υποφερω..δε εχω που να τα πω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 101
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22

    Unhappy υποφερω..δε εχω που να τα πω..

    ειμαι 24 χρόνων απενταρη και φοιτητρια. μονογοονεική οικογένεια μονο η μανα μου ζει ..τα τελευταία κάμποσα χρονια ειναι με κάποιον και ζούμε σπίτι του ..εισόδημα εμείς μηδενικό ..ενα σπιτι έχουμε και αυτο μακριά στη πόλη μας ,τ έχουμε αφήσει χρονια και ζούμε σπιτι του .η μανα μ στ νησί π ζούμε δουλειά δε έβρισκε ούτε κ γω ..κανει μόνη της γλυκα μαρμελάδες οσο μπορω τ βοηθάω κ εγω ..κ οτι λεφτά βγουν που τι να βγει μια στο τοσο θα μπουν στη τσέπη του ..για να συνεισφέρουμε γιατι ζούμε σπιτι του .μου φέρεται κυρίως πολυ ασχημα και σε αυτήν ασχημα τελευταία του στυλ ( όλη μερα να ειναι όρθια να κανει δουλειά πανω από κατσαρόλες να της βγαίνει η ψυχή και αν ξεχάσει κατι και χάλασε στ ψυγείο φωνή και κακό )..τουςτελευταίους μήνες π ξενοίκιασα από τ πόλη που ζούσα για τη σχολή και ήρθα σπιτι του μονιμα η ζωη μου ειναι μαρτύριο ..επδ ειμαι σπιτι του θα πρεπει να υποστώ αδιακρισία και φουλ όλη τη ωρα να χώνεται στη ζωη μου γιατι πχ καθομαι κ δρ κανω κατι τη ωρα που το θελει να χώνεται σε οτι συζητάω με τη μανα μ γενικα να μου τη λέει με καθε ευκαιρία καθε μερα ρε παιδιά !! Καθε μερα ..καθε μερα του λέει η μανα μου οτι το κανει προφανώς επίτηδες για να φύγω και οτι φυσικά δε το ανέχεται και θα φύγουμε μαζί ..αλλα να πάμε που ; 2 γυναικες απενταρες με μονο 1 μακρινή συγγενή και αυτη με τα δικά της προβλήματα !! Δουλειά να φύγω από δω μεσα ώστε να διαβάζω κιολας να δουλεύω να πηγαίνω στη σχολή μου που και που ,που ειναι μακρυα δε βρίσκω ..μ εχουν σε 3 δουλειές άγρια εκμεταλλευτεί ..στη 1η πηγα σ άλλο νησί μακρύα από δω ..το αφεντικό αποφάσισε οτι δε του κάνα μου φάγε τα λεφτά που χάλασα στο πήγαινε έλα ..δε με πλήρωσε μου τη έπεσε από πανω και αισχρά ..στη 2η δουλειά ενώ τους ειχα πει οτι δε ειχα προϋπηρεσία έκανα μια παρά πολυ σκληρη δουλεία 8 _9 ωρου σε 6 ωρο και παλι το ήθελαν και πιο συντομα ..στο 4ημερο με έδιωξαν και γενικα οποια παει μετά η φεύγει η τη διώχνουν γιατι ολες ειναι η άπειρες οπως εγω η προβληματικές η και γω δε ξερω τι γιατι κανεις δε μπορεί να τους βγάλει τη δουλειά 9ωρου στο 6ωρο που θέλουν ..έπειτα μια τύπισσα για δουλειά πωλητριας που με είχε απορρίψει λόγω έλλειψης έμπιιριων μου λέει έλα να σε δω δοκιμαστικά ..πάω ..2 μέρες απλήρωτη για να μου πει οτι δε κυνηγάω τους πελάτες και δε εχω προυπηρεσια και οτι θελει να τς κανω πωλήσεις γερές πράγμα που δε μπορω ως ΕιπΕ ..εχω απελπιστεί ..εχω βαρεθει να κρεμομαι εγω και η μανα μου από έναν άξεστο προβληματικό ανθρωπο ..τι θα κάνατε στη θέση μου ; Πραγματικά δε εχω με ποιον να το συζητήσω ..ντρέπομαι . εχω βαρεθει να μη κοιμάμαι να με ζώνει το άγχος για το αυριο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    δύσκολη περίπτωση αλλά όλο και κάτι θα γίνει μην απελπιζεσαι... Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να ψάχνεις δουλειά. .. Ίσως θα ήταν καλό να απευθυνθείς στον παπά της ενορίας σου (δεν τους πήγαινα ποτέ τους παπάδες αλλά δεν είναι κακή ιδεα)... αν του εξηγήσεις την κατάσταση ίσως σου βρει κάποια δουλειά. .. και δεν θα σε διώξουν τόσο εύκολα. .. Ίσως καλό θα ήταν να φτιάξεις λίγο λίγο το σπίτι σας... χωρίς να το πεις πουθενά. .. μάζεψε το όσο μπορείς. .. και αν στενεψουν τα πράγματα τουλάχιστον θα είστε έτοιμες για να φύγετε. . η μάνα σου δεν τον αγαπάει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα κούκλα μου.. πρώτα απο όλα ψυχραιμία. Είσαι νέα και όλη η ζωή είναι μπροστά σου. Και στην ζωή υπάρχουν και επιτυχίες και αποτυχίες και δυστυχίες και χαρές.
    Το σίγουρο είναι οτι χρειάζεσαι μια δουλειά ωστε να μπορείς να είσαι οικονομικά ανεξάρτητη και να βοηθήσεις τον εαυτό σου και την μητέρα σου, να πιάσεις ένα σπιτάκι και να πάρεις την ζωή στα χέρια σου.
    Απο οτι καταλαβαίνω οι δουλειές που δοκίμαζες μάλλον δεν σου ταίριαζαν. Αν πχ οι πωλήσεις δεν είναι το ταλέντο σου να προσπαθήσεις να βρεις μια δουλειά που να σου ταιριάξει. Έχεις κάποιες ειδικές γνώσεις? μηπως θα σου ταίριαζε περισσότερο μια δουλειά γραφείου? μήπως μια δουλειά όπως να προσέχεις παιδιά ή ηλικιωμένους? αν σαρεσουν τα ζωα κάποια δουλειά σε φάρμα ίσως? ένα πόστο σε ταμειακή μηχανή? αν γνωρίζεις ξένες γλώσσες σε κάποια ξενοδοχιακή μονάδα? (αυτη την εποχή ζητάνε παντού)
    υπάρχουν τόσες πολλές δουλειές εκεί έξω.. μην απελπίζεσαι θα βρείς την ιδανική. Πρέπει να δοκιμαστείς και λίγο μέχρι να την βρεις και πάντα κάθε δουλειά έχει και τα στραβά της αλλα έστω να βρεις μια τωρα να ορθοποδήσεις και μετά να ξαναπροσπαθήσεις για κάτι καλύτερο.
    Οπότε η μια συμβουλή μου είναι να ανακαλύψεις τον επαγγελματικό προσανατολισμό σου έστω και αν κάνεις δουλειές του ποδαριού τώρα μέχρι να τον ανακαλύψεις για να κρατιέσαι μακριά απο το σπίτι και να βγάζεις και ένα μεροκάματο να βγάλεις σιγα σιγα ένα ενα τα προβλήματα απο πάνω σου. Μην απελπίζεσαι που δεν πέτυχε η προσπάθειά σου μέχρι τώρα.. είσαι νέα και θα έχεις αλλες τόσες ευκαιρίες. Μην το βάζεις κάτω.

    Έπειτα η άλλη λύση είναι να βρείς ένα σύντροφο. Ένα καλό παιδί που θα θέλει και να σε βοηθήσει αρκεί να του δείξεις και εσύ οτι έχεις την θέληση να το παλέψεις και όχι να πιαστείς απο πάνω του. Απλά να σε στηρίξει και να σε ωθήσει λίγο να το πάρεις πιο εύκολα όλο αυτό πάνω σου. Τα πάς καλά με τους συντρόφους σου? κάνεις εύκολα σχέσεις? διαρκούν?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22
    Καλησπέρα ..σε ευχαριστω.το νησί ειν;ι πολυ μικρό ..βήχεις και σε βγάζουν πεθαμένο ..δε μπορω να μιλησω πουθενά ..επίσης τ σπιτι μας ειναι σε άλλο γεωγραφικό διαμέρισμα πολυ μακριά κ οπως προείπα λεφτά δε υπαρχουν ούτε για πλάκα ..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22
    καλησπερα ..δουλειές στο νησί δε υπαρχουν καθόλου ..και έπειτα ειμαι και φοιτήτρια ακομα ..εχω μια σχέση εξ αποστάσεως ..και στη προηγούμενη ήμουν πολυ άτυχη γιατι ήμουν χρονια μαζί του με αρραβώνα με κερατωνε και τον αφησα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Ωραία ας το πιάσουμε απο εκεί λοιπόν.. η σχέση εξ αποστάσεως.. δεν μπορεί να γίνει σχέση κοντινή? Να σου βρει ο φίλος σου εκει κάποια δουλειά? ίσως και να σε φιλοξενήσει έστω και αν πρέπει να του δίνεις κάποιο τυπικό ενοίκιο? να κάνεις έτσι μια αρχή? και αν τα πας καλά στην δουλειά μετά πιάνεις εκεί ενα σπιτάκι και φέρνεις και την μητέρα σου..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by kourasmeni93 View Post
    ειμαι 24 χρόνων απενταρη και φοιτητρια. μονογοονεική οικογένεια μονο η μανα μου ζει ..τα τελευταία κάμποσα χρονια ειναι με κάποιον και ζούμε σπίτι του ..εισόδημα εμείς μηδενικό ..ενα σπιτι έχουμε και αυτο μακριά στη πόλη μας ,τ έχουμε αφήσει χρονια και ζούμε σπιτι του .η μανα μ στ νησί π ζούμε δουλειά δε έβρισκε ούτε κ γω ..κανει μόνη της γλυκα μαρμελάδες οσο μπορω τ βοηθάω κ εγω ..κ οτι λεφτά βγουν που τι να βγει μια στο τοσο θα μπουν στη τσέπη του ..για να συνεισφέρουμε γιατι ζούμε σπιτι του .μου φέρεται κυρίως πολυ ασχημα και σε αυτήν ασχημα τελευταία του στυλ ( όλη μερα να ειναι όρθια να κανει δουλειά πανω από κατσαρόλες να της βγαίνει η ψυχή και αν ξεχάσει κατι και χάλασε στ ψυγείο φωνή και κακό )..τουςτελευταίους μήνες π ξενοίκιασα από τ πόλη που ζούσα για τη σχολή και ήρθα σπιτι του μονιμα η ζωη μου ειναι μαρτύριο ..επδ ειμαι σπιτι του θα πρεπει να υποστώ αδιακρισία και φουλ όλη τη ωρα να χώνεται στη ζωη μου γιατι πχ καθομαι κ δρ κανω κατι τη ωρα που το θελει να χώνεται σε οτι συζητάω με τη μανα μ γενικα να μου τη λέει με καθε ευκαιρία καθε μερα ρε παιδιά !! Καθε μερα ..καθε μερα του λέει η μανα μου οτι το κανει προφανώς επίτηδες για να φύγω και οτι φυσικά δε το ανέχεται και θα φύγουμε μαζί ..αλλα να πάμε που ; 2 γυναικες απενταρες με μονο 1 μακρινή συγγενή και αυτη με τα δικά της προβλήματα !! Δουλειά να φύγω από δω μεσα ώστε να διαβάζω κιολας να δουλεύω να πηγαίνω στη σχολή μου που και που ,που ειναι μακρυα δε βρίσκω ..μ εχουν σε 3 δουλειές άγρια εκμεταλλευτεί ..στη 1η πηγα σ άλλο νησί μακρύα από δω ..το αφεντικό αποφάσισε οτι δε του κάνα μου φάγε τα λεφτά που χάλασα στο πήγαινε έλα ..δε με πλήρωσε μου τη έπεσε από πανω και αισχρά ..στη 2η δουλειά ενώ τους ειχα πει οτι δε ειχα προϋπηρεσία έκανα μια παρά πολυ σκληρη δουλεία 8 _9 ωρου σε 6 ωρο και παλι το ήθελαν και πιο συντομα ..στο 4ημερο με έδιωξαν και γενικα οποια παει μετά η φεύγει η τη διώχνουν γιατι ολες ειναι η άπειρες οπως εγω η προβληματικές η και γω δε ξερω τι γιατι κανεις δε μπορεί να τους βγάλει τη δουλειά 9ωρου στο 6ωρο που θέλουν ..έπειτα μια τύπισσα για δουλειά πωλητριας που με είχε απορρίψει λόγω έλλειψης έμπιιριων μου λέει έλα να σε δω δοκιμαστικά ..πάω ..2 μέρες απλήρωτη για να μου πει οτι δε κυνηγάω τους πελάτες και δε εχω προυπηρεσια και οτι θελει να τς κανω πωλήσεις γερές πράγμα που δε μπορω ως ΕιπΕ ..εχω απελπιστεί ..εχω βαρεθει να κρεμομαι εγω και η μανα μου από έναν άξεστο προβληματικό ανθρωπο ..τι θα κάνατε στη θέση μου ; Πραγματικά δε εχω με ποιον να το συζητήσω ..ντρέπομαι . εχω βαρεθει να μη κοιμάμαι να με ζώνει το άγχος για το αυριο
    Καλώς ήρθες! Πραγματικά περνάς ένα δράμα στην κυριολεξία και φαίνεται πόσο σας επηρεάζει αρνητικά αυτός ο άνθρωπος. Αυτό που σου προτείνω, χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά έτσι όπως θα σκεφτόμουν εγώ είναι να έπερνα οικονομική ενίσχυση για φοιτητές. Θα μπορούσες να νοικιάσεις ένα δικό σου σπίτι, χωρίς να αγχώνεσαι για το αύριο, να στεναχωριέσαι και να εκνευρίζεσαι. Στην συνέχεια θα έρθει και η δουλειά, αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα των οικονομικών ενισχύσεων γι'αυτό και δεν ξέρω πολλά, αλλά γνωρίζω όμως ότι δίνουν τέτοιες ενισχύσεις. Μπορείς να πάρεις πληροφορίες στην γραμματεία της σχολής σου, νομίζω ότι από εκεί σου δίνουν πληροφορίες για την διαδικασία, αλλά και πάλι σου λέω δεν γνωρίζω πολλά, αλλά ξέρω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, επειδή ξέρω κάποια παιδιά που πήραν οικονομική ενίσχυση και από εκεί το γνωρίζω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22
    jokk είμαστε αρκετά μακριά βλεπόμαστε 1 στο 3μηνο ..ειναι Θεσσαλονίκη φοιτητής ..τ χω σκεφτεί αλλα να του πω τι ..ισως έρθει από Σεπτέμβρη να μείνει μαζί τ ο μικρός τ αδερφός που έδωσε τώρα πανελλαδικές κ ισως μπει εκει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22
    καλησπερα σ ευχαριστω ..πιστευω δύσκολο ..γιατι ειμαι 6ο ετος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    δοκίμασε να πας για 1-2 μήνες τώρα για καλοκαίρι. .. Ίσως βρεις και μια δουλειά και μπορέσεις να μείνεις. .. δεν νομίζω ο αδερφός του να έχει πρόβλημα. .. αν πάει κιόλας. .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    δοκίμασε να πας για 1-2 μήνες τώρα για καλοκαίρι. .. Ίσως βρεις και μια δουλειά και μπορέσεις να μείνεις. .. δεν νομίζω ο αδερφός του να έχει πρόβλημα. .. αν πάει κιόλας. .
    κουνελάκι μου φοβάμαι να του το πω ..ειναι μικρή σχέση 8 μηνου και δε ειναι ανθρωπος τέτοιος ..εδώ με κατέκρινε παλαιοτερα που συζουσα απο τα 20 ως τα 23 μ με το πρώην μ γιατι τοσο νέα οπως λέει δε έπρεπε..τι να του πω ..ειμαι 24 ειναι 22 ..συντηρούμενος από γονείς που πανε συχνά και τον βλέπουν

  12. #12
    Καλησπερα. Οι φοιτητικες ενισχυσεις δινονται πολυ δυσκολα πλεον. Μια προταση που εχω να κανω ειναι : Βρες ενα κοντινο νησι να πας να δουλεψεις σεζον. Συνηθως παιρνουν κοπελες για σερβις , στις παραλιες ή σε διαφορα μπιτσομπαρα. Εκει σιγουρα θα κανεις γνωριμιες , θα εχεις προτασεις και για δουλειες και ισως χωσεις και την μαμα σου σε καποιο ξενοδοχειο για δουλεια. Αν παλι δεν μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο προσπαθησε να βρεις στο νησι μια δουλεια να βγαζεις τα βασικα . Ισως αν συνεισφερες στο σπιτι οικονομικα θα βουλωνες στοματα. Επισης το καλοκαριο προσφερεται για σεζον σε ολα τα μηκη και τα πλατυ της Ελλαδος.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by f*Society View Post
    Καλησπερα. Οι φοιτητικες ενισχυσεις δινονται πολυ δυσκολα πλεον. Μια προταση που εχω να κανω ειναι : Βρες ενα κοντινο νησι να πας να δουλεψεις σεζον. Συνηθως παιρνουν κοπελες για σερβις , στις παραλιες ή σε διαφορα μπιτσομπαρα. Εκει σιγουρα θα κανεις γνωριμιες , θα εχεις προτασεις και για δουλειες και ισως χωσεις και την μαμα σου σε καποιο ξενοδοχειο για δουλεια. Αν παλι δεν μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο προσπαθησε να βρεις στο νησι μια δουλεια να βγαζεις τα βασικα . Ισως αν συνεισφερες στο σπιτι οικονομικα θα βουλωνες στοματα.

    καλησπερα ..σ ευχαριστω ..το χω και το χω σκεφτεί ..και αν δεις τι πέρασα που γραφω από πανω που πηγα για σεζόν καμαριέρα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    δοκίμασε να πας για 1-2 μήνες τώρα για καλοκαίρι. .. Ίσως βρεις και μια δουλειά και μπορέσεις να μείνεις. .. δεν νομίζω ο αδερφός του να έχει πρόβλημα. .. αν πάει κιόλας. .
    Συμφωνώ.. μεγάλα παιδιά είστε πλέον και αν ενδιαφέρεται για σένα θα πρέπει να του πεις τι σου συμβαίνει και να σε βοήθήσει και αυτός λιγάκι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Συμφωνώ.. μεγάλα παιδιά είστε πλέον και αν ενδιαφέρεται για σένα θα πρέπει να του πεις τι σου συμβαίνει και να σε βοήθήσει και αυτός λιγάκι.
    Φοβάμαι να του το πω ..δε έχουμε και άριστη σχέση ..και ειναι περίεργος ανθρωπος ..οι γονείς του δε έχουν ιδεα για μας ..θα πάρουν τηλ και θα μου ζητήσει 10 φορές πριν το σηκώσει να κανω ησυχία μην με ακούσουν

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2019, 19:03
  2. Υποφέρω
    By john92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2016, 02:18
  3. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 17
    Last Post: 02-01-2016, 00:29
  4. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 09:59
  5. υποφερω πολυ
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 144
    Last Post: 05-03-2009, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •