Συνάδελφος που με τρομάζει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979

    Συνάδελφος που με τρομάζει

    Δεν ξέρω αν η ενότητα είναι σωστή. Αν οι διαχειρι2στές θεωρουν πως πρεπει να πάει αλλού, ας το ταξινομήσουν εκ νέου.
    Πριν 3 μήνες, ήρθε στο κατάστημα που εργάζομαι ένας νέος συνάδελφος, με μετάθεση απο κατάστηματης ίδιας επιχείρησης σε αλλη πόλη της χώρας. Εργάζομαι με μειωμένο ωράριο λόγω μητρότητας και η μετάθεση του εξυπηρετούσε την στήριξη του τμήματος της επιχείρησης στο οποίο απασχολούμε.
    Οι πρώτες δύο εβδομάδες παρουσιας του συναδέλφου στη δουλειά, ήταν οι αναμενόμενες, γνωρισα λίγο τον τρόπο που αντιμετωπίζει την δουλειά ο συνάδελφος, είδε κι εκεινος πως δουλευω εγώ, τον ενημέρωσα για τα τρέχοντα κτλ. Μετα απο αυτό το χρονικό διάστημα προσαρμογής, ο συνάδελφος άρχισε να μου εξιστορεί τη ζωή του, με λεπτομέριες η οποίες δε με αφορουσαν και με τρόπο περίεργο, πιεστικό. Στην αρχη άλλαζα συζητηση γιατι πραγματικά δεν μπορουσα να ακουω τα ξεσπάσματα μίσους προς την πρωην γυναίκα του και τον μισογυνισμό που εβγαζε, αλλα μετα εντάθηκε η κατασταση, ηθελε ν ακουω το τι ελεγε, λες κΙ ημουν ο θεραπευτης. Με εκανε να νοιωθω άβολα πολύ,γιατι μια νέρα συνεχιζε τις ιστορίες ενω εξυπηρετουσα εναν πελάτη, σα να ηταν ασημαντη η δουλεια, λες και ημουν στο γραφειο για να ακουω αυτον. Μετα απο αυτο του μιλησα σχετικα σκληρα. Του ειπα ότι τον συμπονώ για την ταλαιπωρια του, ότι καταλαβαινω πως είναι δυσκολο ενα διαζυγιο, αλλά αυτα τα πραγματα δεν ειναι να τα συζητα με τον πρωτο άσχετο,ότι δεν γίνετε να μην κανουμε τη δουυλεια μας και να λέμε τα εσώψυχά μας και ότι γενικότερα με κουρασε όλο αυτό γιατι προβλήματα εχω κι εγω και δεν μπορεί να με φορτωνει επειδη ετυχε να δουλευουμε μαζι. Αρχισε να κλαιει κ να λέει ότι νοιώθει αχρηστος που δε μπορρσε να κρατησει την γυναίκα του και δε μπορεί να διαχειριστεί την κατασταση καθ να ζητά συγνώμη. Του είπα για μια ομαδα θεραπευτική στην πολη μας και ότι αν θέλει να πάει να τα λέει να μην αφηνει να τον πνιγουν. Πιστεψα πως καθάρισα, αλλά ελα που δεν εγινε ετσι! Πριν μερικες μέρες μου λέει ευχαριστω για το ταρακουνημα και μου εκανε καλό, με βοηθησες και ειμαι υποχρεωμενος κτλ και αντι να σταματησει εκει, συνεχιζει να λέει χειροτερα πραγματα. Ότι χτυπησε την γυναίκα του, ότι την κρατουσε κλεισμενη για να την πεισει οτι ειναι καλός και να ξαναπροσπαθησουν και δεν εμεινε μόνο στη δουλειά αλλα αρχισε να καλεί στο σπίτι και να στελνει ευχαριστηρια λουλουδια, γλυκα. Τα γυρισα πίσω και σημερα μιλησα στον προιστάμενο να μου αλλαξει πόστο ή να γίνει κάτι γιατί νοιώθω πολύ άσχημα. Τον καλεί κι εκεινον και εγινε της κακομοίρας. Βγηκε εκτος εαυτου μου ελεγε ότι ειμαι εχθρός του οτι τον πρόδοσα, ότι οτι πω στο δικαστήριο(?) Είναι ψέμματα επειδη είμαι εχθρός του και τον μισω(!) και τώρα που επέστρεψα σπίτι έχω αναπάντητες απο απόκρυψη στο σταθερό και στο κινητό καθε λίγα λεπτά.
    Εν τω μεταξύ αν και ο αντρας μου γνωρίζει τ πάντα απο την αρχή,λείπει σήμερα σε διπλανή πόλη για επαγγελματικούς λόγους και είμαι εντελώς φοβισμένη. Μου φαίνεται εντελώς τρελό όλο αυτό . Σας έχει τυχει και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Το θέμα είναι πολύ περίπλοκο και αυτό για το δικαστήριο που λές το είπε προφανός σε περίπτωση που κινηθείς νομικά εναντίον του (δηλώσεις στις αρχές παρενόχληση η απειλές κτλ).
    Το καλύτερο που έχεις κατα την άποψή μου είναι (εφόσον γνωρίζει το τηλ σου και που μένεις) όσο λέιπει ο άντρας σου να πας να μείνεις με συγγενείς/φίλους ή να έρθει κάποιος να μένει μαζί σου ωστε να μην είσαι μόνη.
    Το επόμενο να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο. Ο δικηγόρος θα σε συμβουλέψει τι μπορείς να κάνεις με αυτό τον άνθρωπο τόσο στο χώρο εργασίας σου όσο και στην καθημερινότητα σου και θα σου πει τι μπορείτε να κάνετε να το αντιμετοπίσετε αυτό σωστά και με ασφάλεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Γεια σου Kutchunie!!!
    νομιζω οτι ειναι ενας τυπος-κολλητηρι που δεν εχει που αλλου να μιλησει και μιλησε στα πρωτα διαθεσιμα αυτια που βρηκε μπροστα του.
    Νομιζω αυτο που σου ειπε για δικαστηριο εννοει αν σε καλεσει για μαρτυρα υπερασπισης η γυναικα του γιατι το πανε για αντιδικια...
    Αυτο που εγω θα εκανα ειναι να κραταω αποστασεις παση θυσια με το να δειχνω οτι πνιγομαι στη δουλεια. Οταν θελω να χαλαρωσω, θα βαζω τα ακουστικα μου και θα ακουω μουσικη.
    Εσυ που εχεις και παιδακια, μπορεις να του πεις σε παρακαλω δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ εκλαιγαν τα μωρα, ασε με να ηρεμησει λιγο το κεφαλι μου ή σκαρφισου ενα προβλημα υγειας σου πχ σε ποναει το στομαχι ή το κεφαλι σου τοσο πολυ που ισα-ισα με το ζορι πας στη δουλεια επειδη εχεις αναγκη τα λεφτα....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Έυχαριστώ για τις απαντήσεις. Ευτυχώς ο αντρας μου επέστρεψε, όταν του είπα τι συνέβει. Την είχε στήσει κάτω από το σπίτι μας ο συνάδελφος και τον είδε ο αντρας μου και πήγε να του μιλήσει, αλλά έβαλε μπροστα το αυτοκίνητο κι εξαφανίστηκε. ούτε αναπάντητη

    Αυριο θα πάω κανονικά στη δουλειά μου, δε θέλω να καταλάβει πως τον φοβάμαι, αλλά δεν είμαι και διατιθεμένη να ζω και υπο καθεστώς τρόμου. Τα μισά από αυτά που είπε την τελευταία φορά να είναι αλήθεια, τότε δεν μιλάμε για ένα άκακο πλάσμα.

    Το καλό είναι πως από την ωρα που ηρθε ο συζυγος σταμάτησαν οι αναπάντητες. Ελπίζω να σταματήσει εδώ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Tην ειχε στησει κατω απο το σπιτι ο συναδελφος? δεν παει καθολου καλα!!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    εγω αν ημουν στη θεση σου θα τον απηλουσα οτι θα παω στην αστυνομια.αν δεν σταματηση και συνεχιση οντως μετα θα πηγενα.αν και κατι μου λεει οτι θα σταματηση τωρα που ειδε τον ανδρα σου.χωρις να θελω να σε τρομαξω καλο θα ηταν να προσεχεις.ο τυπος δεν μοιαζει καθολου για ακακος ανθρωπος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Σκέφτομαι όσα έπιανα από αυτά που έλεγε και δε μπορώ να ηρεμήσω. Αυτός σιγουρα με έχει για φανταστικό εχθρό, αφού μου το είπε κιόλας. Εδώ την γυναίκα του που υποτίθεται την αγαπούσε την χτυπούσε ΄κατά ομολογία του για να γίνει καλή και όταν του είπε να χωρίσουν την χτυπησε πάρα πολυ και την κρατούσε ένα τρίμηνο κλειδωμένη για να την κάνει να τον συγχωρήσει και καλά. Και μου χε πει ότι ήταν αχάριστη που δεν τον εκτίμησε και ότι θα την εκδικηθεί.
    Ό άντρας μου μου λέει να μιλήσουμε στην αστυνομία, εστω για να καταγράψει το περιστατικό αλλά εγώ ούτε ετσι θα νοιώθω καλά. Αν του χτυπήσει την πόρτα η αστυνομία, εστω και για συσταση, ποιος μου λέει ότι δεν θα νευριάσει περισσότερο και δεν θα κάνει κατι στον αντρα μου ή στα παιδια μου ή σε μένα την ίδια;
    Είμαι τρομοκρατημένη και δεν μπορώ να σκεφτώ ποια είναι η σωστη αντιμετώπιση του προβλήματος.

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Σκέφτομαι όσα έπιανα από αυτά που έλεγε και δε μπορώ να ηρεμήσω. Αυτός σιγουρα με έχει για φανταστικό εχθρό, αφού μου το είπε κιόλας. Εδώ την γυναίκα του που υποτίθεται την αγαπούσε την χτυπούσε ΄κατά ομολογία του για να γίνει καλή και όταν του είπε να χωρίσουν την χτυπησε πάρα πολυ και την κρατούσε ένα τρίμηνο κλειδωμένη για να την κάνει να τον συγχωρήσει και καλά. Και μου χε πει ότι ήταν αχάριστη που δεν τον εκτίμησε και ότι θα την εκδικηθεί.
    Ό άντρας μου μου λέει να μιλήσουμε στην αστυνομία, εστω για να καταγράψει το περιστατικό αλλά εγώ ούτε ετσι θα νοιώθω καλά. Αν του χτυπήσει την πόρτα η αστυνομία, εστω και για συσταση, ποιος μου λέει ότι δεν θα νευριάσει περισσότερο και δεν θα κάνει κατι στον αντρα μου ή στα παιδια μου ή σε μένα την ίδια;
    Είμαι τρομοκρατημένη και δεν μπορώ να σκεφτώ ποια είναι η σωστη αντιμετώπιση του προβλήματος.
    Μακριά από αυτόν!
    Δίκιο έχει ο άντρας σου για αστυνομία!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Αν είναι δυνατόν. .. άλλαξε ποστο στη δουλειά. ... μιλά με το αφεντικό σου και ζήτησε του εχεμύθεια. .. η να τον αλλάξει με μια άσχετη πρόφαση. ... να πας με τον άντρα σου στην αστυνομία και να καταγραφούν το περιστατικό ώστε να υπάρχουν αποδείξεις για παν ενδεχόμενο. .. δεν είναι τπτ... δεν θα κάνεις μήνυση η κάτι τετοιο...
    ο άνθρωπος είναι τρελος... δεν είναι καλα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Θα πάω κανονικά στη δουλειά΄. Θα μιλήσω με τον διευθυντή να μην εργάζομαι μαζί του πλέον ή να πάω στο άλλο κατάστημα της πόλης ή κάτι τελοσπάντων και βλέπουμε. Μίλησα νωρίτερα με τον προϊστάμενό μου και με ρώτησε περισσότερα πράγματα γιατί ξαφνιάστηκε με την αντίδραση αυτού του ανθρώπου και φάνηκε και ο ίδιος τρομαγμένος με το θέμα.

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την στήριξη παιδιά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    4
    Αγαπητή μου κουράγιο!! Κλείδωσε τα πάντα καλα για να νιώθεις ασφαλείς εσυ προ πάντων και έχε τον σύζυγό σου σε επικοινωνία!
    Όσων αφορά τον τύπο κατά την άποψη μου πρέπει να τον απολύσουν άμεσα !!!
    Ενημέρωσε μας για τα νεότερα!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Μάλλον δεν δώσατε ιδιαίτερη σημασία στο μήνυμά μου..
    Όταν πρότεινα να συμβουλευτείτε δικηγόρο το πρότινα ως την πιο ασφαλή οδό γιατί κοπέλα μου με αυτούς τους ανθρώπους πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεχτικοί.
    Το πιο σημαντικό σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να διατηρίσεις την ανωνυμία σου.. αν αυτός ο άνθρωπος μάθει οτι εσύ έκανες κάποια καταγγελία εναντίον του ή οτι εσύ μπορεί να ευθύνεσαι αν χάσει την δουλειά του ή οτιδήποτε άλλο τότε αυτός ο άνθρωπος μπορεί να στραφεί εκδικητικά στην οικογένειά σου. Οπότε με αυτά τα πράγματα καλό είναι να μην παίζουμε και να μην προκαλούμε την τύχη μας.

    Ο δικηγόρος να σε συμβουλέψει πώς να κινηθείς ανώνυμα, πώς να συλλέξεις στοιχεία χωρίς να εκτεθείς, πως να συμπεριφερθείς στην εταιρία που δουλέυεις και ποια ειναι τα δικά σου δικαιώματα και οι δικές τους υποχρεώσεις ..και γενικά πώς να αντιμετοπίσεις αυτό τον άνθρωπο με ασφάλεια χωρίς να διακυνδινέψετε.

    Ο δικηγόρος μπορεί να κάνει όλες τις ενέργειες και όλες τις επαφές για σένα (προστατεύοντας την ανωνυμία σου) τόσο με τις αρχές όσο και με την εταιρία.. και εσύ πιθανότατα να σε συμβουλέψει να συμπεριφέρεσαι κανονικά χωρίς να του κινήσεις υποψίες και απο πισω ο δικηγορος και ολοι οι άλλοι θα φροντίσουν να δουλέψουν να απομακρύνουν και να δράσουν κατάλληλα εναντίον αυτού του ανθρώπου με κύριο μέλιμα την προστασία της οικογένειάς σου και της δουλειάς σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Ο συναδελφος σου δεν παει καλα και ειναι και επικινδυνος.
    Προτεινω να πατε στην αστυνομια και να πειτε τι γινεται. Σε πρωτη φαση θα του κανουν συστασεις κι ελπιζω οτι θα φοβηθει και θα μαζευτει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Τζοκ, της προτεινεις να πληρωνει και δικηγορο για να απαλλαγει απο τον παλαβο;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Αν το κάνει αυτό μπορεί να τον εκνευρίσει και να κάνει πολύ χειρότερα αυτός ο άνθρωπος.. αυτοί οι άνθρωποι νομίζετε οτι καταλαβαίνουν απο συστάσεις η οτι φοβούνται την αστυνομία? και το λέω γιατι το έχω ζήσει σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις και στην μια η κοπέλα κατέληξε στο νοσοκομείο.
    Αν ο άνθρωπος αυτός είναι ψυχικά ανισσόροπος (όπως φένεται) δεν ξέρουμε πώς μπορεί να αντιδράσει όταν βλέπει οτι η κοπέλα του στέλνει την αστυνομία και "βάζει λόγια" στην δουλειά του.
    Αν προσέξατε της είπε οτι αν τον πάει "δικαστήριο" θα πεί τα δικά του..άρα αυτός ο άνθρωπος έχει ήδη βρεθεί στην αστυνομία και στα δικαστήρια και για να φέρεται έτσι τότε προφανός τίποτε απο αυτά δεν λειτούργησε.
    Ο δικηγόρος ίσως να μπορέσει να αναζητήσει το ποινικό του μητρώο και το παρελθόν του (πχ αν έχει νοσηλευτεί πρόσφατα σε ψυχιατρική κλινική) και με αυτά μπορεί να κινηθεί αναλόγος (πχ να ενημερώσει την εταιρία και να στηριχτούν εκεί για την απόλυση του χωρίς να μάθει κανείς ποιος έδωσε αυτά τα στοιχεία).
    Το να κάνεις σε τέτοιον άνθρωπο μια απλή σύσταση δεν καταφέρνεις τπτ.. μόνο αν προχωρήσεις σε μήνυση και έχεις στοιχεία να ζητήσεις ασφαλιστικά μέτρα. Όταν υπάρχουν ασφαληστικά μέτρα τότε μόνο μπορεί να συλληφθεί κάποιος αμέσως οταν σε ξαναενοχλήσει ακόμη και να περάσει απο δίπλα σου στο δρόμο.
    Η αστυνομία μπορεί να καταγράψει την ανυσηχία μας και ναι να κάνει σύσταση σε αυτό τον άνθρωπο αλλά δεν σε προστατεύει σε τίποτα αυτό αλλά απεναντίας μπορεί να πυροδοτήσει το μίσος του ανθρώπου αυτού και να προβεί σε πιο επικύνδινες πράξεις.

    Η πιο ασφαλή οδό είναι μέσο δικηγόρου και στις προσωπικές εμπειρίες μου αυτό ήταν σωτήριο και στις δύο περιπτώσεις που γνώρισα και ηταν πολυ ακραιες! Όταν βάζεις δικηγόρο στην μέση τότε όλοι το πέρνουν σοβαρά το θέμα , τόσο οι αρχές όσο και οι εγοδότες αλλά και ο ίδιος..και το πιο σημαντικό μπορείς να διατηρήσεις την ανωνυμία σου πίσω απο κάποιες ενέργειες αλλά δείχνεις οτι δεν είσαι και μόνος και έχεις "στρατό" μαζί σου.

    Όταν κάνουμε συστάσεις σε κάποιον ξέρετε τι κάνει η αστυνομία? είτε θα τον πάρει τηλέφωνο και θα του πει οτι η κα ταδε ήρθε σε εμάς και μας είπε οτι την παρενοχλείτε οπότε παρακαλώ φροντίστε για την καλή σας συμπεριφορά ή στην καλύτερη περίπτωση να στείλει δυο πιτσιρικάδες αστυνομικούς να του το πουν απο κοντά ..και στις δύο περιπτώσεις ο άλλος δεν θα παραδεχθεί τίποτα και θα την βγάλει τρελή και εκει τελειώνει το θέμα. Η αστυνομία δεν εκφοβίζει απλά κάνει συστάσεις.. δεν της επιτρέπεται να τον τρομάξει η να τον εκφοβίσει ή απειλήσει. Απλα λέει στον άλλον οτι έλαβε αυτό το παράπονο και του το γνωστοποιεί.
    Τότε ο άνθρωπος αυτός αν είναι τρελός έχει όλο το χρόνο να θυμώσει και κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα κάνει μετά και το ένα φέρνει το άλλο.
    Αν ήταν ένας λογικό ςάνθρωπος που απλά παραφέρθηκε τότε μια απλή σύσταση θα τον προσγείωνε και θα ζητούσε και συγνώμη.
    Εσείς πιστεύετε οτι αυτός ο άνθρωπος είναι άνθρωπος που μια απλή σύσταση θα τον κάνει να λογικευτεί και να το πάρει αλλιως το όλο θέμα? εγώ πιστεύω όχι ..το πιο σίγουρο είναι την ίδια στιγμή να πάει να την βρει ή έστω την άλλη μέρα και να της πει "έτσι είσαι? μου στελνεις την αστυνομια? θες να μου κανεις κακο? εισαι εχθρός μου και θα σε πολεμήσω"..
    Μακάρι να κάνω λάθος αλλά προσωπικά αν ειχα και παιδί δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα.. θα πήγενα στον δικηγόρο και εκεινος θα εκτιμουσε την κατασταση και θα μου ελεγε τι να κανω και πως να το κάνω.. ή τι να ΜΗΝ κάνω...

    Ένας άνθρωπος που σε παρενοχλεί έτσι ενώ ξέρει οτι έχεις σύζυγο, ενώ ξέρει οτι έχουν γίνει συστάσεις απο τον εργοδότη του, οταν ξέρει οτι μπορεί να πάς στην αστυνομία.. συνεχίζει να συμπεριφέρεται έτσι και να αγνοεί τους πάντες παρουσιάζοντας ασταθή ψυχολογική συμπεριφορά και με παρελθόν βίας.. δεν είναι απλή υπόθεση. Δεν είναι μια απλή παρενόχληση.. ο τύπος δείχνει στοιχεία stalker

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπή,η λέξη που τρομάζει!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2015, 22:55
  2. ΦΟΒΟς!μοναδικο μεταδοτικο συναισθημα!το χετε παθει?τι σας τρομαζει?
    By giorgos panou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-2015, 01:41
  3. Με τρομαζει αυτο που μου συμβαινει...
    By elena60 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 16-06-2012, 11:18
  4. ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 90
    Last Post: 30-03-2011, 17:47
  5. Η ΖΩΗ ΤΡΕΧΕΙ Μ\' ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-10-2010, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •