Gay Pride - Page 27
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 27 of 27 FirstFirst ... 17252627
Results 391 to 400 of 400

Thread: Gay Pride

  1. #391
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    εν οίδα οι αντιφάσεις είναι δικές σας και όχι της λογική και της επιστήμης.Επίσης γράφτηκε ότι :Μη νομίσετε ότι ήρθα για να καταργήσω τον νόμο ή τους προφήτες. Δεν ήρθα να καταργήσω, αλλά να εκπληρώσω.
    Η θρησκεία σου ότι δεν την συμφέρει το ρίχνει στους συμβολισμους. Η παρθενία έχει συμβολικό νοημα η θανάτωση των ομοφυλόφιλων συμβολικό το μίσος για άλλους λαούς το ίδιο επίσης, η παρέκκλιση και η τιμωρία με θάνατο συμβολικά όλα όσα γράφει η παλαιά διαθήκη είναι συμβολικά και μη λογικά που εξηγούνται από τη Καινή διαθήκη. Και στη Καινή για τους ομοφυλόφιλους όπως εγραψαν και άλλα μέλη έχουν γραφτεί αναλογα.Αν αμφισβητείς ( ξέχασα δεν αμφισβητείς τα λέει συμβολικά και είσαστε οι σωστοί ερμηνευτές του λόγου του) την αγία γραφή που είναι θεόπνευστη απλά αμφισβητείς το λόγο του θεού σου. Μια ακόμα αίρεση του ιουδαϊσμού τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω...
    Δίνεις δικές σου λανθασμένες ερμηνείες, που λογικά θα τις έχει διαβάσει από αλλού και δεν έχουν θεολογική ορθότητα. Μην δίνεις δικές σου ερμηνείες γιατί, μπορεί να πέσεις σε πλάνη. Τώρα όσον αφορά για την εκπλήρωση. Η εκπλήρωση έχει να κάνει με τον λόγο των προφητών, εάν έλεγε ο Χριστός ότι δεν έχουν νόημα τα λόγια των προφητών, τότε δεν υπάρχει και ο Μεσσίας. Η αγάπη, είναι η εκπλήρωση του Χριστιανισμού. Τέλος από την στιγμή που δεν υπάρχει στον Χριστιανισμό, ο Νόμος, το Τορά, στα εβραϊκά και δεν γίνεται και η περιτομή, τότε ο Χριστιανισμός, δεν έχει καμία σχέση με τον Ιουδαϊσμό. Το Πάσχα είναι ναι μεν εβραϊκή λέξη, όμως το χριστιανικό Πάσχα, προσδιορίζει άλλη έννοια, στην έννοια Πάσχα, που δεν έχει καμία σχέση με το Ιουδαϊκό Πάσχα. Άρα, μιλάμε για δύο διαφορετικές θρησκείες. Ακόμα και η έννοια Μεσσίας, είναι τελείως διαφορετική στον Χριστιανισμό, από τον Ιουδαϊκό Μεσσία, που ακόμα τον περιμένουν οι Εβραίοι.

  2. #392
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. ενω, δεν ειναι, ε?

    2. η ναταλια ειναι καλη κι εξυπνη κοπελα κι οταν δεν συμφωνει μαζι μου. δυστυχως για την περιορισμενη αντιληπτικη σου ικανοτητα, δεν μπορεις να αποδυναμωσεις την συμπαθεια που νοιωθουν οι αλλοι για καποιον που διαφωνει μαζι σου (την ναταλια εν προκειμενω), με το να της πετας την λασπη οτι συμφωνουν μαζι της χωρις να το αξιζει.
    οσο και να σε στεναχωρει, πολλοι διαφωνουν μαζι σου, επειδη λες απαραδεκτα πραγματα χωρις να εχεις ουτε στοιχεια, ουτε εμπειριες.
    φυσικα μπορει να ειναι η αποψη σου (ασχετως που εσυ προσπαθεις αποτυχημενα να την παρουσιασεις σαν ΑΛΗΘΕΙΑ), αλλα γι αυτο και δεχεσαι την αρνητικη κριτικη. γιατι ΤΟΣΟΙ αλλοι, διαφωνουν με την "αποψη" σου. ολοι την αποψη μας λεμε εδω και σχολιαζουμε κι οποια αλλη αποψη θελουμε, οπως κανεις κι εσυ με ιδιαιτερη αγενεια και μονιμως χωρις επιχειρηματα.

    3. δικο σου θεμα.
    δεν εισαι υποχρεωμενος να ανταλλαξεις αποψεις με κανεναν, αλλα ουτε να απαγορευσεις σε κανεναν να σχολιαζει τις δικες σου, μπορεις.
    το θεμα δεν ειναι δικο σου για να προσκαλεις και να διωχνεις, ειναι θεμα του φορουμ, κι οποιος επιθυμει, σχολιαζει.
    αν δεν σουα ρεσουν μερικες επισκεψεις καποιων εδω, φυγε εσυ και κανε δικο σου φορουμ , να γραφεις @@ριες, χωρις αντιλογο και να δινεις συγχαρητηρια στον εαυτο σου.

    4. αυτη ειναι πολυ ωραια προταση για να κανεις στον ε αυτο σου. δειχνεις κλεισμενος μεσα στο σπιτι και στον εαυτο σου.
    εγω βγαινω σε καθημερινη βαση και εκδραμω καθε σ/κ (το λιγοτερο) προς παραλιες και αλλα ωραια μερη . στο συνιστω ανεπιφυλακτα. ειδικα τωρα που σφιξαν οι ζεστες, αν κατσεις κι αλλο κλεισμενος, δεν ξερω τι εχουμε ακομα να διαβασουμε...

    προσπαθεις να δειξεις οτι εχεις μια μεμονωμενη διαφωνια μαζι μου και παραλειπΕις να αναφερεις οτι κανεις δεν συμφωνει μαζι σου κι εχεις κανει εξαλλα με καθε αναχρονιστικη κουβεντα , και προσβολη προς το γυναικειο φυλο και αλλους, που εχεις πει εδω μεσα, ενα σωρο ατομα.σου εχω νεα. αν εσυ κλειενις τα αμτια σου σε αυτη την αυταποδεικτη πραγματικοτητα, ολοι οι αλλοι την βλεπουμε.

    5. ΑΥΤΟ ειναι και το βασικο που σου λενε ολοι εδω μεσα απο την ημερα που μπηκες και ο λογος που πλακωνεσαι χωρις κανενα επιχειρημα με τοσο κοσμο.
    βλεπεις παντου γυρω σου εχθρους
    . χαλαρωσε λιγο και μαζεψου με τις ανακριβειες και τις προσβολες που λες. οταν δεν ξερεις κατι, δεν χρειαζεται να μιλάς γι αυτο.
    οι ειδησεις στο ιντερνετ, δεν ειναι γνωση., ουτε εμπειριες..

    6. ναι, φαινεται....

    ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ, ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΟΝΟΜΕΙΣ ΣΑΝ ΗΛΙΘΙΟΣ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΛΑΘΟΣ, ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΕ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ.
    Προφανώς, δεν έχεις καταλάβει το γενικότερο πλαίσιο και το τι ήθελα να πω. Ακόμη και το ότι μεμονομένα απάντησες σε 6 σημεία, που ακόμη και σε αυτά, φαίνεται ότι δεν "έπιασες" το γενικότερο πλαίσιο. Το πρόβλημα ρεμεντυ, είναι ότι δεν καταλαβαίνεις με την πρώτη και αυτό δεν είναι προσβολή, είναι παρατήρηση. Ας απαντήσω στα 6 σημεία σου, αν και δεν έχεις καταλάβει το point, του μηνύματός μου. Άλλο ήθελα να καταλάβεις, αλλά δεν το καταλάβες. Τέλος πάντων, ξεκινάμε με την ειρωνία στο νούμερο 1. Η άποψη σου, είναι χωρίς επιχειρήματα, μου φαίνεται πως έχεις παρωπίδες, που άλλοι φυσικά σου τις φόρτωσαν, δεν είναι δική σου ευθύνη φυσικά. Οι συγκεκριμένες παρωπίδες, σου λένε ότι εκείνοι που ασχολούνται με την θρησκεία, δεν είναι έξυπνοι, είναι κάτι σαν τους μοναχούς και είναι κλεισμένοι, ένω εκείνοι που ασχολούνται με την ψυχολογία και την επιστήμη, έχουν ανοιχτούς ορίζοντες. Κάνω κάπου λάθος; Νομίζω πως όχι. Σου προτείνω να διαβάσεις τον π. Νικόλαο Λουδοβίκο, που έχει περάσει από την ψυχολογία, την φιλοσοφία και την θεολογία και διδάσκει στο Κέιμπριτζ.

    2) Κατ' αρχήν ξεκινάω με την αγένεια. Μάλλον άλλον θα διαβάζεις δεν εξηγείται, εγώ είμαι ο εν οίδα, ότι ουδέν οίδα, δεν είμαι κάποιος άλλος. Αγένεια δεν μου το έχει αναφέρει κανένας, ότι έχω στα μηνύματά μου και άτομα όπως ο Κύκνος, η ελισάβετ, η ναταλία και αρκετοί άλλοι. Μάλλον άλλον έχεις στο μυαλό σου και θα μπερδεύτικες, δεν πειράζει καλοκαίρι είναι, ζέστη έχει, το καταλαβαίνω. Πάμε στο άλλο σκέλος δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω, σε αυτήν την πρόταση. Όταν εννοώ πως εννοώ πως "συμφωνεί μαζί μου", το "μαζί μου" πήγαινε για σένα. Είναι η δική σου σκέψη, ότι συμπαθείς άτομα που συμφωνείς (αρχή του φασισμού, είναι αυτό σημειωτέον) και ναι, συμφωνείς σε όλα με την ναταλία. Και αυτό το αναφέρω, γιατί έχεις βάλει σε κουτάκια τους ανθρώπους στο μυαλό σου. Ένα κουτάκι είναι η ναταλία, άλλο κουτάκι είναι η ελισάβετ κ.ο.κ. Αυτό βέβαια για εμένα, χρήζει ψυχολογικής βοήθειας, ώστε να αποτρέψεις στον εαυτό σου, να κάνει τέτοιο κακό σε εσένα. Χρειάζεσαι αλλαγή τρόπου σκέψης, εν ολίγοις. Επίσης, δεν έχω καταλάβει και το άλλο, από που και ως που έχω στεναχωρηθεί που διαφωνούν μαζί μου; Μήπως στεναχωριέσαι εσύ και προσπαθείς να το ρίξεις αυτό το βάρος σε άλλον; Κατ'αρχήν σε ένα δημοκρατικό διάλογο, υπάρχουν πολλές διαφωνείες, γι'αυτό και είναι δημοκρατικός. Εάν περνούσε μόνο η δική σου άποψη εδώ, που θα το ήθελες αλλά δεν γίνεται, γιατί προς το παρόν υπάρχει η δημοκρατία. Χμ, για να θυμηθώ ποιός δεν έχει στοιχεία. Χρησιμοποίησες την λέξη στοιχεία και μου δίνεις καλή πάσα, να σου πω, πως ακόμα περιμένω τα στοιχεία με τα όργια στα μοναστήρια που έλεγες. Οπότε μην μιλάς εσύ για στοιχεία. Ξέρεις πολύ καλά ποιός δεν έχει στοιχεία και ποιός λέει μπούρδες, μην τα λέμε ξανά και ξανά, κοντεύει να περάσει ένας μήνας και ακόμα να μου φέρεις τις αποδείξεις σου. Η εμπειρία, φίλτατη είναι κάτι σχετικό. Η δική σου εμπειρία δεν είναι ίδια με την δική μου. Ξέρω από πρώτο χέρι, τις καθημερινές προσπάθειες τον ιερέων, για να μην μείνουν άστεγοι και χωρίς φαγητό, εκατοντάδες οικογένειες. Εσύ από την άλλη δεν έχεις τέτοια εμπειρία. Η δική σου εμπειρία περιορίζεται σε κάποιες συναυλίες (σιγά την εμπειρία, να προσθέσω) και σε μια μακροχρόνια σχέση και τίποτα παραπάνω και έχω την εντύπωση πως δεν έχεις και σχέση, γι'αυτό και μας τα πρήζεις, αλλιώς θα ήσουν πιο χαλαρή, αλλά εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

    3) Δεν έδιωξα κανέναν, όσοι θέλουν να σχολιάσουν σωστά πάνω στο θέμα μου, μπορούν ευχαρίστως. Όσοι έρχονται να ειρωνευτούν εμένα ή το θέμα, θα παίρνουν αναφορές, όπως με τον elis. Είναι απλά τα πράγματα και το συγκεκριμένο το έχω αναφέρει στην αρχή το συγκεκριμένου θέματος. Όσοι θέλουν να σχολιάζουν σωστά καλώς να έρθουν, όσοι ειρωνεύονται, θα παίρνουν αναφορές. Τελεία και παύλα.

    4) Δυστυχώς ρεμεντυ, δεν με πείθεις ότι βγαίνεις έξω. Επειδή πραγματικά ενδιαφέρομαι για εσένα, βγες, φλέρταρε, κάνε και καμία σχέση να ξελαμπικάρεις και λίγο. Και προσοχή στον πολύ ήλιο...

    Δεν κατάλαβα πολλά σε αυτή την παρακάτω πρόταση, γιατί δεν έχουν ορθότητα οι λέξεις, που μου δείχνουν ένα άτομο, εκνευρισμένο και πιεσμένο. Άρα, είχα δίκιο τελικά στο μήνυμά μου. Παρ'όλα αυτά, αυτό που βλέπεις γενικότερα, είναι αυτό που σου έχουν διδάξει να βλέπεις , κράτα αυτήν την πρόταση, μπορεί να σου φανεί χρήσιμη στο μέλλον. Και όχι, δεν έχω καμία εμμονή ή μόνιμη διαφωνία μαζί σου. Ίσα ίσα, που μόλις έγραψα το συγκεκριμένο θέμα εδώ, το πρώτο σχόλιό σου, ήταν μια ειρωνία για εμένα και το θέμα μου. Αν θέλεις πήγαινες δες το, εκεί είναι. Ενώ θα μπορούσες να σχολιάσεις το θέμα, ήσυχα και ωραία, προτίμησες να με ειρωνευτείς και δεύτερος ακολούθησε ο elis, που έφαγε αναφορά, λέγοντας ότι είμαι gay. Μετά πήγε να τα μαζέψει, λες και οι διαχειριστές είναι ηλίθιοι. Μια χαρά κατάλαβαν όλοι, τι ήθελε να πει, γι'αυτό και έφαγε αναφορά. Εμένα πάντως το ότι το πρώτο σχόλιό σου ήταν ειρωνία προς εμένα και το θέμα μου, μου δείχνει αυτόματα μια εμμονή...

    5) Δεν πλακώθηκα με κανέναν. Την άποψή μου παραθέτω και βγαίνετε εσύ, η ναταλία και η ελισάβετ και η μιλίβα και βγάζετε απωθημένα άλλων χρόνων, σε εμένα. Δεν θα γίνω σάκος του μποξ, του καθενώς, αν έχετε απωθημένα να πάτε να τα λύσετε. Δεν μπορεί να λέει κάποιος μια άποψη και να βγαίνεις χωρίς επιχειρήματα και να τον βρίζεις. Αυτό λέω και εγώ ρεμεντυ. Προσπαθείς να μου δείξεις ότι έχεις πχ θεολογική γνώση, από αυτά που διαβάζεις στο ίντερνετ; Πραγματικά γελάει ο κόσμος. Ό,τι χαζομάρα διαβάζεις, τα λες εδώ και το χειρότερο είναι ότι τα πιστεύεις, ότι είναι και αλήθεια. Σου ξαναείπα για τις εμπειρίες παραπάνω. Η μια συναυλία που πήγες και η μια μακροχρόνια σχέση που έκανες και τα βιβλία ψυχολογίας που διαβάζεις (που πραγματικά εδώ, πετάς τζάμπα τα χρήματά σου), δεν αποτελούν σπουδαίες εμπειρίες.

    6) Φυσικά και φαίνεται, από την άλλη εσύ, έχεις αρκετά απωθημένα, αλλά εγώ δεν είμαι ψυχολόγος να στα λύσω.

    To point, του μηνύματός μου, ήταν αρχικά να σε κάνω να σκεφτείς με διαφορετικό τρόπο. Δεν κατέχεις την απόλυτη αλήθεια και αυτό φαίνεται. Δεν λέω, έχεις άποψη πάνω σε πολλά θέματα, όμως με λάθος προοπτική σκέψης, θα προσθέσω εγώ. Τέλος όποιος ασχολήται με την θεολογία, δεν έχει παρωπίδες. Μπορείς έτσι να σου το πέρασαν μικρή, γι'αυτό και έχεις μια αντίθεση προς την θρησκεία και η πλάκα είναι ότι δεν ξέρεις στην πραγματικότητα, τίποτα για εκείνη. Εγώ ας πούμε δεν ξέρω μαθηματικά και είναι ένα μειονέκτημα, αυτό, σε κάποιο καιρό που θα έχω ελεύθερο χρόνο, θα κοιτάξω να μάθω τα χρήσιμα μαθηματικά. Άρα δεν μπορώ να έχω άποψη, για τα μαθηματικά, γιατί δεν τα ξέρω. Το ίδιο και για την χημεία, την φυσική, την γεωμετρία κλπ. Το ίδιο ισχύει και για εσένα με την θεολογία και την φιλοσοφία...

  3. #393
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτη ειναι μια δικη σου ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, οπως και περισσοτερες που κανεις οταν απαντας σε μελη εδω, επειδη δεν εχεις επιχειρηματα. διαστρεφεις την αληθεια κι αυτο σε καθησυχαζει οτι τα λες θαυμασια ...
    δεν στο ειπε επειδη "την ζορισες". ειναι αστειο και μονο που το λες, οτι μπορει να ζοριστηκε με τα ασχετα που της ειπες. για γελια ηταν.
    στο ειπε για να καταλαβεις τι σαχλαμαρς χρησιμοποιεις σαν επιχειρηματα για την ακριβεια των λεγομενων σου "δωστε μου ονοματα, αλλιως λετε ψεματα"
    δωσε εσυ ονοματα για τις σαχλες που λες.
    ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ ΛΕΓΕΤΑΙ , ΟΧΙ ΖΟΡΙ. ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΩΡΙΜΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

    αν καποιος (που ειχε δικαιωμα να μου ζηταει, οχι ενα προφιλ στο ιντερνετ) μου ζητουσε αποδειξεις, θα του πηγαινα μαρτυρες που ειναι και στενοι συγγενεις μας , αληθινους που τα εζησαν απο πρωτο χερι.
    αν σε ρωτουσε εσενα για τις αστηριχτες λασπες που πετας σε οποιον ζει οπως θελει την ζωη του, τι θα του εδειχνες? τον υπολογιστη σου?
    Δηλαδή οι αποδείξεις σου, είναι τα λεγόμενα των συγγενών σου; χαχαχα Οκ...
    Όταν δεν έχεις αποδείξεις για μια κατηγόρια που λες, απλά λες δεν έχω αποδείξεις και προχωράς...

  4. #394
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ακομα κι αν διαβαζεις μονο ορθοδοξη θεολογια, σιγουρα θα εχεις καποιες γνωσεις για αλλες θρησκειες.
    δεν ειναι δυνατον να μην ξερεις οτι σε πολλες θρησκειες εμφανιζονται θαυματα και μαρτυριες για θαυματα.
    αν τα θαυματα ειναι αυτο που αποδεικνυουν μια θρησκεια, τοτε ολες οι θρησκειες ειναι αληθινες.
    Δεν ξέρω από που τα διαβάζεις πραγματικά. Στο Βουδισμό φερ'ειπείν, δεν είναι θρησκεία, ούτε ο Βούδας είναι θεός. Είναι μια στάση και φιλοφοφία ζωής, επηρεασμένη από τον Ινδουϊσμό. Αυτό στο λέω γιατί έχω κάνει σχετικές εργασίες με αυτό. Ο Βούδας ήταν ένας πρίγκιπας, που έγινε δάσκαλος και έφτασε στην απόλυτη "φώτιση", που άλλος μέχρις στιγμής δεν έχει φτάσει, αυτό δεν σημαίνει, ότι δεν μπορεί να φτάσει, άλλος άνθρωπος. Οπότε δεν περιμένουν θαύμα, οι βουδιστές. Εν, αντιθέσει με τους Ινδουϊστές που περιμένουν θαύμα. Άλλο το περιμένω και άλλο, ότι γίνεται. Και αυτό γιατί στον Ινδουϊσμό, έχουν πολλές διαφορετικές θεότητες, για κάθε πρόβλημα του ανθρώπου. Οπότε έχουν και την ανάλογη προσευχή, στην θεότητα. Ο μουσουλμανισμός, δεν έχει θαύματα. Έχει μόνο το Κοράνι, ως απόλυτη αλήθεια. Ούτε έχει εικόνες κλπ. Δεν πιστεύουν ότι ο θεός πρέπει να εικονίζεται. Οπότε η τελευταία, πρόταση, δεν έχει κανένα νόημα.

  5. #395
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δίνεις δικές σου λανθασμένες ερμηνείες, που λογικά θα τις έχει διαβάσει από αλλού και δεν έχουν θεολογική ορθότητα. Μην δίνεις δικές σου ερμηνείες γιατί, μπορεί να πέσεις σε πλάνη. Τώρα όσον αφορά για την εκπλήρωση. Η εκπλήρωση έχει να κάνει με τον λόγο των προφητών, εάν έλεγε ο Χριστός ότι δεν έχουν νόημα τα λόγια των προφητών, τότε δεν υπάρχει και ο Μεσσίας. Η αγάπη, είναι η εκπλήρωση του Χριστιανισμού. Τέλος από την στιγμή που δεν υπάρχει στον Χριστιανισμό, ο Νόμος, το Τορά, στα εβραϊκά και δεν γίνεται και η περιτομή, τότε ο Χριστιανισμός, δεν έχει καμία σχέση με τον Ιουδαϊσμό. Το Πάσχα είναι ναι μεν εβραϊκή λέξη, όμως το χριστιανικό Πάσχα, προσδιορίζει άλλη έννοια, στην έννοια Πάσχα, που δεν έχει καμία σχέση με το Ιουδαϊκό Πάσχα. Άρα, μιλάμε για δύο διαφορετικές θρησκείες. Ακόμα και η έννοια Μεσσίας, είναι τελείως διαφορετική στον Χριστιανισμό, από τον Ιουδαϊκό Μεσσία, που ακόμα τον περιμένουν οι Εβραίοι.
    λογικά θα τις έχω διαβάσει αλλού; ωραίο αυτό... και να μην δινω δικες μου ερμηνειες?
    και ποιος σου ειπε οτι πιστευω στη Θεά σου ή σε οποιαδήποτε θρησκεια για να πέσω σε καποια θεολογική πλάνη;
    Οχι... δεν μιλάμε για διαφορετικές θρησκείες απλά εσεις παίρνετε οτι θελετε και ότι σας βολευει και βαζετε τις γαρνιτουρες σας. Και αντε το δέχομαι...
    Και ετσι να μην ηταν μεχρι την καινη διαθηκη όλοι έπρεπε να τηρουν την παλια... οπότε....
    Αλλά για να επιστρεψουμε στο αρχικό θεμα μας περι αγάπης και ομοφυλοφιλίας
    " ότι για τον δίκαιο ο νόμος δεν τίθεται, αλλά για τους άνομους και για τους ανυπότακτους, για τους ασεβείς και για τους αμαρτωλούς, για τους ανόσιους και για τους βέβηλους, για τους πατροκτόνους και για τους μητροκτόνους, για τους φονιάδες, για τους πόρνους, για τους αρσενοκοίτες, για τους δουλέμπορους, για τους ψεύτες, για τους επίορκους και για ό,τι άλλο αντιτίθεται στην υγιή διδασκαλία"
    αντε δωσε οτι ερμηνεια θες δική σου η θεολογική
    παντως απο σεντονια καλά παμε εσύ και ο m87....

  6. #396
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    λογικά θα τις έχω διαβάσει αλλού; ωραίο αυτό... και να μην δινω δικες μου ερμηνειες?
    και ποιος σου ειπε οτι πιστευω στη Θεά σου ή σε οποιαδήποτε θρησκεια για να πέσω σε καποια θεολογική πλάνη;
    Οχι... δεν μιλάμε για διαφορετικές θρησκείες απλά εσεις παίρνετε οτι θελετε και ότι σας βολευει και βαζετε τις γαρνιτουρες σας.
    Αλλά και ετσι να μην ηταν μεχρι την καινη διαθηκη όλοι έπρεπε να τηρουν την παλια... οπότε....
    Αλλά για να επιστρεψουμε στο αρχικό θεμα μας περι αγάπης και ομοφυλοφιλίας
    " ότι για τον δίκαιο ο νόμος δεν τίθεται, αλλά για τους άνομους και για τους ανυπότακτους, για τους ασεβείς και για τους αμαρτωλούς, για τους ανόσιους και για τους βέβηλους, για τους πατροκτόνους και για τους μητροκτόνους, για τους φονιάδες, για τους πόρνους, για τους αρσενοκοίτες, για τους δουλέμπορους, για τους ψεύτες, για τους επίορκους και για ό,τι άλλο αντιτίθεται στην υγιή διδασκαλία"
    αντε δωσε οτι ερμηνεια θες δική σου η θεολογική
    παντως απο σεντονια καλά παμε εσύ και ο m87....
    Οι αρσενοκοίτες είναι ενεργητικοί, όχι οι παθητικοί. Από αρχαία ελληνικά πως πάμε;
    Κοίτα εάν επιμένεις πως αυτό που λες είναι η απόλυτη αλήθεια, επειδή το διάβασες κάπου, τότε ό,τι και να σου πω, δεν θα έχει νόημα. Δεν έχεις καταλάβει το χριστιανικό μήνυμα, που είναι τελείως διαφορετικό από το Ιουδαϊκό, ούτε τα ίδια βιβλία δεν έχουμε. Εμείς είμαστε με την μετάφραση των Ο' και εκείνοι την έχουν απαρνηθεί. Επίσης καλό είναι, να μου παραθέσεις και τους αριθμούς των στίχων και από ποιά επιστολή, γιατί πολλά κυκλοφορούν στο ίντερνετ. Και ξαναλέω, η Παλαιά Διαθήκη, δεν ερμηνεύεται με την κυριολεξία, αυτό που διαβάζεις ως κυριολεκτικό, από πίσω έχει 1.000 νοήματα, γι'αυτό σου λέω πως έχεις πλάνη. Τέλος το "ό,τι θέλετε και ό,τι σας βολεύει" μου δείχνει, πως δεν έχεις διαβάσει σωστά και έχεις πέσει σε πλάνη, αυτό ενημερωτικά. Όσο για τα σεντόνια όπως θέλεις να λες, άμα βαριέσαι να διαβάζεις δεν σου φταίω εγώ...

  7. #397
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Οι αρσενοκοίτες είναι ενεργητικοί, όχι οι παθητικοί. Από αρχαία ελληνικά πως πάμε;
    Κοίτα εάν επιμένεις πως αυτό που λες είναι η απόλυτη αλήθεια, επειδή το διάβασες κάπου, τότε ό,τι και να σου πω, δεν θα έχει νόημα. Δεν έχεις καταλάβει το χριστιανικό μήνυμα, που είναι τελείως διαφορετικό από το Ιουδαϊκό, ούτε τα ίδια βιβλία δεν έχουμε. Εμείς είμαστε με την μετάφραση των Ο' και εκείνοι την έχουν απαρνηθεί. Επίσης καλό είναι, να μου παραθέσεις και τους αριθμούς των στίχων και από ποιά επιστολή, γιατί πολλά κυκλοφορούν στο ίντερνετ. Και ξαναλέω, η Παλαιά Διαθήκη, δεν ερμηνεύεται με την κυριολεξία, αυτό που διαβάζεις ως κυριολεκτικό, από πίσω έχει 1.000 νοήματα, γι'αυτό σου λέω πως έχεις πλάνη. Τέλος το "ό,τι θέλετε και ό,τι σας βολεύει" μου δείχνει, πως δεν έχεις διαβάσει σωστά και έχεις πέσει σε πλάνη, αυτό ενημερωτικά. Όσο για τα σεντόνια όπως θέλεις να λες, άμα βαριέσαι να διαβάζεις δεν σου φταίω εγώ...
    μπα δεν βαριεμαι για τα σεντονια απλά διαπίστωση κανω οτι ο τροπος κατήχησης και των 2 σας είναι παρομοιος.
    Οχι δεν εχει νοημα οτι και να μου πεις γιατι εχω λογική.
    Και ναι εχετε κοινά βιβλία την παλαια διαθηκη...
    καλά θεολογικη ερμηνεια ειναι αυτο για τους αρσενοκοίτες; απλά επιβεβαιωνεις την ομοφοβια της θρησκειας σου...

  8. #398
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    μια τριτη λυση ειναι ο ανδρας που δεν εχει στυση.αλλα και αυτος θα κινησει γη και ουραανο για να εχει στυση.ειμαι 1000 % σιγουρος μην ξεχναμε με τα χαπια που υπαρχουν δεκαδες και επισεις και τα τζελ.
    το σεξ ειναι σχεδον οπως το κολυμπι οσο χαλαρωνεις και αφηνεσαι τοσο καλυτερα τα πας.

    ειναι αληθεια οτι οσο καλα και να ψαξεις αποδειξεις δε γινεται να βρεις για ολα αρα αν οι αλλοι δε μπορουν να καταλαβουν οτι τους λες απλα τα κρατας για τον εαυτο σου..

    αν πχ ο οπιοσδηποτε μπορει να νομιζει οτι δε δεχομαι τιποτα μαλον αυτο συμβαινει γιατι δε με ξερει και τοσο καλα

    θα μπορουσα να δεχτω το οτιδηποτε αρκει καπιος οτι λεει να το ενοει η να θελει να το κανει αυτο πχ που θα μπορουσε να με κανει αρνητικο με τα παντα ειναι να εχω την εντυπωση οτι λεει οτι λεω Ως ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ χωρις να τον ενδιαφερουν αυτες οι αποψεις πολες φορες πχ το παιζω οτι δε καταλαβαινω γιατι θελω να δω τα ορια της υπομονης μου και αρχιζω να μετραω 1,2,3,4,5,6,7 κλπ

    αρα φυσικα και ειμαι δεκτικος αρκει να μην αρχισω να παιρνω αναποδες

    πχ μου χει τυχει απειρες φορες να συναντω πλασιε και νομιζουν οτι θα μου πασαρουν οτι βρουν με διαφορα κολπα και γω φυσικα κοβω λασπη οταν τους βλεπω αρα αν τους ενδιαφερουν τα κολπα εγω δεν ειμαι διαθεσιμος για αυτο ας τα χρησιμοποιησουν σε αλλους

    εμενα με ενδιαφερει το βαθος και η ουσια.

  9. #399
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γενικα αυτο το θεολογικοφιλοσοφικο βιολι μου φαινεται καπως ανουσιο εγω προσπαθουσα να εξηγισω οτι υπηρξαν πολοι γκει που εκαναν φοβερες επιτυχιες που αναγνωριστικαν απο παντου ενω σε αυτη τη χωρα εχουν παρει ενα φτιαρι και τους θαβουν 24 ωρες και μετα αναρωτιουνται γιατι η προοδος σε αυτη τη χωρα πηγε περιπατο δεν ειναι οτι με ενδιαφερει τοσο ολο αυτο.

  10. #400
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το σεξ ειναι σχεδον οπως το κολυμπι οσο χαλαρωνεις και αφηνεσαι τοσο καλυτερα τα πας.

    ειναι αληθεια οτι οσο καλα και να ψαξεις αποδειξεις δε γινεται να βρεις για ολα αρα αν οι αλλοι δε μπορουν να καταλαβουν οτι τους λες απλα τα κρατας για τον εαυτο σου..

    αν πχ ο οπιοσδηποτε μπορει να νομιζει οτι δε δεχομαι τιποτα μαλον αυτο συμβαινει γιατι δε με ξερει και τοσο καλα

    θα μπορουσα να δεχτω το οτιδηποτε αρκει καπιος οτι λεει να το ενοει η να θελει να το κανει αυτο πχ που θα μπορουσε να με κανει αρνητικο με τα παντα ειναι να εχω την εντυπωση οτι λεει οτι λεω Ως ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ χωρις να τον ενδιαφερουν αυτες οι αποψεις πολες φορες πχ το παιζω οτι δε καταλαβαινω γιατι θελω να δω τα ορια της υπομονης μου και αρχιζω να μετραω 1,2,3,4,5,6,7 κλπ

    αρα φυσικα και ειμαι δεκτικος αρκει να μην αρχισω να παιρνω αναποδες

    πχ μου χει τυχει απειρες φορες να συναντω πλασιε και νομιζουν οτι θα μου πασαρουν οτι βρουν με διαφορα κολπα και γω φυσικα κοβω λασπη οταν τους βλεπω αρα αν τους ενδιαφερουν τα κολπα εγω δεν ειμαι διαθεσιμος για αυτο ας τα χρησιμοποιησουν σε αλλους

    εμενα με ενδιαφερει το βαθος και η ουσια.
    Συγγνωμη ρε φιλε αλλα κολλησα τωρα και δεν καταλαβα τη θελεις να πεις με το μηνυμα σου.
    Αν θελεις εξηγησετο λιγο

Page 27 of 27 FirstFirst ... 17252627

Similar Threads

  1. ΑΓΑΠΑ ΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ-ATHENS PRIDE 2012
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2012, 14:04
  2. Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Αθήνας-Athens Pride Festival 2011
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-06-2011, 11:19
  3. Athens Pride Festival 2010/θα είστε εκεί;
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 06-06-2010, 10:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •