Μια αισιόδοξη ιστορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    3

    Μια αισιόδοξη ιστορία

    Γεια σας και από εμένα,
    Είμαι 38 χρονών και παρακολουθώ το forum εδώ και χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που γραφώ. Θα σας πω λοιπόν την ιστορία μου.
    Πριν περίπου 17 χρονιά άρχισα να μην νιώθω καθόλου καλά. Νευρά οργή και σιγά σιγά άρχισα να μην έχω και πολύ όρεξη για πολλά. Μια μέρα λοιπόν ξύπνησα και δεν μπορούσα να δω μπροστά μου. Όλα Μαύρα! Δυσκολευόμουν να αναπνεύσω και φυσικά να φάω. Ηρέμησα λίγο και πήρα την απόφαση να επισκεφτώ ένα ψυχίατρο. Κρίση πανικού μου λέει και μου έδωσε Xanax. Χαλαρός ήταν και με καθησύχασε ότι δεν έχω κάτι σοβαρό (κούνια που τον κούναγε). Τα πράγματα όμως πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο. Έτσι πήγα και σε άλλο ψυχίατρο. Κατάθλιψη έχεις μου λέει και μου έδωσε Effexor. Ίσως για κάποιους μήνες υπήρχε μια μικρή βελτίωση αλλά καθώς περνούσε ο καίρος η κατάσταση γινόταν χειρότερη. Ώσπου μου έδωσε Risperdal. Εκεί όντος βελτιώθηκα. Άρχισα να νιώθω καλά, τα νευρά μειωθήκαν και ήμουν και καλύτερος στη δουλεία μου. Το καλοκαίρι όμως δεν κρατάει για πάντα. Για να μην τα πολυλογώ έφτασα πολύ κοντά (Effexor και Risperdal πήγαιναν σύννεφο) στο σημείο απελπισίας και νομίζω ότι πολλά από τα post εδώ μέσα με εκφράζανε. Εντωμεταξύ είχα αλλάξει καμία 5-6 ψυχίατρους, είχα κάνει ψυχοθεραπεία κτλ. Τίποτα δεν δούλευε! Μια απελπισία! Είμαι λοιπόν στη φάση που αρχίζω να χάνω τους φίλους μου και στο παρατσάφ να με απολύσουν από τη δουλειά μου. Με το ζόρι με κράταγαν επειδή με λυπόντουσαν και είχαν δίκαιο. Δεν μπορούσα να δουλέψω. Εκεί λοιπόν μου συστήσαν έναν ειδικό ψυχίατρο ο οποίος λέει δουλεύει χωρίς φάρμακα Μου έκανε μεγάλη εντύπωση και αποφάσισα να τον επισκεφτώ. Στον ένα χρόνο έκοψα το Effexor, στον ενάμιση το Risperdal και είμαι χωρίς κανένα απολύτως φάρμακο για σχεδόν 8 χρόνια. Στην δουλειά μου αντί να με διώξουν πήρα προαγωγή και έχω και μια ωραία σχέση. Ο αγώνας που έκανα ήταν τεράστιος σε κόπο και χρήμα αλλά άξιζε. Ήμουν πολύ τυχερός γιατί βρήκα αυτόν τον άνθρωπο και επειδή είχα και την οικονομική δυνατότητα να το κάνω. Διαβάζω ιστορίες στο forum και με θλίβουν πραγματικά. Μου θυμίζουν τον εαυτό μου. Παιδιά μην απελπίζεστε! Υπάρχουν άνθρωποι να σας βοηθήσουν αλλά δυστυχώς δεν θα τους βρείτε ούτε στο ιντερνέτ ούτε σε κάνα πρωινάδικο στην τηλεόραση να δίνουν συνέντευξη. Ψάξτε για τίμιους ανθρώπους που βάζουν πάνω από όλα τον άνθρωπο και όχι το χρήμα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φιλε η ιστορια σου μοιαζει σαν παραμυθι... εχω ακουσει πολλες μαρτυριες ανθρωπων που δηλωνουν οτι γενικα με τα ψυχιατρικα φαρμακα εγιναν χειροτερα και αφου τα διεκοψαν εγιναν καλυτερα... μπορω να σε πω με το χερι στην καρδια οτι καποια απο αυτα με εκαναν και μενα πολυ ασχημα... αλλα με εβγαζε απωθημενα, αλλο με εκανε να σβηνω σαν να παθαινω black out, αλλο με ανοιξε την ορεξη να τρωω, αλλο με εβγαζε καταθλιψη....

    καποια στιγμη θελησα και εγω να απαλλαγω απο αυτα τα φαρμακα για να δω στην ουσια ποιος ειμαι και τι βγαζω προς τα εξω...
    ομως οι απαιτησεις ειναι τετοιες που ενω διεκοψα την μακροχρονια χρηση του ζαναξ δεν μπορω να μην το βαλλω μια στις τρεις μερες που λεει ο λογος...

    γενικα, θεωρω οτι καποια ψυχιατρικα φαρμακα ειναι επικυνδινα και καποια αχρηστα τελειως, δεν βοηθανε πουθενα... αλλα εχω μεγαλη απορεια να μας περιγραψεις πως ενας ψυχιατρος οπως αυτον που δηλωνεις οτι επισκεφτηκες εσυ, καταλαβε οτι επρεπε να διακοψεις την ψυχιατρικη σου αγωγη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μπορείς να μας πεις τουλαχιστον ποια ηταν η διάγνωση κ ποια μέθοδο ακολουθούσε ο τελευταίος γιατρός;; Ευχαριστώ
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    φιλε η ιστορια σου μοιαζει σαν παραμυθι...
    Νομίζω ότι εδώ υπάρχει ένας υπαινιγμός για την αξιοπιστία των λεγόμενων μου και τον δικαιολογώ απολύτως. Όντος αυτά που γραφώ φαίνονται σαν παραμύθι. Δεν βρισκω όμως κανένα λόγο να μπω σε ένα forum και να γράψω μια ψεύτικη ή έστω και υπερβολική ιστορία. Γιατί να το κάνω; Θα μπορούσε όμως κάποιος να μου αντιτείνει ότι δεν έχω κακή πρόθεση αλλά ότι απλώς η κρίση μου είναι υπερβολική. Πως εξηγείται όμως το γεγονός ότι έπαιρνα 2mg Risperdal και ότι εδώ και χρονιά δεν παίρνω καθόλου; Ή πως μπορεί να εξηγηθεί ότι ήμουν δυσλειτουργικός σε πολλούς τομείς της ζωής μου ενώ τώρα δεν είμαι;

    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εχω ακουσει πολλες μαρτυριες ανθρωπων που δηλωνουν οτι γενικα με τα ψυχιατρικα φαρμακα εγιναν χειροτερα και αφου τα διεκοψαν εγιναν καλυτερα... μπορω να σε πω με το χερι στην καρδια οτι καποια απο αυτα με εκαναν και μενα πολυ ασχημα... αλλα με εβγαζε απωθημενα, αλλο με εκανε να σβηνω σαν να παθαινω black out, αλλο με ανοιξε την ορεξη να τρωω, αλλο με εβγαζε καταθλιψη....
    Σε κανένα σημείο δεν είπα τι τα φάρμακα με έκαναν χειροτέρα. Αντίθετα μάλιστα για το risperdal είπα ότι μου έκανε πολύ καλή δουλειά παρόλο που είχα κάποιες παρενέργειες (+15 κιλά, χαμηλή λίμπιντο). Το θέμα είναι ότι δεν με θεράπευσαν.
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    καποια στιγμη θελησα και εγω να απαλλαγω απο αυτα τα φαρμακα για να δω στην ουσια ποιος ειμαι και τι βγαζω προς τα εξω...
    ομως οι απαιτησεις ειναι τετοιες που ενω διεκοψα την μακροχρονια χρηση του ζαναξ δεν μπορω να μην το βαλλω μια στις τρεις μερες που λεει ο λογος...
    Νομίζω οτι αυτο ειναι μεγάλη πρόοδος.

    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    αλλα εχω μεγαλη απορεια να μας περιγραψεις πως ενας ψυχιατρος οπως αυτον που δηλωνεις οτι επισκεφτηκες εσυ, καταλαβε οτι επρεπε να διακοψεις την ψυχιατρικη σου αγωγη...
    Όταν πήγα έπαιρνα φάρμακα κανονικά τα οποία όμως μου τα συνταγογραφούσε άλλος ψυχίατρος γιατί αυτός δεν έδινε φάρμακα. Απλά άρχισα να νιώθω καλύτερα και κάποια στιγμή τα σταμάτησα χωρίς πολύ καλά να πάρω χαμπάρι το γιατί.

    Φιλε Serios,

    Έχω τη διαθεση να απαντήσω σε κάθε ερωτηση. Για την διάγνωση τα είχα ακούσει όλα. Από κατάθλιψη ,μανιοκατάθλιψη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Κανένας ποτέ δεν μου μίλησε για ψύχωση και δεν νομίζω ότι ήμουν ψυχωσικός. Το εντυπωσιακό όμως είναι ότι τα αντιψυχωσικα με κάνανε να νιώθω λιγότερο άσχημα. Ο τελευταίος μου μίλησέ για νεύρωση η οποία οδηγεί σε κατάθλιψη αν θυμάμαι καλά. Η μέθοδος ήταν η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Χμμ θέλει τεραστια υπομονή,επιμονή κ εναν καλό γιατρό η ψυχαναλυτικη.

    Στην ψύχωση δεν τη συνιστούν αλλά εγώ νομιζω πως απλα δεν υπαρχουν οι κατάλληλοι γιατροί γιατί θέλει χρονο κ είναι ψυχοφθόρα κ για τους 2 οπτ καταφεύγουν στην εύκολη λύση των φαρμάκων οπου δεν χρειάζονται γνώσεις ψυχοθεραπείας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    απλα απο τα λεγομενα σου εμοιαζε να χειροτερευεις ολο και πιο πολυ οσο σε ριχνανε στα ολο και πιο βαρια ψυχιατρικα φαρμακα...!!
    αυτο εγω καταλαβα, ζητω συγνωμη εαν δεν αντιληφθηκα πληρως τα λεγομενα σου...
    απλα καμια φορα μπορει να βοηθησουν καπως αυτα τα φαρμακα σε καποιες περιπτωσεις και σε καποιους οργανισμους... (κρατω επιφυλαξεις ομως)
    τελος, εχω γνωρισει εναν μονο ψυχιατρο ο οποιος δεν συνταγογραφουσε κανονικα ψυχοφαρμακα στους ασθενεις του και τους παρεπεμπε σε αλλες λυσεις, οπως ψυχοθεραπεια, οποιοπαθητικη, βελονισμο...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    20
    Τα αποτελέσματα είναι θεαματικά όταν πίσω από όλα βρίσκονται άνθρωποι να σε στηρίξουν.Τα φάρμακα βοηθούν αλλά οι σχέσεις και η αγάπη θεραπεύουν!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Γι αυτό είναι μύθος ο ψυχικά ασθενής γτ θεραπεύεται με αγάπη για αυτό όλα τα τραγούδια είναι καψουροτραγουδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    3
    Ποιά ήταν η σχέση αγάπης που με έκανε καλά;

    elis έχει και πολλα τραγούδια που δεν είναι καψουροτράγουδα. Τα παπάκια για παράδειγμα

Similar Threads

  1. Επιφυλακτικά αισιόδοξη...
    By Inna_1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2016, 02:21
  2. Η ιστορία μου...
    By maria. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 14-02-2016, 19:50
  3. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 08-11-2014, 00:18
  4. Η Ιστορία μου
    By GiannisG in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 18-02-2009, 20:46
  5. Η ιστορία μου
    By loulouka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 31-01-2009, 22:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •