Νέα έρευνα ανακαλύπτει ότι η κατάθλιψη είναι μια αλλεργική αντίδραση στην φλεγμονή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360

    Νέα έρευνα ανακαλύπτει ότι η κατάθλιψη είναι μια αλλεργική αντίδραση στην φλεγμονή

    Νέα έρευνα ανακαλύπτει ότι η κατάθλιψη είναι μια αλλεργική αντίδραση στην φλεγμονή

    https://www.feelguide.com/2015/01/06...-inflammation/

    (απο μεταφραστή)
    Νέα έρευνα αποκαλύπτει ότι πολλές περιπτώσεις κατάθλιψης προκαλούνται από μια αλλεργική αντίδραση στη φλεγμονή. Ο Tim de Chant της NOVA γράφει: "Η φλεγμονή είναι η φυσική απάντηση του ανοσοποιητικού μας συστήματος σε τραυματισμούς, λοιμώξεις ή ξένες ενώσεις. Όταν ενεργοποιείται, το σώμα αντλεί διάφορα κύτταρα και πρωτεΐνες στο σημείο μέσω της ροής του αίματος, συμπεριλαμβανομένων των κυτοκινών, μια κατηγορία πρωτεϊνών που διευκολύνουν τη διακυτταρική επικοινωνία. Επίσης, οι άνθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη επιβαρύνονται με κυτοκίνες. "Η φλεγμονή προκαλείται από την παχυσαρκία, τη δίαιτα με υψηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη, τις υψηλές ποσότητες trans-λιπαρών ουσιών, τις ανθυγιεινές διατροφές γενικότερα και άλλες αιτίες.

    Με τη θεραπεία των φλεγμονωδών συμπτωμάτων της κατάθλιψης - και όχι των νευρολογικών - οι ερευνητές και οι γιατροί ανοίγουν μια συναρπαστική νέα διάσταση στην καταπολέμηση του τι έχει γίνει μια παγκόσμια επιδημία. Η καλή είδηση ​​είναι ότι οι λίγες κλινικές δοκιμές που έγιναν μέχρι σήμερα έχουν διαπιστώσει ότι η προσθήκη αντιφλεγμονωδών φαρμάκων στα αντικαταθλιπτικά όχι μόνο βελτιώνει τα συμπτώματα αλλά και αυξάνει το ποσοστό των ατόμων που ανταποκρίνονται στη θεραπεία, Θα χρειαστεί να το επιβεβαιώσετε. Υπάρχουν επίσης ορισμένες ενδείξεις ότι τα ωμέγα 3 και η κουρκουμίνη, ένα εκχύλισμα από το κουρκούμη, μπορεί να έχουν παρόμοια αποτελέσματα. Και τα δύο είναι διαθέσιμα πέρα ​​από τον πάγκο και ίσως αξίζει να τα δοκιμάσετε, αν και ως πρόσθετο σε οποιαδήποτε συνταγογραφούμενη θεραπεία - σίγουρα δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία που να τα χρησιμοποιούν ως αντικαταστάτες ».

    Η Eleanor Morgan της VICE προσθέτει: "Οι κυτοκίνες αναπτύσσονται στα ύψη κατά τη διάρκεια καταθλιπτικών επεισοδίων και, σε εκείνους με διπολική διαταραχή, σταματούν στην ύφεση. Το γεγονός ότι οι «φυσιολογικοί», υγιείς άνθρωποι μπορεί να προκαλέσουν προσωρινή ανικανότητα ή κατάθλιψη, αφού λάβουν ένα φλεγμονώδες εμβόλιο - όπως ο τυφοειδής - προσδίδει περαιτέρω πίστη στη θεωρία. Υπάρχουν ακόμη και εκείνοι που πιστεύουν ότι πρέπει να αναδημιουργήσουμε την κατάθλιψη συνολικά ως μολυσματική νόσο ... Η Carmine Pariante, ψυχίατρος του Kings College που αναφέρεται στην έκθεση The Guardian, λέει ότι είμαστε μεταξύ πέντε και δέκα ετών μακριά από μια εξέταση αίματος που μπορεί Μετρήστε τα επίπεδα φλεγμονής σε καταθλιπτικούς ανθρώπους. Αν η εκτίμηση του Pariante και η θεωρία της κατάθλιψης των φλεγμονών είναι σωστές, θα μπορούσαμε να είμαστε μόνο πέντε χρόνια από μια επαρκή «θεραπεία» για την κατάθλιψη ».

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φιλε, καλα εκανες και προσθεσες στο φορουμ αυτην την ερευνα...
    ηδη καιρο τωρα το φωναζω σε οσοι δηλωνουν ''καταθλιπτικοι'', παρτε και ω3 να δοκιμασετε για την καταθλιψη σας... εχει διαπιστωθει πολλακις οτι εχουνε αντικαταθλιπτικη δραση και σε μακροχρονια χρηση αντιμετωπιζουν τις φλεγμονες (γενικως) και αρα μπορει να θεραπευσουν μονιμα την καταθλιψη...
    ειμαι ακομα σε δοκιμαστικο σταδιο σε εμενα για την αποτελεσματικοτητα των ω3!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Επαυξάνω λέγοντας προσθέστε τζίντζερ στη διατροφή σας, και αδυνατίστε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    συμφωνω κι εγω αυτο πιστευω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κούκλα εσύ που ξέρεις χαμομήλι κάθε απόγευμα τυρί από τσομπανο για γερά κόκκαλα γενικώς τοπικά προϊόντα εγώ βλακειεσ δε λέω αλλά δεν ακούει κ κανεισ και υπάρχει κι η λύση αν σε ενδιαφέρει με συμπληρώματα διατροφής κ γυμναστική έλα πάνω στο βορρά κ ψάξε τα κατάλληλα άτομα να στο πουνε υπάρχει λύση αλλά εγώ δεν παίρνω την ευθύνη να σε κατευθύνω υπάρχουν άτομα που μπορούν να σε κατευθύνουν άμα αναρωτιεσαι που τα ξέρω αυτά γυρνάω στη πιάτσα είκοσι χρόνια οπότε κάτι ξέρω κι εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αυτός είναι ουσιαστικά και ο λόγος που τα ω3 και ο κουρκουμάς βοηθάνε θεωρητικά στην καταθλιψη Επειδή μειώνουν την φλεγμονή στον εγκέφαλο...
    Εγώ παρόλα αυτά με άπειρα ω3 και απειρο κουρκουμά χαίρι δεν είδα άρα σε εμένα τουλάχιστον δεν είναι μόνο η φλεγμονή...

    Συμφωνώ ότι η φλεγμονή στον εγκέφαλο μπορεί να επιφέρει πλήθος νευρολογικών αλλα΄δεν είναι η μο΄νη αιτία...
    Φλεγμονή στο έντερο, διαπερατό έντερο, τροφικές αλλεργίες (αφού το έντερο παραγει το 90% των νευροδιαβιβαστών)...
    τοξίκωση απο βαρέα μέταλλα επίσης...
    Πλήθος τροφικών ελλείψεων μέχρι και απλά κακή κυκλοφορία και οξυγόνωση του εγκεφάλου μπορεί να επιφέρουν καταθλιψη...

    Δυστυχώς ποτέ δεν φταίει ΜΙΑ αιτία...
    Αλλα φυσικά το να βάλει κάποιος ω3 ή κουρκουμά στη διατροφή του μόνο θετικά θα του επιφέρει :-)

    Επίσης σίγουρα ο κουρκουμάς αυξάνει την σεροτονίνη Καθώς παλαιότερα είχα παραγγείλει δυνατό κουρκουμά με bioperine για έξτρα απορροφηση και βιωσα τρεή αντικαταθλιψη μαζι με τα σιπραλεξ μου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    20
    Ω3 τουλάχιστον 3 gr την ημέρα ,και με πιο ισχυρό ΕPA από DHA ακόμα καλύτερα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    ειμαι ακομα σε δοκιμαστικο σταδιο σε εμενα για την αποτελεσματικοτητα των ω3!!

    Eδω μεχρι κι ο ψυχιατρος μου , παιρνει Ω3 , που εχει κτθλψη............εγω τα παιρνω με τις χουφτες .....

    υπαρχουν κι αλλα συμπληρωματα για κτθλψη παντως ......
    οπως ο κουρκουμας , που λεει ο Παναγιωτης .....

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    43
    καλησπερα! χωθηκα κ γω! λοιπον ερωτηση: κουρκουμά με bioperine απο που μπορω να προμηθευτω? Βασικα εχω ω3 αλλα γενικα πρεπει να βοηθησω ωτην κατασταση εχω καταθλιψη που ναι μεν πρεπει να ειναι απο την μαλακια μου με ουσιεσ που εχω κοψει 6 μερεσ τωρα αλλα εξετασεις που εκανα δειχνουν ανεωασμενους δεικτες που ειναι για φλεγμονες...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Εγώ παραμένω στην φροϋδική αντίληψη, ότι η κατάθλιψη είναι άμεση συνυφασμένη με το ασυνείδητο και το ασυνείδητο με τις ενορμήσεις. Σαφώς δεν αποκλείω την έρευνα, γιατί γνωρίζω την θετική συμβολή της άσκηση και της διατροφής σε ένα καταθλιπτικό άτομο. Θα πρέπει να ξεχωρίσουμε όμως την κλινική κατάθλιψη, από την θλίψη. Είναι άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αυτός είναι ουσιαστικά και ο λόγος που τα ω3 και ο κουρκουμάς βοηθάνε θεωρητικά στην καταθλιψη Επειδή μειώνουν την φλεγμονή στον εγκέφαλο...
    Εγώ παρόλα αυτά με άπειρα ω3 και απειρο κουρκουμά χαίρι δεν είδα άρα σε εμένα τουλάχιστον δεν είναι μόνο η φλεγμονή...

    Συμφωνώ ότι η φλεγμονή στον εγκέφαλο μπορεί να επιφέρει πλήθος νευρολογικών αλλα΄δεν είναι η μο΄νη αιτία...
    Φλεγμονή στο έντερο, διαπερατό έντερο, τροφικές αλλεργίες (αφού το έντερο παραγει το 90% των νευροδιαβιβαστών)...
    τοξίκωση απο βαρέα μέταλλα επίσης...
    Πλήθος τροφικών ελλείψεων μέχρι και απλά κακή κυκλοφορία και οξυγόνωση του εγκεφάλου μπορεί να επιφέρουν καταθλιψη...

    Δυστυχώς ποτέ δεν φταίει ΜΙΑ αιτία...
    Αλλα φυσικά το να βάλει κάποιος ω3 ή κουρκουμά στη διατροφή του μόνο θετικά θα του επιφέρει :-)

    Επίσης σίγουρα ο κουρκουμάς αυξάνει την σεροτονίνη Καθώς παλαιότερα είχα παραγγείλει δυνατό κουρκουμά με bioperine για έξτρα απορροφηση και βιωσα τρεή αντικαταθλιψη μαζι με τα σιπραλεξ μου
    Ο κουρκουμας χρειαζεται πιπερι να απορροφηθει.υπαρχει ενα καταπληκτικο λενε σκευασμα γερμανικης καινοτομιας που αυξανει την αποροοφητικοτητα του κουρκουμα της κουρκουμινης κατα 2000% αν θυμαμαι και βοηθαει να μεινει περισσοτερο στον οργανισμο κ κυριως να απορροφηθει απο το εντερο.αυτο δεν γινεται με σκετο κουρκουμα δεν απορροφαται καλα κ η βιοθεσιμοτητα τηε κουρκουμινης στον οργανισμο ελαχιστοποιειται.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Επισης αφου λες οτι με κουρκουμα ενιωσες τρελη αντικαταθλιψη πως λενε δεν κανουν τιποτα .;φασκεις κ αντιφασκεις;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Εγώ παραμένω στην φροϋδική αντίληψη, ότι η κατάθλιψη είναι άμεση συνυφασμένη με το ασυνείδητο και το ασυνείδητο με τις ενορμήσεις. Σαφώς δεν αποκλείω την έρευνα, γιατί γνωρίζω την θετική συμβολή της άσκηση και της διατροφής σε ένα καταθλιπτικό άτομο. Θα πρέπει να ξεχωρίσουμε όμως την κλινική κατάθλιψη, από την θλίψη. Είναι άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
    Αυτο που λες εσυ εχει να κανει με τη θλιψη η καταθλιψη κατα βαση οργανικη.και καλο ειναι να μην πετατε ολο πραγματα που δεν ξερετε και δεν ειστε επιστημονες γενικα.μη λετε βλακειες

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Αυτο που λες εσυ εχει να κανει με τη θλιψη η καταθλιψη κατα βαση οργανικη.και καλο ειναι να μην πετατε ολο πραγματα που δεν ξερετε και δεν ειστε επιστημονες γενικα.μη λετε βλακειες
    Nαι δεν είμαι επιστήμονας, δεύτερον μην με προσβάλεις, να έχεις επιχειρήματα και τρίτον ψάξε καλύτερα για την κλινική κατάθλιψη. Όπως προανέφερα που μάλλον δεν το κατάλαβες, αλλά να βρίζεις ξέρεις όμως, προανέφερα την θετική συμβολή της άσκησης και της διατροφής.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by papini View Post
    καλησπερα! χωθηκα κ γω! λοιπον ερωτηση: κουρκουμά με bioperine απο που μπορω να προμηθευτω? Βασικα εχω ω3 αλλα γενικα πρεπει να βοηθησω ωτην κατασταση εχω καταθλιψη που ναι μεν πρεπει να ειναι απο την μαλακια μου με ουσιεσ που εχω κοψει 6 μερεσ τωρα αλλα εξετασεις που εκανα δειχνουν ανεωασμενους δεικτες που ειναι για φλεγμονες...
    Δοκίμασε κ χαμομήλι τσάι από τη λαϊκή είναι αντιφλεγμονώδες κι ο καφές επίσης είναι αντικαταθλιπτικοσ κι αν μπορείς κρύο ντους να συνέλθει ο οργανισμός τα κάνουν στο στρατό αυτά και οι αθλητές άμα δεν μπορείς κρύο χλιαρό πάντως όχι ζεστό δεν κάνει καλό είναι οργανική η κατάθλιψη κι εγώ την έχω ξεπεράσει με γυμναστική κ διατροφή δύο φορές συν τα φάρμακα αλλά άμα σου πουν τα παιδιά σκέτα φάρμακα είναι αποτυχία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμμετοχή σε έρευνα για το ρόλο της μητέρας στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By Aeon in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-04-2016, 13:37
  2. Πολιτες ενάντια στην καταθλιψη
    By Nikolaoss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-2015, 21:08
  3. ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ? ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Deleted-member-250416b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2015, 09:08
  4. Έρευνα πάνω στην αντίληψη γεγονότων!
    By nataliakav in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 19-02-2012, 00:12
  5. Κατάθλιψη στην εγκυμοσύνη
    By nadina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 19-06-2010, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •