Η Βια λύνει τα προβλήματα; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω να δεις ποσο διαλλακτικος ειμαι , ιδιοσυγκρασιακα ,. δεν μουχει επιτεθει ποτε κανενας , για αμυνα το κανω , και πραματικα δουλευει ....................., μια φορα μονο στην Εθνικη , μεκλεισε καποια mercedes ασχημα , τον κλεινω με ταυτοκινητο , κατεβαινω , και να του λεω , βγες εξω , βγες εξω , ε , δεν εβγαινε με τιποτα !!! εχω και κολπο, για βραδυ , εχω εναν φακο LED δυνατο στο αμαξι , και μολις βγω του ριχνω το φως στα ματια , εχει τυφλωθει επι τοπου , αχρειαστο ναναι ..............αν και δεν εκνευρζομαι ποτε στην οδηγηση ........ναι , ντισκο , πολυ ωραιες εποχες ........διασκεδαση μεχρι πρωιας ........νομιζω , κρινοντας απο το στυλ σου , θα σου αρεσαν τα 80s .........σου πανε .......
    Ισχύει αυτό για τα 80s, αλλά ακούω και πιο παλιά όπως του Frank Sinatra, Dean Martin του 50, 60 και 70 και αρκετών άλλων.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Εντελώς παράλογη η θέση αυτή, κατά την άποψή μου. Όλα τα προβλήματα, εχουν μια λύση. Πχ πεινάω , η λυση είναι να φάω, νοιώθω αδικιμένος, διεκδικώ το δίκιο μου, κοκ. Η βία είναι κάτι που βρίσκεται στη ζωή, αλλά είναι ο χειρότερος μπούσουλας για να διαχειριστείς ένα πρόβλημα, είτε για να βλάψεις τον εαυτό σου, είτε κάποιον άλλο.
    Αν πχ εχεις αδικηθεί, με το να ασκλησεις βία το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις το δίκιο σου. Επομένως αντι να λύσεις ενα πρόβλημα, δημιουργεις αλλο ενα.
    Επιπλέον, αν είσαι υπερανω του νόμου και η βία σε βολεύει ας πουμε να εχεις όσα θελεις κλέβοντάς τα στην ουσία, πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο μάγκας απο σένα που μόλις αποφασίσει να ασκήσει βία πάνω σου για καποιο λόγο, ισως χάσεις ολα οσα εχεις αποσπασει με τη βία.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Επισης για τον γοριλλα με το χαρεμι που λες, μη κολλατε ρε παιδια, η νοητικη και ψυχικη δυναμη ειναι πολυ καυλωτικες, ισως περισσοτερο απο τη σωματικη, να το ξερετε.

    Για ποιες; να μου έλεγες πως σε κάποιες αρεσουν αυτοι που εχουν ψυχικη και νοητική δυναμη θ σου έλεγα εχεις δίκιο αλλα οτι είναι καυλωτικές όπως λες.... οχι δυστηχως δεν ισχυει. Ολες οι γυναίκες θέλουν εναν δυνατό διπλα τους για να νιωσουν ασφάλεια. Ειναι ενα αρχέγονο συναίσθημα που το έχουμε όλοι. Και όταν λεω δυνατός δεν λεω γυμνασμένο σωμα και τετοιες βλακείες. Εννοω δυναμη. Ο πατέρας μου πχ ηταν αδυνατος και κοκκαλιάρης όταν ηταν μικρός. Ολοι τον έλεγαν σαμιαμιθο. Παρόλαυτα οταν κάποιος του έκανε επίθεση να τον χτυπήσει δεν έχανε ποτε. Μια φορα έδειρε ενα θηρίο 2 μετρα και γυμνασμένο που πήγε να χουφτώσει την μάνα μου. Μια άλλη φορά έπαιξε σε έναν, που πήγε να τον τρακάρει και μετα ζητουσε και τα ρέστα και πήγε να τον χτυπήσει μάλιστα, μια γροθιά που του κρέμασε τα φρύδια και ο άλλος νόμιζε πως τυφλώθηκε και φωναζε "στραβωθηκα, στραβωθηκα"
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Για ποιες; να μου έλεγες πως σε κάποιες αρεσουν αυτοι που εχουν ψυχικη και νοητική δυναμη θ σου έλεγα εχεις δίκιο αλλα οτι είναι καυλωτικές όπως λες.... οχι δυστηχως δεν ισχυει. Ολες οι γυναίκες θέλουν εναν δυνατό διπλα τους για να νιωσουν ασφάλεια. Ειναι ενα αρχέγονο συναίσθημα που το έχουμε όλοι. Και όταν λεω δυνατός δεν λεω γυμνασμένο σωμα και τετοιες βλακείες. Εννοω δυναμη. Ο πατέρας μου πχ ηταν αδυνατος και κοκκαλιάρης όταν ηταν μικρός. Ολοι τον έλεγαν σαμιαμιθο. Παρόλαυτα οταν κάποιος του έκανε επίθεση να τον χτυπήσει δεν έχανε ποτε. Μια φορα έδειρε ενα θηρίο 2 μετρα και γυμνασμένο που πήγε να χουφτώσει την μάνα μου. Μια άλλη φορά έπαιξε σε έναν, που πήγε να τον τρακάρει και μετα ζητουσε και τα ρέστα και πήγε να τον χτυπήσει μάλιστα, μια γροθιά που του κρέμασε τα φρύδια και ο άλλος νόμιζε πως τυφλώθηκε και φωναζε "στραβωθηκα, στραβωθηκα"
    Και γιατί δεν ακολουθείς το παράδειγμά του;
    Γιατί δε γίνεσαι σαν το πατέρα σου;

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    μια κοινωνια δειχνει το ποσο εξεληγμενη είναι από τις συνθήκες υγειυνης, από την επαρκες τροφη για τα μελοι της, κι από την μορφωση της. Το αντιθετο από όλα αυτά, η όταν δεν εχει καποιο από τα παραπανω θα παρατηρήσετε ότι θα υπαρχει βια σε αυτό το κοινωνικο συνολο.
    Ετσι λοιπον όταν υπαρχει πεδια,οταν μπορουν να λυσουν τα προβληματ τους η τις παρεξηγήσεις τους με τον λογο δεν υπαρχει λογος για βια! το ιδιο κι με το φαγητο η τα αλλα αγαθα, όταν εχεις να φας δεν θα ασκήσεις βια για να παρεις φαγυτο από αυτων που εχει!
    Τελος υπαρχουν καποια μεμονομεναπεριστατικα οπου τελικα δεν είναι κι τοσο μεμονομενα, όπως το ότι αρκετες γυναικες παραμενουν σε σχεση με ανδρες οπου τις σαπιζουν στο ξυλο! διοτις δεν υπαρχει δικαιωλογια στο να εισαι σε σχεση 1-2 χρονια με καποιον που σου δινει μπουνιες! Όταν ειμουν νεος μεχρι τα 25, το ειχα υπεριφανιαμου να υπερασπίζομαι κοπελες τέτοιες! αρκετες φορες ειχα καμει τον υπερασπιστεί( το κοροιδο δλδη) κι ολως τυχαιως συμβαινε σε εμενα κι όχι σε αλλα αγορια, ενοω ότι εμενα εβρισκαν αυτές οι κοπελες να κλαυτουν ,τυχαιο δε νομιζω!, όταν εβλεπα λοιπον κοπελα να κλαει από τον δικο της, η ακουγα καποιο αγορι στην παρεα μας να λεει στην ανδροπαρεα ότι της εδωσε χαστουκι κι τετοια νευριαζα!
    τελικα καταλαβα ότι ειμουν ο βλακας,οτιαρκετες κοπελες αρεσκοντε να τρωνεξυλο κι μαλιστα εχω χασει κοπελα επειδή δεν μπορουσα να τις καλυψω τα σαιστικα της γουστα οπου με απιστευτο τροπο με προκαλουσε για αυτά! ετσι λοιπον μεγαλωσα κι από τωτες καταλαβα ότι ουτε που θα λυπηθω ουτε που θα ''ψαροσω'' αν ξανα ακουω για κοπελα οπου με κλαματα παραπονιετε ότι τις εφαγε από τον δικο της αλλα παλυς το βραδυ είναι αγγαλιτσα!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    μια κοινωνια δειχνει το ποσο εξεληγμενη είναι από τις συνθήκες υγειυνης, από την επαρκες τροφη για τα μελοι της, κι από την μορφωση της. Το αντιθετο από όλα αυτά, η όταν δεν εχει καποιο από τα παραπανω θα παρατηρήσετε ότι θα υπαρχει βια σε αυτό το κοινωνικο συνολο.
    Ετσι λοιπον όταν υπαρχει πεδια,οταν μπορουν να λυσουν τα προβληματ τους η τις παρεξηγήσεις τους με τον λογο δεν υπαρχει λογος για βια! το ιδιο κι με το φαγητο η τα αλλα αγαθα, όταν εχεις να φας δεν θα ασκήσεις βια για να παρεις φαγυτο από αυτων που εχει!
    Τελος υπαρχουν καποια μεμονομεναπεριστατικα οπου τελικα δεν είναι κι τοσο μεμονομενα, όπως το ότι αρκετες γυναικες παραμενουν σε σχεση με ανδρες οπου τις σαπιζουν στο ξυλο! διοτις δεν υπαρχει δικαιωλογια στο να εισαι σε σχεση 1-2 χρονια με καποιον που σου δινει μπουνιες! Όταν ειμουν νεος μεχρι τα 25, το ειχα υπεριφανιαμου να υπερασπίζομαι κοπελες τέτοιες! αρκετες φορες ειχα καμει τον υπερασπιστεί( το κοροιδο δλδη) κι ολως τυχαιως συμβαινε σε εμενα κι όχι σε αλλα αγορια, ενοω ότι εμενα εβρισκαν αυτές οι κοπελες να κλαυτουν ,τυχαιο δε νομιζω!, όταν εβλεπα λοιπον κοπελα να κλαει από τον δικο της, η ακουγα καποιο αγορι στην παρεα μας να λεει στην ανδροπαρεα ότι της εδωσε χαστουκι κι τετοια νευριαζα!
    τελικα καταλαβα ότι ειμουν ο βλακας,οτιαρκετες κοπελες αρεσκοντε να τρωνεξυλο κι μαλιστα εχω χασει κοπελα επειδή δεν μπορουσα να τις καλυψω τα σαιστικα της γουστα οπου με απιστευτο τροπο με προκαλουσε για αυτά! ετσι λοιπον μεγαλωσα κι από τωτες καταλαβα ότι ουτε που θα λυπηθω ουτε που θα ''ψαροσω'' αν ξανα ακουω για κοπελα οπου με κλαματα παραπονιετε ότι τις εφαγε από τον δικο της αλλα παλυς το βραδυ είναι αγγαλιτσα!!
    Από τρέλα σε αυτή την κοινωνία άλλο τίποτα!
    Κατά τα άλλα, εμείς εδώ μέσα έχουμε τα προβλήματά μας μόνο...........
    Μάλλον δεν είμαστε αρκετά ανθεκτικοί για να αντέξουμε απέναντι σε αυτή την ψυχοπάθεια!
    Οι μεγαλύτεροι τρελοί βρίσκονται έξω από τα ψυχιατρεία!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Και γιατί δεν ακολουθείς το παράδειγμά του;
    Γιατί δε γίνεσαι σαν το πατέρα σου;

    Δε θελω να γίνω σαν τον πατέρα μου. Θέλω να γίνω καλυτερος σε όλα του.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ισχύει αυτό για τα 80s, αλλά ακούω και πιο παλιά όπως του Frank Sinatra, Dean Martin του 50, 60 και 70 και αρκετών άλλων.
    Kι εγω ακουω παλια κομματια , οπως αυτα που αναφερεις , αλλες εποχες , δεν τις προλαβα , αλλα τα 80s που ταζησα σε ολο τους το μεγαλειο, πραματικα δεν παιζονται ....................η νεα γενια θα αποκηρυξει τα 80s ως παλαιομοδιτικα , κι ομως , τοτε πραματικα διασκεδαζες , χορος , γλεντι , παρεες μεγαλες , τι αλλο να πω ....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Δε θελω να γίνω σαν τον πατέρα μου. Θέλω να γίνω καλυτερος σε όλα του.

    Νομιζω οτι ολοι θελουμε να γινουμε καλυτεροι απ τους πατεραδες μας , αλλα η εποχη δεν ευνοει την προσωπικη πρωτοβουλια ......

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω απολυτα με την τοποθετηση σου ..........................., ο λογος που αρχισα βαρη το 86 , αν και ειχα ενα υποβαθρο απο τον ακοντισμο , ηταν οτι καποιος πειραξε την κοπελα μου , οχι απλο πειραγματακι , ηταν και μαστουρωμενος , και επενεβη ενας κοινος φιλος , ημασταν εξω απο μια ντισκο , και το πηρα αποφαση , να γινω ετσι , ωστε να μην τολμαει να πειραξει την κοπελα μου ......το τηρησα , αμεσως αρχισα , μεχρι το 94- 96 ειχα γινει πολυ μυωδης , και πιο ογκωδης , και πλεον η γυμναστικη , απο μεσον , εγινε τροπος ζωης , εκανα και πυμναχια , συνεχιζω μεχρι και σημερα , ε , δεν μουχει τυχει ποτε να με παρενοχλησουν , αμα σε βλεπουν ' καπως ' , σε αποφευγει ο αλλος , και σε διενεξεις σε καταστηματα/ ανθρωπους , δεν μπαινω σε λεπτομερειες , μεχει ξελασπωσει η σωματικη μου διαπλαση .......................
    Έβλεπα κάποιους strongmen στο Eurosport, που μεταφέρανε κάτι πέτρινους βράχους εκεί πέρα και σκεφτόμουν ότι αυτοί δε θα φοβόντουσαν κανένα κλέφτη ή πορτοφολά στο δρόμο, γιατί ποιός θα τολμούσε να τα βάλει μαζί τους;

  11. #41
    Μακαρι να ημουν ενας διμετρος, καλογυμνασμενος μπρατσαρας που ολοι θα τον ετρεμαν και θα τον σεβονταν. Οποιος/α με κοροιδευε στην ζωη μου θα του εριχνα μια γερη μπουνια στην μαπα η θα τον κολλαγα στον τοιχο φωναζοντας "θες κατι απο εμενα ρε μαλακα;" και δεν θα ειχα προβληματα...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Προβληματα στο sex.
    By NWalker in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 73
    Last Post: 11-05-2015, 15:16
  2. προβληματα :P
    By br(ok)en in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-2014, 01:16
  3. Προβληματα!
    By Κώστας18 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 23:55
  4. προβληματα
    By asteraki24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2010, 20:59
  5. Ουτε ο John Nash δεν το λυνει αυτο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-07-2008, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •