Συμπτώματα εγκεφαλικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    4

    Συμπτώματα εγκεφαλικού

    Καλησπέρα σας,

    διαβάζω κατά καιρούς το forum σας και ενημερώνομαι από αυτό γιατί και εγώ έχω καθημερινά προβλήματα τα οποία είτε είναι κάτι το οποίο δεν μπορούν να εντοπίσουν οι γιατροί είτε είναι όντως άγχος - στρες και ίσως κατάθλιψη.

    Να σας περιγράψω όμως το ιστορικό μου και τι έχω κάνει μέχρι τώρα.

    Είμαι 33 ετών, έκοψα το τσιγάρο εδώ και 2 χρόνια αλλά χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό και είμαι υπέρβαρος +10 κιλά τα οποία έχω μπει σε διατροφή και άσκηση για να τα χάσω.
    Πάντα ήμουν αγχώδης αλλά όχι σε σημείο να τρελαθώ, θα έλεγα ότι πάντα έχω ένα άγχος ίσως γιατί είμαι πάντα τελειομανής. Ότι κάνω και ότι θα παραδώσω θέλω να είναι τέλειο ώστε να ξεπερνάει πάντα τις προσδοκίες του αποδέκτη.

    Ξεκινάω λοιπόν μερικά χρόνια πίσω, περίπου 5-6 χρόνια όπου ο πατέρας μου έπαθε βαρύ εγκεφαλικό λόγω πηκτικότητας αίματος, όχι από πίεση και τότε έμαθα από πρώτο χέρι τι σημαίνει αυτή η ασθένεια. Ο πατέρας μου, επειδή το εγκεφαλικό ήταν βαρύ, ακόμα δυσκολεύεται να μιλήσει και να περπατήσει.

    Από τότε λοιπόν ίσως να έχει αναπτυχθεί στο μυαλό μου μια φοβία όσο αφορά το εγκεφαλικό. Ξεκίνησα λοιπόν να έχω αρρυθμίες και η καρδιά μου όλη τη μέρα να είναι αντί για 80-90 παλμούς να είναι στους 120 όλη μέρα. Ξεκίνησα λοιπόν τους καρδιολόγους και τους ελέγχους (triplex, holter, τεστ κόπωσης) τα οποία τα κάνω κάθε χρόνο μέχρι σήμερα και οι καρδιολόγοι δεν έχουν βρει κανένα πρόβλημα. Οι αρρυθμίες λοιπόν σταμάτησαν κάποια στιγμή πριν από 2 χρόνια από μόνες τους.
    Το θέμα των αρρυθμιών μπορώ να πω ότι ήταν θέμα άγχους - καφεΐνης - τσιγάρου τα οποία τα μετρίασα όλα και εξαφανίστηκαν. Τώρα ίσως κάνω μια αρρυθμία το μήνα αλλά αυτό είναι φυσιολογικό. Οπότε με τις αρρυθμίες τελειώσαμε εδώ και δύο χρόνια.

    Και τότε ξεκίνησε ο εφιάλτης που ζω μέχρι σήμερα κάθε μέρα. Η δεξιά πλευρά μου στο πρόσωπο και μερικές φορές στο δεξί χέρι ή και το δεξί πόδι νιώθω μια αδυναμία και ειδικά στο πρόσωπο μια πίεση σαν κάτι να με ακουμπάει. Δεν είναι μούδιασμα, δεν είναι παράλυση σίγουρα απλά ειδικά στο πρόσωπο στη δεξιά πλευρά τη νιώθω πολύ πιο ελαφριά από την αριστερή.
    Αυτό λοιπόν συμβαίνει τα τελευταία δύο χρόνια κάθε μέρα, μπορεί να το πάθω από το πρωί και να κρατήσει όλη μέρα, μπορεί να το πάθω τρείς φορές την ημέρα και μπορεί να το πάθω το βράδυ πριν κοιμηθώ. Κάθε μέρα όμως, σπάνια να με ξεχάσει μια μέρα μια στο τόσο.
    Ειλικρινά κοντεύει να με τρελάνει γιατί το έχω συνέχεια και πηγαίνω στον καθρέπτη και κοιτάζομαι αν στράβωσε η δεξιά μου πλευρά και άλλα τέτοια τραγικά.

    Αρχικά λοιπόν πριν από δύο χρόνια που με έπιανε από τον πανικό μου ότι παθαίνω εγκεφαλικό έτρεχα στα επείγοντα και μου έκαναν μια νευρολογική εξέταση λέγοντάς μου ότι δεν έχω τίποτα νευρολογικό και ότι είναι άγχος.
    Αποφάσισα λοιπόν και πήγα ιδιωτικά σε νευρολόγο ο οποίος με άκουσε και επίσης μου είπε ότι είναι διαταραχή πανικού δίνοντάς μου citalopram την οποία την πήρα για ένα χρόνο, δεν θυμάμαι να ήμουν και πολύ καλύτερα, ίσως λίγο καλύτερα γιατί ένιωθα και μια ευφορία κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    Το χάπι στο σταματήσαμε και αφού πέρασα το στάδιο της απεξάρτησης (δεν έπαιρνα μεγάλη δόση και ήταν σχετικά σύντομο) για κάποιο διάστημα ήμουν σχετικά καλά. Μετά από 2-3 μήνες πάλι το ίδιο.

    Ξεκίνησα πάλι λοιπόν τον κύκλο αλλά αυτή τη φορά πήγα σε ενδοκρινολόγο, ο οποίος δεν βρήκε κάτι σε θυροειδή αλλά αυξημένη προλακτίνη την οποία είπε ότι την ανεβάζει το άγχος. Πήγα σε ορθοπεδικό ο οποίος μου έδωσε κολάρο αυχένα και να κάνω άσκηση και τέλος έκανα μικροβιολογικές εξετάσεις οι οποίες ήταν καλές.
    Τίποτα από τα παραπάνω δεν δούλεψε και εγώ κάθε μέρα ήμουν τα ίδια χάλια.

    Πήγα λοιπόν αποφασισμένος να ζητήσω μια μαγνητική την οποία μου την είχαν αρνηθεί όλοι επειδή έκριναν ότι δεν είχα τίποτα. Κατάφερα τελικά να μου τη γράψει μια νευρολόγος στα επείγοντα κάποιου νοσοκομείου πάλι, λέγοντάς μου ότι "Στη γράφω για να σου φύγει η ιδέα".
    Και είχε δίκιο, έκανα μαγνητική αυχένα και εγκεφάλου και δεν έδειξε τίποτα απλά μια μικρή μετατόπιση στον αυχένα η οποία απ ότι είπε ο ορθοπεδικός δεν ευθύνεται για τα συμπτώματα στη δεξιά πλευρά.

    Μετά απ' όλα αυτά πήγα ξανά στον αρχικό νευρολόγο και του τα εξήγησα, ο οποίος μου είπε "Σταμάτα να πηγαίνεις σε όλες τι ειδικότητες, δεν έχεις κάτι νευρολογικό και σε όποιον γιατρό και να πας όλο και κάτι θα σου βρίσκει και θα είσαι μονίμως σε ένα φαύλο κύκλο". Και πιστεύω ότι έχει δίκιο.
    Μου είπε να πάρω ξανά citalopram αλλά δεν τα πήρα γιατί δεν θέλω να παίρνω χάπια με τη λογική ότι αφού δεν έχω τίποτα τότε θα το αντιμετωπίσω ο ίδιος.

    Και φτάνουμε λοιπόν στο σήμερα όπου μετά από νευρολόγους, ορθοπεδικούς, ενδοκρινολόγους, μικροβιολόγους, ακτινολόγους είμαι ακριβώς τα ίδια όπως ανέκαθεν.

    Η δεξιά πλευρά και μόνο αυτή, αν ήταν και η αριστερή καταλαβαίνετε ότι δεν θα με θορυβούσε τόσο, αλλά γίνεται να είναι μονόπλευρό πάντα στην ίδια πλευρά και να είναι από άγχος;
    Μήπως όντως έχω κάποιο θέμα και επειδή με βλέπουν αγχωμένο δεν το ψάχνουν πιο αναλυτικά;

    Το θέμα είναι ότι εκεί που κάθομαι και είμαι μια χαρά, χωρίς να αγχωθώ ξαφνικά με πιάνει πάντα στη δεξιά πλευρά και μου χαλάει όλη τη διάθεση.
    Είμαι πχ για καφέ με φίλους και περνάω καλά, με πιάνει αυτό και πάει, χάνω όλη τη διάθεση για οτιδήποτε.
    Εργάζομαι, με πιάνει και χάνω όλη τη συγκέντρωση μου, δεν μπορώ να δουλέψω.

    Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι έχει μεγάλο αντίκτυπο στη ποιότητα της ζωής μου, κάθε μέρα, σχεδόν όλη μέρα να φοβάμαι ότι κάτι θα μου συμβεί, ότι θα πάθω εγκεφαλικό και θα χάσω τα πάντα σε μια στιγμή.

    Αυτή λοιπόν είναι η καθημερινότητά μου, σας ευχαριστώ όσους το διαβάσατε μέχρι εδώ.
    Πείτε μου αν θέλετε και εσείς τη γνώμη σας για το τι θα μπορούσα να κάνω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    πρεπει να αποδεχτεις οτι εχεις ψυχολογικο προβλημα. γιατι δεν πας σε εναν ψυχιατρο;;εχεις παει σε ολους τους υπολοιπους γιατρους ομως αυτοι ειναι ακαταλληλοι για το θεμα σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα taspet... η καλύτερη επιλογή είναι να συμβουλευτείς ψυχολόγο και όχι ψυχίατρο. Να προτιμήσεις ψυχολόγο με ειδικοτητα στην γνωστική ψυχοθεραπεία. Ούτε φάρμακα ουτε τπτ.. θα σε βοηθήσει με αυτή την μέθοδο να το ξεπεράσεις και όλα θα πάνε καλά!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    4
    Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Ψυχολογικό μονόπλευρο πρόβλημα υπάρχει; Δηλαδή θέλω να πω ότι αν ήταν καθαρά ψυχολογικό δεν θα με έπιανε και σε άλλα σημεία ή στην άλλη πλευρά; Μονίμως και πάντα στη δεξιά πλευρά το έχω γι' αυτό με έχει ανησυχήσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν διαβασα ολο το ποστ αλλα πιστευω οτι ειναι ψυχοσωματικο. Εκτος και αν ειναι κατι αλλο που δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα καμια σχεση με εγκεφαλικο, χαλαρωσε. Σε νευρολογο πηγες;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    4
    Σε δύο νευρολόγους έχω πάει και σε 3-4 ακόμα στα επείγοντα τα τελευταία 3 χρόνια :)
    Μήπως εννοείς περιφερική νευροπάθεια;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by taspet View Post
    Σε δύο νευρολόγους έχω πάει και σε 3-4 ακόμα στα επείγοντα τα τελευταία 3 χρόνια :)
    Μήπως εννοείς περιφερική νευροπάθεια;
    Οχι καπως αλλιως λεγεται οταν η μια πλευρα του προσωπου εχει αλλοιωθει καπως, τα νευρα νομιζω, δεν ξερω, η κακωση εχει παθει δεν ξερω.....καπως το λενε αλλα τωρα δεν το θυμαμαι.....το 'χα ακουσει πριν χρονια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Δεν νομίζω οτι είναι σωστό να του βάζουμε περισσότερες ιδέες στο κεφάλι του με διάφορες παθήσεις κτλ κτλ..
    Απο την στιγμή taspet που πήγες σε τόσους ιατρούς και έκανες τόσες εξετάσεις και όλοι σου είπαν τα ίδια πράγματα και είναι και κάτι που σου συμβαίνει χρόνια και ήδη δεν έχεις πάθει τίποτα.. τότε απομένει να το συζητήσεις και με ένα ψυχολόγο.
    Μην βασανίζεις άλλο τον εαυτό σου και αγχόνεσαι περισσότερο.. εμείς εδω οτι και να σου πόύμε στην ουσία εσύ θα πιστέψεις αυτό που έχει ριζώσει μέσα σου και όταν σε ξαναπιάσει αυτό ακόμη και αν εμείς σου λέμε οτι είναι ψυχολογικό εσύ πάλι θα ξαναπας στα επείγοντα γιατί θα λές οτι όπως οι ιατροί μπορεί να κάνουν λάθος μπορεί και εμείς να κάνουμε λάθος ..και έτσι δεν θα βγεις ποτέ απο αυτό το αδιέξοδο.
    Ο ψυχολόγος θα μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο απο τον κάθε ένα. Ο ψυχολόγος δεν είναι μόνο μπλα μπλα.. θα του πεις τι εξετάσεις έχεις κάνει τι σου εχουν πει οι ιατροι, θα πεις και τα συμπτωματα που συνεχίζεις να έχεις και εκείνος αν μια στο εκατομμύριο υποψιάζεται παθολογικό πρόβλημα θα σου πει τι άλλο μπορείς να κάνεις που δεν έχεις κάνει. Απο την άλλη αν διαπιστώσει οτι όλο αυτό είναι ψυχολογικό θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις όχι μόνο την φοβία ή ιδεολυψία που σε έχει οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση , αλλά και με τα ψυχοσωματικά και πως να το διαχειριστείς και πως να ξεμπερδεψεις μια και καλη με ολο αυτό. Και φυσικά αυτο θα πάρει λίγο χρόνο αλλά αντί να γεμίζεις το κεφαλάκι σου με περισσότερα πήγενε σε ένα ψυχολόγο να το αδιάσεις να δεις αν θα σε βοηθήσει και αυτό.. :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω το ειπα για να χαλαρωσει για να μην πιστευει οτι ειναι εγκεφαλικο. Σιγουρα κατι ειναι. Η ψυχοαωματικο η παθολογικο, να τον βοηθησω προσπαθω. Σε ψυχολογο για να παει, πρεπει να θελει να βοηθηθει και δεν νομιζω να θελει και τοσο...ειναι η ιδια η φυση του ψυχολογικου προβληματος που εχει αν εχει που δεν τον αφηνει να θελει να παει σε ψυχολογο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Εγω το ειπα για να χαλαρωσει για να μην πιστευει οτι ειναι εγκεφαλικο. Σιγουρα κατι ειναι. Η ψυχοαωματικο η παθολογικο, να τον βοηθησω προσπαθω. Σε ψυχολογο για να παει, πρεπει να θελει να βοηθηθει και δεν νομιζω να θελει και τοσο...ειναι η ιδια η φυση του ψυχολογικου προβληματος που εχει αν εχει που δεν τον αφηνει να θελει να παει σε ψυχολογο.
    ναι φιλεναδα το ξερω οτι προσπαθεις να βοηθήσεις αλίμονο..φένεται οτι πάντα έχεις καλή πρόθεση. Απλά άνθρωποι που τους έχει μπει στο μυαλό οτι έχουν κάτι.. όταν εμείς τους λέμε οτι μπορεί να έχουν κάτι άλλο.. τοτε απλά μεγενθύνουμε το πρόβλημά τους και αύριο πάλι αυτός ο άνθρωπος θα τρέχει στους ιατρούς να ψάχνει μήπως έχει και αυτό.. Αλλά απο την στιγμή που πέρασε απο τόσους ιατρούς και τόσες εξετάσεις αν ειχε οτιδήποτε δεν θα το είχαν βρεί? απλά κολάμε στην ιδέα οτι έχουμε κάτι και δεν το βρίσκουν..
    Και εγώ όταν έχασα την μητέρα μου ήμουν δίπλα της μέχρι την τελευταία ανάσα.. και απο τότε μόλις με πιάσει λίγο δύσπνια φοβάμαι οτι θα μου κοπεί και εμένα η ανάσα και δεν θα μπορώ να αναπνεύσω. Πήγα σε πνευμονολόγους πήγα απο δω απο κει και εγώ..μεχρι και μπουκαλάκια οξυγόνου είχα πάρει.. και στην ουσία παλεύουμε με το μυαλό μας..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    ναι φιλεναδα το ξερω οτι προσπαθεις να βοηθήσεις αλίμονο..φένεται οτι πάντα έχεις καλή πρόθεση. Απλά άνθρωποι που τους έχει μπει στο μυαλό οτι έχουν κάτι.. όταν εμείς τους λέμε οτι μπορεί να έχουν κάτι άλλο.. τοτε απλά μεγενθύνουμε το πρόβλημά τους και αύριο πάλι αυτός ο άνθρωπος θα τρέχει στους ιατρούς να ψάχνει μήπως έχει και αυτό.. Αλλά απο την στιγμή που πέρασε απο τόσους ιατρούς και τόσες εξετάσεις αν ειχε οτιδήποτε δεν θα το είχαν βρεί? απλά κολάμε στην ιδέα οτι έχουμε κάτι και δεν το βρίσκουν..
    Και εγώ όταν έχασα την μητέρα μου ήμουν δίπλα της μέχρι την τελευταία ανάσα.. και απο τότε μόλις με πιάσει λίγο δύσπνια φοβάμαι οτι θα μου κοπεί και εμένα η ανάσα και δεν θα μπορώ να αναπνεύσω. Πήγα σε πνευμονολόγους πήγα απο δω απο κει και εγώ..μεχρι και μπουκαλάκια οξυγόνου είχα πάρει.. και στην ουσία παλεύουμε με το μυαλό μας..
    Καταλαβα τζοκ και σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Οχι καπως αλλιως λεγεται οταν η μια πλευρα του προσωπου εχει αλλοιωθει καπως, τα νευρα νομιζω, δεν ξερω, η κακωση εχει παθει δεν ξερω.....καπως το λενε αλλα τωρα δεν το θυμαμαι.....το 'χα ακουσει πριν χρονια!
    To λενε ' παρεση ' .......

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    4
    Θα κοιτάξω λοιπόν για κάποιον ψυχολόγο ο οποίος ειδικεύεται για τη περίπτωσή μου, όπως είπε ο jock77 παραπάνω και ελπίζω να καταφέρω κάτι.
    Αν δω το αντίθετο θα πάω σε ψυχίατρο και θα ακολουθήσω την αγωγή που θα μου προτείνει.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    To λενε ' παρεση ' .......
    Αα ναι αυτο λεω νευρολογικο ειναι η κακωση;

Similar Threads

  1. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΑΔ
    By Nausea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 29-06-2017, 17:06
  2. ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ
    By jim101100 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-09-2016, 14:11
  3. συμπτωματα
    By PETROS46 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-07-2016, 11:49
  4. Τα ψυχοφάρμακα αυξάνουν το κίνδυνο εγκεφαλικού
    By TasosAthens in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2011, 16:06
  5. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By σέϊτα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 28-08-2009, 11:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •