παραίτηση και ταμείο ανεργίας. ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592

    παραίτηση και ταμείο ανεργίας. ..

    Είμαι λίγο άκυρη με το φορουμ αλλά ήθελα γνωμη...
    σκέφτομαι να παραιτηθώ από τη δουλειά μου.. γιατί έχω κουραστεί πολύ και τα λεφτά είναι αστεία...
    δουλεύω 5 μερες την εβδομάδα 4ωρο με 230€ το μήνα. .. σε σούπερ μάρκετ. ..
    δουλεύω εκεί 2,5 χρονια... και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να απολυθω.. (κάνουν τα κόλπα τους για να μην πληρώσουν αποζημίωση ) σκέφτομαι να παραιτηθώ. . όμως δεν ξέρω αν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας. .. η αν μπω σε κάποια δουλειά για λίγες μέρες και με απολύσουν? ξέρει κανεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Είμαι λίγο άκυρη με το φορουμ αλλά ήθελα γνωμη...
    σκέφτομαι να παραιτηθώ από τη δουλειά μου.. γιατί έχω κουραστεί πολύ και τα λεφτά είναι αστεία...
    δουλεύω 5 μερες την εβδομάδα 4ωρο με 230€ το μήνα. .. σε σούπερ μάρκετ. ..
    δουλεύω εκεί 2,5 χρονια... και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να απολυθω.. (κάνουν τα κόλπα τους για να μην πληρώσουν αποζημίωση ) σκέφτομαι να παραιτηθώ. . όμως δεν ξέρω αν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας. .. η αν μπω σε κάποια δουλειά για λίγες μέρες και με απολύσουν? ξέρει κανεις?
    Αμα παραιτηθεις δεν δικαιουσαι ταμειο, μονο με απολυση το δικαιουσαι.
    Καποιοι οταν θελουν να παραιτηθουν ζητανε απολυση καθαρα και ξαστερα λεγοντας οτι το θελουν για το ταμειο ανεργιας...βεβαια αυτο προυποθετει μια νορμαλ σχεση με την εργοδοσια σου. Δεν ξερω τι παιζεται εκει. .. Αμα σε νοιαζει μονο το ταμειο μηπως να ρωτουσες αν γινεται να σε απολουσουν χωρις αποζημιωση; Αμα ειναι συνεννοησιμοι ισως βρεις ακρη.
    Αλλιως αν τολμας εχεις την επιλογη να κανεις και εσυ τα κολπα σου....να δουλευεις οσο πιο σκατα και αδιαφορα γινεται :P
    Στη καλυτερη περιπτωση σε απολυουν, στη χειροτερη απλα δεν χρειαζεται να κουραζεσαι και να σκας στη δουλεια σου αν μπορεις να φερθεις ευθαρσως...τραβηγμενο σεναριο αλλα αν ειναι κακες οι σχεσεις ειναι και αυτο μια διεξοδος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Αμα παραιτηθεις δεν δικαιουσαι ταμειο, μονο με απολυση το δικαιουσαι.
    Καποιοι οταν θελουν να παραιτηθουν ζητανε απολυση καθαρα και ξαστερα λεγοντας οτι το θελουν για το ταμειο ανεργιας...βεβαια αυτο προυποθετει μια νορμαλ σχεση με την εργοδοσια σου. Δεν ξερω τι παιζεται εκει. .. Αμα σε νοιαζει μονο το ταμειο μηπως να ρωτουσες αν γινεται να σε απολουσουν χωρις αποζημιωση; Αμα ειναι συνεννοησιμοι ισως βρεις ακρη.
    Αλλιως αν τολμας εχεις την επιλογη να κανεις και εσυ τα κολπα σου....να δουλευεις οσο πιο σκατα και αδιαφορα γινεται [emoji14]
    Στη καλυτερη περιπτωση σε απολυουν, στη χειροτερη απλα δεν χρειαζεται να κουραζεσαι και να σκας στη δουλεια σου αν μπορεις να φερθεις ευθαρσως...τραβηγμενο σεναριο αλλα αν ειναι κακες οι σχεσεις ειναι και αυτο μια διεξοδος.
    Δεν είναι κακές οι σχέσεις. .. απλώς πιστεύω θα αδιαφορουσαν και θα μου έλεγαν ότι δεν γίνετε. .. γιαυτό κοιτάω να βρω ένα τρόπο χωρίς να ζητήσω χάρη. ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εεε...αμα δεν μπορεις απλα να το πεις η μονη επιλογη ειναι να τους αναγκασεις να σε απολυσουν τοτε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Δεν είναι κακές οι σχέσεις. .. απλώς πιστεύω θα αδιαφορουσαν και θα μου έλεγαν ότι δεν γίνετε. .. γιαυτό κοιτάω να βρω ένα τρόπο χωρίς να ζητήσω χάρη. ..
    Μπες μέσα και ξεκίνησε τους στα μπινελίκια... Τι σκατα, θα σε απολύσουν δεν μπορεί [emoji12]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aα δεν εχεις διακοπη συμβασης με την εταιρεια , δεν μπορεις να παρεις επιδομα ανεργιας , οπως λεει κι η Ναταλια , οποτε καπως πρεπει να συνεννοηθειος με την εργοδοσια , και πρεπει ναχεις συμπληρωσει ενσημα 125 ημερων ( που με 2.5 χρονια εστω και part -time φτανουν , αν σου κολλανε ενσημα , αν δεν σου κολλανε , δεν εχει επιδομα ) .................αμα μπεις σε καποια ΄δηθεν ' φιλικη δουλεια , για λιγο καιρο , και σε απολυσουν , δεν θα μτρησουν τα 2.5 χριονια εργασιας , οποτε δεν γινεται .........................αν η τωρινη εταιρεια δεχεται να τους υπογραψεις ενα ιδιωτικο συμφωνητικο , οτι παραιτεισαι απο καθε ειδους αποζημιωση ? αυτοι εχουν καθε συμφερον να σε κρατησουν με τον μισθο πεινας που σου δινουν οι ξεφτιλες .........
    αλλη λυση ειναι να τους κανεις να σε απολυσουν , κανοντας βλακειες , πχ αργωντας στην δουλεια , αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο , ενας λογιστης θαξερε .........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Είμαι λίγο άκυρη με το φορουμ αλλά ήθελα γνωμη... σκέφτομαι να παραιτηθώ από τη δουλειά μου.. γιατί έχω κουραστεί πολύ και τα λεφτά είναι αστεία... δουλεύω 5 μερες την εβδομάδα 4ωρο με 230€ το μήνα. .. σε σούπερ μάρκετ. .. δουλεύω εκεί 2,5 χρονια... και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να απολυθω.. (κάνουν τα κόλπα τους για να μην πληρώσουν αποζημίωση ) σκέφτομαι να παραιτηθώ. . όμως δεν ξέρω αν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας. .. η αν μπω σε κάποια δουλειά για λίγες μέρες και με απολύσουν? ξέρει κανεις?
    γεια σου συναδέλφισσα... και γω πρωην εργαζομενος σε σουπερ μαρκετ
    οχι δεν δικαιουσαι με παραίτηση να βγεις ταμείο. Αν οντως έχεις καλή σχεση με τον εργοδοτη μπορεις να κανεις συμφωνια να σου κανουν απόλυση χωρίς αποζημίωση για να μπεις ταμειο.
    Αν δεν εχεις ξαναμπει ταμειο ανεργιας υπαρχουν καποιες προυπουθεσεις. Αυτό που δεν θυμαμαι μόνο είναι αν πρεπει να εχεις απόλυση από τον ιδιο εργοδοτη αν προκειται να μπεις στο ταμειο για 1η φορά.
    Αυτο που γραφεις να μπεις σε καποια αλλη δουλεια και να σε απολυσουν (εικονικη προσληψη και εικονικη απόλυση δηλαδη) για να παρεις το επιδομα γίνεται, το κάνει πολύς κοσμος.
    Νομιζω ομως οτι μπορεις να το κάνεις μονο αν εχεις μπει ηδη μια φορα στο ταμειο ανεργιας.
    Φυσικα για την περιπτωση αλλης εικονικης προσληψης πρεπει να βρεις εργοδοτη που να συμφωνει να το κανει και να πληρωσεις και τα ενσημα. (Υποψη συγγενεις α' βαθμού δεν μπορουν να γινουν εργοδοτες σου για να παρεις το επίδομα.)
    Εγω παντως που αντιμετωπισα παρομοιο προβλημα επαιρνα αναρρωτικές, μια μέρα πηγαινα μια δεν πηγαινα στη δουλεια ωσπου τους κουρασα και με εδιωξαν. Φυσικα το ειχαν καταλαβει και δεν εκαναν πισω. Ηταν θεμα μετα ποιος θα αντεξει περισσοτερο. Και αντεξα...
    Και εκει ομως θελει προσοχη. Αν λείψει π.χ καποιος εργαζομενος 3 μερες συνεχεια απο τη δουλεια θεωρειται παραιτηση...
    Αν εισαι αθηνα επικοινωνησε καλυτερα με https://emporoipalliloi.blogspot.gr/ για να σου λυθουν οι αποριες που εχεις
    Last edited by black_adder; 13-06-2017 at 21:12.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    ναι τσεκαρε αυτο που γραφει ο Macgyver.
    διαβασε και το παρακατω


    Προϋποθέσεις
    Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
    • Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
    • Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

    Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
    Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Είμαι λίγο άκυρη με το φορουμ αλλά ήθελα γνωμη...
    σκέφτομαι να παραιτηθώ από τη δουλειά μου.. γιατί έχω κουραστεί πολύ και τα λεφτά είναι αστεία...
    δουλεύω 5 μερες την εβδομάδα 4ωρο με 230€ το μήνα. .. σε σούπερ μάρκετ. ..
    δουλεύω εκεί 2,5 χρονια... και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να απολυθω.. (κάνουν τα κόλπα τους για να μην πληρώσουν αποζημίωση ) σκέφτομαι να παραιτηθώ. . όμως δεν ξέρω αν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας. .. η αν μπω σε κάποια δουλειά για λίγες μέρες και με απολύσουν? ξέρει κανεις?
    Αγαπητή μου, νομίζω ότι εάν δεν αντέχεις, μια αξιοπρεπής παραίτηση, θα είναι πολύ πιο ωφέλιμη για την προσωπικότητα σου και την ψυχική σου ισορροπία, από τα ψυχοφθορα παιγνίδια για μια εκβιαστικη απόλυση!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Όχι δεν έχω σκοπό να δείξω κακή συμπεριφορά. .. δεν ταιριαζει ούτε στον χαρακτήρα μου και ούτε θα οφεληθω καθώς θα με στείλουν με μετάθεση σε κατάστημα που να μην με συμφέρει να πηγαίνω. .. το έχουν κάνει σε άλλους. ..
    τα ένσημα τα έχω πιστεύω μετά από 2,5 χρόνια. .. απλώς δεν ξέρω αν θα δεχθούν να με απολυσουν χωρίς αποζημίωση για να μου κάνουν τη χάρη. .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Όχι δεν έχω σκοπό να δείξω κακή συμπεριφορά. .. δεν ταιριαζει ούτε στον χαρακτήρα μου και ούτε θα οφεληθω καθώς θα με στείλουν με μετάθεση σε κατάστημα που να μην με συμφέρει να πηγαίνω. .. το έχουν κάνει σε άλλους. ..
    τα ένσημα τα έχω πιστεύω μετά από 2,5 χρόνια. .. απλώς δεν ξέρω αν θα δεχθούν να με απολυσουν χωρίς αποζημίωση για να μου κάνουν τη χάρη. .
    Μπράβο σου, καλή τύχη να έχεις!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Είμαι λίγο άκυρη με το φορουμ αλλά ήθελα γνωμη...
    σκέφτομαι να παραιτηθώ από τη δουλειά μου.. γιατί έχω κουραστεί πολύ και τα λεφτά είναι αστεία...
    δουλεύω 5 μερες την εβδομάδα 4ωρο με 230€ το μήνα. .. σε σούπερ μάρκετ. ..
    δουλεύω εκεί 2,5 χρονια... και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να απολυθω.. (κάνουν τα κόλπα τους για να μην πληρώσουν αποζημίωση ) σκέφτομαι να παραιτηθώ. . όμως δεν ξέρω αν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας. .. η αν μπω σε κάποια δουλειά για λίγες μέρες και με απολύσουν? ξέρει κανεις?
    να κάνω και εγώ μια ερώτηση...θελω να μου κάνει και εμένα ένα ς δικός μου μια εικονική πρόσληψη και στο καπάκι απόλυση για να μπω ταμείο αλλά επειδή το βιάζομαι....ξερετε πόσες μέρες αρκούν σαν να εργάζομαι στη συγκεκριμενη;;; υπόψιν έχω συμπληρώσει τις 125 που απαιτούνται...απλως θέλω να ξέρω πόσες μέρες το λιγότερο χρειάζονται για πρόσληψη και απολυση;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by jennaki1416 View Post
    να κάνω και εγώ μια ερώτηση...θελω να μου κάνει και εμένα ένα ς δικός μου μια εικονική πρόσληψη και στο καπάκι απόλυση για να μπω ταμείο αλλά επειδή το βιάζομαι....ξερετε πόσες μέρες αρκούν σαν να εργάζομαι στη συγκεκριμενη;;; υπόψιν έχω συμπληρώσει τις 125 που απαιτούνται...απλως θέλω να ξέρω πόσες μέρες το λιγότερο χρειάζονται για πρόσληψη και απολυση;;
    Να προτεινω κατι τρελο; Γιατι απλα δε καθεσαι να δουλεψεις; Γιατι να ειναι εικονικη η προσληψη σου και να μην ειναι κανονικη να παρει το ταμειο κανας που το εχει αναγκη; Θα μου πεις εγω θα σωσω τα κρατικα ταμεια; Οχι βεβαια θα σου πω...Αλλα ελεγα ρε παιδι μου μηπως με οσα γινονται στη χωρα αλλαζε η νοοτροπια των πολιτων της προς το καλυτερο, λεεεεμε τωρα να ειχαμε να λεγαμε, μη μου δινεις σημασια, δεν θα μου δωσεις και λογαριασμο ειδικα εφοσον δεν γνωριζω την απαντηση στην ερωτηση σου και δεν μπορω να βοηθησω. Απλα δεν αντεχα να μη ριξω και αυτη τη σκεψη εκει εξω να βρισκεται...να εισαι καλα και καλη σου τυχη!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    2
    θα σου απαντήσω... κοίταξε...πριν ένα μήνα ξεκίνησα μετά από άδεια λοχεισ -6 μήλου κλπ. να εργάζομαι κανονικά στη δουλειά μου...οποτε ο εργοδότης μου δε μπορεί ν μου κάνει απόλυση γιατί με στηρίζει ο νόμος για 18 μήνες από την ώρα που γεννάω... απλά τι γίνεται....ετσι όπως το λες έχεις απόλυτο δίκιο εσύ...αλλα έτσι λειτουργούν τα πάντα στην Ελλάδα. δυστυχως...εγω όμως την άλλη εβδομάδα φεύγω εξωτερικό για πάντα με ήττα 2 μ τα παιδιά... ο σύζυγός λείπει ήδη ένα χρόνο εκει...και μεγαλώνω 2 μωρά μόνη μου...3χρονων και 10 μηνών τ άλλο...και εργάζομαι κι ολασ... έχω κουραστεί παρά πολύ...εχω ζοριστει πολύ οικονομικα και επίσης θα ζορισυω και εκεί που θα πάω οικονομικά γιατί μόνο με τον μισθό τ άντρα μ.θα ναι πολύ δύσκολα μέχρι να τακτοποιηθούμε και να πιάσω και εγώ κάπου δουλειά...αρα καταλαβαίνεις πως αυτά τα λεφτά για ένα χρόνο από το ταμείο πραγματικά θα με βοηθήσουν...καταλαβεσ; ξέρω πώς είναι λίγο ανήθικο όλο αυτό αλλά έτσι μας έμαθε το κράτος και έτσι μας ανάγκασε να λειτουργούμε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Το να παιρνεις ταμειο ενω εισαι εξωτερικο ειναι ακομα χειροτερο ειναι η αληθεια λολ. Επισης το κρατος δεν πιστευω οτι εξαναγκαζει τους πολιτες να λειτουργουν καπως, ειναι ο καθρευτης τους σε ενα βαθμο...κανονικα ενα ευρυθμο δημοκρατικο κρατος ειναι σαν τον σεβιτορο στη ταβερνα, δε σου φερνει αυτος οτι του καπνισει, οτι θες εσυ φερνει. Αλλιως απλα δεν μπορει να γινει κυβερνηση ο ταδε και ο δεινα. Του επετραπη να κανει οτι εκανε επειδη παλιοτερα καθε πολιτης κοιταζε στο στενο προσωπικο του συμφερον και τα αλλα "δεν τον αφορουσαν"...τωρα το ιδιο γινεται δλδ με τη μονη διαφορα οτι ναι, οντως στενεψαν πολυ τα περιθωρια για τον καθενα. Τωρα οποιος μικρος επαγγελματιας φοροδιαφευγει το κανει γιατι οντως δεν εχει πολλες αλλες επιλογες...παλια το εκανε ετσι, για το εξοχικο το δευτερο αμαξι και το διακοποδανειο λολ. Τεσπα...
    Τι στα λεω εσενα...δεν με αφορα να σχολιαζω το τι κανεις γιατι πια θεωρω ολο και περισσοτερο τη χωρα χαμμενη υποθεση και ο σωζων εαυτον σωθειτο...καταλαβαινω οτι δυσκολευεσαι, σε ευχαριστω που τα μοιραστηκες αυτα παρ'οτι δεν εχεις καμια υποχρεωση.
    Μην μου δινεις σημασια, εγω μενω στο εξωτερικο ενα χρονο τωρα και χτες εμ τραυματιστηκα στη δουλεια, εμ απολυθηκα λογω νεου αφεντικου, εμ μου ηρθε χαρτι να πληρωσω τις ασφαλιστικες εισφορες που δεν πληρωνε ο εργοδοτης στη προηγουμενη δουλεια μου (ελληνας εξωτερικου, και μετα λεμε η κριση ειναι που μας σπρωχνει στις λαμογιες λολ). Τωρα ειμαι με 40 ευρω μεχρι τελος του μηνα. Γενικα οπως καταλαβαινεις δεν ειχε να κανει με εσενα τοσο το σχολιο μου οσο με το οτι ζοριζομαι αυτη τη περιοδο μονη στο εξωτερικο με ολες αυτες τις ατυχιες...και μεσα σε ολα ευχομαι να μπορουσα να ειμαι σπιτι μου, στη πατριδα μου και να ειχα στον ηλιο μοιρα εκει...με στενοχωρουν υπενθυμησεις του ποσο καμμενο χαρτι ειναι η Ελλαδα...
    Τεσπα. Ειλικρινα σου ευχομαι καλη τυχη στο νεο σου ξεκινημα και στη ζωη σου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παραίτηση....
    By agp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-2017, 00:48
  2. ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 13:33
  3. Replies: 37
    Last Post: 29-04-2010, 16:15
  4. Προκυρηξη του ΟΑΕΔ για ΑΜΕΑ και καρτα ανεργιας!!!!!
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 28-06-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •