Ερπης τύπου ΙΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    4

    Ερπης τύπου ΙΙ

    Καλησπέρα σε όλους , διάβαζα τα θέματα περί ερπητος, εμφάνισα ερπη τύπου 2 στα γενν. Όργανα και ύστερα από την αγωγή από τη γυναικολόγο μου οκά καλά!! Αυτό που με απασχολεί όμως είναι ποτέ μεταδίδεται ο ιός , δηλαδή μπορώ να μεταδώσω τον ιο όταν έχω τις χαρακτηριστικές φουσκάλες στον σύντροφο μου ( δεν έχω αλλά κάποια στιγμή θα έχω ) . Δηλαδή όταν δεν θα έχω τις φουσκάλες αυτές δεν θα τον κολλήσω ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ναι, πάντα θα υπάρχει ο ιος μέσα σου και ακόμη κι αν δςν ςίναι εμφανής υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να τον κολλήσει κάποιος συντροφός σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Εκτός κι αν ο συντροφος σου είναι ήδη φορέας του ερπη των γεννητικών οργανων ή του επιχείλιου ερπη

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    4
    Ρωτάω διότι η γυναικολόγος μου , είπε πως όταν υποχωρούν τα συμπτώματα δεν μεταδίδω τον ιο
    Όταν είναι δηλαδή σε έξαρση τότε μόνο , αλλά επειδή διαβάζω πολλά φόρουμ και αρθα .. αλλά λένε πως μεταδίδεται ο ποια ακόμα και όταν δεν υπάρχουν εμφανή συμπτώματα και αλλά λένε πως μόνο όταν είναι σε έξαρση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ακόμη κι αν δεν βρισκεται σε εξαρση, ο ιος υπάρχει στα σωματικά υγρά σου. Με την σεξουαλικη επαφη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κολλήσει ο/η συντροφος. Οταν υπάρχουν και οι χαρακτηριστικές φουσκάλες, είναι πιο ευκολο να κολλήσει απλά και μόνο αγγίζοντας το δέρμα που νοσεί.
    Επίσης, αν κάποιος εχει εκδηλώσει τωρα το ερπη δε σημαίνει πως απαραιτητα το κολλησε στο αμεσο παρελθόν. Μπορεί να είσαο φορέας αρκετό καιρό και να εχεις καταπονήσει τον οργανισμό σου και να βρηκε "χωρο" να εμφανιστεί.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Μαλλον η γυναικολογος σου είπε πως είναι σχετικα πιο δυσκολο να τον μεταδοσεις διχως συμπτωματα. Οπως κ να χει, παίρνε προφυλάξεις κ ολα καλά :)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    4
    Το ελπίζω , δηλαδή θέλω να πιστεύω πως θα είναι μειωμένες οι πιθανότητες να κολλήσει έρπητα ο σύντροφος μου κατά την επαφή και πάντα με τη χρήση προφυλακτικού και όταν δεν θα έχω α συμπτώματα αυτά !
    Στην αρχή το πήρα πολύ βαριά αλλά εντάξει είναι όπως ο ερπητας που βγάζει κανείς στο στόμα σωστά ? Η κολλητή μου εμένα , βγάζει πολύ συχνά επιχειλιο ερπητα , και μετά σκεφτόμουν ότι έχουμε πιει από το ίδιο μπουκάλι πολλές φορές ( όταν δεν είχε τις φουσκάλες) και δεν έβγαλα ποτέ μου ερπητα στο στόμα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    η χρηση προφυλακτικου δεν προστατευει απο τον ερπη
    http://www.onmed.gr/sexoualikothta/s...itikon-organon

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Και εγω παιδια έχω ερπη ΙΙ απο το 2008. Είμαι 44 χρονών και δεν εχω ακομα οικογενεια, αν και θα το ηθελα πολυ.

    Επειδή ομως ο ερπης με δυσκολευει καπως, θα προτεινα να βρουμε εναν τροπο, εμεις που εχουμε τον ιο, να μπορουσαμε να συναψουμε σχεσεις (σοβαρές) μεταξυ μας χωρις φοβο μην και τυχον μας απορριψει ο αλλος/η άλλη όταν του/της το αναφέρουμε.

    Δεν χρειάζεται να μας παιρνει απο κάτω. Δεν πρεπει να το βαλουμε κατω. Πάντα υπαρχουν λυσεις.

    Δεν ξέρω πως μπορούν να μας βοηθήσουν οι υπευθυνοι του forum. Ισως χρειαστει να ανοιξω καινουριο thread, δεν ξερω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    η χρηση προφυλακτικου δεν προστατευει απο τον ερπη
    http://www.onmed.gr/sexoualikothta/s...itikon-organon
    Ακριβώς αυτό. Υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση γύρω από το θέμα. Όπως αναφέρεται και στον προηγούμενο σύνδεσμο, η πραγματικότητα είναι ότι το προφυλακτικό δεν μπορεί να προστατέψει πλήρως από νοσήματα που μεταδίδονται με τη δερματική επαφή, όπως ο έρπης. Ανάλογα με τη συχνότητα των επαφών, ο ιός μπορεί να περάσει από τον έναν στον άλλο ακόμα κι αν δεν είναι σε έξαρση (ασυμπτωματική φάση), παρά τη χρήση προφυλακτικού. Ο λόγος είναι προφανώς ότι το προφυλακτικό δεν μπορεί να καλύψει όλη την περιοχή των γεννητικών οργάνων ώστε να αποτρέψει πλήρως τη δερματική επαφή. Περισσότερα εδώ.

    Ο έρπης μπορεί να αποτελέσει μείζονα παράγοντα κινδύνου κατά την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, ανάλογα με το πότε η μέλλουσα μητέρα προσβλήθηκε και με το αν διαφαίνεται έξαρση προς τις ημέρες του τοκετού.

Similar Threads

  1. έρπης γεννητικών οργάνων
    By agnostic in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 16-05-2020, 21:44
  2. Έρπης γεννητικών οργάνων και νέες σχέσεις
    By georgema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 15-03-2017, 12:51
  3. Πιθανος έρπης γεννητικων οργάνων
    By lZagdermont in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-11-2016, 11:32
  4. επιχειλιος ερπης
    By vag44 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-2016, 22:14
  5. επιχειλιος ερπης?
    By stellafire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2015, 10:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •