καταθλιψη που μενω μονη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    2

    Kαταθλιψη που μενω μονη μου,μακρια απο δικα μου ατομα

    Καλησπερα,ειμαι 21 χρονων,βρισκομαι στον 3 ετος των σπουδων μου στην πολη της Θεσσαλονικης.Αντιμετωπιζω ενα πολυ μεγαλο προβλημα.Δεν μπορω να μεινω μονη μου εδω και ενα χρονο.Στις προηγουμενες εξεταστικες ανεβαινε η μητερα μου για να μην ειμαι μονη μου.Αυτο το ετος δεν μπορουσα να μεινω εδω ερχομουν για 2 μερες για τα υποχρεωτικα και εφευγα.Μενω πολυ μακρια ταξεδευε 7 ωρες καθε βδομαδα να ερθω θεσσαλονικη και 7 να φυγω διχως να με νοιαζει.Σκεφτομαι οτι μου εχουν μεινει 8 μερες μεχρι να φυγω για καλοκαιρι (καθως δινωδυο μαθηματα,ενα την παρασκευη και την τριτη) δεν μπορω να φυγω και καθομαι και κλαιω,αγχωνομαι,φοβαμαι δεν ξερω πως να κανω το χρονο να περασει.Την φοβαμαι πολυ την μοναξια.Δεν μου αρεσει να καθομαι και να κλαιω και να μετραω τις μερες,α΄΄α δεν μπορω να βρω τροπο να το αντιμετωπισω.Γενικα εχω και προβλημα το αγχος το οποιο με επηρεαζει στο στομαχι και παντα καταληγω αρρωστη.Τι να κανω να αντιμετωπισω αυτη την κατασταση και να σταματησω να κλαιω; Τιποτα δεν εχει νοημα για να περασει ευχαριστα η μερα.Απλα νιωθω οτι αυτες οι 8 μερες ειναι αιωνας.Θελω μονο να τελειωσουν,ξυπναω και σκεφτομαι ποσες μερες εμειναν και δεν μπορω να ξαναξοδεψω 50 ευρω για να ταξιδευω αφου επεστρεψα πριν 3 μερες .Θα εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσατε.
    Last edited by christiee; 12-06-2017 at 19:06.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    κοινωνικες σχεσεις δεν εχεις;;;
    η σχολη σου σιγουρα σου δινει πολλες ευκαιριες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Μου θυμιζεις εμενα που μπενω με σκοπο να βγαλω οτι σκατα εχω στο μυαλο μου τι και αν αυτο δεν στεκει.
    Και εγω προσφατα εμεινα μονος μου.Ειμαι σιγουρος πως εαν η γονεις σου μεναν σχετικα κοντα θα ησουν καλα!
    Μα αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να γινεις.
    Αγαπας τι μανα σου και αυτο μετραει.Το οτι εχετε αποσταση αυτο δεν σε κραταει πισω στο να μιλησεις μαζι της.Οποτε δεν νιωθεις καλα.
    Πιστευω ολοι την τρωμε την φρικη μας οταν μεινουνμε μονοι και σε ολους μας εχουνε πιασει τα υπαρξιακα κοιτοντας το ταβανι.
    Αρχισε να εξερευνεις το μερος.Σιγουρα θα σε κανει να ξεχαστεις και σιγα σιγα θα φτιαξεις την ρουτινα σου.
    Αρχισε να ασχολησε με τον χωρο σου!Διακοσμισετον βαλε μουσικη και χαλαρωσε.
    Ολα θα ερθουν πιστευω.Δεν γινεται να ησουνα μια χαρα με τις παρεες σου τα χομπυ σου στον τοπο σου και τωρα να μην μπορεις.
    Εαν δεν εχεις τετοια θεματακια και εισαι κοινωνικη δεν υπαρχει λογος να κλες.
    Καλεσε καποια φιλη γνωστη σπιτι να πιετε κανα καφε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Δεν κανω τιποτα απο αυτα.Με την μονη διαφορα οτι την βρισκω με την μοναξια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    17
    δεν σου κανει και καλο να μενεις ολη την ωρα μεσα στο σπιτι αυξανεται η πιεση που νοιωθεις.Αν μενεις κοντα στην παραλια θα σου προτινα να κατεβεις μια βολτα εκει προς μακεδονια παλλας να δεις λιγο κοσμο και πηγαινεις να συνεχισεις.Δεν μπορεις να παρεις καμια φιλη σου να ερθει να σου κανει παρεα?Να πας να διαβασεις στην βιβλιοθηκη?

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 05-02-2012, 18:16
  2. ΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By chaos_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 64
    Last Post: 08-11-2011, 01:54
  3. Θέλω να μένω μόνη μου σπίτι...
    By PostMortem in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 49
    Last Post: 30-08-2011, 00:39
  4. Με χαλαει να μενω μονη
    By νατασουλι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 07-08-2010, 14:59
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
    By nikv in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2009, 11:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •