στρες η κατι σοβαρο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    32

    στρες η κατι σοβαρο;

    Καλησπέρα,
    Είμαι 17 χρονων και μόλις εδωσα πανελληνιες. Μέσα στις εξετασεις ένιωθα καποαι μικρα φτερουγισματα στην καρδια, τα οποια οταν τα παρατηρουσα γινονταν εντονοτερα.Απο το άγχος είναι λετε;Επισης να σημειωσω πως πριν απο 4 μηνες εκανα καρδιολογικες εξετασεις με υπερηχο.Μπορει να επαθα κατι σοβαρο στο ενδιαμεσο διάστημα;Η χρειαζεται χρονο για να εμφανιστει καποια καρδιακη νοσος;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    προσπαθησε να μην σε αγχωνει το αγχος σου,
    σου φτανει το αγχος για τις εξετασεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    προσπαθησε να μην σε αγχωνει το αγχος σου,
    σου φτανει το αγχος για τις εξετασεις
    Τώρα τέλειωσαν οι εξετάσεις, το θέμα είναι οτι πέρασα μια χρονια με πολύ στρες και μάλλον μου βγαίνει τώρα.Γίνεται αυτό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αυτό συμβαίνει γιατί το σώμα σου συσσώρευε όλο αυτό το άγχος όλη την χρονιά και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν το άφησε μέχρι να τελειώσουν οι εξετάσεις και τώρα κάνει μαζική εκφόρτιση όλου αυτού του άγχους...

    Δεν έχεις τίποτα καρδιολογικό πιθανόν.
    Εγώ απο το αγχος μέχρι και αρρυθμίες έκανα και φτερουγίσματα και ότι μπορείς να φανταστείς.

    Στις αρρυθμίες-φτερουγίσματα και τα συναφή ειδικά όταν οφείλονται σε στρες βοηθά πολύ το μαγνήσιο :-)
    Θα βοηθήσει να χαλαρώσουν γενικά και όλοι οι μύες σου

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αυτό συμβαίνει γιατί το σώμα σου συσσώρευε όλο αυτό το άγχος όλη την χρονιά και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν το άφησε μέχρι να τελειώσουν οι εξετάσεις και τώρα κάνει μαζική εκφόρτιση όλου αυτού του άγχους...

    Δεν έχεις τίποτα καρδιολογικό πιθανόν.
    Εγώ απο το αγχος μέχρι και αρρυθμίες έκανα και φτερουγίσματα και ότι μπορείς να φανταστείς.

    Στις αρρυθμίες-φτερουγίσματα και τα συναφή ειδικά όταν οφείλονται σε στρες βοηθά πολύ το μαγνήσιο :-)
    Θα βοηθήσει να χαλαρώσουν γενικά και όλοι οι μύες σου
    Ευχαριστώ για την απάντηση!Αν είχα κάτι αλλωστε δεν θα το ειχα και 4 μηνες πριν που εκανα καρδιολγικες με υπερηχο;;Μπορώ να πάθω κάτι σοβαρο σε τοσο μικρο διάστημα;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    athens
    Posts
    13
    Δυστυχώς το άγχος προκαλεί πολλά ψυχοσωματικά προβλήματα.. Κι εγώ κάθε μέρα παραπονιέμαι ότι με ενοχλεί κάτι. Όταν το δεις ψύχραιμα όμως και κάνεις και τις απαραίτητες εξετάσεις για να σου φύγει η ιδέα (που τις έχεις κάνει ήδη) τότε ξεκινάς να μη του δίνεις σημασία και αυτό να υποχωρεί.. Όταν η ενόχληση είναι από το άγχος κι εσύ αγχώνεσαι που τη νιώθεις, αυτή θα μεγαλώνει κι εσύ θα αγχώνεσαι παραπάνω κλπ... Οπότε ηρεμία και όταν σε πιάνει πάρε τηλ κάποιον ,βγες μια βόλτα, ασχολείσου με κάτι άλλο κι όλα θα πάνε καλά

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Και εγώ όταν είχα τελειώσει από τις πανελλήνιες, είχα άγχος όχι τόσο λόγω των πανελληνίων, αλλά για να δω στην σχολή που πέρασα. Είναι πραγματικά ψυχοφθόρο, να περιμένεις μέχρι τον Αύγουστο για να δεις που μπήκες. Είμαι τώρα 19, δεν είμαι στην ηλικία σου, αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις, εγώ έτσι έκανα όταν είχα δώσει πανελλήνιες. Σιγά σιγά και από μόνος σου θα χαλαρώσεις, αλλά θέλει να περάσει ένα διάστημα. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αν είναι να σου γίνει εμμονη ιδέα απλά πήγαινε κάνε ξανα ένα ηλεκτροκαρδιογράφημα να σου φύγει η ιδεα

Similar Threads

  1. Ενημέρωση για κονδυλωματα! ειναι κατι πολυ σοβαρο??
    By lZagdermont in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2017, 17:00
  2. Νοσοφοβία ή κάτι σοβαρό;
    By Oneirot in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 31-03-2015, 03:06
  3. ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ??
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 26-02-2013, 04:42
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ;
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-05-2010, 17:27
  5. υποτροπιασα???(ή κατι πιο σοβαρο???)
    By giannis22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-02-2008, 18:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •