Τι φάση ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Τι φάση ?

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31

    Τι φάση ?

    Καλησπέρα members......έχω διαγνωσθεί με ΙΨΔ ....αυτή την φάση έχω εμμονές με τα υπαρξιακά τι είναι οι άνθρωποι είναι όλα αυτά αλήθεια που ζούμε ή είναι εικονική πραγματικότητα.... Τέτοιες σκέψεις κυρίως παρόλο που δεν το πιστεύω είναι τρομαχτικό συναισθημα και υπεραναλυω τα πάντα ότι βλέπω ότι ακούω ...τι γίνεται ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Καλησπέρα members......έχω διαγνωσθεί με ΙΨΔ ....αυτή την φάση έχω εμμονές με τα υπαρξιακά τι είναι οι άνθρωποι είναι όλα αυτά αλήθεια που ζούμε ή είναι εικονική πραγματικότητα.... Τέτοιες σκέψεις κυρίως παρόλο που δεν το πιστεύω είναι τρομαχτικό συναισθημα και υπεραναλυω τα πάντα ότι βλέπω ότι ακούω ...τι γίνεται ?
    Τιποτα δε γινεται,κλασσικη ιψδ...μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν λιγα χρονια,ακριβως ιδιες σκεψεις. Βεβαια τετοιες σκεψεις ειναι εντελως φυσιολογικες και για ατομα χωρις ιψδ αλλα ποσο μαλλον ! Εγω θεωρω οτι ολοι εχουμε κανει καποια στιγμη τετοιες αναζητησεις,μη σε τρομαζει..!! κι αυτο ακριβως που ειπες, "φαση" ειναι. Θα περασει!!!
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Ευχαριστώ πολύ το είχα ξαναπεράσει ..αλλά κάθε φορά μου φαίνεται σαν κάτι καινούριο....σαν να είμαι κενός να νομίζω ότι δεν αναγνωρίζω τους γύρω μου να σκέφτομαι αν είναι όλα αυτά αληθινά και τέτοιες μλκιες ..... Ευχαριστώ πάντως :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    πω πω ναι ολοιδια φαση ετσι κι εγω ακριβως το παθαινα!!! μου θυμιζει λιγο αποπραγματοποιηση, προφανως θα σου συμβαινει οταν αγχωνεσαι παραπανω και εισαι φορτισμενος...οταν θα χαλαρωσεις θα περασει μονο του
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν ειναι τιποτα, δεν εχω ιψδ και το παθαινα κι εγω παλια και το παθαινω ακομα λιγο που και που...απλα πλεον εχω μάθει να μη δινω σημασια και φευγει. Ειναι καθαρα θεμα στρες και υπερβολικης αυτοσκοπησης...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Και εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι από το άγχος ...προσπαθώ να είμαι ήρεμος ...αλλά είναι τρομαχτικό γτ μου φαίνονται περίεργοι οι γύρω μου παρόλο που ξέρω ποιοι είναι είναι σαν να κοιτάω τις λεπτομέρειες και να χάνω τα βασικά ....επίσης κοιτάω κάποιο γνωστό πρόσωπο και το επεξεργάζομαι σαν να μου φαίνεται ξένο ....OMG .....πφφφφφ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Και εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι από το άγχος ...προσπαθώ να είμαι ήρεμος ...αλλά είναι τρομαχτικό γτ μου φαίνονται περίεργοι οι γύρω μου παρόλο που ξέρω ποιοι είναι είναι σαν να κοιτάω τις λεπτομέρειες και να χάνω τα βασικά ....επίσης κοιτάω κάποιο γνωστό πρόσωπο και το επεξεργάζομαι σαν να μου φαίνεται ξένο ....OMG .....πφφφφφ
    Το έχω πάθει κάνα δυο φορές. Την πρώτη φορά με την γυναίκα μου. Κράτησε λίγα λεπτά αλλά ταραχτηκα. Να κοιμάσαι και να ξυπνάς για δέκα και βάλε χρόνια μαζί με έναν άνθρωπο και ξαφνικά να μην τον αναγνωρίζεις...!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Είναι πολύ τρομαχτικό γτ είναι σαν να μην τον αναγνωρίζεις αυτόν που έχεις απέναντι σου και κάθεσαι και υπεραναλυεις τα πάντα πάνω του -.- τι θέμα είναι όμως τι είναι αυτό που μου συμβαίνει και από πού πηγάζει ..... :/

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41
    Εγώ άρχισα να το παθαίνω ήδη από τα 14. Πολλές φορές και όταν ήμουν ήρεμος μου ερχόταν ξαφνικά ο σκέψη. Ότι όλα δεν είναι αληθινά, ότι μπορεί να έγιναν πράγματα που δεν έγιναν, και μετά όλα ένιωθαν απομακρυσμένα και λοιπά. Συνήθως όμως ήταν μετά από περίοδος στρες. Με το χρόνο και την ενασχόληση με διάφορες δραστηριότητες σιγά-σιγά αυτό το αίσθημα έφευγε.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    3
    Γειά σου , μπορώ να σου προτείνω το συγκεκριμένο άρθρο σχετικά με την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    https://www.psyche.gr/psyobsessive.htm
    Last edited by Leonidas_; 19-01-2023 at 02:15.

Similar Threads

  1. Περίεργη φάση
    By sapphire in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 11-10-2016, 17:19
  2. δυσκολη φαση
    By giorgosss1989 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 29-12-2014, 23:23
  3. Κατάθλιψη ή απλά μια φάση;
    By San_Man in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-06-2013, 02:24
  4. φαση καταθλιψης και διαβασμα
    By VanGogh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 22-11-2012, 02:02
  5. Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-08-2012, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •