κρισεις πανικου σε ταξιδια και μποτιλιαρισμα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11

    κρισεις πανικου σε ταξιδια και μποτιλιαρισμα.

    θελω να ρωτησω αν καποιος αντιμετωπιζει κρισεις πανικου μιλις παει να ταξιδεψει με οποιοδηποτε μεσο η μολις πεσει σε μποτιλιαρισμα και νιωσει εγκλωβισμενος. και αν το εχει ξεπερασει.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    9
    Το έχει πάθει ο ξάδερφος μου και παίρνει φάρμακα,δεν ξέρω όμως τι..Αλλά καλύτερα να συμβουλευτείς ειδικό!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    20
    Χρειάζεται κάποιες συνεδρίες συμπεριφορικής γνωσιακής ψυχοθεραπείας και πάει καλα,χωρίς φάρμακα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αν ταξιδευεις με αροπλανα (και δυστυχους στις απλες τουριστικες θεσεις) για πολλες ωρες ,τωτες προσπαθεις να το παρεις αποφαση. Προσωπικα επειδή ειμουν υποχρεωμένος να το υποστο αυτό πρωτα από όλα εκαμα το εξεις προσπαθουσα να μενω ΄ξαγρυπνος τις προηγούμενες μερες ώστε μεσα στο αροπλανο να ''λιωνω' στον υπνο, επισης επινα κι κανα ποτακι κι στον αερα,ψυλα την 'ακους' πιο ευκολα , μπορεις να βλέπεις ταινιες να ξεχνιεσαι!
    Αλλα παιδια οπου ειχαν σοβαρο προβλημαα ειτε ζηταγαν θεση οπου να μην είναι εγκλοβισμενοι, δλδη στους διαδρομους, το ελεγαν κιστις αεροσυνοδούς κι ώστε να τους δωσει τις μασκες οξηγωνου οπου οσοι εχουν κρισεις πανικου τις γνωριζουν, επισης υπαρχει και ηπατεντα με την σακουλα για εμετο¨).
    Οσο για το αμαξι εκει πιστευω είναι ευκολοτερα, ανιγεις το παραθυρο αν εχεις και την οροφη κι τερμα! Αν εχει πολύ κινηση μπορει να βγεις κι από το αμαξι για δευτερόλεπτα.
    Ευχομαι να βρεις την λυση οπου σου αρμοζει ώστε να εισαι ηρεμα στην ζωη σου, επειδή είναι ενοχλητικο αυτό που παθαινεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    8
    Αισθάνεσαι φοβία σε κλειστό χώρο από όπου δυσκολεύεσαι ίσως να κινηθείς και να ξεφύγεις σε περίπτωση κινδύνου...νιώθεις φοβία και σε ασανσέρ, κάτι δηλαδή στο οποίο μπορεί να βρίσκεσαι μόνο λίγα δευτερόλεπτα?
    Σαφώς και όλα ξεπερνιούνται, στείλε μου αν θέλεις μήνυμα είμαι ψυχολόγος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    6
    Τον Σεπτέμβριο έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι μένω μιας προσφοράς της DreamTrips και θα πραγματοποιηθεί με αεροπλάνο. Το θέμα μου είναι ότι θέλω τόσο πολύ να πάω και φοβάμαι άλλο τόσο το αεροπλάνο. Έχω κλειστοφοβία πολλά χρόνια (όλες τις φοβίες έχω τελικά) και στο τελευταίο μου ταξίδι με έπιασε κρίση πανικού. Ευτυχώς μια αεροσυνοδός κατάφερε να με ηρεμήσει. Δε θέλω να περάσω τα ίδια και έτσι σκέφτηκα τα ηρεμιστικά. Πιστεύεται πως είναι παρατραβηγμένο ?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12
    Γεια σου φίλε μου.
    Εγώ το είχα αυτό. Όσον αφορά τα ταξίδια, σκεφτόμουν ότι θα φλιπαρω μέσα στο αεροπλάνο και θα ανοίξω τις πόρτες εν πτήση.... lol . Φυσικά όταν ταξίδεψα τίποτα δεν έγινε. Απλά ήμουν πάρα πάρα πολύ αγχωμενος. Καλύτερα στο επόμενο και στο μεθεπόμενο ταξίδι κοκ. Οι κρίσεις πανικού έχουν τη δυνατότητα να σε κάνουν να σκέφτεσαι παρανοϊκά. Μην πέσεις μέσα σε αυτό το τρυπάνι.
    Επίσης για τα μποτιλιαρίσματα το είχα κι εγώ. Να προσθέσω ότι με τρομοκρατούσαν τα καλύτερα κόκκινα φώτα των αυτοκινήτων και τα φανάρια!!!! Όταν είμαστε εγκλωβισμένοι αρχίζουμε και σκεφτόμαστε τα χειρότερα με αποτέλεσμα τις κρισεις πανικού. Πάλι το αντιμετώπισα με έκθεση στον αγχωτικό παράγοντα. Δλδ πήρα το αμάξι και πήγα σε έναν προορισμό 40 χλμ μακριά μόνος μου. Μετά 80 χλμ κλπ. Έτσι το ξεπέρασα προσωπικά.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2
    Παιδια εχω ακριβως τα ιδια συναισθηματα στο κομματι του ταξιδιου ή ακομη και το να παω 5 χλμ μακρια με το αμαξι κι εχω φρικαρει.με αποτελεσμα να μην παω πουθενα παρα μονο με τα ποδια μου οσο αντεχω και με αμαξι με χιλια ζορια.(με αστικα ουτε λογος φυσικα!και να μην αναφερθω σε ταξιδι εξωτερικου το χω διαγραψει απ το μυαλο μου σαν υπαρξη).με ενοχλει το μποτιλιαρισμα η φασαρια τα κοκκινα φαναρια το στριμωγμα και θελω να ανοιξει η γη να με καταπιει ή να ειχα μια δυναμη να κανω ενα κλικ και να βρισκομαι στο κρεβατι μου! Οταν δεν με πιανει το εντερο μου δηλαδη (σχεδον παντα!) και τρεχω σαν τρελη να βρω τουαλετα!!δεν αντεχω ουτε να μου μιλανε πολυ ωρα ποσο μαλλον να ερχομαι σε αντιπαραθεση ουτε να βαλω κατι στο στομα μου απο σνακ μεχρι νερο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    @StellaG Καλησπέρα εχω ακριβως το ιδιο προβλημμα (Αισθάνομαι φοβία σε κλειστό χώρο απτον οποιο δεν μπορω να φύγω) θα μπορουσες ίσως να μου δώσεις καμοια συμβουλή?
    Λογω της επαγγελματικής σου ιδιότητας σου (ψυχολόγος) απευθύνθηκα σε σενα προσωπικά, εχω τεράστιο άγχος για τα ταξιδια και επειδη μαλλον θα πάω κρήτη με πλοίο απο πειραιά( 9ωρο ταξίδι) σε λιγο καιρο προσπαθω να βρώ λύσεις για να νιώσω καλύτερα, Σκέφτηκα ενα υπνωτικό για να κοιμηθω στην διαρκεια του ταξιδιου και ετσι να μαι πιο χαλαρή ποια ειναι η γνωμη σου? 'ηδη εχω παθει πανικο στην ιδέα του ταξιδιού μου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    Μου συνέβαινε πριν παρω αγωγή, συχνότατα.Κυρίως στο μποτιλιαρισμα. Μια φορά θυμάμαι πρωί κολλημένη στο ποτάμι, ήθελα να βγω από το αμάξι και να αρχισω να τρέχω..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Sasa View Post
    Μου συνέβαινε πριν παρω αγωγή, συχνότατα.Κυρίως στο μποτιλιαρισμα. Μια φορά θυμάμαι πρωί κολλημένη στο ποτάμι, ήθελα να βγω από το αμάξι και να αρχισω να τρέχω..
    Αχ εσυ μπορούσες όμως να κατέβεις....... εγω η έρμη απο το πλοίο πως να κατέβω, Τι τραγικες ψυχολογικές καταστάσεις ειναι αυτες βρε παιδια πως φεύγουν, εχω 7 χρόνια να πάω Κρήτη για αυτο λόγω πριν πίεζα τον εαυτό μου και το καταφερα να ταξιδεψω αρκετες φορές τώρα που απέχω τόσα χρόνια μου φαίνεται βουνό να το τολμήσω!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Sasa View Post
    Μου συνέβαινε πριν παρω αγωγή, συχνότατα.Κυρίως στο μποτιλιαρισμα. Μια φορά θυμάμαι πρωί κολλημένη στο ποτάμι, ήθελα να βγω από το αμάξι και να αρχισω να τρέχω..
    @Sasa Με την αγωγή σου διορθώθηκε δηλαδή το πρόβλημα, υποθέτω μέσω ψυχολόγου πήρες την αγωγή σου έτσι? σε παρακαλώ πες αν θες σε πόσο καιρό λειτούργησε η αγωγή που πήρες, δηλαδη μετα απο πόσο καιρο αρχισες να ταξιδεύεις χωρις να αισθάνεσαι άγχος?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ellisavet View Post
    Αχ εσυ μπορούσες όμως να κατέβεις....... εγω η έρμη απο το πλοίο πως να κατέβω, Τι τραγικες ψυχολογικές καταστάσεις ειναι αυτες βρε παιδια πως φεύγουν, εχω 7 χρόνια να πάω Κρήτη για αυτο λόγω πριν πίεζα τον εαυτό μου και το καταφερα να ταξιδεψω αρκετες φορές τώρα που απέχω τόσα χρόνια μου φαίνεται βουνό να το τολμήσω!
    Oύτε σε αεροπλάνο μπαίνεις ε;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Oύτε σε αεροπλάνο μπαίνεις ε;
    δνε εχω ανέβει ποτε, εννοειτε οτι και εκει φοβαμαι, αλλα σκεφτομαι οτι θα προτιμουσα να πιεστω 1 ωρα σε ανα αεροπλανο παρα 9 ωρες σε ενα πλοιο , αλλα δνε εχω παρεα για το αεροπλανο, δεν ακολουθει κανενας δικος μου, ολοι προτιμουν το πλοιο ετσι το ξεχναω προς το παρών σαν μέσον, αλλα στο μελλον αν βρω συνταξιδιώτη θα το δοκιμασω μου φαινεται πιο ευκολο λογο του μικρου χρονου που μενεις μεσα αρκει να βρω παρεα να με ακολουθει και να με ανέχεται βεβαιως ,

    προς το παρόν δυστυχώς για φετος πρεπει να την παλεψω με το πλοιο τωρα το πως ειναι το θεμα μου ελπιζω να τα καταφερω και να μην μεινω πισω.........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ellisavet View Post
    δνε εχω ανέβει ποτε, εννοειτε οτι και εκει φοβαμαι, αλλα σκεφτομαι οτι θα προτιμουσα να πιεστω 1 ωρα σε ανα αεροπλανο παρα 9 ωρες σε ενα πλοιο , αλλα δνε εχω παρεα για το αεροπλανο, δεν ακολουθει κανενας δικος μου, ολοι προτιμουν το πλοιο ετσι το ξεχναω προς το παρών σαν μέσον, αλλα στο μελλον αν βρω συνταξιδιώτη θα το δοκιμασω μου φαινεται πιο ευκολο λογο του μικρου χρονου που μενεις μεσα αρκει να βρω παρεα να με ακολουθει και να με ανέχεται βεβαιως ,

    προς το παρόν δυστυχώς για φετος πρεπει να την παλεψω με το πλοιο τωρα το πως ειναι το θεμα μου ελπιζω να τα καταφερω και να μην μεινω πισω.........
    Ποσο χρονων εισαι; Εγώ στη θέση σου θα έπινα τιποτα μπυρες ή αλκοολ τελος παντων (για αυτό σε ρώτησα πόσο είσαι) για να χαλαρώσω και μετά θα κοιμομουν είτε θα πήγαινα σε ψυχίατρο να μου γράψει κανα φάρμακο. Οι ψυχολόγοι δεν γράφουν φάρμακα να ξέρεις πάντως. Κατά τα άλλα εγώ θεωρώ το καράβι πιο χαλαρό μέσο από το αεροπλάνο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. Κρισεις πανικου
    By Johndd in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2015, 21:01
  3. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 00:06
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  5. κρισεις....πανικου???!
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-03-2010, 14:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •