Έρωτας: Μύθος ή πραγματικότητα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 357
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020

    Έρωτας: Μύθος ή πραγματικότητα;

    Με αφορμή ένα θέμα που δημιουργήθηκε σε ένα άλλο θέμα, άνοιγω το εν λόγω θέμα για να υπάρξουν πολλές και διαφορετικές απόψεις, με επιχειρήματα. Θεωρώ πως είναι ένας μύθος, όσον αφορά την ρομαντική διάσταση του έρωτα, δεν είναι αυτό που λένε όλοι ή νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν επειδή ερωτεύονται. Η πραγματικότητα, την ζούμε σήμερα, όπου και να κοιτάξει κανείς, δεν θα βρει τον έρωτα με την ρομαντική του διάσταση πάντα, αλλά ανούσιες σχέσεις με μόνο γνώμονα το σεξ και όχι το συναίσθημα. Και ας πούμε εγώ δεν γνωρίζω τον έρωτα και είμαι ο περίεργος της υπόθεσης. Εγώ δεν έχω δει έναν άνθρωπο να ερωτεύεται. Όταν θέλει ο άλλος σεξ είτε άντρας είτε γυναίκα, δεν είναι απαραίτητα επειδή είναι ερωτευμένος/μενη, αλλά θέλουν να ικανοποιήσουν μια βιολογική ανάγκη. Ο θεός έρωτας, γιός της Αφροδίτης, δεν είναι τίποτα παραπάνω, πέρα από μία μυθοπλασία των αρχαίων Ελλήνων. Λίγο με τις ρομαντικές ταινίες, λίγο με την προπαγάνδα του αγίου Βαλεντίνου, για να έχουν δουλειά και τα ανθοπωλεία, υπάρχει μια λανθασμένη αντίληψη για τον έρωτα. Ας πάει ένας στην ηλικία μου (19 ετών), να δώσει ένα μπουκέτο κόκκινα τριαντάφυλλα, σε αυτή που είναι ερωτευμένος. Αυτό που θα γίνει είναι να γελάει για κανένα χρόνο, με τις φίλες της. Γιατί; Γιατί ο έρωτας είναι προϊόν εμπορίου και ένας απλός θαυμασμός και τίποτα παραπάνω. Περιμένω τις απόψεις σας με χαρά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Γιατί ο έρωτας είναι προϊόν εμπορίου και ένας απλός θαυμασμός και τίποτα παραπάνω.
    να προσθεσω, και τροπος να πουλας μουρη στο περιβαλλον σου.

    Γενικα, ειναι ακριβως οπως τα λες. Και μπραβο σου που εισαι 19 και τα εχεις συνειδητοποιησει. Μου πηρε σχεδον μια 10ετια να χωνεψω οσα γραφεις.
    Για αυτο, εστιασε στον εαυτο σου, να γινεσαι συνεχως καλυτερος απο χθες, να προχωρας, να διαχειριζεσαι τις εμπειριες σου συνετα, να κανεις μια δουλεια που να σου επιτρεπει να ζεις και να κανεις οσα αγαπας, και απο εκει και περα ΑΝ εισαι τυχερος να βρεις καποια να τα μοιραστεις ολα αυτα, εχει καλως, αλλιως δεν ειχες και τιποτα να χασεις.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    παρολο που είμαι σχετικα μεγαλος και με αρκετες εμπειριες σε αυτό το θεμα παραμενω παιδι. ναι στα κοκκινα τριανταφυλλα, ναι στην βολτα στην παραλλια με φεγγαρι!

    δεν μου συμβαινει συχνα πλεον και με την ασθενεια. αλλα κάθε φορα είναι σαν την πρωτη φορα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Έρωτας υπάρχει΄.... αλλα διαρκει στη αρχή της σχεσης και για κάποιο διαστημα...


    στη συνεχεια μετατρεπεται σε αγαπη ή χαλάει η σχέση...

    το οτι οι σχεσεις εχουν καταντησει ανουσιες κ εμπορικες δεν σημαινει οτι εχει χαθει και η αυθεντικη πλευρά των πραγματων


    σε καθε περιπτωση πρεπει να ξερουμε ποια είναι η θεση η δικη μας μέσα στη σχεση

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    να προσθεσω, και τροπος να πουλας μουρη στο περιβαλλον σου.

    Γενικα, ειναι ακριβως οπως τα λες. Και μπραβο σου που εισαι 19 και τα εχεις συνειδητοποιησει. Μου πηρε σχεδον μια 10ετια να χωνεψω οσα γραφεις.
    Για αυτο, εστιασε στον εαυτο σου, να γινεσαι συνεχως καλυτερος απο χθες, να προχωρας, να διαχειριζεσαι τις εμπειριες σου συνετα, να κανεις μια δουλεια που να σου επιτρεπει να ζεις και να κανεις οσα αγαπας, και απο εκει και περα ΑΝ εισαι τυχερος να βρεις καποια να τα μοιραστεις ολα αυτα, εχει καλως, αλλιως δεν ειχες και τιποτα να χασεις.
    Έτσι είναι ακριβώς Μάρα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Έρωτας υπάρχει΄.... αλλα διαρκει στη αρχή της σχεσης και για κάποιο διαστημα...


    στη συνεχεια μετατρεπεται σε αγαπη ή χαλάει η σχέση...

    το οτι οι σχεσεις εχουν καταντησει ανουσιες κ εμπορικες δεν σημαινει οτι εχει χαθει και η αυθεντικη πλευρά των πραγματων


    σε καθε περιπτωση πρεπει να ξερουμε ποια είναι η θεση η δικη μας μέσα στη σχεση
    Έτσι λένε, αλλά πιστεύω πως είναι ένας θαυμασμός, αυτός ο "έρωτας" στην αρχή, που χάνεται μετά γιατί απομυθοποιείς αυτό τον θαυμασμό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Μεγάλε εσύ το νταλκα σου δες την πορεία της γλώσσας παλιά τα λέγαμε μανούλια κοριτσαρεσ κοριτσαρινεσ τότε δεν υπήρχε τηλεόραση με το που βγήκε η τηλεόραση έγιναν μουνια κ πουτανεσ με το που βγήκε το ιντερνέτ όταν γεννήθηκες δηλαδή άρχισαν όλοι να μισιουνται μεταξύ τους χάθηκε ο θαυμασμός η ανακάλυψη του άλλου χάθηκαν αυτά
    Δεύτερον τώρα που μιλάς με τις κοπέλες στο ιντερνέτ τις έχουμε νευριάσει κι εσύ κι εγώ κι ο καθένας μας από χίλιες φορές που να της κάνει κούκου μετά
    Τρίτον εγώ στο δημοτικό γουσταρα κοπέλα γυρνούσα μόνος μου σπίτι κ βοηθούσα τον πατέρα μου στις δουλειές για αυτό κ τώρα με περνάν για πενηντάρη αυτό πάω στοίχημα σ φαίνεται αδιανόητο τότε ειμασταν όλοι έτσι
    Τέταρτον μάθε την ιστορία της χώρας όχι από το ιντερνέτ να μιλησεισ με ανθρώπους να σου πουν ιστορίες
    Πέμπτον αυτά για αρχή κ βλέπουμε ανάλογα τι θα πεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by black angel View Post
    παρολο που είμαι σχετικα μεγαλος και με αρκετες εμπειριες σε αυτό το θεμα παραμενω παιδι. ναι στα κοκκινα τριανταφυλλα, ναι στην βολτα στην παραλλια με φεγγαρι!

    δεν μου συμβαινει συχνα πλεον και με την ασθενεια. αλλα κάθε φορα είναι σαν την πρωτη φορα
    Και εγώ αυτά θεωρούσα ότι είναι έρωτας. Τριαντάφυλλα και διάφορες άλλες χαζομάρες. Το πιο χαζό είναι το αρκουδάκι που παίρνουν κάποιοι στην κοπέλα τους, επειδή είναι λούτρινο και άρα είναι "γλυκούλι". Ας δουν βίντεο που επιτίθονται αρκούδες στους ανθρώπους, να δουν πόσο "γλυκούλι" είναι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    να προσθεσω, και τροπος να πουλας μουρη στο περιβαλλον σου.

    Γενικα, ειναι ακριβως οπως τα λες. Και μπραβο σου που εισαι 19 και τα εχεις συνειδητοποιησει. Μου πηρε σχεδον μια 10ετια να χωνεψω οσα γραφεις.
    Για αυτο, εστιασε στον εαυτο σου, να γινεσαι συνεχως καλυτερος απο χθες, να προχωρας, να διαχειριζεσαι τις εμπειριες σου συνετα, να κανεις μια δουλεια που να σου επιτρεπει να ζεις και να κανεις οσα αγαπας, και απο εκει και περα ΑΝ εισαι τυχερος να βρεις καποια να τα μοιραστεις ολα αυτα, εχει καλως, αλλιως δεν ειχες και τιποτα να χασεις.
    Δηλαδή εγώ ρε Μάρα που γουσταρα στο δημοτικό την κοπελίτσα ήταν μούρη; Τότε δεν ήξερα τι κάνουμε νόμιζα μόνο φιλιούνται ότι έβλεπα στην τηλεόραση μετά το δημοτικό έμαθα τι γίνεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Όλη η χώρα βασίζεται στην αγάπη αλλιωσ δε θα κάνανε κάποιοι παιδιά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Όλη η χώρα βασίζεται στην αγάπη αλλιωσ δε θα κάνανε κάποιοι παιδιά
    Και στο συμφέρων να προσθέσω.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μεγάλε εσύ το νταλκα σου δες την πορεία της γλώσσας παλιά τα λέγαμε μανούλια κοριτσαρεσ κοριτσαρινεσ τότε δεν υπήρχε τηλεόραση με το που βγήκε η τηλεόραση έγιναν μουνια κ πουτανεσ με το που βγήκε το ιντερνέτ όταν γεννήθηκες δηλαδή άρχισαν όλοι να μισιουνται μεταξύ τους χάθηκε ο θαυμασμός η ανακάλυψη του άλλου χάθηκαν αυτά
    Δεύτερον τώρα που μιλάς με τις κοπέλες στο ιντερνέτ τις έχουμε νευριάσει κι εσύ κι εγώ κι ο καθένας μας από χίλιες φορές που να της κάνει κούκου μετά
    Τρίτον εγώ στο δημοτικό γουσταρα κοπέλα γυρνούσα μόνος μου σπίτι κ βοηθούσα τον πατέρα μου στις δουλειές για αυτό κ τώρα με περνάν για πενηντάρη αυτό πάω στοίχημα σ φαίνεται αδιανόητο τότε ειμασταν όλοι έτσι
    Τέταρτον μάθε την ιστορία της χώρας όχι από το ιντερνέτ να μιλησεισ με ανθρώπους να σου πουν ιστορίες
    Πέμπτον αυτά για αρχή κ βλέπουμε ανάλογα τι θα πεις
    Για το πρώτο, ισχύει, έχεις δίκιο πάνω σε αυτό.

    Για το δεύτερο, δεν βλέπω να έχω νευριάσει κανέναν και εγώ και εσύ εκνευρίζομαστε, αλλά δεν βλέπω να μας δίνει κανείς σημασία.

    Για το τρίτο, έχεις δίκιο και ο πατέρας μου ήταν έτσι, έριξαν πολύ δουλειά οι παλαιότερες και οι πιο παλαιότερες γενιές. Ήταν δύσκολα και μαύρα χρόνια για τον κόσμο και για την Ελλάδα γενικότερα.

    Για το τέταρτο, τι εννοείς την ιστορία της χώρας; Δεν διαβάζω πράγματα από το ίντερνετ, εμπιστεύομαι περισσότερο τα βιβλία. Και τι εννοείς με τον όρο ιστορία; Την ελληνική ιστορία της επανάστασης, του μεσοπολέμου, του διχασμού, της γερμανικής και ιταλικής κατοχής, την εκκλησιαστική ιστορία κλπ;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Και εγώ αυτά θεωρούσα ότι είναι έρωτας. Τριαντάφυλλα και διάφορες άλλες χαζομάρες. Το πιο χαζό είναι το αρκουδάκι που παίρνουν κάποιοι στην κοπέλα τους, επειδή είναι λούτρινο και άρα είναι "γλυκούλι". Ας δουν βίντεο που επιτίθονται αρκούδες στους ανθρώπους, να δουν πόσο "γλυκούλι" είναι.
    Εγώ πάντως χαίρομαι όταν μου προσφέρουν λουλούδια και το βρίσκω πολύ γλυκό και ρομαντικό...
    Και τα λούτρινα ζωάκια μου αρέσουν πολύ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ πάντως χαίρομαι όταν μου προσφέρουν λουλούδια και το βρίσκω πολύ γλυκό και ρομαντικό...
    Και τα λούτρινα ζωάκια μου αρέσουν πολύ...
    Θα είσαι η μόνη μάλλον, όλοι γελάνε με κάτι τέτοια και εγώ το θεωρώ ευγενική χειρονομία πράγματι. Όσο για τα λούτρινα ζωάκια, στην πραγματικότητα είναι αδηφάγα ζώα, που μπορούν να φάνε και ανθρώπους, δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρούν "γλυκούλι", ένα τέτοιο ζώο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Άλλη ιστορία γράφουν τα βιβλία κι άλλο οι άνθρωποι ψάξε παππούδες μιλά τους τώρα είναι τα μαύρα χρόνια τότε ήταν πιο εύκολες οι σχέσεις να φάνε δεν είχαν όπως κ τώρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο μυθος του Ναρκισσου!
    By GeorgeGr1 in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 48
    Last Post: 24-05-2017, 16:08
  2. Σεξ, έρωτας και εικονική πραγματικότητα -ίντερνετ
    By Αναζητηση in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 52
    Last Post: 18-07-2012, 01:04
  3. Μείωση του σεξ με την πάροδο του χρόνου... (μύθος ή πραγματικότητα?)
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 17-09-2011, 17:26
  4. Φωτοανάγνωση η λύση για γρήγορο διάβασμα μύθος η πραγματικότητα;
    By Thessalo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 13-04-2010, 19:12
  5. ΜΥΘΟΣ?
    By pas_1967 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2009, 22:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •