Έρωτας: Μύθος ή πραγματικότητα; - Page 23
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 23 of 24 FirstFirst ... 1321222324 LastLast
Results 331 to 345 of 357
  1. #331
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά και σου έδειξα λάθος εντύπωση. Τα βιβλία μόνος μου πήγα και τα πήρα και τα δικά μου και για τους άλλους. Επειδή θα έπερνα τα δικά μου, είπα με αυτή την ευκαιρία να πάρω και τα δικά τους, αφού είναι τα ίδια βιβλιοπωλεία. Εγώ όμως δεν ήξερα ότι αυτοί θα έβγαιναν για καφέ και το έμαθα από φωτογραφίες στο fb να καταλάβεις. Ε, εκεί στράβωσα γιατί εμένα δεν μου είπαν τίποτα και ήξεραν ότι ήμουν για να πάρω τα βιβλία μου και τα δικά τους. Αυτό λέγεται γαϊδουριά για εμένα, εσένα αν στο έκαναν μπορεί να μην τους έλεγες τίποτα, αλλά εγώ τους είπα και η απάντηση ήταν: γιατί να σε καλέσουμε; Δεν εξαγόρασα την παρέα τους, αλλά από μόνος μου πήρα αυτή την πρωτοβουλία. Σημειωτέον πως είχα μάθει από άλλο παιδί, ότι θα πήγαινα να έπερνα τα βιβλία τους, άρα δεν ήταν ότι δεν το γνώριζαν, εγώ δεν τους είπα τίποτα, αλλά έτρεξε λανθασμένα άλλος και το είπε. Τέλος πάντων ανταλλάξαμε λάθος κουβέντες και ήμουν αρκετά επιθετικός, αργότερα ένιωσα άσχημα και τους ζήτησα συγνώμη και είχαν τότε μια φάτσα χιλίων καρδιναλίων, αλλά εγώ ένιωσα από την μία καλά που είπα συγνώμη από την άλλη, εκνευρίστηκα που είχαν τέτοια φάτσα...
    Οπως και να εχει ...το ιδιο λεμε....θα μπορουσες να μη παρεις τα δικα τους....ή και να τα επαιρνες γτ πρεπει να αποσκοπουσε σε κτ αυτο??

    Λες ξεκαθαρα " εγω που πηγα κ πηρα τα βιβλια τους και αυτοι δν μ ειπαν γ καφε" ...λαθος προσεγγιση....... μη περιμενεις απο τους αλλους......αν ηθελαν ν σ πουν γ καφε θα σ ελεγαν ανεξαρτητως βιβλιων...δν τους σκλαβωνεις με αυτη τη κινηση............γ να σ πουν γ καφε πρεπει να ειστε συνδεδεμενοι με αλλο τροπο...κ οχι επδ πηγες τους πηρες τα βιβλια...........

    Θες πολλη δουλεια....πρεπει να το παρεις ολο απο την αρχη και να βελτιωσεις το τροπο σκεψης σου και τις κινησεις σου ωστε να προσαρμοστεις το περιβαλλον και να αλληλεπιδρας σωστα με τους γυρω σου.....

    Οι ανθρωποι δεν θελουν να τους πρηζεις τα συκωτια με το να τα παιρνεις ΟΛΑ σοβαρα......δν θελουν γκρινιες δν θελουν να ψυριζεις το καθετι απο τη σκοπια που τα βλεπεις εσυ...δν θελουν σουπα μουπες...ουτε εγωισμους και στενομυαλια......

    Εγω ημουν παλια κτητικη με τις φιλες μου..νευριαζα...ζηλευα...γκρι νιαζα αλλα ειδα οτι ειναι λαθος ...!!!! Γτ απομακρυνθηκαν ατομα ετσι

    Για να αποζητουν οι γυρω σ τη παρεα σου πρεπει να δειχνεις ανεξαρτητος........να εχεις καλη διαθεση....να γινεσαι ευχαριστος στη παρεα....να ΑΚΟΥΣ τους αλλους....να μην τους κρινεις..ακομα και αν κατι που κανουν δν ταιριαζει με τις αρχες και με τις πεποιθησεις σου...εκει κανεις τουμπεκί...δειχνεις κατανοηση γ το τροπο ζωης τους....εισαι ανεκτικος....αφηνεις πραγματα να πεσουν κατω....ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....εισαι χαλαρος....δειχνεις ευχαριστημενος απο τη ζωη σου.....δεν γινεσαι καταπιεστικος..δεν προσπαθεις να επιβαλλεις την αποψη σου .
    Ουτε να περιμενεις να σε δικαιωσουν..... ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΚΑ ΝΕ ΝΑΝ .........

  2. #332
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,639
    Αιντε ξεστραβωσου.
    Παριστανεις και τον φοιτητη
    "Δε χρειάζονται εισαγωγικά όταν χρησιμοποιούμε μεταφορική σημασία λέξεων: η ρίζα του προβλήματος, τραβάω την προσοχή (και όχι: η «ρίζα» ..., «τραβάω» ...) κλπ. Χρησιμοποιούμε εισαγωγικά, εκτός από τις γνωστές περιπτώσεις των αυτολεξεί επαναλαμβανόμενων, των γνωμικών και των τίτλων έργων, ονομάτων πλοίων, ιδρυμάτων κλπ., όταν μια λέξη ή φράση τη λέμε ειρωνικά, εννοώντας την ακριβώς αντίθετη σημασία, η οποία στο γραπτό λόγο δεν μπορεί αλλιώς να αποδοθεί, ενώ, αντίθετα, στον προφορικό η φωνή παίρνει την ανάλογη χροιά: μου επιφύλαξε «θερμή» υποδοχή (δηλ. ψυχρή)."

  3. #333
    Miliva21
    Guest
    Λοιπον ουδεν οιδα...προτεινω να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια....κ εγω και αλλοι πολλοι εχουν κανει...μπορει να σε βοηθησει...

    Κ επιτελους ριξε τον εγωισμο σου και παραδεξου κ μια φορα οτι μπορει να χεις λαθος......
    Περιμενεις συγνωμη και μετανοι απο τους αλλους παντα αλλα εσυ ΠΟΤΕ ΔΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ Κ ΔΝ ΚΟΙΑΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ...θεσ παντα να.εισαι ο αλανθαστος που εχει ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ.......κ ολοι οι αλλοι λενε μαλακιες εεε δν γντ ετσι..ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣ ΣΤΗ ΡΕΜΕΝΤΥ....και ενοχλητικος σε αλλους κ φανταζομαι πως και γ αυτο το λογο και αλλοι σε αποφευγουμ.στθ καθημερινοτητα σογ

  4. #334
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Το ξερω οτι δου αρεσει να σε βριζουν . Φαινεται απο την συμπεριφορα σου. Αλλα σε βαριεμαι

    Ο αφορισμος δεν ειναι μεταφορα. Ειναι κανονικοτατη λεξη της καθομιλουμενης. Απλα δεν την γνωριζες και μας μιλουσες για την εκκλησια


    αφορισμός 1 ο : εκκλησιαστική ποινή με την οποία ο χριστιανός αποκλείεται εντελώς από τη χριστιανική κοινότητα, ως τιμωρία για τα πολύ βαριά αμαρτήματα στα οποία περιέπεσε: Επιβάλλω / ακυρώνω έναν αφορισμό. ~ για ασέβεια προς την εκκλησία.

    [ελνστ. ἀφορισμός]

    αφορισμός 2 ο : σύντομη κρίση ή άποψη που διατυπώνει κάποιος με επιμονή χωρίς όμως τις απαραίτητες αποδείξεις: Mιλάει πάντα με αφορισμούς.

    [λόγ. < αρχ. ἀφορισμός]

    πηγή από την "Πύλη για την ελληνική γλώσσα και τη γλωσσική εκπαίδευση".

    Βάζε σημεία στίξης...

  5. #335
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ο ίδιος είπε πως άφησε τον εαυτό του 2 μήνες, να κάνει πράγματα που άλλος δεν θα τα έκανε (κάπως έτσι το λέει, δεν θυμάμαι ακριβώς) και όχι αυτό δεν το πήρε πίσω. Όσον αφορά για εκείνη την ώρα που είπες, που σας είχα πρήξει. Ξανά το αναφέρω άλλη μια φορά για να γίνει κατανοητό, την άποψή μου είπα, είτε συμφωνείτε, είτε διαφωνείτε είναι αυτή, έχει την ελευθερία το θεματοθέτης να επιλέξει αν θα την δεχτεί ή όχι και προφανώς ήρθατε 5 συγκεκριμένες κοπέλες χωρίς επιχειρήματα, αλλά με ειρωνίες και κακίες προς το πρόσωπό μου και όχι δεν σας τα προκαλώ εγώ αυτά, ο καθένας έχει την δική του άποψη, αν δεν σας αρέσει η άποψή μου δεν μπορώ να κάνω κάτι. Τέλος όταν ο άλλος παραθέτει μια γνώμη, οποιαδήποτε γνώμη, δεν έχετε κανένα μα κανένα δικαίωμα να την σχολιάζετε με ειρωνία.
    Οχι δεν το είπε αυτο! Πάλι παρερμηνεύεις. Είπε ότι άφησε τον εαυτό του για δυο μήνες ενώ ήξερε πως ήθελε κι άλλα πράγματα (συναίσθημα πχ) και γιαυτό το σταμάτησε κιόλας. Το σκευος που το λες και το ξαναλες κάνοντας τον χαζό, ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ!!!! Επίσης διαφώνησε οταν του είπες πως οι περισσότερες κοπέλες σε αυτή την ηλικία θέλουν μόνο σεξ!!! Αλλά αυτά τα έκανες γαργάρα.

    Δεν είναι αποψη να λες την άλλη χαμηλού επιπεδου επειδή δεν ταιριάζει με την κοσμοθεωρία σου!!! Είναι προσβλητικό! Κι όταν προσβάλλεις θα σε προσβάλουν κιόλας!

    Και σε ξαναρωτώ γιατί βλέπω το αποφεύγεις συνεχώς : οι προσβολές δεν μετράνε αν δεν είναι μπροστά ο άλλος; Εσύ έχεις δικαίωμα να προσβάλλεις αλλά οι άλλοι όχι;

  6. #336
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,639
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    αφορισμός 1 ο : εκκλησιαστική ποινή με την οποία ο χριστιανός αποκλείεται εντελώς από τη χριστιανική κοινότητα, ως τιμωρία για τα πολύ βαριά αμαρτήματα στα οποία περιέπεσε: Επιβάλλω / ακυρώνω έναν αφορισμό. ~ για ασέβεια προς την εκκλησία.

    [ελνστ. ἀφορισμός]

    αφορισμός 2 ο : σύντομη κρίση ή άποψη που διατυπώνει κάποιος με επιμονή χωρίς όμως τις απαραίτητες αποδείξεις: Mιλάει πάντα με αφορισμούς.

    [λόγ. < αρχ. ἀφορισμός]

    πηγή από την "Πύλη για την ελληνική γλώσσα και τη γλωσσική εκπαίδευση".

    Βάζε σημεία στίξης...
    ΟΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ. ΜΑΘΕ ΛΙΓΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ασχετε

  7. #337
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Αιντε ξεστραβωσου.
    Παριστανεις και τον φοιτητη
    "Δε χρειάζονται εισαγωγικά όταν χρησιμοποιούμε μεταφορική σημασία λέξεων: η ρίζα του προβλήματος, τραβάω την προσοχή (και όχι: η «ρίζα» ..., «τραβάω» ...) κλπ. Χρησιμοποιούμε εισαγωγικά, εκτός από τις γνωστές περιπτώσεις των αυτολεξεί επαναλαμβανόμενων, των γνωμικών και των τίτλων έργων, ονομάτων πλοίων, ιδρυμάτων κλπ., όταν μια λέξη ή φράση τη λέμε ειρωνικά, εννοώντας την ακριβώς αντίθετη σημασία, η οποία στο γραπτό λόγο δεν μπορεί αλλιώς να αποδοθεί, ενώ, αντίθετα, στον προφορικό η φωνή παίρνει την ανάλογη χροιά: μου επιφύλαξε «θερμή» υποδοχή (δηλ. ψυχρή)."
    Νομίζω πως απάντησες εσύ μόνη σου...

  8. #338
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Αιντε ξεστραβωσου.
    Παριστανεις και τον φοιτητη
    "Δε χρειάζονται εισαγωγικά όταν χρησιμοποιούμε μεταφορική σημασία λέξεων: η ρίζα του προβλήματος, τραβάω την προσοχή (και όχι: η «ρίζα» ..., «τραβάω» ...) κλπ. Χρησιμοποιούμε εισαγωγικά, εκτός από τις γνωστές περιπτώσεις των αυτολεξεί επαναλαμβανόμενων, των γνωμικών και των τίτλων έργων, ονομάτων πλοίων, ιδρυμάτων κλπ., όταν μια λέξη ή φράση τη λέμε ειρωνικά, εννοώντας την ακριβώς αντίθετη σημασία, η οποία στο γραπτό λόγο δεν μπορεί αλλιώς να αποδοθεί, ενώ, αντίθετα, στον προφορικό η φωνή παίρνει την ανάλογη χροιά: μου επιφύλαξε «θερμή» υποδοχή (δηλ. ψυχρή)."
    Ε καλά έκανες και το είπες.... τόσες μέρες μας έπρηξε με τα εισαγωγικά και κρατιέμαι να μην του πω οτι κακώς πήγε στην θεωρητική

  9. #339
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Αιντε ξεστραβωσου.
    Παριστανεις και τον φοιτητη
    "Δε χρειάζονται εισαγωγικά όταν χρησιμοποιούμε μεταφορική σημασία λέξεων: η ρίζα του προβλήματος, τραβάω την προσοχή (και όχι: η «ρίζα» ..., «τραβάω» ...) κλπ. Χρησιμοποιούμε εισαγωγικά, εκτός από τις γνωστές περιπτώσεις των αυτολεξεί επαναλαμβανόμενων, των γνωμικών και των τίτλων έργων, ονομάτων πλοίων, ιδρυμάτων κλπ., όταν μια λέξη ή φράση τη λέμε ειρωνικά, εννοώντας την ακριβώς αντίθετη σημασία, η οποία στο γραπτό λόγο δεν μπορεί αλλιώς να αποδοθεί, ενώ, αντίθετα, στον προφορικό η φωνή παίρνει την ανάλογη χροιά: μου επιφύλαξε «θερμή» υποδοχή (δηλ. ψυχρή)."
    Κατσε ρε συ ....εγω οταν χρησιμοποιω μεταφορικες λεξεις τις βαζω σε εισαγωγικα xD κ ελεος κοιταξτε λιγο το βαθος και αφηστε τις μαλακιες και στους δυο το λεω αυτο

  10. #340
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,639
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Νομίζω πως απάντησες εσύ μόνη σου...
    Δεν ηταν ειρωνικη εκφραση ηταν απολυτως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ. παλι προσπαθεις να καλυψεις την αγνοια σου με σαχλαμαρες.
    Χρειαστηκε να ψαξεις στο ιντερνετ για να μαθεις τελικα οτι χρησιμοποιειται στην καθομιλουμενη ο αφορισμος. Χθες που στο εξηγησα μου απαντουσες οτι δεν ξερω τι σημαινει και ειναι ο αφορισμος της εκκλησιας. ΑΣΧΕΤΕ

  11. #341
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,639
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Κατσε ρε συ ....εγω οταν χρησιμοποιω μεταφορικες λεξεις τις βαζω σε εισαγωγικα xD κ ελεος κοιταξτε λιγο το βαθος και αφηστε τις μαλακιες και στους δυο το λεω αυτο
    Ειναι πλεονασμος μιλιβα. Δεν χρειαζονται τα εισαγωγικα.αλλα δεν θα σου παρουν και το κεφαλι. Δεν ειναι λαθος, Απλα ειναι περιττο. Εχουν γραφτει πολλα αρθρα για την καταχρηση των εισαγωγικων.

  12. #342
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,639
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ε καλά έκανες και το είπες.... τόσες μέρες μας έπρηξε με τα εισαγωγικά και κρατιέμαι να μην του πω οτι κακώς πήγε στην θεωρητική
    Ε μα επειδη δεν του απαντουσα; βαριομουν.
    ολο ασχετοσυνες λεει και ειρωνευεται κιολας οτι θα μας κανει μαθηματα το ντουγανι.

  13. #343
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΟΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ. ΜΑΘΕ ΛΙΓΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ασχετε
    Σε τι αποσκοπεί ο συγγραφέας με τη χρήση των εισαγωγικών [« »] ;

    Τα εισαγωγικά δηλώνουν :

    Επανάληψη εκφράσεων που διατυπώθηκαν από άλλο πρόσωπο με τα ίδια λόγια (παράδειγμα: Με ρώτησε «τι χαμπάρια;» σαν να μην είχε συμβεί τίποτε μεταξύ μας)

    Ειρωνεία του πομπού (σχολιαστικό) ή απαξίωση μιας έννοιας (παράδειγμα: Η «φιλαλήθειά» σου είναι παροιμιώδης)

    Μεταφορική χρήση μιας έννοιας (παράδειγμα: Στον πολιτικό «στίβο» αναπτύσσονται οξύτατοι ανταγωνισμοί)

    Ειδική ορολογία, τίτλο βιβλίων – εφημερίδων … (παράδειγμα: Όταν διάβασα τα «Μαύρα Φεγγάρια του Έρωτα», θεώρησα αποτυχημένη την κινηματογραφική μεταφορά του βιβλίου)

    Έμφαση (παράδειγμα: Όταν τα παιδιά βλέπουν την τηλεόραση, απομακρύνονται από το «εδώ» και το «τώρα»)

    Μεταφορά με ακρίβεια των λεγομένων κάποιου

    Λέξεις – φράσεις που ανήκουν σ’ ένα ειδικό λεξιλόγιο

    Λέξεις που ανήκουν σ’ ένα γλωσσικό ιδίωμα

    Παροιμιώδεις ρήσεις (παράδειγμα: Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει απομακρυνθεί από το «μηδέν άγαν» των αρχαίων)


    http://www.schooltime.gr/2016/05/12/...imeia-stiksis/


    Δεν θα πέσω σε στο επίπεδό σου και ούτε θα σε βρίσω, δεν έχω πάρει τέτοια ανατροφή από την οικογένειά μου...

  14. #344
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Ειναι πλεονασμος μιλιβα. Δεν χρειαζονται τα εισαγωγικα
    Α καλα...για να επιμενεις ...κατι θα ξερεις παραπανω...γτ εγω δεν ειμαι σιγουρη......δν θυμαμαι καλα xD

    Βλεπεις ουδεν οιδα......κανεις κ λιγο πισω οταν δεν εισαι σιγουρος γ κτ......το εκτιμαει ο αλλος και σε συμπαθει πιο ευκολα.........πρεπει να κανουμε υποχωρησεις...ασε το απολυτο και αντιδραστικο στυλ....αφου το θυμαται καλυτερα απο μενα γτ να κατσω να πεταω μαλακιες επιχειρηματα μονο κ μονο γ να τη κοντραρω και να βγω απο πανω???
    Και να της σπασω κ τα νευρα.........?.....

  15. #345
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Ειναι πλεονασμος μιλιβα. Δεν χρειαζονται τα εισαγωγικα.αλλα δεν θα σου παρουν και το κεφαλι. Δεν ειναι λαθος, Απλα ειναι περιττο. Εχουν γραφτει πολλα αρθρα για την καταχρηση των εισαγωγικων.
    Μάλλον εσύ δεν ξέρεις ελληνικά, πήγαινε μάθε, μπας και μάθεις την μητρική σου γλώσσα.

Page 23 of 24 FirstFirst ... 1321222324 LastLast

Similar Threads

  1. Ο μυθος του Ναρκισσου!
    By GeorgeGr1 in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 48
    Last Post: 24-05-2017, 16:08
  2. Σεξ, έρωτας και εικονική πραγματικότητα -ίντερνετ
    By Αναζητηση in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 52
    Last Post: 18-07-2012, 01:04
  3. Μείωση του σεξ με την πάροδο του χρόνου... (μύθος ή πραγματικότητα?)
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 17-09-2011, 17:26
  4. Φωτοανάγνωση η λύση για γρήγορο διάβασμα μύθος η πραγματικότητα;
    By Thessalo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 13-04-2010, 19:12
  5. ΜΥΘΟΣ?
    By pas_1967 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2009, 22:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •