ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ rTMS η τελευταια λυση!?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657

    ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ rTMS η τελευταια λυση!?

    σκεφτομαι να κανω rTMS τελευταια λυση.για μενα εκανα τις εξετασεις dna ειδαμε τι μ συμβαινει αλλα δεν με πιανει ουτε αναφρανιλ αν κ ο γιατρος λεει θελει ενα τριμηνο και πιο μεγαλη δοση απο αυτη που παιρνω αλλα εγω δεν ξερω .θελω να τελειωνω τη σχολη μ επιτελους και δεν μπορω! θελω κατι αμεσο!να με θεραπευσει!δεν αντεχω αλλο!η ζωη μ προχωρα κ με προσπερνα κ οχι μονο αυτο αλλα κ ΥΠΟΦΕΡΩ!!!αυτη η μεθοδος ειναι αποτελεσματικη ακουσα κυριως για καταθλιψη αλλα γινεται κ αλλου πχ ιψδ.μια που την εκανε για καταθλιψη στο δφορουμ ο αντρας της βασικα θεραπευτηκε αρκετα!θα παω να κλεισω ραντεβου με τον νευρολογο και βλεπουμε.θα δει αυτος τι συμβαινει στο κεφαλι μ κ αναλογως θα μ πει αν μπορω να κανω λεει η γραμματεας του.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    θα πληρωσεις μια μεθοδο που αγγιζει ενα τρομαχτικο ποσο? εαν σου περισσεουν και νιωθεις οτι δεν υπαρχει καποια αλλη λυση καντο..
    κανεις δεν γιατρεφτηκε πληρως απο τα αντικαταθλιπτικα θα εισια εσυ? και πριν απο αυτην την μεθοδο εχεις εξαντλησει τις πιθανοτητες για καποια αλλη λυση οπως τα ω3?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    γυμναστικη διατροφη λεω εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    μα δεν ειπε κανεις για αντικαταθλιπτικα ..αυτο λεω οτι δεν με πιανουννκαθολου μην πω με κανουν χειροτερα!και το ποσο ειναι γυρω στα 1800οσο και οι εξετασεις dna .αν ειναι να αποκτησω καλυτερη ποιοτητα ζωης θα τα εδινα εξαλλου βλεπεις αν σε πιανει αρχικα κ μετα συνεζιζεις

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    μα δεν ειπε κανεις για αντικαταθλιπτικα ..αυτο λεω οτι δεν με πιανουννκαθολου μην πω με κανουν χειροτερα!και το ποσο ειναι γυρω στα 1800οσο και οι εξετασεις dna .αν ειναι να αποκτησω καλυτερη ποιοτητα ζωης θα τα εδινα εξαλλου βλεπεις αν σε πιανει αρχικα κ μετα συνεζιζεις
    ναι τα αντικαταθλιπτικα εχουν πολυ χαμηλο ποσοστο επιτυχιας θεραπευσης της καταθλιψης... θα στο πουνε πολλοι... το θεμα ειναι να το ψαξεις λιγο σφαιρικα... λιγο με ψυχοθεραπεια να δεις τι γινετε και δεν βελτιωνεσαι, με κανενα βελονισμο να ισορροπησεις καπως το αγχος σου. γενικα, υπαρχουν πολλες εναλλακτικες μορφες θεραπειας... την μεθοδο rTMS την εχω ακουσει προσφατα αλλα γενικα λεγεται οτι δεν εχει παντα ''επιτυχια''.... δηλαδη αν πας να την κανεις και δεις μετα δεν σε πιανει τι θα κανεις? θα παραιτηθεις απο ολα?

    στηριζεσαι πολυ για εμενα σε αυτην την μεθοδο, σαν να ειναι το μυστικο της ευτυχιας... αλλα ειναι εκει? εγω απλα σου εκφραζω την γνωμη μου... κανε οπως καταλαβαινεις, οτι ειναι καλυτερο για την υγεια σου!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    εγω το εχωαπο μικρη και το ειχε και η μητερα μου!οποτε ειναι σιγουρα κληρονομικο!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν εχω καποιο λογο να αμφιβαλλω πως ειναι κληρονομικο... αλλα οχι παντα!! Υπαρχει μια αιτια που πυροδοτει την ''βαρια καταθλιψη''
    αλλα και καποια αλλη αιτια που την συντηρει και την κανει χρονια...
    για παραδειγμα εγω με την μοναξια χειροτερευω, με την καλη παρεα γινομαι καλυτερα. αυτα υποτιθεται τα βοηθαει η ψυχοθεραπεια να ψαξεις τα ενδωτερα της ψυχης σου....
    στην τελικη, μονο συμβουλες μπορουμε να σε δωσουμε αλλα και συμπαρασταση...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν εχω καποιο λογο να αμφιβαλλω πως ειναι κληρονομικο... αλλα οχι παντα!! Υπαρχει μια αιτια που πυροδοτει την ''βαρια καταθλιψη''
    αλλα και καποια αλλη αιτια που την συντηρει και την κανει χρονια...
    για παραδειγμα εγω με την μοναξια χειροτερευω, με την καλη παρεα γινομαι καλυτερα. αυτα υποτιθεται τα βοηθαει η ψυχοθεραπεια να ψαξεις τα ενδωτερα της ψυχης σου....
    στην τελικη, μονο συμβουλες μπορουμε να σε δωσουμε αλλα και συμπαρασταση...
    Το θεμα ειναι ειναι οτι πρωτον δεν εχω καταθλιψη αλλα ιψδ !και επειτα το θεμα ειναι να διατηρεις ενα επιπεδο και στα δυσκολα .

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Η να μην βρεθεις σε αυτα που αν εισαι κεφατος δεν θα βρεθεις σε αυτα!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν ηξερα τοτε πως η θεραπεια rTMS μπορει να βοηθησει και στην ιδψχ... εγω ηξερα μονο για την καταθλιψη!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν ηξερα τοτε πως η θεραπεια rTMS μπορει να βοηθησει και στην ιδψχ... εγω ηξερα μονο για την καταθλιψη!!
    Ναι το rtms ειναι και για ιδεοψυχαναγκαστικη

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    7

    rTMS

    Εχω επικοινωνησει με γιατρο της κλινικης που το εφαρμοζει,στην Αθηνα. Δεν το κανουν στην ΙΔΨ διαταραχη. Προφανως επειδη εχει διαπιστωθει οτι δεν εχει αποτελεσματα.Εχω διαβασει και τα αποτελεσματα της μελετης στο εξωτερικο και κατεληγαν σε αυτο. Ειχε μικρη βελτιωση, προσωρινη ομως.Αρα κατεληγαν οτι δεν....
    Δεν υπαρχει μαγικη μεθοδος ουτε χημικα φαρμακα που να κανουν κατι. Ξεχαστε το. Ουτε το θεμα περι γονιδιων ειναι σοβαρό και δεν τα λεω μονο εγω αυτα.
    Στον καθενα, η ασθενειες εχουν βαθιες ριζες σε "τραυαματικα "γεγονοτα που ξεκινουν απο την ωρα της συλληψης ακομα.Γι'αυτο ο καθενας, παρουσιαζει, ακομα και την ιδια ασθενεια, με λιγο διαφορετική εκδηλωση απο τους αλλους.ΟΛΑ χρειαζονται, μια καλη,βαθια ψυχοθεραπευτικη μεθοδο με ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ θεραπευτη-καθοδηγητη.
    Το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι πολλοι αυτοι και οι περισσοτεροι ανθρωποι χανουμε πολλα χρονια,χρηματα και τη ζωη μας,εντωμεταξυ, δοκιμαζοντας πολλα και πολλους, μεχρι να καταλαβουμε οτι ηταν λαθος επιλογες λογω απειριας.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by ΕΥΓΕΝΙΑ View Post
    Εχω επικοινωνησει με γιατρο της κλινικης που το εφαρμοζει,στην Αθηνα. Δεν το κανουν στην ΙΔΨ διαταραχη. Προφανως επειδη εχει διαπιστωθει οτι δεν εχει αποτελεσματα.Εχω διαβασει και τα αποτελεσματα της μελετης στο εξωτερικο και κατεληγαν σε αυτο. Ειχε μικρη βελτιωση, προσωρινη ομως.Αρα κατεληγαν οτι δεν....
    Δεν υπαρχει μαγικη μεθοδος ουτε χημικα φαρμακα που να κανουν κατι. Ξεχαστε το. Ουτε το θεμα περι γονιδιων ειναι σοβαρό και δεν τα λεω μονο εγω αυτα.
    Στον καθενα, η ασθενειες εχουν βαθιες ριζες σε "τραυαματικα "γεγονοτα που ξεκινουν απο την ωρα της συλληψης ακομα.Γι'αυτο ο καθενας, παρουσιαζει, ακομα και την ιδια ασθενεια, με λιγο διαφορετική εκδηλωση απο τους αλλους.ΟΛΑ χρειαζονται, μια καλη,βαθια ψυχοθεραπευτικη μεθοδο με ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ θεραπευτη-καθοδηγητη.
    Το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι πολλοι αυτοι και οι περισσοτεροι ανθρωποι χανουμε πολλα χρονια,χρηματα και τη ζωη μας,εντωμεταξυ, δοκιμαζοντας πολλα και πολλους, μεχρι να καταλαβουμε οτι ηταν λαθος επιλογες λογω απειριας.
    Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι εχει εναν φιλο που κανει αυτο το ρτμς για να παιρνει λεφτα απο ηλιθιους ετσι μ ειπε προφανως για να μην το κανω και οτι ψυχοθεραπεια δεν μ κανει ακομα γτ το μυαλο μ ειναι χαλια τωρα .μονο τα ψαπια θα με βοηθησουν.εγω παλι πιστευω ρτμς θα βοηθησει κ δν μπορεις να το λες αυτο γτ ο νευρολογος π πηγα και το κανει αυτο ασχετα αν σ εμενα ειπε να μην το κανω εν τςλει εχει θεραπευσει βαρυτερο περιστατικο με ιψδ και θα το δημοσιευσει

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Καλησπέρα,
    Έχοντας δοκιμάσει αρκετές φαρμακευτικες αγωγές χωρίς επιτυχία, έχω αυτό που λένε ανθεκτική κατάθλιψη, σκέφτομαι να κάνω rTMS. Το βλέπω ως την μοναδική και τελευταία λύση για την περίπτωση μου. Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να έχει κάνει την μέθοδο για να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας?

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση;
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-04-2015, 04:31
  2. Υπαρχει λυση?
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2011, 03:34
  3. Υπάρχει λύση?
    By agnwstos007 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-11-2010, 03:47
  4. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 02:47
  5. Υπάρχει λύση?
    By thor24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2007, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •