Gay Pride - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 400

Thread: Gay Pride

  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα προτημουσα να κανουν κατι για να αποδειξουν τι αξιζει η διαφορετικοτητα αντι να κανουν μια μαλον ασκοπη συγκεντρωση που θυμιζει καρναβαλι αν και ειμαι πολυ απογοητευμενος με αυτο το θεμα δε νομιζω οτι θα γινει ποτε αυτο αφου στοχος θα ναι παντοτε οσοι ξεχωριζουν θετικα η αρνητικα (αυτα τα δυο πανε μαζι) και επειδη ξεχωριζουν παντα θα ασχολουνται μαζι τους

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Συμφωνώ Ναταλία σε όλα. Διαφωνώ όμως στο θέμα της Εκκλησίας. Θεωρώ πως δεν δίνει κανείς σημασία στις απόψεις τις Εκκλησίας, είτε από άγνοια, είτε επειδή στην πραγματικότητα δεν έχουμε ασχοληθεί και νομίζουμε ότι η Εκκλησία είναι ένας ηθικιστικός και φιλανθρωπικός οργανισμός και τίποτα άλλο. Για παράδειγμα το ότι τα ετερόφυλα ζευγάρια κάνουν σεξ πριν τον γάμο, αυτό δεν σημαίνει ότι η Εκκλησία δεν έχει την άποψή της πάνω σε αυτό, αλλά έχει άποψη και για τους ομοφυλόφιλους όσο έχει και για τους ετερόφυλους. Το ότι έχει άποψη, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα απογόρευση και ότι έχει άποψη αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αναγκαστικό να την ακούν όλοι. Όποιος θέλει την ακούει. Και τέλος οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι εκτός της Εκκλησίας, αποτελούν πλήρωμά της.
    Ρε εν οιδα πισω απο το δαχτυλο μας θα κρυβομαστε; Το ιδιο αποδεχεται καποιον γκει και το ιδιο καποιον που ριχνει εναν π* σε κοπελα πριν τον γαμο; Ελα ρε συ...αφου υπαρχει πολλη υποκρισια. Οσο υποκριτης ειναι ο αντρας που αντιπαθει τους γκει αλλα κανει με τη κοπελα του πρωκτικο αλλο τοσο υποκριτες ειναι και οι εκπροσωποι της εκκλησιας σε αυτα τα θεματα...ανθρωποι ειναι και τους μαστιζει το ιδιο προβλημα της υποκρισιας οπως και ολους τους αλλους.
    Εκτος αυτου το θεμα εδω δεν ειναι η εκκλησια νομιζω, που γενικα δεν με πολυενδιαφερει η αποψη της για οποιοδηποτε θεμα...

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Στη ρεμ το Γράψα όχι σε σένα ψάχνουμε να δούμε από πού κατέβηκες
    Από τον Ουρανό σε κάλυψα;; Επίσης πάρε αγκαζέ την "ρεμ" και πηγαίντε σε άλλο θεματάκι, γιατί εδώ ήρθατε για κακίες και ειρωνίες πάλι.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ρε εν οιδα πισω απο το δαχτυλο μας θα κρυβομαστε; Το ιδιο αποδεχεται καποιον γκει και το ιδιο καποιον που ριχνει εναν π* σε κοπελα πριν τον γαμο; Ελα ρε συ...αφου υπαρχει πολλη υποκρισια. Οσο υποκριτης ειναι ο αντρας που αντιπαθει τους γκει αλλα κανει με τη κοπελα του πρωκτικο αλλο τοσο υποκριτες ειναι και οι εκπροσωποι της εκκλησιας σε αυτα τα θεματα...ανθρωποι ειναι και τους μαστιζει το ιδιο προβλημα της υποκρισιας οπως και ολους τους αλλους.
    Εκτος αυτου το θεμα εδω δεν ειναι η εκκλησια νομιζω, που γενικα δεν με πολυενδιαφερει η αποψη της για οποιοδηποτε θεμα...
    Κοίτα άλλο είναι η θεολογία και άλλο οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας. Πολλές φορές αυτά τα δύο δεν συνάδουν και άλλες φορές συνάδουν ανάλογα τον άνθρωπο, γιατί οι εκπρόσωποι είναι άνθρωποι, όχι άγιοι, έχει σημασία αυτό. Ναι η Εκκλησία αποδέχεται και τους δύο, θεολογικά και κανονικά πρέπει και πρακτικά. Οι άνθρωποι είναι όλοι ίσοι για τον Θεό, δεν έχει σημασία για τον Θεό, η σεξουαλική τάση των ανθρώπων.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν μιλώ για τέτοια εξέλιξη!!!(μιλώ για τους κτηνοβάτες στην Γερμανία και αλλού)
    Για μένα υπάρχει μια βασική διαφορά την οποία θεωρώ αυτονόητη. Οτιδήποτε γίνεται μεταξύ ενηλίκων και με την συναίνεση τους δεν με ενοχλεί και δεν είμαι εγώ αυτή που θα το κρίνω ως ανώμαλο, μη φυσιολογικό ή οτιδήποτε άλλο. Γουστάρουν οι άνθρωποι σαδομαζο καταστάσεις; Γουστάρουν οι κοπέλες στο Αμστερνταμ να μπαινουν σε βιτρίνες και να πουλάνε στο σώμα τους; (όταν δεν μιλάμε για τραφικινγκ κτλ) Με γεια τους με χαρά τους!

    Τα υπόλοιπα που έβαλες στην κουβέντα όπως κτηνοβάτες, παιδεραστές κτλ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Δεν φανταζομαι το σκυλάκι στην Γερμανία να επιθυμεί σεξ πχ. Για τα παιδιά δεν το συζητώ καν.

    Γιαυτους τους λόγους λοιπόν το θεωρώ ντροπή να συγκρίνουμε τέτοια.
    Ναι φυσικά, αλλά "πιάστηκα" από αυτά που γίνονται στις "εξελιγμένες" κοινωνίες που δεν θεωρώ πως είναι εξέλιξη. Η εξέλιξη για εμένα είναι πάντα ο τεχνολογικός και οικονομικός τομέας.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Κοίτα άλλο είναι η θεολογία και άλλο οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας. Πολλές φορές αυτά τα δύο δεν συνάδουν και άλλες φορές συνάδουν ανάλογα τον άνθρωπο, γιατί οι εκπρόσωποι είναι άνθρωποι, όχι άγιοι, έχει σημασία αυτό. Ναι η Εκκλησία αποδέχεται και τους δύο, θεολογικά και κανονικά πρέπει και πρακτικά. Οι άνθρωποι είναι όλοι ίσοι για τον Θεό, δεν έχει σημασία για τον Θεό, η σεξουαλική τάση των ανθρώπων.
    Ε αφου συμφωνα με το δογμα δεν εχει σημασια για τον Θεο γιατι τον φερνεις στην κουβεντα;
    Αμα συζητουσαμε για συνταγες για κεφτεδακια και το αν πρεπει να ειναι με ουζο η χωρις θα εφερνες τον Θεο και την εκκλησια στη συζητηση; Οχι γιατι οντως δεν τον νοιαζει. Αρα καποια σημασια εχει προφανεστατα.
    Επισης η εκκλησια ολοκληρη σαν θεσμος ειναι πολυ υποκριτικη εδω και αιωνες. Με τον Θεο δεν ειμαι μαλωμενη. Αλλα δεν ερμηνευω την πνευματικοτητα μεσα απο τα κυριαρχα θεσμικα πλαισια για την εκφραση της. Αυτα μονο καταπνιγουν καθε τι καλο. Αλλα ας μην παμε εκει τη συζητηση.
    Αφου λες πως δεν εχει σημασια για την εκκλησια κακως την ανακατεψες εξαρχης θεωρω, ας μην την ανακατευουμε αλλο.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θα προτημουσα να κανουν κατι για να αποδειξουν τι αξιζει η διαφορετικοτητα αντι να κανουν μια μαλον ασκοπη συγκεντρωση που θυμιζει καρναβαλι αν και ειμαι πολυ απογοητευμενος με αυτο το θεμα δε νομιζω οτι θα γινει ποτε αυτο αφου στοχος θα ναι παντοτε οσοι ξεχωριζουν θετικα η αρνητικα (αυτα τα δυο πανε μαζι) και επειδη ξεχωριζουν παντα θα ασχολουνται μαζι τους
    Εφοσον καθομαστε και το συζηταμε δεν ειναι ασκοπη η συγκεντρωση που κανουν, πετυχε τον σκοπο της. Καποιος το προσεξε, το σκεφτηκε, ανοιξε θεμα εδω και καθομαστε και το συζηταμε...και μπορει καποιος που δυσκολευεται να το κατανοησει η να το αποδεχτει να διαβασει κατι εδω απο αλλο μελος που θα τον πεισει η θα τον κανει πιο ανεκτικο. Αρα οριστε, πετυχαν τον σκοπο τους με το καρναβαλακι...ειναι αποτελεσματικο τελικα. Για αυτο εγραψα πριν για την αξια του σοκ. Αμα δεις μια συγκεντρωση η παρελαση που δεν σε σοκαρει ε θα το σκεφτεις λιγο μονος σου και θα μεινεις στις ιδεες που ειχες, θετικες η αρνητικες. Ενω αμα κατι σε σοκαρει θες να το συζητησεις με αλλους, εκει επερχεται η ανταλλαγη ιδεων και εκει ισως καποιος μπορει να αλλαξει λιγακι οπτικη...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    δηλαδή το να σε αποκαλέσει κάποιος gay είναι βρισιά? με απογοητεύεις..
    οχι ρε συ δεν ειναι βρισια.αλοιμονο ποιος το ειπε οτι ειναι.επαινος ειναι

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι γνωστο οτι πρεπει να κανεις ανουσια πραγματα που θυμιζουν χαβαλε για να τραβας τη προσοχη και να σε αποδεχονται οι αλλοι

    αυτο πχ που κανουν οι γυναικες να κουρευονται με τη ψιλη και οι αντρες να χουν μακρυα μαλια δε μ αρεσει ειναι σα να προσπαθουν να γινουν αστειοι

    πχ αν εβλεπε καπιος δυο αντρες γυμνασμενους που φαινοντουσαν αντρες και δε προκαλουσαν θα τους κοιταγε σιγουρα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Συμφωνω πανω κατω με την ελισαβετ...απο τη μια φαινεται υπερβολικο και ανοητο, δεν εχει σημασια τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του, ειτε γκει ειτε στρειτ ειτε απατσι ελικοπτερο με βιτσιο τα furries...με την ιδια λογικη μπορω εγω (λεμε τωρα δεν ισχυει λολ) να οργανωσω παρελαση για τους φιλους του baby play και να βγω εξω με την πανα, η να οργανωσουμε παρτουζοπαρελαση. Γιατι στα κομματια να το κανω αυτο; Πρωτον σκεφτομαι πως η προσωπικη ζωη του καθενα ειναι προσωπικη ζωη του καθενα, δεν θυμαμαι να υπαρχει στρειτ παρελαση. Το ιδιο σοκαριστικες θα ηταν για τα παιδακια που λες και για τον κοσμο γενικοτερα οι παρελασεις που εχουν να κανουν με την σεξουαλικη ταυτοτητα, οποια και αν ειναι.

    Απο την αλλη προφανως και υπαρχει καποια αναγκη που καλυπτουν τετοιες παρελασεις, οι στρειτ δεν εχουν αναγκη να υπερασπιστουν την σεξουαλικη ταυτοτητα τους γιατι δεν εχουν βιωσει την καταδιωξη, και την περιθωριοποιηση ποτε. Δεν εχουν θανατωθει, δεν εχουν βασανιστει, δεν εχουν κανει πειραματα πανω τους, δεν τους εχουν αποκλεισει κοντινοι τους ανθρωποι και ο περιγυρος γενικα λογω της σεξουαλικης τους προτιμησης ουτε τους εχει οδηγησει ολο αυτο στην αυτοκτονια. Οι γκει εχουν βιωσει τετοιες δυσκολιες. Και σκεφτομαι πως ενα νεο παιδι που ανακαλυπτει πως ειναι γκει και φοβαται την απορριψη απο γονεις, φιλους, την κοινωνια και τον πληρη παραγκωνισμο και δεν μπορει να αποδεχτει τον εαυτο του θα ανακουφιζοταν αν εβλεπε ανθρωπους σαν τον ιδιο πανω σε αρματα με τα χρωματα του ουρανιου τοξου να το αγκαλιαζουν αυτο, να μη το κρυβουν και να μην φοβουνται. Το θεωρω πολυ σημαντικο και καλα κανουν.

    Τωρα το αν θα φορανε στρινγκ στη παρελαση και αν θα ειναι στα τεσσερα η οχι ειναι αλλη ιστορια. Πιστευω πως γινεται και χωρις αυτα, αλλα η κοινωνια δεν ειναι ετοιμη ακομα για κατι τετοιο, χρειαζεται ακομα το στοιχειο του σοκ για να ακουστουν οι πιο αδυναμες φωνες. Επισης δεν ειναι ποτε ιστορικα ξεκαθαρο το ποτε κατι που ηταν στο περιθωριο αφομοιωνεται ως κατι το φυσιολογικο και συνηθισμενο, δεν υπαρχει ξεκαθαρη γραμμη απο το "ακου με γιατι δεν με ακους" στο "δεν χρειαζεται καν να σου πω να με ακους γιατι ειναι αυτονοητο πλεον το οτι με ακους, εχω καταφερει αυτο που ηθελα"...καμια φορα ο κοσμος πεφτει στη παγιδα να τρεναρει την επιτευξη αυτου που ηθελε με το να εφιστα συνεχεια την προσοχη του στον ρολο του ως θυμα, πχ το ιδιο λενε καποιοι πως συμβαινει με τους αφροαμερικανους...εγινε το κινημα πολιτικων δικαιωματων στις ηπα το 60', κερδισαν ολα τα δικαιωματα που ηθελαν αλλα πλεον η περιθωριοποιηση ειναι κομματι της κουλτουρας τους (βλεπε gangsta in da hood) κλπ...απο τη μια δλδ λες θες ιδιες σπουδες ιδιες δουλειες ιδια δικαιωματα ιδιες υποχρεωσεις και δεν στα στερει κανεις και απο την αλλη νιωθεις πως η ταυτοτητα σου δεν μπορει να υφισταται πια χωρις την περιθωριοποιημενη και καταπιεσμενη ιστορια της, το αισθανεσαι σαν προδοσια η καταρρευση ταυτοτητας αυτο εν μερει, παντα υπαρχει μια μαχη.
    Παρομοια ιδεολογικη τριβη υπαρχει και μεταξυ των γκει απο οσο ξερω. Μπορει δηλαδη ενας γκει να σκεφτεται οτι δεν το κρυβω αλλα ουτε και θα παρω τους δρομους με το στρινγκ, το αποδεχομαι αλλα δεν θα το κανω το σημα κατατεθεν της ταυτοτητας μου παρα μονο κομματι της...μεταξυ αλλων ειμαι και γκει. Αλλα ειμαι και αστυνομος γιος φιλος αδερφος και μου αρεσει στον ελευθερο μου χρονο να παιζω βιντεοπαιχνιδια και φερομαι γενικα στη καθημερινοτητα μου φυσιολογικοτατα,γιατι θεωρω πως ηδη ειναι αποδεκτη οοολη μου η ταυτοτητα γιατι βαρεθηκα να ειμαι συνεχεια θιγμενος. Κερδισα αυτο που ηθελα και οποιος δεν το καταλαβαινει προβλημα του. Ε και καποιος αλλος γκει μπορει να του στραβωσει να του πει καλα, γιατι δεν φωναζεις οπου σταθεις και οπου βρεθεις πως εισαι γκει οταν υπαρχουν τοοοσοι καταπιεσμενοι ανθρωποι ακομα και τοσοι ανθρωποι που μας μισουν/διωκουν; Εν ολιγοις νομιζω το θεμα εχει και ιδεολογικες επεκτασεις τυπου "πως επερχεται η κοινωνικη αλλαγη; Ποτε καταλαβαινουμε οτι επηλθε; Ποτε δρουμε και αντιδρουμε και ποτε προωθουμε τον στοχο που θελουμε να πετυχουμε φερομενοι σαν να τον εχουμε ηδη πετυχει (εχοντας τον οντως ηδη πετυχει εν μερει);" Δηλαδη αμα θελεις αποδοχη οσο ακριβως εχει ο στρειτ ε δεν πρεπει να φερεσαι σαν τον στρειτ; Ε εγω δεν θυμαμαι να λεω πουθενα επανειλημμενα" ειμαι στρειτ ειμαι στρειτ κοιτα ποσο στρειτ ειμαι, ειμαι περηφανη που ειμαι στρειτ"...αρα ισως καποια στιγμη πρεπει να τσιλαρουν οι γκει πραιντερς. Απο την αλλη ειναι πολυ νωρις και υπαρχει πολλη ομοφοβια και μισαλλοδοξια στον κοσμο ακομα.
    Ειναι περιπλοκο δηλαδη...απο τη μια και εγω δεν βρισκω καποιους εξτριμ τροπους εκφρασης απαραιτητους απο την αλλη σεβομαι τους σκοπους που υπηρετουν, μπορω να το καταλαβω γιατι υπαρχει η αναγκη δηλαδη...

    Οσο για το τι νομιζω για το να ειναι κανεις γκει θα απαντησω θετοντας μερικα θεμελιωδη ερωτηματα που χρησιμοποιουμε οι ανθρωποι για να ερμηνευσουμε κατι και να το βαλουμε σε κουτακια στο κεφαλι μας:

    Ειναι φυσικο; Ναι απολυτα! Οτι βρισκουμε στην φυση ειναι φυσικο. Η ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα υπαρχει και σε αλλα ζωντανα πλασματα, οχι μονο στον ανθρωπο (πχ δελφινια)

    Ειναι νορμα; Οχι. Η νορμα σε περιπτωσεις ειδων οπου υπαρχει αρσενικο και θηλυκο ειναι να ζευγαρωνουν μεταξυ τους. Αυτο ειναι αποκλιση απο την νορμα.

    Ειναι ηθικα καλο/κακο;
    Ουτε το ενα ουτε το αλλο, ειναι ηθικα αδιαφορο. Κακο και ανηθικο ειναι κατι που βλαπτει τους αλλους. Οποιοι και αν ειναι οι λογοι που καποιος ειναι γκει, ειτε γεννηθηκε ειτε εγινε (δεν εχω αποψη πανω σε αυτο), ειτε ειναι απλα μια διαφοροποιηση ειτε αρρωστια οπως υποστηριζουν μερικοι, το μονο που εχει σημασια για να απαντηθει αυτο το ερωτημα ειναι αμα βλαπτει κανεναν.
    Βλαπτει τους γυρω; Οχι. Βλαπτει τους ενηλικες του ιδιου φυλου συγκαταθετουν και την βρισκουν μεταξυ τους; Οχι. Αρα δεν ειναι κακο.
    Να το θεσω αλλιως το ηθικο κομματι:
    Αν εγω γουσταρω να τρωω που και που λιγο χαρτι ετσι για μεζε ειναι κακο; Οχι. Δεν βλαπτει ουτε εμενα (στην υγεια μου ειμαι οκ) ουτε τους γυρω μου. Απλα ειναι εκτος νορμας...αλλο το εκτος νορμας λοιπον και αλλο το καλο/κακο η το ηθικο/ανηθικο. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι τοση φασαρια για τους γκει παντα...η μαλλον καταλαβαινω. Επειδη ειναι εκτος νορμας, διαφορετικο. Οι ανθρωποι παντα εχουν θεμα με το διαφορετικο. Απο την μια σαν μηχανισμος προστασιας απο κινδυνους αυτο ειναι χρησιμο
    Προφανως και αναπτυξαμε αυτον τον μηχανισμο για να μη μας σκοτωσει η φυλη απο την αλλη πλευρα του ποταμου και να μη μας παρει τη σπηλια και οτι εχουμε μεσα... Για να τους ξεχωριζουμε, τους σταμπαρουμε και να τους προσεχουμε τους κειθεποταμιανους λολ

    Αλλα δεν ειμαστε τιποτα αγροικοι πια, μπορουμε να κρινουμε (υποτιθεται) ποτε το διαφορετικο ειναι οντως απειλη και ποτε οχι. Δηλαδη τι φοβουνται ολοι οσοι ειναι εναντια των γκει; Μη τους πηδηξουν ξαφνικα και απροειδοποιητα και μηπως τους αρεσει; Λολ

    Δεν με νοιαζει απο που πηγαζει...αν ειναι γενετικο η επιγενετικο η ψυχολογικο η κοινωνικο, ξερω ομως σιγουρα πως ΔΕΝ ειναι απειλη.

    Οσο για την εκκλησια που λες εν οιδα πολλα λεει και δεν τα παιρνει κανεις σοβαρα, αλλα αμα ειναι να καταπιεσουμε η να παραγκωνισουμε καποιον μας πιανει το χριστιανικο μας...χαρακτηριστικοτατο δειγμα τετοιας υποκρισιας ειναι οι αντρες που δεν δεχονται με τιποτα τους γκει και σταυροκοπιουνται με καθε τετοια συζητηση αλλα στον γυναικειο πωπο δεν εχουν θεμα, εμπ1 λενε λολ.
    Εννοω πως υπαρχουν πολλα που απαγορευει η εκκλησια αλλα οι στρειτ μια χαρα τα κανουν...και πριν το γαμο σεξ κανουν, και ξεπατωνονται ετεροφυλα ζευγαρια και καθε τι αλλο περα απο το ιεραποστολικο κανουν...

    Εκτος αυτου εδω ο κοσμος χανεται και θα ασχολειται η εκκλησια η θα ασχολουμαστε γενικα εμεις με το τι βαζει ο κοσμος στο κωλι του; Θεωρω πως ειναι αυτονοητο το να βαζει οτι θελει και οτι καλυτερα να ξοδευουμε την πνευματικη μας ενεργεια σε αλλα προβληματα...
    σε αυτο το σημειο με μπερδεψες λιγο αν θελεις και δεν βαριεσε μπορεις να το εξηγησεις απτη μια μιλας για φυσικο και απτην αλλη για νορμαλ.το ιδιο πραγμα δεν ειναι??

    οσο για το παραδειγμα που εφερες για το πωπο.το ιδιο ειναι το γυναικειο και το ιδιο ειναι το ανδρικο.μην τρελαθουμε.
    αλλο ο γυναικειος πωπος.εκεινο ειναι αριστο κοσμημα.το ανδρικο αστο.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    σε αυτο το σημειο με μπερδεψες λιγο αν θελεις και δεν βαριεσε μπορεις να το εξηγησεις απτη μια μιλας για φυσικο και απτην αλλη για νορμαλ.το ιδιο πραγμα δεν ειναι??

    οσο για το παραδειγμα που εφερες για το πωπο.το ιδιο ειναι το γυναικειο και το ιδιο ειναι το ανδρικο.μην τρελαθουμε.
    αλλο ο γυναικειος πωπος.εκεινο ειναι αριστο κοσμημα.το ανδρικο αστο.
    Οχι, το φυσικο και το φυσιολογικό( η νορμα) δεν ειναι καθολου το ιδιο πραγμα.
    Φυσικο ειναι κατι που το βρισκουμε στη φυση, που παραγεται απο την φυση. Να στο πω αλλιως...ειναι τα σιαμαια αδερφια φυσικο φενομενο; Φυσικα. Ετσι γεννιουνται, ειναι φυσικοτατο. Ειναι οι σιαμαίοι ομως νόρμα; Οταν μαθαινουν οι φοιτητες ανατομια μαθαινουν με βαση ενα σχεδιαγραμμα της φυσιολογιας των σιαμαιων η ενος ανθρωπου που γεννηθηκε μονος του χωρις να ειναι συνημμενος με κανεναν αλλον; Το δευτερο...γιατι το δευτερο ειναι η νόρμα, το κανονικο.
    Αυτο ομως δεν σημαινει πως τα σιαμαια ειναι αφυσικα. Με φυσικο τροπο γεννηθηκαν ετσι, δεν τα κατασκευασε κανεις...

    Μην μπερδευεις το φυσικο με το κανονικο και μην μπερδευεις το κανονικο με το καλο.
    Ειναι ο τυφωνας φυσικος; Φυσικοτατος. Ειναι νορμαλ/κανονικο να εχουμε τυφωνες στην Ελλαδα; Καθολου. Ειναι καλο η κακο; Αναλογως αν υπαρχει κοσμος που κινδυνευει τριγυρω η η ζωη του η η περιουσια του. Ενας τυφωνας καπου στην ερημο δεν μας αφορα και δεν ειναι κακος, ετσι δεν ειναι;

    Οποτε αλλο το φυσικο (που το εφτιαξε η φυση ετσι), αλλο το φυσιολογικο (το νορμαλ, το κανονικο, το συνηθισμενο) και αλλο το ηθικα καλο η κακο.

    Σε καλυψα;

    Οσο για τον πωπο οτι και να λες ειναι υποκρισια να λεει καποιος πως ειναι αμαρτια η λαθος μεταξυ αντρων αλλα οχι αμαρτια η λαθος μεταξυ αντρα και γυναικας. Η ιδια πραξη ειναι. Τα αλλα τα ακουω βερεσε.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Να πω οτι για την είδηση με τα πορνεία για κτηνοβατες είναι μια ψευδής είδηση που διέρρευσε.

    Το επιχείρημα σχετικα με δικαιώματα σε παιδοφιλους κ κτηνοβατες το θεωρώ ηλίθιο γιατί απο την μια μεριά μιλάμε για σχέσεις 2 ανθρώπων κ απο την αλλη μιλαμε για θύματα σεξουαλικής κακοποίησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Κοίτα άλλο είναι η θεολογία και άλλο οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας. Πολλές φορές αυτά τα δύο δεν συνάδουν και άλλες φορές συνάδουν ανάλογα τον άνθρωπο, γιατί οι εκπρόσωποι είναι άνθρωποι, όχι άγιοι, έχει σημασία αυτό. Ναι η Εκκλησία αποδέχεται και τους δύο, θεολογικά και κανονικά πρέπει και πρακτικά. Οι άνθρωποι είναι όλοι ίσοι για τον Θεό, δεν έχει σημασία για τον Θεό, η σεξουαλική τάση των ανθρώπων.
    μονο σε αυτο που σου τονιζω εισαι σιγουρος γιαυτο??
    για ξανα σκεψου το λιγο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πάντως αυτό απο την εκκλησία να αποδέχεται τους ομοφυλόφιλους αλλά όχι την πράξη το βρίσκω οτι δείχνει τις αγκυλώσεις της στο ζήτημα του σεξ. Το βρίσκω υποκριτικό να μιλάς για αποδοχή ενος ανθρώπου κ ταυτόχρονα έμμεσα να του λες καταπίεσε τις σεξουαλικές σου ορμές.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ε αφου συμφωνα με το δογμα δεν εχει σημασια για τον Θεο γιατι τον φερνεις στην κουβεντα;
    Αμα συζητουσαμε για συνταγες για κεφτεδακια και το αν πρεπει να ειναι με ουζο η χωρις θα εφερνες τον Θεο και την εκκλησια στη συζητηση; Οχι γιατι οντως δεν τον νοιαζει. Αρα καποια σημασια εχει προφανεστατα.
    Επισης η εκκλησια ολοκληρη σαν θεσμος ειναι πολυ υποκριτικη εδω και αιωνες. Με τον Θεο δεν ειμαι μαλωμενη. Αλλα δεν ερμηνευω την πνευματικοτητα μεσα απο τα κυριαρχα θεσμικα πλαισια για την εκφραση της. Αυτα μονο καταπνιγουν καθε τι καλο. Αλλα ας μην παμε εκει τη συζητηση.
    Αφου λες πως δεν εχει σημασια για την εκκλησια κακως την ανακατεψες εξαρχης θεωρω, ας μην την ανακατευουμε αλλο.
    Την ανέφερα μαζί με τον Πλάτωνα αν πρόσεξες στο αρχικό μου μήνυμα, για τις απόψεις τους για την ομοφυλοφιλία, γιατί υπάρχει μια θεολογική παρερμηνεία.

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΓΑΠΑ ΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ-ATHENS PRIDE 2012
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2012, 14:04
  2. Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Αθήνας-Athens Pride Festival 2011
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-06-2011, 11:19
  3. Athens Pride Festival 2010/θα είστε εκεί;
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 06-06-2010, 10:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •