Η Βια λύνει τα προβλήματα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Αυτο λεω κι εγω. Δεν λεω να βγουμε στους δρομους και να δερνουμε όποιον μας στραβοκοιτάξει. Προς Θεου!!!
    Αυτο που εννοω είναι πως αν είσαι ο πιο δυνατός και ισχυρός και εχεις τοση δυναμη που σε καθηστα ανικητο, τότε ολα τα προβληματα σου μπορουν να λυθουν.... κατα κάποιο τρόπο. Πχ εχεις οικονομικα προβληματα; πας στην τραπεζα σαπιζεις στο ξυλο ολους εκει μεσα, περνεις τα λεφτα και φευγεις. εχεις προβλημα με το αφεντικο σου; Πηγαινεις τον σπας στο ξυλο του παιρνεις την δουλεια και γινεσε εσυ αφεντικο. Η γυναικα σου θελει να σε απατησει; Τους τρομοκρατεις όλους, σακατευεις και μερικούς που απλως την κοιταξαν και κανεις δεν την πλησιαζει. κλπ κλπ κλπ.
    Ξεχνας στα παραδειγματα σου το οτι η βια φερνει κι αλλη βια...εισαι ο μονος που μπορει να την ασκησει νομιζεις; Και ο σουπερμαν να εισαι (γιατι εκει το πας με το "απλα δεν ασκεις αρκετη βια αν δε λυνει τα προβληματα") παλι δεν αρκει. Στη πρωτη περιπτωση θεωρεισαι δημοσιος κινδυνος, σε κηνυγαει οχι απλα η αστυνομια αλλα και η ιντερπολ και ο πλανητης ολος. Δεν μπορεις να τα βαλεις με ολοκληρες κοινωνιες οσο πανισχυρος και αν εισαι. Θα σε πιασουν και θα σε σαπισουν εσενα στο ξυλο δλδ αργα η γρηγορα. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ζωο και αμα παρατραβηχτει πολυ το πραγμα οι κοινωνιες εχουν τον τροπο τους να φερνουν τις ισορροπιες δυναμεων στα ισα τους. Ειναι ο λογος που καταρρεουν ολοκληρες αυτοκρατοριες...δεν υπαρχει παντοδυναμια γιατι πολυ απλα θα ηταν καταστροφικη. Every action has a counter action, νομος της φυσης.
    Το ιδιο και με το αφεντικο...θα σε σπαγανε εσενα στο ξυλο στο τελος.
    Ενω με τη γυναικα σου...ναι μπορει να σου "ανηκε" αλλα να μη σε γουσταρε μια και να μη σε αγαπουσε, μπορει και να σε μισούσε.

    Αν εννοεις εσυ ως προβλημα απλα το να σου ζαλιζουν τα αρχιδια τοτε ναι, η βια τα λυνει αυτα τα θεματα και παλι προσωρινα, γιατι θα φας τις επιπτωσεις στη μαπα οσο ισχυρος και αν εισαι.
    Αν μιλαμε για τα προβληματα στη ριζα τους ομως τοτε οχι, η βια δεν τα λυνει καθολου.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Γεια σας παιδιά.

    Πριν λίγες μέρες είχα δει ένα βίντεο όπου ένας από τους χαρακτήρες έλεγε μια πρόταση που με παραξένεψε.
    Έλεγε πως "αν η βια δεν μπορεί να σου λύσει όλα σου τα προβλήματα σημαίνει πως δεν έχεις χρησιμοποιήσει αρκετή". Στην αρχή μου φάνηκε λανθασμένη αλλά όταν το ξανασκέφτηκα είδα πως αν και λιγάκι ανήθικο και λάθος δεν είναι τελείως ψέμματα.

    Ποια είναι η δικιά σας άποψη πάνω σε αυτό; ;
    Ναι, δυστυχώς για να αντέξεις σε αυτή τη ζούγκλα, που λέγεται κοινωνία, πρέπει να είσαι άλλοτε ισχυρός και ακέραιος και άλλες φορές διαλλακτικός. Προσωπικά αυτά τα δύο, είναι τα top για εμένα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Παρα πολλα...προβληματα υγειας πχ, δεν μπορει να τα λυσει.
    Την μοναξια, η βια δεν μπορει να την λυσει.
    Την απορριψη, η βια δε μπορει να τη λυσει... Καποιος που αποζητα αγαπη αποδοχη και φροντιδα, δε μπορει να λυσει με τη βια την ελλειψη τους.
    Και οπως βλεπεις αναφερομαι σε προβληματα που απασχολουν πολυ τακτικα πολλα μελη του φορουμ, θα ελεγα οτι ειναι απο τα κυριαρχα προβληματα αυτο, στην ριζα πολλων αλλων προβληματων. Ισα ισα, η βια τα εντεινει και απομονωνει τον ανθρωπο κοινωνικα και ψυχικα ακομα περισσοτερο.
    Επισης το ηθικο κομματι αντε το βγαζουμε...αλλα δεν μπορεις να βγαλεις το ψυχολογικο κομματι, δεν μιλαμε μονο για τυψεις.. Μιλαμε για το οτι η ενταση της βιας σε βλαπτει θες δε θες, ειτε το καταλαβαινεις ειτε οχι, ειτε εχεις τυψεις ειτε οχι, και σαδιστης να εισαι σε βλαπτει εσενα τον ιδιο.

    Εσυ αντιστοιχα τι προβληματα πιστευεις οτι λυνει η βια; Πες μου μερικα που πιστευεις οτι λυνει η βια...

    Για την μοναξια πχ ενας που ειναι δυνατος τόσο πολυ, δυστηχως τραβαει τους αλλος που χρειαζονται προστασια.
    μερικες φορες και την αγάπη.... τοσες υπάρχουν που τα φτιαχνουν με βιαιους αντρες και όχι τοσο βιαιους όσο το εννοω εγω σε αυτο το θεμα.
    Για την υγεια εχεις δικιο αλλα, αν εισαι αρρωστος δεν μπορει να είσαι και δυνατός.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ξεχνας στα παραδειγματα σου το οτι η βια φερνει κι αλλη βια...εισαι ο μονος που μπορει να την ασκησει νομιζεις; Και ο σουπερμαν να εισαι (γιατι εκει το πας με το "απλα δεν ασκεις αρκετη βια αν δε λυνει τα προβληματα") παλι δεν αρκει. Στη πρωτη περιπτωση θεωρεισαι δημοσιος κινδυνος, σε κηνυγαει οχι απλα η αστυνομια αλλα και η ιντερπολ και ο πλανητης ολος. Δεν μπορεις να τα βαλεις με ολοκληρες κοινωνιες οσο πανισχυρος και αν εισαι. Θα σε πιασουν και θα σε σαπισουν εσενα στο ξυλο δλδ αργα η γρηγορα. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ζωο και αμα παρατραβηχτει πολυ το πραγμα οι κοινωνιες εχουν τον τροπο τους να φερνουν τις ισορροπιες δυναμεων στα ισα τους. Ειναι ο λογος που καταρρεουν ολοκληρες αυτοκρατοριες...δεν υπαρχει παντοδυναμια γιατι πολυ απλα θα ηταν καταστροφικη. Every action has a counter action, νομος της φυσης.
    Το ιδιο και με το αφεντικο...θα σε σπαγανε εσενα στο ξυλο στο τελος.
    Ενω με τη γυναικα σου...ναι μπορει να σου "ανηκε" αλλα να μη σε γουσταρε μια και να μη σε αγαπουσε, μπορει και να σε μισούσε.

    Αν εννοεις εσυ ως προβλημα απλα το να σου ζαλιζουν τα αρχιδια τοτε ναι, η βια τα λυνει αυτα τα θεματα και παλι προσωρινα, γιατι θα φας τις επιπτωσεις στη μαπα οσο ισχυρος και αν εισαι.
    Αν μιλαμε για τα προβληματα στη ριζα τους ομως τοτε οχι, η βια δεν τα λυνει καθολου.

    Κοιτα. Προσωπικα δε συμφωνω σε αυτο. Παντα εγω όταν προσπαθω να λυσω ενα πρόβλημα το κάνω πολιτισμένα.
    Και συμφωνω μαζί σου πως η βια φέρνει βία. Αυτο που κατάλαβα απο αυτη την πρόταση είναι πως αν η βια που θα σου ασκησουν σαν counter action, εσυ βάλεις ακόμα πιο πολυ βια σε σημειο να τους καταπνίξεις.
    Και ναι είναι μια προσωρινη λυση... τις περισσοτερες φορές τουλαχιστον, και σιγουρα αργότερα θα έχεις επιπτώσεις που αν έστω και μια στιγμη let your guard down την έβαψες.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Για την μοναξια πχ ενας που ειναι δυνατος τόσο πολυ, δυστηχως τραβαει τους αλλος που χρειαζονται προστασια.
    μερικες φορες και την αγάπη.... τοσες υπάρχουν που τα φτιαχνουν με βιαιους αντρες και όχι τοσο βιαιους όσο το εννοω εγω σε αυτο το θεμα.
    Για την υγεια εχεις δικιο αλλα, αν εισαι αρρωστος δεν μπορει να είσαι και δυνατός.
    Το οτι τραβανε οι βιαιοι ανθρωποι καποιους ανθρωπους που εχουν αναγκη να παραιτηθουν απο τον εαυτο τους και να κρεμαστουν απο καπου δεν ειναι λυση, ειναι μια αρρωστημενη κατασταση.
    Και μονος σου το ειπες, τραβανε με την λογικη οτι θα προσφερουν προστασια (που τελικα δε τη προσφερουν κι ολας καταληγουν να κακοποιουν ψυχολογικα τον/την εξαρτημενο/η συντροφο). Αλλο η αναγκη προστασιας ομως και οι εξαρτητικες σχεσεις και αλλο η υγιης συντροφικοτητα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ξεχνας στα παραδειγματα σου το οτι η βια φερνει κι αλλη βια...εισαι ο μονος που μπορει να την ασκησει νομιζεις; Και ο σουπερμαν να εισαι (γιατι εκει το πας με το "απλα δεν ασκεις αρκετη βια αν δε λυνει τα προβληματα") παλι δεν αρκει. Στη πρωτη περιπτωση θεωρεισαι δημοσιος κινδυνος, σε κηνυγαει οχι απλα η αστυνομια αλλα και η ιντερπολ και ο πλανητης ολος. Δεν μπορεις να τα βαλεις με ολοκληρες κοινωνιες οσο πανισχυρος και αν εισαι. Θα σε πιασουν και θα σε σαπισουν εσενα στο ξυλο δλδ αργα η γρηγορα. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ζωο και αμα παρατραβηχτει πολυ το πραγμα οι κοινωνιες εχουν τον τροπο τους να φερνουν τις ισορροπιες δυναμεων στα ισα τους. Ειναι ο λογος που καταρρεουν ολοκληρες αυτοκρατοριες...δεν υπαρχει παντοδυναμια γιατι πολυ απλα θα ηταν καταστροφικη. Every action has a counter action, νομος της φυσης.
    Το ιδιο και με το αφεντικο...θα σε σπαγανε εσενα στο ξυλο στο τελος.
    Ενω με τη γυναικα σου...ναι μπορει να σου "ανηκε" αλλα να μη σε γουσταρε μια και να μη σε αγαπουσε, μπορει και να σε μισούσε.

    Αν εννοεις εσυ ως προβλημα απλα το να σου ζαλιζουν τα αρχιδια τοτε ναι, η βια τα λυνει αυτα τα θεματα και παλι προσωρινα, γιατι θα φας τις επιπτωσεις στη μαπα οσο ισχυρος και αν εισαι.
    Αν μιλαμε για τα προβληματα στη ριζα τους ομως τοτε οχι, η βια δεν τα λυνει καθολου.
    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή η κοινωνία, πάνω απ' όλα, στηρίζεται στην Υποκρισία!
    Και το γράφω με κεφαλαίο, γιατί είναι δύσκολο για τον καθένα να φανταστεί για τι είδους υποκρισία μιλάμε!
    Εωσφορική υποκρισία, στην καλύτερη των περιπτώσεων.........
    Δε πιστεύω ότι τους νοιάζει αν ασκήσεις τη πράξη της βίας, αυτή καθαυτή. Τους νοιάζει να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο!
    Μίλησα πριν για τον Καρλ Πάνζραμ..... Όλοι βλέπουν ένα αποφώλιο τέρας.....
    Όμως, ξεχνούν να δουν ποια ήταν τα τέρατα εκείνα που τον κάνανε αυτό που έγινε!!
    Και μιλώ για τους διάφορους φύλακες των αναμορφωτηρίων, των φυλακών και δε συμμαζεύεται....
    Και ποιός ξέρει και δω στην Ελλάδα τι γίνεται, κεκλεισμένων των πυλών, σε αυτά τα "ιδρύματα";
    Ας κάνει τον κόπο να δει κάποιος την ταινία "Φυλακές ανηλίκων".
    Τι του κάνανε του Πάνζραμ, όταν ήταν παιδί;
    Βιασμοί, ξύλο, ρίψη κρύου νερού, "προσφορά" στους φύλακες για να μερακλώσουνε και άλλα χειρότερα............
    Αυτοί οι "κύριοι" τώρα, δεν τους πιάσανε ποτέ, πήρανε τη συνταξούλα τους, κάποιοι από αυτούς ίσως ήταν και ευηπόληπτοι οικογενειάρχες εκτός δουλειάς και γενικότερα τη βγάλανε λάδι..................
    Τι σημαίνει αυτό;
    Ότι όταν έχεις λεφτά και εξουσία και θέση ισχύος, περνάς καλά, πουλάκι.........
    Τότε πάνε περίπατο και η ηθική και όλα!
    Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Πιάνει τα μικρά κουνούπια, αλλά τα "μεγάλα ψάρια" πάντα θα ξεφεύγουν......
    Γιατί να σεβαστώ εγώ μία τέτοια κοινωνία;
    Από το φόβο και μόνο!
    Μόνο έτσι μας επιβάλλονται...
    Φόβο ότι θα πας φυλακή, για το μετέπειτα στιγματισμό αργότερα..........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Κοιτα. Προσωπικα δε συμφωνω σε αυτο. Παντα εγω όταν προσπαθω να λυσω ενα πρόβλημα το κάνω πολιτισμένα.
    Και συμφωνω μαζί σου πως η βια φέρνει βία. Αυτο που κατάλαβα απο αυτη την πρόταση είναι πως αν η βια που θα σου ασκησουν σαν counter action, εσυ βάλεις ακόμα πιο πολυ βια σε σημειο να τους καταπνίξεις.
    Και ναι είναι μια προσωρινη λυση... τις περισσοτερες φορές τουλαχιστον, και σιγουρα αργότερα θα έχεις επιπτώσεις που αν έστω και μια στιγμη let your guard down την έβαψες.
    Καλα ειπε η ρεμεντι, αυτο οπως το λες εφαρμοζει μονο σε μαφιοζους η εγκληματιες λολ. Ποιους συναναστρεφεσαι δλδ που θα σε αναγκασουν να εφαρμοσεις βια; Ε ναι αμα εισαι μαφιοζος και ολοι οι γυρω σου μονο αυτη τη γλωσσα μιλανε λογικο να επιδιδεστε σε ψωλομαχιες ποιος την εχει μεγαλυτερη και ισχυροτερη συγνωμη κι ολας χαχα
    Καταλαβαινω πως η δυναμη ειναι δελεαστικη φαντασιωση ειδικα για εναν αντρα και συχνα την φανταζεστε και την εκφραζετε ατσαλα ως βια...αλλα η βια δεν ισουται με δυναμη :)
    Προσωπικα σεβομαι πολυ και προσπαθω να εφαρμοζω και η ιδια στη ζωη μου την ηρεμη δυναμη.

    Απο εκει και περα το μονο προβλημα που θα ελυνε η βια χωρις ολους τους παραγοντες τους οποιους εξηγησα παραπανω ειναι αμα σου ασκουν άλογη βια στα καλα καθουμενα και πρεπει να αμυνθεις...αν πχ μου επιτεθει καποιος φυσικα και θα ασκησω βια για να αμυνθω και να καταφερω να ξεφυγω, δεν θα κατσω να τις φαω η να διακινδυνεψω τη ζωη μου.
    Αλλα αυτο μας φερνει παλι πισω στο η βια φερνει βια...φερθηκες βιαια; Μου επιτεθηκες; Να περιμενεις κλωτσια στα @@...απλο...λολ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή η κοινωνία, πάνω απ' όλα, στηρίζεται στην Υποκρισία!
    Και το γράφω με κεφαλαίο, γιατί είναι δύσκολο για τον καθένα να φανταστεί για τι είδους υποκρισία μιλάμε!
    Εωσφορική υποκρισία, στην καλύτερη των περιπτώσεων.........
    Δε πιστεύω ότι τους νοιάζει αν ασκήσεις τη πράξη της βίας, αυτή καθαυτή. Τους νοιάζει να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο!
    Μίλησα πριν για τον Καρλ Πάνζραμ..... Όλοι βλέπουν ένα αποφώλιο τέρας.....
    Όμως, ξεχνούν να δουν ποια ήταν τα τέρατα εκείνα που τον κάνανε αυτό που έγινε!!
    Και μιλώ για τους διάφορους φύλακες των αναμορφωτηρίων, των φυλακών και δε συμμαζεύεται....
    Και ποιός ξέρει και δω στην Ελλάδα τι γίνεται, κεκλεισμένων των πυλών, σε αυτά τα "ιδρύματα";
    Ας κάνει τον κόπο να δει κάποιος την ταινία "Φυλακές ανηλίκων".
    Τι του κάνανε του Πάνζραμ, όταν ήταν παιδί;
    Βιασμοί, ξύλο, ρίψη κρύου νερού, "προσφορά" στους φύλακες για να μερακλώσουνε και άλλα χειρότερα............
    Αυτοί οι "κύριοι" τώρα, δεν τους πιάσανε ποτέ, πήρανε τη συνταξούλα τους, κάποιοι από αυτούς ίσως ήταν και ευηπόληπτοι οικογενειάρχες εκτός δουλειάς και γενικότερα τη βγάλανε λάδι..................
    Τι σημαίνει αυτό;
    Ότι όταν έχεις λεφτά και εξουσία και θέση ισχύος, περνάς καλά, πουλάκι.........
    Τότε πάνε περίπατο και η ηθική και όλα!
    Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Πιάνει τα μικρά κουνούπια, αλλά τα "μεγάλα ψάρια" πάντα θα ξεφεύγουν......
    Γιατί να σεβαστώ εγώ μία τέτοια κοινωνία;
    Από το φόβο και μόνο!
    Μόνο έτσι μας επιβάλλονται...
    Φόβο ότι θα πας φυλακή, για το μετέπειτα στιγματισμό αργότερα..........
    Με το παραδειγμα σου το δικο μου επιχειρημα υποστηριζεις παλι...η βια φερνει βια....αυτο ειναι, δεν εχει κατι αλλο.

    Αυτα για την υποκρισια κλπ δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, εδω μιλαμε για βια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Καλα ειπε η ρεμεντι, αυτο οπως το λες εφαρμοζει μονο σε μαφιοζους η εγκληματιες λολ. Ποιους συναναστρεφεσαι δλδ που θα σε αναγκασουν να εφαρμοσεις βια; Ε ναι αμα εισαι μαφιοζος και ολοι οι γυρω σου μονο αυτη τη γλωσσα μιλανε λογικο να επιδιδεστε σε ψωλομαχιες ποιος την εχει μεγαλυτερη και ισχυροτερη συγνωμη κι ολας χαχα
    Καταλαβαινω πως η δυναμη ειναι δελεαστικη φαντασιωση ειδικα για εναν αντρα και συχνα την φανταζεστε και την εκφραζετε ατσαλα ως βια...αλλα η βια δεν ισουται με δυναμη :)
    Προσωπικα σεβομαι πολυ και προσπαθω να εφαρμοζω και η ιδια στη ζωη μου την ηρεμη δυναμη.

    Απο εκει και περα το μονο προβλημα που θα ελυνε η βια χωρις ολους τους παραγοντες τους οποιους εξηγησα παραπανω ειναι αμα σου ασκουν άλογη βια στα καλα καθουμενα και πρεπει να αμυνθεις...αν πχ μου επιτεθει καποιος φυσικα και θα ασκησω βια για να αμυνθω και να καταφερω να ξεφυγω, δεν θα κατσω να τις φαω η να διακινδυνεψω τη ζωη μου.
    Αλλα αυτο μας φερνει παλι πισω στο η βια φερνει βια...φερθηκες βιαια; Μου επιτεθηκες; Να περιμενεις κλωτσια στα @@...απλο...λολ
    χαχαχαχααχαχαχα με καταλαβες..... λυπάμαι αλλα τωρα πρεπει να σε καθαρίσω :Ρ χαχαχαχαχα

    και σε αυτο συμφωνω. Υπάρχουν όμως πολλα ειδη δυναμης. Σωματικη δυναμη, ψυχολογικη δυναμη, πνευματικη δυναμη, μαχητικη δυναμη κλπ.
    Απλως σε μερικα πράγματα είμαστε ακόμα ζωα. Τα λιονταρια για παράδειγμα ο πιο δυνατός και βίαιος εχει περιοχη και λιονταρίνες. Ο αρχηγός τον πιθήκων που έχει το χαρέμι είναι ο πιο δυνατός κλπ.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    χαχαχαχααχαχαχα με καταλαβες..... λυπάμαι αλλα τωρα πρεπει να σε καθαρίσω :Ρ χαχαχαχαχα

    και σε αυτο συμφωνω. Υπάρχουν όμως πολλα ειδη δυναμης. Σωματικη δυναμη, ψυχολογικη δυναμη, πνευματικη δυναμη, μαχητικη δυναμη κλπ.
    Απλως σε μερικα πράγματα είμαστε ακόμα ζωα. Τα λιονταρια για παράδειγμα ο πιο δυνατός και βίαιος εχει περιοχη και λιονταρίνες. Ο αρχηγός τον πιθήκων που έχει το χαρέμι είναι ο πιο δυνατός κλπ.
    Και πιστευεις οτι ενας ανθρωπος με νοητικη και ψυχικη δυναμη δε μπορει να βρει τροπο να κερδισει εναν γοριλανθρωπο με σωματικη δυναμη; Αμα ηταν ετσι ακομα θα ημασταν νεαντερταλ, δεν θα ειχε εξελιχθει η ανθρωποτητα οπως εξελιχθηκε...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Επισης για τον γοριλλα με το χαρεμι που λες, μη κολλατε ρε παιδια, η νοητικη και ψυχικη δυναμη ειναι πολυ καυλωτικες, ισως περισσοτερο απο τη σωματικη, να το ξερετε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    η βια λυνει τα περισσοτερα προβληματα αυτου του κοσμου ξεκινοντας απο την πεινα και την αναγκη για τροφη.
    ο βιος και η βια δεν ειναι τυχαιο οτι στα ελληνικα ειναι οι ιδιες λεξεις

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ναι, δυστυχώς για να αντέξεις σε αυτή τη ζούγκλα, που λέγεται κοινωνία, πρέπει να είσαι άλλοτε ισχυρός και ακέραιος και άλλες φορές διαλλακτικός. Προσωπικά αυτά τα δύο, είναι τα top για εμένα.


    Συμφωνω απολυτα με την τοποθετηση σου ..........................., ο λογος που αρχισα βαρη το 86 , αν και ειχα ενα υποβαθρο απο τον ακοντισμο , ηταν οτι καποιος πειραξε την κοπελα μου , οχι απλο πειραγματακι , ηταν και μαστουρωμενος , και επενεβη ενας κοινος φιλος , ημασταν εξω απο μια ντισκο , και το πηρα αποφαση , να γινω ετσι , ωστε να μην τολμαει να πειραξει την κοπελα μου ......το τηρησα , αμεσως αρχισα , μεχρι το 94- 96 ειχα γινει πολυ μυωδης , και πιο ογκωδης , και πλεον η γυμναστικη , απο μεσον , εγινε τροπος ζωης , εκανα και πυμναχια , συνεχιζω μεχρι και σημερα , ε , δεν μουχει τυχει ποτε να με παρενοχλησουν , αμα σε βλεπουν ' καπως ' , σε αποφευγει ο αλλος , και σε διενεξεις σε καταστηματα/ ανθρωπους , δεν μπαινω σε λεπτομερειες , μεχει ξελασπωσει η σωματικη μου διαπλαση .......................

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω απολυτα με την τοποθετηση σου ..........................., ο λογος που αρχισα βαρη το 86 , αν και ειχα ενα υποβαθρο απο τον ακοντισμο , ηταν οτι καποιος πειραξε την κοπελα μου , οχι απλο πειραγματακι , ηταν και μαστουρωμενος , και επενεβη ενας κοινος φιλος , ημασταν εξω απο μια ντισκο , και το πηρα αποφαση , να γινω ετσι , ωστε να μην τολμαει να πειραξει την κοπελα μου ......το τηρησα , αμεσως αρχισα , μεχρι το 94- 96 ειχα γινει πολυ μυωδης , και πιο ογκωδης , και πλεον η γυμναστικη , απο μεσον , εγινε τροπος ζωης , εκανα και πυμναχια , συνεχιζω μεχρι και σημερα , ε , δεν μουχει τυχει ποτε να με παρενοχλησουν , αμα σε βλεπουν ' καπως ' , σε αποφευγει ο αλλος , και σε διενεξεις σε καταστηματα/ ανθρωπους , δεν μπαινω σε λεπτομερειες , μεχει ξελασπωσει η σωματικη μου διαπλαση .......................
    Έτσι είναι ακριβώς, πόσες φορές έχω δει να κάνουν σωματικό μπούλιγκ σε μικρά παιδιά, συμμαθητές τους, επειδή είναι μικροί και αδύναμοι. Είναι λυπηρό αυτό πραγματικά. Προσωπικά πάντα είμαι διαλακτικός και δεν είμαι άνθρωπος που θα χτυπήσω τον άλλον σε καμία περίπτωση, αλλά θα πρέπει όπως πολύ σωστά ανέφερες ο άλλος μια ισχυρή παρουσία, βοηθάει πολύ αυτό ειδικά στο σχολείο. Όχι για εκφοβισμό, αλλά για να μην σου κάνουν εκφοβισμό. Ντίσκο ε; Αυτές ήταν εποχές.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Έτσι είναι ακριβώς, πόσες φορές έχω δει να κάνουν σωματικό μπούλιγκ σε μικρά παιδιά, συμμαθητές τους, επειδή είναι μικροί και αδύναμοι. Είναι λυπηρό αυτό πραγματικά. Προσωπικά πάντα είμαι διαλακτικός και δεν είμαι άνθρωπος που θα χτυπήσω τον άλλον σε καμία περίπτωση, αλλά θα πρέπει όπως πολύ σωστά ανέφερες ο άλλος μια ισχυρή παρουσία, βοηθάει πολύ αυτό ειδικά στο σχολείο. Όχι για εκφοβισμό, αλλά για να μην σου κάνουν εκφοβισμό. Ντίσκο ε; Αυτές ήταν εποχές.
    Εγω να δεις ποσο διαλλακτικος ειμαι , ιδιοσυγκρασιακα ,. δεν μουχει επιτεθει ποτε κανενας , για αμυνα το κανω , και πραματικα δουλευει ....................., μια φορα μονο στην Εθνικη , μεκλεισε καποια mercedes ασχημα , τον κλεινω με ταυτοκινητο , κατεβαινω , και να του λεω , βγες εξω , βγες εξω , ε , δεν εβγαινε με τιποτα !!! εχω και κολπο, για βραδυ , εχω εναν φακο LED δυνατο στο αμαξι , και μολις βγω του ριχνω το φως στα ματια , εχει τυφλωθει επι τοπου , αχρειαστο ναναι ..............αν και δεν εκνευρζομαι ποτε στην οδηγηση ........ναι , ντισκο , πολυ ωραιες εποχες ........διασκεδαση μεχρι πρωιας ........νομιζω , κρινοντας απο το στυλ σου , θα σου αρεσαν τα 80s .........σου πανε .......

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβληματα στο sex.
    By NWalker in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 73
    Last Post: 11-05-2015, 15:16
  2. προβληματα :P
    By br(ok)en in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-2014, 01:16
  3. Προβληματα!
    By Κώστας18 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 23:55
  4. προβληματα
    By asteraki24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2010, 20:59
  5. Ουτε ο John Nash δεν το λυνει αυτο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-07-2008, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •