κρισεις πανικου σε ταξιδια και μποτιλιαρισμα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ποσο χρονων εισαι; Εγώ στη θέση σου θα έπινα τιποτα μπυρες ή αλκοολ τελος παντων (για αυτό σε ρώτησα πόσο είσαι) για να χαλαρώσω και μετά θα κοιμομουν είτε θα πήγαινα σε ψυχίατρο να μου γράψει κανα φάρμακο. Οι ψυχολόγοι δεν γράφουν φάρμακα να ξέρεις πάντως. Κατά τα άλλα εγώ θεωρώ το καράβι πιο χαλαρό μέσο από το αεροπλάνο.
    ναι ε δεν το ξερα αυτο την διαφορα δηλαδη ψυχολογου -ψυχιάτρου σε ευχαριστω που μου το πες, Μηπως ξερεις αν και καποιος παθολογος θα μπορουσε να μου γραψει κατι,
    Μεγαλη ειμαι 38 και φαντασου οτι κρητη πηγαινα φουλ απο τα 6 μου πως το καλο μου ρθε ολο αυτο μετα τα 25 περιπου ουτε που ξερω,
    αλκοολ δεν πινω γενικοτερα δνε μαρεσει οποτε δεν το βλεπω σαν λυση αλλα ναι ενα φαρμακο αν μου κανει καλο και δνε με πειραξει πουθενα θα το θελα, νιωθω να το εχω αναγκη εστω και σαν υποστήριξη μηπως κατι παει στραβα,
    Δικιο εχεις θεωρητικά το καραβι ειναι πιο χαλαρο απο το αεροπλανο γιατι εχει μεγαλους χώρους εχει εξωτερικους χώρους, αλλα πως να ελέγξω την φοβία μου δεν ξερω στην σκεψη και μονο πανικοβαλλομαι

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ellisavet View Post
    ναι ε δεν το ξερα αυτο την διαφορα δηλαδη ψυχολογου -ψυχιάτρου σε ευχαριστω που μου το πες, Μηπως ξερεις αν και καποιος παθολογος θα μπορουσε να μου γραψει κατι,
    Μεγαλη ειμαι 38 και φαντασου οτι κρητη πηγαινα φουλ απο τα 6 μου πως το καλο μου ρθε ολο αυτο μετα τα 25 περιπου ουτε που ξερω,
    αλκοολ δεν πινω γενικοτερα δνε μαρεσει οποτε δεν το βλεπω σαν λυση αλλα ναι ενα φαρμακο αν μου κανει καλο και δνε με πειραξει πουθενα θα το θελα, νιωθω να το εχω αναγκη εστω και σαν υποστήριξη μηπως κατι παει στραβα,
    Δικιο εχεις θεωρητικά το καραβι ειναι πιο χαλαρο απο το αεροπλανο γιατι εχει μεγαλους χώρους εχει εξωτερικους χώρους, αλλα πως να ελέγξω την φοβία μου δεν ξερω στην σκεψη και μονο πανικοβαλλομαι
    Kαι οι παθολόγοι μπορούν να γράψουν αγχολυτικό αν θέλεις. Δεν αξίζει ο πανικός και το άγχος που έχεις. Το καταλαβαίνω πως ούτε εσύ το θέλεις και πως θα ήθελες να τον διώξεις αλλά δεν φεύγει. Εγώ νομίζω πως αν μπεις στο καράβι δυναμικά πιστεύοντας βαθιά μέσα σου πως θα το ζήσεις ως ταξίδι αναψυχής θα τον ξεπεράσεις τον φόβο.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    Μετά από 2 με 2μιση μήνες που κάνουν περίπου όλες οι αγωγές αυτές, ήμουν ΟΚ στην οδηγηση.Φαντασου αγχωνομουν τρελά ως και για το παρκάρισμα 20 χρόνια οδηγος. Ταξίδεψα όμως και εξωτερικό με αεροπλάνο μετά απο κάτι μήνες, αλλά εκεί κοπανησα Ζαναξ, γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη μεεερες πριν και το 1μλγ παίζει να μη με έπιανε και απόλυτα.Παθολόγος, καρδιολογος το συνταγογραφουν, ναι.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Kαι οι παθολόγοι μπορούν να γράψουν αγχολυτικό αν θέλεις. Δεν αξίζει ο πανικός και το άγχος που έχεις. Το καταλαβαίνω πως ούτε εσύ το θέλεις και πως θα ήθελες να τον διώξεις αλλά δεν φεύγει. Εγώ νομίζω πως αν μπεις στο καράβι δυναμικά πιστεύοντας βαθιά μέσα σου πως θα το ζήσεις ως ταξίδι αναψυχής θα τον ξεπεράσεις τον φόβο.
    Σας ευχαριστω πολυ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου, μου κανει καλο να το συζητάω, εχεις δίκιο θέλω πολυ να τον ξεπεράσω αυτο το φόβο μου έχει στέρησή πολλες εμπειρίες στην ζωή μου και είναι κρίμα να χανουμε ομορφες στιγμες απτην ζωη μας για χαζες σκέψεις που αφήνουμε να μας καταβάλουν, μακάρι να τα καταφέρω φέτος και μακαρι καποια στιγμη να το ξεπερασω γενικά το ολο θέμα και να μην με ξανααπασχολήσουν τέτοιες σκέψεις

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Sasa View Post
    Μετά από 2 με 2μιση μήνες που κάνουν περίπου όλες οι αγωγές αυτές, ήμουν ΟΚ στην οδηγηση.Φαντασου αγχωνομουν τρελά ως και για το παρκάρισμα 20 χρόνια οδηγος. Ταξίδεψα όμως και εξωτερικό με αεροπλάνο μετά απο κάτι μήνες, αλλά εκεί κοπανησα Ζαναξ, γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη μεεερες πριν και το 1μλγ παίζει να μη με έπιανε και απόλυτα.Παθολόγος, καρδιολογος το συνταγογραφουν, ναι.
    Κανει τοσο πολύ να σε πιασει έ? χμμμ νομιζα με μερικα χαπάκια νιωθεις καλυτερα (ειμαι ασχετη απο αυτα) σίγουρα θα επισκεφτω γιατρο και θα του ζητησω να μου προτινει κάτι, Ελπιζω να βοηθηθώ, τουλαχιστον να τακτοποιησω τις σκέψεις μου και να μπορω να το εκλογικέυσω όλο αυτο που νιώθω γιατι τώρα με τον πανικο που με έχει πιάσει δεν μπορω να σκεφτω λογικά και απλα εχω παθει θλίψη στην σκέψη του εγκλεισμού μου στο πλοιο(ελεος δηλαδη νευριαζω με τον εαυτο μου φαντασου) με ενθάρρυνες να ξέρεις με αυτα που μου πες χαίρομαι που διαβάζω ότι το ξεπερασες με βοήθεια και μπορεσες να ταξιδέψεις ελπίζω να τα καταφέρω και εγω <3

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    7
    το κανεις να ακούγεται πάρα πολύ εύκολο ενώ δεν ειναι

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. Κρισεις πανικου
    By Johndd in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2015, 21:01
  3. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 00:06
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  5. κρισεις....πανικου???!
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-03-2010, 14:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •