρο γτ μελεταει τη προσωπικοτητα σου σε τεσσερις αξονες ...εξωστρεφεια/εσωστρεφεια (E/I) Ρεαλισμος/διαισθηση ( S/N) Λογικη/ Συναισθημα ( T/F) οργανωση/ αναβλυτικοτητα ( J/P) ειναι τεσσερις βασικες λειτουριες ....
    Αν εισαι εσωστρεφης η εξωστρεφης ...πώς φιλτραρεις τα γεγονοτα που συμβαινουν και με τι κριτηριο ενεργεις και πως ενεργεις ....
    Εγω ταυτιστηκα...απλως δν σημαινει πως επδ εγω και εσυ ειμαστε πχ INFP ....ειμαστε απολυτα ιδιες...καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος .....αλλα χαρισματα αλλα ελαττωματα....απλα ισως βρουμε πολλα κοινα στο τροπο π σκεφτομαστε και ενεργουμε

    Εμεις οι infp ειμαστε ευαισθητοι δημιουργικοι ιδεαλιστες φιλοδοξοι πιστοι ...ειμαστε οι ντροπαλοι κ ευαισθητοι χαχχα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ισχυουν αυτα που λες μιλιβα, ετσι ειναι :)
    Εντωμεταξυ τρια ατομα INFP ειμαστε στο φορουμ...παροτρυνω να το κανουν και αλλα μελη το τεστ, υποψιαζομαι πως θα βρεθουν αρκετα μελη με τον ιδιο τυπο προσωπικοτητας εδω μεσα.
    Λιγο η εσωστρεφεια λιγο ο ιδεαλισμος μας δημιουργουν προβληματακια...σε πολλες περιγραφες γραφει οτι ειμαστε ευκολα παρεξηγισμιμος τυπος η "παραξενουληδες" λολ...και στεκει αμα δεις την αναλυση, τα χαρακτηριστικα και το καλοσκεφτεις.
    Καντε το και αλλα μελη να δουμε, ποσοι ειστε INFP?
    Εικαζω πως θα βρεθουν αρκετοι INFP και ισως ISFP...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εμένα με έβγαλε INFJ
    http://www.humanmetrics.com/personality/infj

    Tο δικο σας με λιγα λογια τι είναι;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Συριε το 1% του πλυθυσμου ειναι INFJ...και ξερεις ποιοι λεγεται οτι ηταν INFJ? Ο γκαντι, ο μαρτιν λουθερ κινγκ, τετοιοι :P
    Γαμωτο το ηξερα οτι θα εχει αρκετους σε αυτο το φασμα εδω :P
    Τι να ειναι ρε συριε, απλα λεει οτι ειμαστε γαματοι :P
    Πλακα κανω φυσικα...λιγο πολυ ο τυπος μου με μιλιβα και πινκ φλοιντ ιδιος με τον δικο σου ειναι: εσωστρεφεια, ευαισθησια, δημιουργικοτητα, ιδανικα και προσωπικες αξιες, φιλοσοφικες αναζητησεις, ενδιαφερον για τους ανθρωπους, το καλο-κακο, το δικαιο, ενσυναισθηση, συναισθηματικη οξυδερκεια κλπ... Πολυ μπακαλικα η διαφορα μας ειναι οτι ο δικος σου τυπος μπορει να τα κανει πραξη αυτα που σκεφτεται και να φερει την αλλαγη που επιθυμει, ειναι πιο μεθοδικος και αναλυτικος στη πραξη ο INFJ τυπος...πολυ ξεχωριστος :)
    Ο δικος μας ο INFP ειναι το ιδιο απλα χανομαστε στη κοσμαρα μας...προσωπικα για εμενα τουλαχιστον ισχυει, για τα αλλα μελη δεν ξερω :)
    Χαιρετισματα απο το συννεφακι μου :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κι εγω θελω να το κανω, ζηλεψα!!!
    αλλα άλλη μερα, σημερα θα με βγαλει μανιακη :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ENFJ μουβγαλε .............

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ENFJ μουβγαλε .............
    Εσυ κλασσικα αναποδος σε ολα μακ χαχαχα, μα E? ENFJ?
    Εισαι εξωστρεφης δηλαδη :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ελισαβετ οποτε εχεις ορεξη :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εμενα με εβγαλε abs ebd tcs και αντισπιν πρεπει να παω στο μαστορα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Εσυ κλασσικα αναποδος σε ολα μακ χαχαχα, μα E? ENFJ?
    Εισαι εξωστρεφης δηλαδη :)
    Eξωστρεφης ειμαι , τωρα για τα αλλα δεν ξερω τι εννοεις , παντως αυτο εβγαλε το τεστακι .....

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eξωστρεφης ειμαι , τωρα για τα αλλα δεν ξερω τι εννοεις , παντως αυτο εβγαλε το τεστακι .....
    https://www.16personalities.com/el/τύποι-προσωπικότητας

    Συμφωνα με το τεστ αυτο του γιουνγκ υπαρχουν τεσσερις κατηγοριες....
    Οι κοκκινοι που τους γραφει σαν αναλυτες
    ( με λιγα λογια ειναι η δυναμικη ομαδα η αποφασιστικη...)
    Οι πρασινοι....που λεγονται διπλωματες και ανηκουν οι ENFP,ENFJ και INFP,INFJ
    ( η πρασινη κατηγορια και καλα οι ευαισθητοι και διαισθητικοι...)
    Οι μπλε ...που ειναι οι φρουροι ( ρεαλιστες και του προγραμματος ...μεθοδικοι)
    Οι κιτρινοι...που ειναι οι εξερευνητες ( οι κουλ τυποι) καθε γραμμα απο τα 4 συμβολιζει κατι

    Πχ το ENFJ ανηκει στους διπλωματες
    Το E ειναι η εξωστρεφεια
    Το N ειναι η διαισθηση και οτι σ αρεσει να κανεις σκεψεις γενικα για το μελλον ...σκεψεις που μπορει να μην εφαρμοζονται παντα...λιγο dreamer φαση
    Το F ειναι το συναισθημα ...παιρνεις αποφασεις με βαση τα συναισθηματα σου και των αλλων ...
    Το J ειναι οτι σου αρεσει το προγραμμα....δεν θες να κανονιζεις τελευταια στιγμη ν κανεις κατι...θες να εχεις προγραμματισμενα ραντεβου κ δν σ αρεσει και καλα να σ χαλανε το προγραμμα σου

    Το N και το F ειναι οι δυο βασικες λειτουργιες..και ειναι αμεταβλητες..δν αλλαζουν οσο κ αν προσπαθησει κανεις(πως αντιλαμβανομαστε τα ερεθισματα και με βαση ποιο παραγοντα πραττεις πχ λογικη ή συναισθημα)

    Το τελευταιο γραμμα ειναι το πιο ευκολο να αλλαξει αν θελει καποιος δλδ απο P μπορει να αποκτησει το J αν αρχισει να προγραμματιζει πραγματα και να μην ειναι τοσο αυθορμητος ενω αντιστροφα το P σημαινει ελευθερια προγραμματος....προτιμηση ανοιχτων επιλογων....(λιγο τεμπελια φαση) xD

    Τωρα δν ξερω αν απο I (εσωστρεφης) μπορεις να γινεις E (εξωστρεφης) ή το αντιστροφο.....

    Εμενα το τεστ με εβγαλε 60% εσωστρεφη και 40% εξωστρεφη παραλιγο ambivert δλδ
    (Ambivert= 50 % εσωστρεφης 50% εξωστρεφης)

    Δλδ εγω και η ναταλια που βγηκαμε INFP ( και ναταλια μη την υποτιμας τη κατηγορια μας γτ εχουμε οφελη που οι αλλοι δν εχουν...οπως καθε τυπος εξαλλου) σε συγκριση με σενα που εισαι ENFJ σημαινει οτι εμεις ειμαστε εσωστρεφεις ( γεμιζουμε τις μπαταριες μας αφιερωνοντας χρονο στον εαυτο μας) και ειμαστε και πιο τεμπελες δεν παμε βασει προγραμματος....

    Αυτααα...γενικως επδ χαλαρωνω πλ με αυτα και μ αρεσουν εχω προσεξει οτι οσα εχω κανει πεφτουν μεσα οντως....ομως καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος....εξαρταται απο τα βιωματα ...τα κινητρα του...τις επιθυμιες και τη θεληση που εχει για να καταφερει πραγματα .....αλιμονο αν λεγαμε οτι υπαρχουν μονο 16 τυποι ανθρωπων

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    https://www.16personalities.com/el/τύποι-προσωπικότητας

    Πχ το ENFJ ανηκει στους διπλωματες


    Τωρα δν ξερω αν απο I (εσωστρεφης) μπορεις να γινεις E (εξωστρεφης) ή το αντιστροφο.....

    Δλδ εγω και η ναταλια που βγηκαμε INFP ( και ναταλια μη την υποτιμας τη κατηγορια μας γτ εχουμε οφελη που οι αλλοι δν εχουν...οπως καθε τυπος εξαλλου) σε συγκριση με σενα που εισαι ENFJ σημαινει οτι εμεις ειμαστε εσωστρεφεις ( γεμιζουμε τις μπαταριες μας αφιερωνοντας χρονο στον εαυτο μας) και ειμαστε και πιο τεμπελες δεν παμε βασει προγραμματος....
    ν
    Διπλωματης ειμαι , οντως , χρησιμοποιω πολυ την διαισθηση , αφιερωνω πολυ χρονο στον εαυτο μου , τεμπελης ειμαι , και δεν παω βασει πραγραμματος , εκτος αν μιλαμε για επαγγελματικα ........μαλλον δεν ταβγαλε σωστα το τεστακι ......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    ( και ναταλια μη την υποτιμας τη κατηγορια μας γτ εχουμε οφελη που οι αλλοι δν εχουν...οπως καθε τυπος εξαλλου)
    Δεν τον υποτιμαω, το γνωριζω οτι εχει προτερηματα.
    Το θεμα ειναι πως υποτιθεται ο INFP ειναι απο τους πιο ευκολα παρεξηγησιμους τυπους, εγω τουλαχιστον το εχω βιωσει/το βιωνω αυτο. Εσυ;
    Επισης με ενοχλει οντως το P κομματι...μια περιοδο παλιοτερα ειχα βγει J αλλα εκτοτε οσες φορες το εκανα ξανα P με εβγαζε. Και το βλεπω και στη πργαματικοτητα μου αυτο το P, εχω και εξεταστικη τωρα, θα με καψει -__-
    Χαχαχα

    Για το dreamer που λες και αυτο με ενοχλει, με κραταει πισω σε πολλα. Να αντι να διαβαζω καθομαι και γραφω στο φορουμ τι καλα που θα ηταν αν δεν ημουν dreamer :P

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Iq και Eq test
    By Anakin in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 3
    Last Post: 10-12-2014, 16:28
  2. Test για την σχιζοφρένεια
    By Instant in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 13-05-2012, 01:15
  3. Test για μοναχικούς
    By carrot in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 15:52
  4. Test
    By carrot in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 100
    Last Post: 19-05-2011, 16:21
  5. test
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-01-2010, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •