Συνεχής απογοήτευση!!! Απορίες, διαπιστώσεις και αδικία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63

    Συνεχής απογοήτευση!!! Απορίες, διαπιστώσεις και αδικία!

    Δεν ξέρω καν από που να αρχίσω.. έχω πέσει ψυχολογικά στο πάτωμα και αν τις πρώτες φορές ήταν δύσκολο να σηκωθώ, τώρα μου μοιάζει ανεπανόρθωτο. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και ούτε πως να το αλλάξω και να ξεφύγω από αυτή την κατάσταση. Όποιοι έχετε διαβάσει και προηγούμενα θέματα μου καταλαβαίνετε πάνω-κάτω. Για κάποιον ίσως μπορεί να φανεί και αστείο. Αλλά για μένα είναι σαν να καταρρέει ο κόσμος γύρω μου και να μην μπορώ να κάνω τίποτα. Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ από τους ανθρώπους γύρω μου που δεν εμπιστεύομαι ούτε τη σκιά μου που λένε.

    Ξέρω οτι μένοντας ένας άνθρωπος κλειστός και εσωστρεφής παρατείνω αυτό που ζω, όμως έχω κάνει αρκετές προσπάθεις και νομίζω οτι έχω υπερβεί τις αντοχές μου. Και αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι οτι κάθε φορά που υποψιάζομαι κάτι πέφτω πάντα μέσα. Κάθε φορά και επενδύω σε καινούριες "φιλίες" πάντα είναι οι λάθος άνθρωποι ή κάνω εγώ κάτι λάθος (;)
    Νιώθω υπερβολική μοναξιά κι ας έχω και 1-2 άτομα να βγω έξω για ένα καφέ. Δεν έχω καν κίνητρο να κάνω κάτι για μένα. Απλά ξημερώνει περνάω την μέρα μου βραδιάζει, κοιμάμαι και ξαναμανα τα ίδια. Είναι δύσκολο να μην έχεις και έναν άνθρωπο έμπιστο να μοιραστείς όσα σου συμβαίνουν. Θα μιλήσω με την μαμά μου, θα με συμβουλέψει αλλα μέχρι εκεί. Δεν νιώθω την στήριξη, δεν μπορούν να νιώσουν αυτό που νιώθω εγώ γιατί για αυτούς δεν είναι κάτι σημαντικό.

    Λύστε μου και μια απορία ακόμη;! Γιατί ο καλός άνθρωπος πάντα κατηγορείται για πράγματα που δεν ευθύνεται.; Δίνω ένα σύντομο παράδειγμα. Παρέα 3-4 ατόμων. Ανεξαρτήτου φύλου. 3 αρκετά κοινωνικοί και με αυτοπεποίθηση άνθρωποι και ένας εσωστρεφής με χαμηλή αυτοεκτίμηση, χαμηλών τόνων. Εγώ, δηλαδή η εσωστρεφής έχοντας υπάρξει σε τέτοιες παρέες αρκετές φορές έχω διαπιστώσει το εξής. Επειδή δεν φημίζομαι και για την πολυλογία μου τυχαίνει να θεωρούμαι μέσα σε μια παρέα η πιο έμπιστη και ορθώς. Οι περισσότεροι λοιπόν μπορεί να έρχονταν να μουν σχολιάσουν είτε αρνητικά μερικές φορές ή ακόμη και χωρίς κακή πρόθεση κάποιον από τους υπόλοιπους της παρέας. Εννοείται οτι δεν άνοιγα το στόμα μου να πω τίποτα σε κανέναν είτε έκανε ένα απλό σχόλιο είτε έκραζε κάποιον και όχι μόνο για τον λόγο του οτι είμαι έμπιστη αλλά και γιατί δεν ήθελα να δημιουργώ φασαρίες και να είμαι κι εγώ αυτή η αιτία. Ακόμη πιστεύω οτι δεν είμαι εγώ αυτή που θα προσπαθήσω να ανοίξω τα μάτια του διπλανου μου λέγοντας του ποιος και πως τον κριτικάρει (καλώς η κακώς) γιατί θεωρώ κάθε άνθρωπο αρκετά έξυπνο για να καταλάβει ο ίδιος τι ανθρώπους έχει δίπλα του. Διαπιστώνω όμως οτι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο με τους άλλους, προσπαθούν να το παίξουν καλοί φίλοι ενημερώνοντας ο ένας τον άλλον για το τι είπε ο καθένας και για ποιον. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Και ύστερα τα βάζουν όλοι μαζί με αυτόν που ουσιαστικά έχει ακούσει τα πάντα από τους πάντες και χωρίς να έχει πει τίποτε σε κανέναν απο αυτά που έχει ακούσει, κατηγορείται για κάτι που είπε χωρίς να σχολιάζει κανέναν, λέγοντας απλά την άποψη του για μια κατάσταση. Αυτό μεταφέρεται κλασικά απο τους "καλούς σαμαρήτες "και ξεκινά η παρεξήση και κάπου εκεί έρχεται και το τέλος της "φιλίας". Μπορείτε λοιπόν να μου εξηγήσετε τον λόγο που το λένε ή ακόμη και γιατί παρεξηγούνται κι ακόμη κι αν παρεξηγούνται εφόσον είναι φίλοι γιατί δεν ρωτάνε άμεσα αυτόν που έκανε το σχόλιο τι εννοούσε και γιατί το είπε.

    Ένα ενδεχόμενο που έχω σκεφτεί είναι οτι όποιος είναι εσωστρεφής και γενικά αδύναμος χαρακτήρας, οπότε και πιο έυκολα χειρίσιμος όπως κι εγώ που δεν γίνομαι αυτοκόλλητη με τον όποιο φίλο μου και κρατώ ουδέτερη στάση.. ακόμη και σε σχόλια που γίνονται για τρίτους δεν συμμετέχω όπως κι εκείνοι γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου. Οπότε θεωρούν οτι δεν είμαι "ένα" με αυτούς και με κάνουν πέρα. Έχω περάσει λοιπόν ήδη απο 2-3 τέτοιες παρέες και συμβαίνει το ίδιο συνεχώς πράγμα. Τι συμβαίνει δεν μπορω να καταλάβω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eφοσον ο ενας κατηγοράει τον αλλον ουτε αυτοί είναι πραγματικά φίλοι, επιδερμικά μονο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Eφοσον ο ενας κατηγοράει τον αλλον ουτε αυτοί είναι πραγματικά φίλοι, επιδερμικά μονο.
    Σίγουρα και εμπειρικά όταν με έκαναν πέρα απο τέτοιες παρέες μετά από λίγο καιρό έσπασαν και μεταξύ τους. Απλά μέχρι στιγμης έχω υπάρξει μόνο σε τέτοιες παρέες και δεν αντέχω αυτη τη χολή που βγάζουν.. έναν άνθρωπο να ταιριάζω δεν έχω βρει. Κι αν δεν συμβιβαστείς και δεν πας με τα νερά τους αυτο γινεται μετα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αυτο που περιγράφεις είναι πολυ συχνό φαινόμενο πάντως.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Πφφφ θέλω απλά ηρεμίαα και 1-2 καλούς φίλους να με νοιάζονται και να τους νοιάζομαι. τι ζητάω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    να προσθεσω εγω οτι οι ανθρωποι γενικοτερα βλεπουν μονο οσα εχουν δωσει και ποτε αυτα που εχουν παρει.δηλαδη εσυ μπορει να εχεις δωσει δεκα πραγματα(δεν μιλαω για αντικειμενα.)και να σου εχουν δωσει δυο.οταν ερθει η ωρα θα αναγνωρισουν αυτα που εχουν δωσει.αυτα που εχουν παρει απο εσενα ποτε...

    αλλα καποια στιγμη ερχοντε και οι πραγματικοι φιλοι.αν εχεις π.χ 20 ατομα φιλους/λες. οι δυο το πολυ οι τρεις θα ειναι πραγματικοι.μεχρι να ερθη ομως εκεινη η στιγμη θα μπεδευτης λιγο και θα εχεις διαφορες εμπειριες.καποια στιγμη ομς θα ερθουν και οι πραγματικη φιλοι

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    να προσθεσω εγω οτι οι ανθρωποι γενικοτερα βλεπουν μονο οσα εχουν δωσει και ποτε αυτα που εχουν παρει.δηλαδη εσυ μπορει να εχεις δωσει δεκα πραγματα(δεν μιλαω για αντικειμενα.)και να σου εχουν δωσει δυο.οταν ερθει η ωρα θα αναγνωρισουν αυτα που εχουν δωσει.αυτα που εχουν παρει απο εσενα ποτε...

    αλλα καποια στιγμη ερχοντε και οι πραγματικοι φιλοι.αν εχεις π.χ 20 ατομα φιλους/λες. οι δυο το πολυ οι τρεις θα ειναι πραγματικοι.μεχρι να ερθη ομως εκεινη η στιγμη θα μπεδευτης λιγο και θα εχεις διαφορες εμπειριες.καποια στιγμη ομς θα ερθουν και οι πραγματικη φιλοι
    Δεν υπάρχουν πραγματικοί φίλοι, μόνο συμφέρον...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δεν υπάρχουν πραγματικοί φίλοι, μόνο συμφέρον...
    Οταν τα 'λεγα εγω μου ελεγες για το χαρακτηρα μου....τωρα ακολουθεις τα λογια μου......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Να σου πω. Έχεις ευθυνη για το παρασκήνιο. Το ότι είσαι εσωστρεφής και ησυχη, δε σημαίνει πως πρέπει α δέχεσαι την κλιμακτήριο του καθενώς και α γίνεσαι ο εξομολόγος της παρέας, επειδή του καθενώς ετσι του φάνηκε. Βάλε τα όρια σου. Όταν ενας ανθρωπος σχολιάζει αρνητικα κάποιον πίσω απο την πλάτη του,το κάνει γενικότερα, άρα όταν πιαστεί δε θα αναλάβει καμία ευθύνη, γιατι αν ηταν υπεύθυνο άτομο θα ήταν και ντόμπρο και ότι ηταν να πει για καποιον θα το λεγε στη μουρη του και οχι τατιανιστικα.,αντιθέτως, θα ρίξει την ευθύνη στον πιο αδύναμο κρίκο, σε σένα δηλαδή, που δεν μιλας και είσαι του χεριού του.
    Η ευθύνη σου απέναντι σε σένα, σε τετοιες καταστασεις, έχει να κάνει με δυο επιλογές. Πρώτον πρεπει να απαντησεις στον εαυτο σου αν σου ταιριαζει ή αν αξιζει την φιλία σου ένας ανθρωπος φτυάρι. Εάν επιμείνεις να του κάνεις παρέα, γιατί ενδεχομένως δε θελεις να μην εχεις παρεα να βγεις ή για αλλο λόγο, τοτε όταν ερθει να θάψει, πρεπει να αποφασίσεις και κάτι δεύτερο. Είτεθα ανεχτεις αυτή τη συμπεριφορά και δε θα μιλάς και θα ξέρεις ότι είσαι το ίδιο ένοχη στο θάψιμο απο τη στιγμή που επιλέγεις να μην αποκαλυψεις τα οσα λέει, επομένως την στιγμη της αποκάλυψης πάλι εσύ θα βγεις η φταίχτρα,είτε θα ξεκαθαρίσεις με όμορφο τρόπο πως αυτου του τυπου η συμπεριψορά ειναι ενα καραγκιοζιλίκη και μισο και αν εχει τα κοτσια και τα δικια αυτος που μιλάει πισω απο ξέενες πλάτες και είναι τοσο καλυτερος ωστε να δικαιούτε να εχει αποψη κ να σχολιάζει, να τα πει και καταμουτρα, επομένως αποποιησαι την ευθηνη της πραξης του.

    Αλλος τρόπος δεν υπάρχει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κουτσουνι δεν φταιει παντα αυτος που θαβει! Μπορει ο αλλος να ειναι πολυ ισχυρος και να μην δεχεται το αρνητικο στα μουτρα του ουτε και απο πισω του φυσικα αλλα αν δεν μπορεις να του το πεις στα μουτρα του που θα το πεις; Ασε που μπορει να ειναι πολυ προκλητικος και να μην αξιζει για παρεα που συνηθως ετσι ειναι για να παει ο αλλος να τον θαψει εκτος και αν τον θαβει πχ για την εμφανιση.......οποτε τοτε τι κανεις; Αν δεν εχεις πολλες παρεες αναγκαζεσαι να κανεις εναν τετοιον παρεα και αναγκαστικα τον θαβεις.......μην μειωνεις τοσο πολυ αυτον που θαβει γιατι δεν ξερεις πως νιωθει και ποσο αδυναμος νιωθει και ποσο καταπιεσμενος και ποσο κατατρεγμενος απο αλλους η απο τον ιδιο αυτον που "θαβεται".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 27-06-2017 at 20:00.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Παιδιά εγώ έχω καταλήξει στο εξής. Στη φιλία δεν υπάρχει κατανόηση. Όπως και σε μια σχέση θα υπάρξει έστω και μια φορά μια παρεξήγηση. Κι όταν δεν συζητηθεί για να λυθεί με καλή διάθεση και από την πλευρά όλων αρχίζουν οι κακίες τα θαψίματα και όλα. Όλοι λειτουργούν κάπως έτσι: είσαι μαζί μου; σαγαπάω,κολλητηλίκια κτλ. είσαι απέναντι μου η διαφωνείς; θα σε κάνω να το μετανιώσεις!. Ο άνθρωπος βγάζει χολή για το παραμικρό. Μπορεί να χτίσεις μια φιλία χρόνια και να γκρεμιστεί με το παραμικρό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Εγώ βασικά όταν μου λένε για άλλους συνέχεια τους δικαιολογώ, δεν ξες ποτέ τι οδηγησε κάποιον σε οποιαδήποτε συμπεριφορά. Ο κακός ο άνθρωπος και ο πονηρός πάντα νομίζει οτι όλοι σκέφτονται το ίδιο με αυτόν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ναι συμφωνώ πως υπάρχουν διαφωνίες και αυτό είναι απολύτως λογικό. Εδω μεσα σε ενα σπίτι υπάρχουν διαφωνίες και καυγάδες, όσο αρμονικά κι αν είναι τα πραγματα. Όταν κάποιος όμως δε σε θέλει φιλο, δε σεβετε την άποψή σου ή το δικαίωμά σου να την εκφράζεις και θελει ανθρωπους να συμφωνουν μαζι του, τότε δε θέλει φιλους και παρέα αλλα υποστηρικτές και φαν κλαμπ.

    Απο την άλλη, το να πέσεις στο επιπεδο να συναναστρεφεσαι εναν ανθρωπο κι απο πίσω να χεις το φτυαρι, να μην εκτιμας καθολου τον εαυτο σου για να αφηνεις να καταγίνεσαι με ένα ατομο που δεν σέβεσαιεκ των πραγμάτων, ε τότε δεν εχεις αυτοεκτιμηση και αυτοσεβασμό και αυτό δεν είναι άποψη, είναι απλή λογική.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Ισχύει, έτσι είναι τα πράγματα. :/

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 11:38
  2. διαπιστωσεις....
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-08-2014, 12:18
  3. Ειναι αδικία αυτό ?
    By notorious in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-2012, 19:06
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 20:37
  5. Να φάνε όλοι ban αδικία
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 146
    Last Post: 03-12-2010, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •