η ιστορια μου........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144

    η ιστορια μου........

    θελω και εγω με λιγα λογια να πω την ιστορια της ζωης μου.
    πριν πολλα χρονια και ενω ημουν στο τει ηρθαν μερικες φοβιες στην υπεροχη μεχρι τοτε ζωη μου.δεν ηθελα να παρουσιασω εργασιες,να οδηγησω, να παω σε γαμους κλπ.
    ωσπου το πηρα αποφαση μια μερα και πηρα τηλεφωνο σε καποιον ψυχολογο.η διαγνωση ηταν κοινωνικη φοβια και καταθλιψη.πηγα και ξαναπηγα.στις συνεδριες μας μιλουσαμε για το παρελθον και ειδικα για τα παιδικα μου χρονια.θα σας πω ενα παραδειγμα οταν ημουν μικρη βοηθουσα τους γονεις μου στην δουλεια και η απαντηση σε αυτο ηταν απο την ψυχολογο οτι δεν ειχαν κανενα δικαιωμα να στο κανουν αυτο,και ποσο ασχημα θα περασες μικρη, και πολλα αλλα τετοια...
    ωσπου μετα απο καποια χρονια συνεδριων (3 για την ακριβεια)ξαφνικα μια μερα σταματησα να τρωω,δεν κοιμομουν,ειχα παρα πολυ αγχος .
    ετσι ειδα και αποειδα και πηρα τηλεφωνο την μαμα μου και της λεω ελα γρηγορα σπιτι μου....
    και μεσα σε δυο μερες εγινε η ολικη καταρευση αρχισα να φωναζω και να λεω κανε κατι γιατι το μονο πραγμα που σκεφτομαι ειναι να πεσω απο το μπαλκονι.σε τετοια κατασταση ειχα φτασει.
    και αμεσως πηγα σε ψυχιατρο οπου μου εδωσε αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικα. η διαγνωση ηταν διαταραχη προσωπικοτητας και επειδη περασαν αρκετα χρονια εφτασα εκει που εφτασα.να ειναι καλα η γυναικα γιατι δεν ξερω τι μπορει να ειχα γινει.τωρα τα παιρνω εδω και ενα εξαμηνο περιπου,και προσπαθω να βαλω την ζωη μου σε ταξη.
    τα γραφω ολα αυτα πρωτα απο ολα για να αποφυγουν και αλλη να φτασουν σε αυτην την κατασταση απο λαθος ψυχοθεραπεια,γιατι νομιζω οτι αυτο εφταιξε στην κατασταση μου.
    το θεμα ειναι πως εχασα την εμπιστοσυνη μου πια σε ψυχολογους/ψυχοθεραπευτες πας για να σε βοηθησουν και σε κανουν πιο χαλαι απο οτι εισαι.τουλαχιστουν ας πουν οτι δεν μπορουν και βρεστε καποιον αλλο.
    τωρα πια νομιζω οτι σε οποιον και να παρω τηλεφωνο οτι σχολης και να ειναι ψυχοδυναμικης,γνωστικης κλπ θα μου πει το ιδιο πραγμα και βεβαι μπορω να σε βοηθησω.
    εγω ομως που δεν ειμαι καποια ειδικος πως μπορω να ξερω οτι οντως με βοηθαει οταν εχει μια απαντηση για ολα?
    στην περιπτωση μου πολυ πριν την καταρευση εβλεπα οτι κατι δεν παει καλα και το ειπα πηρα ως απαντηση οτι η ψυχοθεραπεια πολλες φορες μας κανει χειροτερα.
    δεν νομιζω να σε φτανει και τοσο στα ακρα οσο εφτασε εμενα.
    μπορει να σας κουρασα αλλα ηθελα να τα πω σε καποιους που πιστευω οτι μπορουν να με καταλαβουν.....
    ελπιζω ολα να πανε καλα και να ξαναγινω οπως ημουν παλια........ενα κοριτσι γεματο ζωντανια και θεληση για ζωη......

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    14
    Sandy μου δεν ξέρω τι να σου πω περί ψυχολόγους γιατί δεν έχω πάει ακόμα σε κανέναν... Άλλα μπορώ να σου πω οτι κάτι παρόμοιο το έχω ζήσει κ γω, ίσως όχι τόσο ακραίο άλλα σε κάπιο βαθμό ώστε να μπορώ να σε καταλάβω μέχρι ένα σημείο. Όπως θα ξέρεις θέλει κουράγιο, θέληση, και δύναμη για να γίνεις καλά και όσο για τους ψυχολόγους επειδη ένας απέτυχε στην δουλεία του δεν σημένει ότι όλοι είναι ίδιοι. Ψάξε και βρες αυτόν που πιστεύεις εσύ καλύτερο έχε πίστη και προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι όσο μπορείς, θα δεις όλα θα πάνε καλά, θα ξαναγίνεις πάλι μια χαρά

  3. #3
    Χωρίς να θέλω να βάλω όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι, έχω και γω ένα παράδειγμα για αυτό.
    Μια φίλη μου, περνούσε μιαπολύ δυνατή απογοήτευση σε σχέση με τα ερωτικά της, ενώ παράλληλα είχε πολύ άσχημη σχέση με τη μητέρα της, (ξυλοδαρμούς στην εφηβεία, άσχημο κλίμα στο σπίτι κα), και με προτροπή δική μου πήγε σε μια ψυχολόγο.
    Στο πρώτο ραντεβού και πριν ακόμη μιλήσουν της λέει: καταρχήν πρέπει να μιλήσουμε για τα ναρκωτικά. Από κει θα ξεκινήσουμε.
    Η φίλη μου δεν είχε καν μυρίσει ούτε μαύρο στη ζωή της και η άλλη της μίλαγε με την πεποίθηση πως πρέπει να κόψει την....ηρωίνη!!!
    Περιτό να σας πω τι έγινε. Η φίλη μου ήταν που ήταν χάλια, την έκανε χειρότερα και φυσικά ούτε σε αυτήν ξαναπάτησε, ούτε σε κανέναν άλλο.
    Προσέξτε: την διάγνωση την έβγαλε με τα ...μάτια, επειδή η φίλη μου ήταν καταβεβλημένη απ\' το πολύ κλάμα και την αυπνία, ενώ είχε να φάει μέρες λόγω του χωρισμού!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Ψυχολογοι και ψυχιατροι

    Καπου ειχα διαβασει πως το 50% των ψυχολογων μπορουν να σε κανουν χειροτερα.Το 25% λιγο καλυτερα και το αλλο 25% αρκετα.
    Πρεπει να βρεις τον καταλληλο.Αυτο που εκανες με την ψυχολογο ειναι ψυχαναλυση απ οτι καταλαβα.Η ψυχανλυση και αυτη μπορει να σε παει πισω αρκετα να ξεθαψει ξεχασμενες εμπειριες.Αφου μπηκες στον χορο πρεπει να χορεψεις.
    Βασικα πιστευω οτι τα χαπια βοηθανε αρκετα, αλλα παλι θα πρεπει να τα παιρνεις για πολυ καιρο(αν οχι για παντα).Στην περιπτωση των ψυχιατρων ρωτα τον ψυχιατρο αν κανει να πας σε ψυχιατρο.Στην δικη μου περιπτωση 4/5 μου παν να μην κανω.Αν σου πει πως κανει τοτε πανε σε εναν που θα σου συστησει ο ψυχιατρος για να εχουν μαζι επικοινωνια.Βοηθαει πολυ αυτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    sandy γιατί πιστεύεις ότι σε έκανε χειρότερα η ψυχανάλυση? (γιατί μάλλον ψυχανάλυση ήταν αυτό που έκανες).Σου έβγαλε δηλαδή πράγματα που σε έκαναν να αισθάνεσαι πιο άσχημα από ότι ήσουν ή απλώς δεν σου προσέφερε τίποτα και πήγε χαμένος ο χρόνος με αποτέλεσμα να χειροτερέψεις.
    Στο παρελθόν είχα κάνει ψυχανάλυση κι εγώ και ένιωθα ότι δεν μου προσέφερε τίποτα.Οχι ότι με έκανε όμως και χειρότερα.Αλλά όπως πήγαινα έτσι έφευγα.Χωρίς να νιώθω καμία διαφορά.Δεν ήξερα τότε πολλά από ψυχοθεραπείες.Τώρα βέβαια έχω μετανιώσει που τότε είχα περάσει τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα κάνοντας άσκοπες συνεδρίες,και σε μία χρονική περίοδο που είχα ανάγκη για ουσιαστική βοήθεια που αν την είχα ίσως να μην είχα χειροτερέψει και να έχω φτάσει στην δύσκολη κατάσταση που είμαι τώρα.
    Βέβαια ότι έγινε έγινε.Τώρα κοιτάζουμε από \'δω και πέρα τι κάνουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    dalia η ψυχοθεραπεια που εκανα ηταν ψυχοδυναμικη ενα σταδιο δηλαδη πιο πανω απο την ψυχαναλυση.η οποια υποστηριζει οτι οι φοβιες και καθε ειδος διαταραχη προερχεται απο εσωτερικες συγκρουσεις.
    και πιστευω οτι με εκανε χειροτερα γιατι πηγα με 2 φοβιες και εφυγα με 10.δεν ειναι λογικο να πιστευω οτι εγινα πολυ χειροτερα?
    η ψυχιατρος που παω ειπε οτι αυτο που εχω φταιει οτι ειμαι πολυ ευαισθητος ανθρωπος.
    και πιστευω οτι σε εναν ευαισθητο ανθρωπο δεν του λες οτι ολη σου η ζωη ηταν χαλια και οι γονεις σου επισης.
    βασικα μετα απο ολα αυτα αισθανομαι σαν ενα παιδι που φοβαται το νερο και αντι να το πιασουν με το καλο και να του δειξουν οτι δεν ειναι κακο με απλα λογια αυτη , η ψυχολογος ,οχι μονο με πεταξε μεσα στο νερο αλλα μου ειπε οτι εχει και καρχαριες.
    κσι το καλυτερο πιο ειναι οτι επειδη δεν ειμαι καποια η οποια πιστευει τα παντα εχω διαβασει ενα σωρο βιβλια της ελεγα οτι δεν ειναι καλο αυτο που κανεις αυτην συνεχισε το μοντελο της,να μην πω τον χαβα της.
    ωσπου μια μερα πηγα και εγινε ο χαμος.και μου λεει οτι επρεπε να μου το πεις τη θελεις.δηλαδη τον τελευταιο χρονο που πηγαινα και της ελεγα οτι οτι εχω χασει το ενδιαφερον μου για τα παντα,οτι φτανω σε οριακα σημεια και σε μια κατασταση οπου η καταθλιψη μου ειχε αρχισει να γινεται χειροτερα δεν μπορουσε να καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα.
    και εδω καθομαι και σκεφτομαι πως τα δινουν τα πτυχια?
    και εχει κανει και ειδικευση και μεταπτυχιακο.τρομαρα της.
    και συγνωμη που τα λεω αυτα αλλα μου βγαινει ενα βαρος,αφου τοσο καιρο θελω να παω και να την βρισω.
    skiaxtro οσο για την ψυχιατρο ειναι και ψυχαναλυτρια και μου ειπε να ξεκινησουμε ψυχαναλυση,το αποτελεσμα ηταν να την παρω τηλεφωνο ενδιαμεσα σε συνεδριες και να τησ πω να το ξεχασει.
    πιστευω οτι χρειαζομαι καποιον ο οποιος να μου δειξει στοργη και ενα κλιμα υποστηριξης.
    να ειστε καλα ρε παιδια για τια απαντησεις
    καλο απογευμα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Υποστηριχτικη ψυχοθεραπεια

    Βασικα απ οτι καταλαβα δεν ξερω αν το πες το τελευταιο στο γιατρο γιατι και γω πολλλα ξεχνουσα να λεω στο γιατρο.Πιστευω οτι χρειαζεσαι υποστηριχτικη ψυχοθεραπεια.Αυτο που κανω και γω.Σε μενα με βοηθησε να βρω την αυτοπεποιθηση μου και να νιωσω σιγουρος για τον εαυτο μου και να σταματησω να υποβαλομαι διοτη υποβαλεσαι οταν δεν νιωθεις σιγουρος για τον εαυτο σου.Πρεπει να βρεις ενα ψυχιατρο που τον εμπιστευεσαι.Πες της οτι χρειαζεσαι υποστηριξη και τετοια.
    Εμενα βασικα με βοηθησε που πηγα στο Παπαγεωργιου διοτη με εμαθε η ψυχιατροις αρκετα καλα.ΕΙμουν υπο την επιτηρηση της για 23 μερες.Το Παπαγωργιου το νοσοκομειο ειναι για ελαφρες περιπτωσεις και ειναι ο ψυχιατρικος της θαλαμος σαν ξενοδοχειο.Εχει γινει πολυ καλη δουλεια εκει μεσα.Καταριεμαι την ωρα και την στιγμη που δεν πηγα νωριτερα.Μεσα σε λιγες μερες εγινα υγειες και αλλος ανθρωπος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ωχ κατάλαβα sandy..ε ναι,αν σου έλεγε τέτοια λογικό να σε ρίξει πιο πολύ.Είχα πάει μια φορά σε μία ψυχολόγο που μου έλεγε ότι έτσι όπως έχει γίνει η ζωή μου είναι δύσκολο να αλλάξει και ότι αν είχα πάει νωρίτερα σ\'αυτήν κάτι μπορούσε να γίνει αλλά τώρα ήταν πια αργά και κάτι τέτοια.Με είχε κάνει χάλια,έκλαιγα συνέχεια για ώρες μετά τη συνεδρία.Φυσικά δεν ξαναπήγα δεύτερη φορά σ\'αυτήν.
    Πάντως δεν με έκανε να χάσω την εμπιστοσύνη μου στους ψυχολόγους/ψυχιάτρους.Εχω πετύχει και πολύ καλούς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι επαγγελματίες. Όπως ένας γιατρός μπορεί να σου κάνει κακό, κάνοντας σου για παράδειγμα μια αχρείαστη αλλά και επιζήμια επέμβαση, έτσι κι ένας ψυχολόγος μπορεί να σε χαντακώσει.
    Τα παραδείγματα είναι αρκετά, δυστυχώς.

    Γνωστή γνωστής μου πήγε σε ψυχολόγο ο οποίος μετά από μερικές συνεδρίες κι αφότου εκείνη είχε αρχίσει να ανοίγεται της τα έριξε... Αισθάνθηκε αηδία κι έφυγε. Επαγγελματίας για κλάμματα ο συγκεκριμένος.

    Σε άλλη περίπτωση σε μία φίλη μου η ψυχαλόγα την μπούκωσε με τόσα φάρμακα και την έκανε να αισθάνεται χώμα. Έφυγε, πήγε σε άλλον ειδικό και τώρα είναι μια χαρά μετά από 2 χρόνια.

    Θέλει προσοχή.

    Στην δική μου περίπτωση ο πρώτος δεν είχε πάρει το επαγγελμά του πολύ σοβαρά ή ήταν μετριότατος. Δύο συνεδρίες κάθισα και γειά σας. Για γέλια.

    Ο δεύτερος ήταν καταπληκτικός. Δυστυχώς δεν μακροημέρευσε η θεραπεία μαζί του αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν εκείνος που με έκανε να καταλάβω ότι η ψυχοθεραπεία θα μου άνοιγε τα μάτια.

    Ο τρίτος ήταν και ο άνθρωπος μου. Προχώρησα αρκετά και εάν ήμουν σε λίγο καλύτερη οικονομική κατάσταση μάλλον θα ξαναπήγαινα.

    Θέλει ψάξιμο...

    Πάντως ακόμα και η καλή ψυχοθεραπεία είναι πάρα πολύ επώδυνη μερικές φορές. Ο καλός όμως ειδικός ξέρει πόσο αντέχεις... Και σε κάθε περίπτωση θέλει και βοήθεια από σένα όταν θεωρείς ότι έχεις φτάσει στα όρια σου. Δεν είναι «θεοί» σε καμία περίπτωση. Οι καλοί από αυτούς είναι υπηρέτες μίας από τη φύση της ατελούς επιστήμης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by alexandros3


    Πάντως ακόμα και η καλή ψυχοθεραπεία είναι πάρα πολύ επώδυνη μερικές φορές. Ο καλός όμως ειδικός ξέρει πόσο αντέχεις... Και σε κάθε περίπτωση θέλει και βοήθεια από σένα όταν θεωρείς ότι έχεις φτάσει στα όρια σου..
    συμφωνω: μπορει να γινει ε-ξαι-ρε-τι-κα επώδυνη. ειναι και θεμα χρονου δλδ ποσο κ ποτε θα αντεξω να δω, οτι θέλω κ μπορώ να δω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Skiaxtro σου έχω στείλει u2u.Κοίταξέ το όποτε μπορέσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by alexandros3
    Δεν είναι όλοι οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι επαγγελματίες. Όπως ένας γιατρός μπορεί να σου κάνει κακό, κάνοντας σου για παράδειγμα μια αχρείαστη αλλά και επιζήμια επέμβαση, έτσι κι ένας ψυχολόγος μπορεί να σε χαντακώσει.
    Τα παραδείγματα είναι αρκετά, δυστυχώς.

    Θέλει προσοχή.



    Θέλει ψάξιμο...

    Πάντως ακόμα και η καλή ψυχοθεραπεία είναι πάρα πολύ επώδυνη μερικές φορές. Ο καλός όμως ειδικός ξέρει πόσο αντέχεις... Και σε κάθε περίπτωση θέλει και βοήθεια από σένα όταν θεωρείς ότι έχεις φτάσει στα όρια σου. Δεν είναι «θεοί» σε καμία περίπτωση. Οι καλοί από αυτούς είναι υπηρέτες μίας από τη φύση της ατελούς επιστήμης.
    Συμφωνω απολυτα με τα λογια αυτα!
    Μια καλη ψυχοθεραπεια, απαιτει περα απο την επαγγελματικη γνωση και καποιο ιδιαιτερο ταλεντο.. Καλο ειναι πιστευω να εμπειστευομαστε το ενστικτο μας κι εμεις οι θεραπευμενοι.
    Μια επιτυχημενη θεραπεια ειναι σιγουρα επωδυνη σε καποια σταδια της. Ειμαστε σαν ενα κρεμυδι που το ξεφλουδιζουν κι αυτο φυσικα ποναει. Δεν αναφερομαι μονο για την αναδρομη στο παρελθον αλλα και για καθε διεισδυση σε βαθυτερες περιοχες της ψυχης. Το θεμα ειναι να γνωριζει ο θεραπευτης τα ορια σου, μεχρι που αντεχεις και που εισαι ετοιμος. Ειχα διαβασει σε ενα καταπληκτικο βιβλιο(Πιτερ παν ή το θλιμμενο παιδι)οτι μια αποκαλυψη που θα γινει σε λαθος στιγμη μπορει να πυροδοτησει πολλες και συχνα ανεξελεγκτες εξελιξεις.
    Θελει ακριβεια, θελει προσοχη, διαισθηση, ευαισθησια..
    Κι εμεις δεν ειμαστε ασχετοι ομως, μπορουμε να κατευθυνουμε τη θεραπεια μας και να βαλουμε τα ορια μας σε σχεση με το ποσο βαθια θα παμε. Πιστευω το κλειδι ειναι η δουλεια να γινεται ΜΑΖΙ με τον θεραπευτη, στα πλαισια μιας συμμαχιας εμπιστοσυνης και οχι να υπαρχει μια σχεση αυθεντιας οπου ο θεραπευτης γνωριζει και κατευθυνει κι εσυ μενεις παθητικος και αδρανης.
    Στην δικη μου θεραπεια, συχνα ενιωσα πιο ευαλωτη, λες και ανοιχτηκαν οι πληγες μου. Βεβαιωθηκα ομως οτι αυτη η διαδικασια δεν γινεται ανεπιγνωστα ουτε απροσεχτα και σαν τελικο αποτελεσμα μακροπροθεσμα εχει την αυτογνωσια και την ενδυναμωση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    γεια σας,
    εγω ειμαι απο τα ατομα που ισως ηταν τυχερα.σε εναν ψυχολογο πηγα κ εδω κ μηνες ειμαι καλα. επεσχα απο καταθλιψη κ κρισεις πανικου κ τωρα ειναι σαν να μην εζησα ολο αυτον τον εφιαλτη. με βοηθησε παρα πολυ αλλα παιδια πιστευω πως πρεπει μονοι μας να κανουμε την μεγαλυτερη προσπαθεια. οι γιατροι απλα προσπαθουν να σε κανουν να βγαλεις την δυναμη που κρυβεις. σιγουρα υπαρχουν κ σκαρτοι κ ειναι να μην πεσεις σε αυτους, αλλα πιστευω πως οι πιο πολλοι ειναι οκ, ειναι κριμα να τους βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι γιατι υπαρχουν πολλοι που βοηθανε, καλη δυναμη σε ολους!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Φυσικά υπάρχουν και πολλοί καλοί γιατροί.Δεν τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.Απλώς αναφέρουμε και τις κακές περιπτώσεις που μας έχουν τύχει.
    Οντως ήσουν τυχερή που βρίκες γρήγορα τον κατάλληλο για σένα ψυχολόγο και δεν ταλαιπωρήθηκες.
    Και συμφωνώ ότι στην τελική την πιο πολλή δουλειά εμείς πρέπει να την κάνουμε και ότι ο γιατρός είναι για να βγάλει τη δύναμη από μέσα μας.Αλλά κι αυτό είναι πολύ σημαντικό από τη στιγμή που νιώθουμε ότι δεν έχουμε καθόλου δύναμη.Να μας βοηθάει δηλαδή να την βρούμε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •