πώς μπορώ να βοηθήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2

    πώς μπορώ να βοηθήσω

    έχω μια φίλη, η οποία έχει συμπτώματα κατάθλιψης, έχει συμπτώματα δραματικής διαταραχής προσωπικότητας και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.... ειναι μονίμως κουρασμένη και χωρίς όρεξη για τίποτα, δεν κάνει τίποτα για εκείνη ούτε για να περάσει καλά. δεν βλέπει τις επιπτώσεις όλων αυτών στην οικογένεια της και στον καθένα μεμονωμένα. άυτό που θα ήθελε να κάνει δεν μπορεί και δεν την αφήνουν τα κοινωνικά και οικογενειακά πρέπει. όλα αυτά, έχουν οδηγήσει τον οργανισμό της σε μια φάση με πολλούς πονοκεφάλους, μουδιάσματα, πόνους στην καρδιά, έντερα κλπ. Το παρελθόν της είναι αρκετά επιβαρρυμένο με πολλές αρρώστιες και πολλά δυσάρεστα γεγονότα. της έχω προτείνει να πάμε σε ένα ειδικό, εννοώ ψυχολόγο, αλλά δεν θέλει. ως δικαιολογία βρίσκει την έλλειψη χρόνου. Δεν απορίπτει το γεγονός ότι όλα αυτά είναι ψυχολογίκά, απλά τα δικαιολογεί ότι δεν είναι ευχαριστημενη με τη ζωή της, αλλά δεν μπόρεί να κάνει κάτι για να την αλλάξει. ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. αύτο που κάνω ειναι να την ακούω προσεκτικά, να την στηρίζω ψυχολογικά και με αισιοδοξία, αλλά δεν ξερω... αν τελικά αυτό φτάνει....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Μιας και όπως λες υπάρχει παθολογικό ιστορικό που έχει επιβαρύνει τον οργανισμό της μήπως πρέπει να επισκεφτεί αρχικά τον γιατρό της (παθολόγο ή όποιο άλλο αφορούν οι παθήσεις από τις οποίες υπέφερε (-φέρει) ) και μετά (ή έστω παράλληλα αν το συστήσει και ο γιατρός της) να στραφείτε και σε υποστήριξη από Ψ/ειδικό ?
    Τα παθολογικά αίτια συχνά ενοχοποιούνται για την εμφάνιση προβλημάτων ψ/υγείας (.. και το αντίστροφο φυσικά … ) και χρειάζονται παράλληλη φροντίδα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΑΠΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΕΝΤΕΡΟ. ΑΙΤΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Όσο και αν σου φαίνεται λίγο αυτό που κάνεις είναι σημαντικό τόσο για σένα όσο και για την φίλη σου να καταλάβεις βαθιά μέσα σου ότι είναι το μόνο και ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό.
    Το να είσαι συναισθηματικά δίπλα της ΟΤΑΝ μπορείς και για ΟΣΟ αντέχεις είναι αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ.
    Το να ξεπεράσει τα προβλήματά της είναι κάτι που μόνη της θα το κάνει.

    Ενα πολύ ενδιαφέρον λίνκ είναι και αυτό
    http://www.e-psychology.gr/content/view/213/79/
    been good, been bad. WILL GO ON

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •