Ψωριαση και επιρροη στην ευτυχια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Ψωριαση - ερευνα

    Καλησπερα, βρηκα αυτη την πολυ ωραια ερευνα:

    https://psohappy.org/el/survey#home

    Για οσους πασχουν απο ψωριαση. Ειναι πραγματικα πολυ καλη και απαραιτητη θα ελεγα να γινει στο βαθμο που μπορει ο καθενας για να βοηθησουμε τις ερευνες. Πχ λεει καπου οτι τα φαρμακα ειναι πολυ ακριβα και γι'αυτο διεκοψα την αγωγη, η ποσο σοβαρα αντιμετωπιζει ο γιατρος την παθηση μας, η ποσο νευρικοι ειμαστε κτλ. Καλο θα ηταν να γινει απο οσους πασχουν.
    Last edited by λουλούδι; 28-06-2017 at 13:33.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    πασχεις απο ψωριαση;, και εγω εχω προβλημα, πριν 6 μηνες ξεκινησα θεραπεια στη δερματολογο του νοσοκομειου και τα φαρμακα τα καλυβει 100% το κρατος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    κανω θεραπεια με cosentyx και παω παρα πολυ καλα, βασικα η ψωριαση που ειχα σε ολλο το σωμα μου εφυγε, τωρα εχω καθαρο δερμα, δεν ξερω ομως αν διακοψω τη θεραπεια θα ξαναπαθω ψωριαση...... η αν θα πρεπει για παντα να κανω ενεσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πασχω, ναι.. Αν διακοψεις τη θεραπεια θα ξαναπαθεις ψωριαση ειναι σιγουρο. Δεν θεραπευεται, δυστυχως.. Α τα καλυπτει το κρατος τα φαρμακα; Καλο αυτο γιατι εμενα το φαρμακο μου κανει 60 ευρω δεν θυμομουν ομως αν πληρωνα μονο συμμετοχη η ολα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    το cosentyx κανει 1000ευρω η ενεση και το καλυβη 100% το κρατος βασικα το παιρνεις απο νοσοκομειο πας σε ειδικο γραφειο για ακριβα φαρμακα και στο φερνουν, και θελει ενα καρο εξετασεις για να μπεις σε θεραπεια και πρεπει να κανεις συνεχεια εξετασεις..... ευτυχως καλυβονται ολλα ..... και φυσικα τα κανω ολλα σε δημοσιο νοσοκομειο, ηταν γεματα τα ποδια μου και τα χερια μου... και τωρα δεν εχω ουτε λεπη , πολυ αποτελεσματικη θεραπεια......... τωρα κανω μια ενεση το μηνα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    παιδια η ψωριαση ειναι αυτοανοσο..... θελει και διατροφη προσεκτικη και υγιεινη ζωη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πωπω πανακριβο το φαρμακο....παλι καλα που σου 'φυγαν ολα.......
    Μαρα.Ζ εδω δεν κανουμε διατροφη για να χασουμε κιλα θα κανουμε για την ψωριαση; Αστα να πανε......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ακριβω αλλα αποτελεσματικο..... καθαρισε ολλο μου το σωμα...... πρωτη χρονια σε παραλια καθαρος μετα απο 15χρονια....... γενικος ολλα καλα μου πανε.... η ψωριαση θεραπευτικε, στη ψυχωση παω τελεια...... στα κιλα κατεβηκα 93 και συνεχιζω να χανω...... μονο μια δουλεια χρειαζομαι και μια γυναικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    ακριβω αλλα αποτελεσματικο..... καθαρισε ολλο μου το σωμα...... πρωτη χρονια σε παραλια καθαρος μετα απο 15χρονια....... γενικος ολλα καλα μου πανε.... η ψωριαση θεραπευτικε, στη ψυχωση παω τελεια...... στα κιλα κατεβηκα 93 και συνεχιζω να χανω...... μονο μια δουλεια χρειαζομαι και μια γυναικα
    Μπραβο πολυ χαιρομαι!!!! Θα βρεθουν κι αυτα........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βρε παιδια , πως ετσι , ειχα γεμισει ψωριαση , 400 εξανθηματα το ολο το 2004 , κατω απο βαρυ σττρες , μουδωσε ο γιατρος neoral , δεν εκανε τιποτα , μολις ομως περασε το στρες , που ηταν απο μια δουλεια που εκανα , και πηγε στραβα , περασε μονο της η ψωριαση , και δεν επανεμφανισθη , αγχωδης παντως δεν ειμαι .........δλδ δεν μενοιαζε αν εχω ψωριαση , ελεγα μεσα μου , θα περασει , ........και να , περασε .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    ακριβω αλλα αποτελεσματικο..... καθαρισε ολλο μου το σωμα...... πρωτη χρονια σε παραλια καθαρος μετα απο 15χρονια....... γενικος ολλα καλα μου πανε.... η ψωριαση θεραπευτικε, στη ψυχωση παω τελεια...... στα κιλα κατεβηκα 93 και συνεχιζω να χανω...... μονο μια δουλεια χρειαζομαι και μια γυναικα
    Αμα βαλεις και το τζιντζερ στην διατροφη σου, θα δεις πιο καλα αποτελεδματα ( μπας και στο ξαναπα ? )

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω την εχω 20 χρονια τωρα και δεν μου χει φυγει.........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Εγω την εχω 20 χρονια τωρα και δεν μου χει φυγει.........


    Ισως νασαι αγχωδης , η πλεον να μην πιστευεις οτι θα σου φυγει ..........οταν γεμισα ψωριαση , το 04 , δεν επεσε το ηθικο μου , ελεγα , μια φαση ασχημη της ζωης μου ειναι , και θα περασει , μαλιστα τα φωτογραφισα , αφου περασε το στρες , τον Νοεμβριο του 04 , σε 15 μερες , ειχαν εξαφανιστει 400 εξανθηματα ....................ελα ομως που επανεμφανιστηκαν τον 3 η 4ο μηνα του 05 , λεω , αντε βρε ψωριαση , σε ξερω τωρα , αντε ,φυγε , ................δεν κανω πλακα με τετοια θεματα , αλλα ποτε μου δεν φοβηθηκα την ψωριαση , και ειχα ΠΑΝΤΟΥ , πλην προσωπου ................. πιστεψε οτι δεν σε ενδιαφερει τι θεμα , και θα περασει , οπως περασε σεμενα , αφου ο γιατροςε μολις με ειδε , και ειδε οτιο δεν περνουσε με το neoral και neotigacon ( νομιζω ετσι το ελεγαν , το neoral το θυμαμαι καλα ) , αρχιζε να με προετοιμαζει για μακρααααα ψωριαση , να ομως που ειχε το μυαλο μου αλλη γνωμη .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Σ'ευχαριστω Μαγκαιβερ για την απαντηση, αλλα δε νομιζω να μου φυγει εμενα μετα απο 20 χρονια..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Σ'ευχαριστω Μαγκαιβερ για την απαντηση, αλλα δε νομιζω να μου φυγει εμενα μετα απο 20 χρονια..
    πες το γιατρο σου να σε βαλει σε θεραπεια με cosentyx ειναι πολυ αποτελεσματικο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΨΩΡΙΑΣΗ
    By ΠΕΜΥ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 16
    Last Post: 07-07-2015, 12:03
  2. Διάθεση- επιρροή απο τους αλλους
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 10-06-2015, 14:31
  3. ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΨΩΡΙΑΣΗ
    By xristina1989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2014, 18:44
  4. Τα ρούχα και η επιρροή στην Ψυχολογία !
    By Ρουχοψυχολογοι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 11-03-2012, 02:00
  5. Replies: 31
    Last Post: 14-08-2011, 19:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •