ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    43

    ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ?

    Εχω 20 μερες να πιω...ομως δεν ειμαι καλα και ολα εχουν αλλαξει πια στο κεφαλι και το σωμα μου..ζητω απο ολους εσας που ειχατε την εμπειρια με την απεξαρτηση να μου πειτε πως νοιωσατε, πως βοηθησατε τους εαυτους σας και ποτε αισθανθηκατε αρκετα καλυτερα...το ξερω πως ο καθενας μας ειναι διαφορετικος και παιζει ρολο ποσο δυσκολη ειναι και η κατασταση στη ζωη του καθενα ομως πραγματικα θα με βοηθουσε να μου πειτε τα συναισθηματα που ειχατε και ολες τις λεπτομερειες ακομα και σωματικα τι σας συνεβαινε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω εκανα ενα εξαμηνο να πιω , ο πρωτος μηνας ηταν γενικα δυσκολουτσικος , αλλα κυριως η πρωτες 10 μερες ........μετα τον μηνα το ξεχασα το πραμα , αλλα παντα στριφογυρναγε στο μυαλο μου , σαν αναμηση .......οταν μετα απο 6 μηνες ξαναηπια , ηπια με μετρο .........αμα περασουν 2-3 μηνες , το ξεχνας εντελως ........αλλα τον εαυτο σου τον ξαναβρισκεις στο 6αμηνο , ...................... , επινα 6 χρονια , απο 400 λιτρα κρασι / ετος , σωματικα δεν ειχα συμπτωματα αποσυρσης .........μονο ψυχολογικα ......

    αν καταλαβα καλα για αλκοολ μιλαμε ...

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    43
    οχι δεν ειναι απο αλκοολ ειναι απο ηρωινη...τωρα βρες τον τροπο να ξεπερασεις ολο αυτο το ψυχολογικο χαος γιατι για μενα ειναι πρωτογνωρα αυτα τα συναισθηματα...δεν θελω να βγω απο το σπιτι και ειμαι στα β.προαστια μου ειναι δυσκολο να παω τουλαχιστον στο κεντρο που ειναι τα προγραμματα απεξαρτησης εστω να βοηθηθω απο καποιον ψυχολογικα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κούκλα θα στο ξαναπώ οπωσ το βλέπω δε χρειαζοσουνα καμία ουσία ποτέ γτ πήρες δεν ξέρω αλλά στο λέω εγγυημένα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Σπουδασεσ έχεις πτυχίο;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    43
    Ενα ΤΕΕ εχω τελειωσει και κατευθειαν δουλεια δυστυχως δεν βοηθουσαν τα οικογενειακα γιατι ενω τελειωσα με πολυ καλο βαθμο το γυμνασιο(γενικο κ απο τα δυσκολα χωρις ιδιαιτερα) παθαινει στα 14 η μανα μου τα ψυχιτρικα τις θεματα και ηταν που ηταν οτι να ναι η κατασταση σπιτι αρχισα να εχω τασεις φυγης και εμενα απο απουσιες μετα στους 2 πρωτους μηνες, οσπου μετα απο 2 χρονια πηγα στο τεε βραδυνο και αρχισα να δουλευω οπου βρς γιατι ακομα ημουν κ ανηλικη, απο τα 18 και δουλευα καονικα και πολλες ωρες ισως για να ξεφευγω κ απο το σπιτι, γλυκαθηκα κ με το οτι ειχα λεφτα και δεν ειχα κ κανεναν να μου δωσει κινητρα, νομιζα πως το χω μπορουσα να καταφερω τα παντα χρονο εχω μπροστα μου και ολ αυτα που νομιζουμε πιτσιρικια και αφηνουμε το χρονο να περναει.Οταν και οι δυο γονεις δεν μπορουν να συμπεριφερθουν σωστα στο παιδι τους ειναι πολυ δυσκολο να βαλει στοχους και να σχεδιασει το μελλον του αυτο το παιδι μονο του, αυτο καταλαβα για τη περιπτωση μου, ξερω οτι θα πουν πολοι πως τοσα παιδια εχουν κανει δεν ξερω κ γω τι αλλα ειλικρινα εγω δεν εχω δει καμια περιπτωση με μοναχοπαιδι, πατερα με συμπεριφορα ασχημη λεκτικα που δεν εχεις οχι την ησυχια μονο ουτε την καθοδηγηση σε τπτ και μανα να την τρεχεις στα ψυχιατρια με τοσες κ αλλες αντιξοες συνθηκες να καταφερει πιο πολλα απ αυτα που καταφερα, δλδ τι? απλα να δουλευω να εχω παρει σε 2-3 δουλειες θεση υπευθηνης και να παω να παρω το lower γυρω στα 24 ετσι για το γαμωτο γιατι ημουν καλη στα αγγλικα και ο πατερας μου με σταματησε στην 2η ταξη γιατι δεν τα χρειαζομουν συμφωνα με το κεφαλι του! Ιστοριες για αγριους!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    κατσε εδω να τα λεμε ξερεισ να μιλασ βασικο για εδω κ παντου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    σχετικα με τις πρωτες μερες!!! θα σου πω την προσωπικημου κι αλλων φιλων, αλλα πιο πολύ θα σου αναφερω από κοπελες εμπερια κι συγκεκριμένα από την κοπελα οπου πριν πολλα χρονια είμασταν μαζι κι εζησα αναλυτικα τις χαρμάνες μια κοπελας διοτις δυαφερουν από του ανδρα μερικος.
    Εισαι τυχερη εάν εχει επιρεαστη ο κυκλος της περιοδος σου, οσο πιο λιγο είναι μπερδεμένος τοσο το καλητερο, αν αργησει να ερθει μην σε απασχολη αρκει να ερθει ημερολογιακα όπως πριν. Παιζει μεγα ρολο πως και ποσο επινες, επισεις αν επινες κι αλλα μαζι. Να ξες ότι η ηρωινη μπορει να αδυνατιζει τους πιο πολλους όμως διμιουργει κυταριτιδα διοτις δεν κυκλοφορει το αιμα με την ενταση που πρεπει συν το ότι λογο του ότι δεν εχεις ορεξη για πολλα δεν δουλυουν οι μυες του σωματος, για αυτό καλο είναι με το που νιωσεις καπως να εχεις καλλες ανασες ( να ξες ότι θα ερθουν μερες-ευχομαι να μην είναι εντονο- οπου θα πρεπει εσυ να αναπνεύσεις όχι αυτόματα όπως στους υγειες ανθρώπους!
    Ψυχικα τωρα,,,,εκει είναι μεγαλο θεμα!!! κι είναι κι τυχη, επισης δεν ξερεις αν η ηρωινη ,κι το συνδρομο στέρησης σου φαιρνει την μελαγχολια η αν η μελαγχολια η η καταθληψη είναι που σε εφερε στην ηρωινη! αυτό θελει καιρο κι γιατρο.
    Το μυατικο είναι υπομονή!!!! ,τωρα θα μπορουσες να παρεις καποια συμπληρώματα, βιταμίνης Β6-Β12, Ε, όπως κι σηδιρο αλλα κι μαγνησιο!! Ν πινεις πολύ νερο!! να τρως σαλατες κι να τρως γλυκα ( όχι για παντα ετσι,χαχα....μην με βριζεις αμα παχυνεις μετα ). Αυτό που εχω παρατηρησει είναι ότι οι κοπελες ξεμπλεκουν πιο ευκολα ,ενας λογος είναι ότι εχετε πιο αντοχή στον πονο! επισεις εχετε συνηθησει από τους πονους που ερχοντε κάθε μηνα κι εχουν καποιες ομοιοτιτες με τις χαρμάνες! Θυμαμαι ότι καπωτες μαζι με τη συντροφομου κοψαμε μαζι, ε αυτή πολύ πιο γρηγορα ηταν σχετικα λειτουργικη σε σχεση με εμενα! αποφευγε για λιγο το μεικ απ διοτις το δερμα είναι καπως ξυρο στην αρχη.κι γενικα να προσεχεις για λιγες μερες διοτις δεν μπορεις να φερεσαι στο δερμασου όπως όταν θα εισαι απολυτα καλα.
    Ευχομαι να τα καταφερεις,τα ψυχολογικα αργουν να γινουν καλα, λογο ελειψεις σεροτονινης από την χρηση! αφου οσο επινες εδινες με τεχνιτο τροπο χαρα στο μυαλο, αποτελλεσμα να εμαθε ο εγκέφαλος να "ντεμπελιαζει'' μεχρι να ξανα αρχισει να παραγει μονος του γενικα τα αισθηματα χαρας θα παρει καιρο ! αλλα ατο είναι αναλογα των ανθρωπο ,δυστυχως καποιοι ατυχοι δεν ξανα γινετε λειτουργικος ο εγκέφαλος όπως πριν κι εχουν μονιμα θληψη, αυτοι πρεπει να παιρνουν χαπια για συμπληρομα.
    ευχομαι γρηγορια "ΛΕΥΤΕΡΙΑ"

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Όλα κομπλε?? ευχομαι να εισαι καλα,, να εχεις βρει κατις ομορφο να ασχολεισε, κατις που να σε εχει ελευθερει από εξαρτησεις!! ευχομαι οι εφιάλτες να εμειναν πισω!!
    επειδή το θεμα σου εισαν ανησηχητικο κι γενικα οσα παιδια γραφουν σχετικα με αυτό το θεμα αγχονει όταν χανοντε!! αν είναι ότι "χαθηκες" από εδώ, εσυ, κι τα υπολυπα παιδια λογο του εισαι -ειστε- καλα ειναι ότι καλητερο!!! ευχομαι από καρδιας τα καλητερα κι μακαρι αυτή η "ασθενεια" να εγινε ένα κακο ονειρο!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    43
    sorry που εξαφανιστικα...οχι δυδτυχως δεν ειμαι καλα...εχουν πεσει παρα πολλες υποχρεωσεις κ γω αδυνατο να τις καλυψω λογω της καταθλιψης κ ισως ιατρικων θεματων..θα κανω μερικες εξετασεις να δω τι γινεται..το μονο σιγουρο ειναι οτι πρωτη φορα εχω λοιμοξη του ουροποιητικου..αλλα τοση αδυναμια και χωρις ορεξη δεν νομιζω να φταιει μονο αυτο...επερνα τοσο καιρο πολυβιταμινες και τωρα περνω λιγο το εχω αφησει.
    το σουμπο ειναι 4 μερες που δεν το χρησημοποιω, πριν επερνα μισο ανα 2-3 μερες κ πριν το σταματησω 1/4 ανα 1 αλλα ουτε κ αυτο μου εκανε φοβερη διαφορα νομιζω...δεν ξερω τι να πω εχω μεγαλη πικρα και στενοχωρια μεσα μου αυτο ειναι που καταλαβαινω και δυστυχως δεν κουνιεμαι κ ευκολα απο τιο σπιτι εχω παθει ολο αυτο που δεν μπορω να εξηγησω αλλα με ποναει απιστευτα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ''ΥΠΟΜΟΝΗ'' ισως ειναι ευκολη σαν λεξη αλλα δυσκολο να την καμεις πραξη!!σε καταλαβαινω απολυτα το τι περνας! και ισως το οτι τα συμπτωματα εχουν μεγαλη σχεση μεταξυ μας, γενικα οσως δλδη εχουν θεμα με αυτη την εξαρτηση αυτο ισως ειναι κι η ελπιδα οτι ειναι ασθενεια κι οτις καποια μερα θα βρεθη λυση! διοτις αρρωστια ειναι κατις οπου φερνει παρομοια συμπτωματα σε οσους το εχουν, αν διαφεραν απο ανθρωπο σε ανθρωπο τωτες θα ηταν κατι αλλο.
    Πολυ καλα καμεις με τις βιταμινες! καλο ειναι να παιρνεις πιο πολυ το συμπλεγα Β' , να παιρνεις μαγνησιο καλσιο κι να πινεις πολυ νερο, επισης να καμεις κι μπανακια στη θαλασσα, θα βοηθησουν.
    Οσο για την βουπρενορφινη να ξες οτι θελει καιρο για να δρασει, λογο του οτι πρεπει να καληψη το σημειου του εγκεφαλου σου(πισω, στο τερμα της σπ.στηλης περιπου) θελει καιρο λοιπον για να 'διωξει'' την ηρωινη κι να μπει αυτη στην θεση της, για αυτο δεν βλεπεις δυαφορα, επισης θελει πολυ παραπανω ποσωτητα, το λιγοτερο -απο οσα μου λενε οι γιατροι- ειναι γυρο στα 8μλ. την μερα!!!αν παιρνεις πολυ πιο λιγο κι χωρις την οδηγια γιατροιυ θα εχεις αναποδα αποτελλεσματα αφου αυξανει το συνδρομο στερησης! κι αν καμεις κι χρηση ηρωινης που και που τωτες ειναι χειρωτερα!!
    Οσο για την ψυχολογια σου εχεις δικιο ειναι πολυ ασχημα τα πραματα κι δεν το καταλαβαινει παρα μονο οποος το ζει! νιωθεις απολυτο κενο! αφου ο οργανισμος σου εχει πολυ καιρο, απο τωτες που επεσες δλδη στη πρεζα !! εχει να παραξει αυτες τις ουσιες οπου παραγει ενας φυσιολογικος εγκεφαλος, οπως τη σεροτονηνη, την ντοπαμινη κ.α.
    Τελος θα σου ελεγα να κατσεις για παρτι σου κι να σκεφτεις το μελον σου, να ξες οτι ΄παρεα΄΄ με την ηρωινη δεν θα ειναι ομορφο το μελον σου, προσωπικα μου εχει καταστρεψει την ζωη! ειμουν χρονια καλα, κι σαν ξανα κιλισα εκαμα κατις το οποιο με κατεστρεψε οικονομικα, νομικα κι πνευματικα!!οσα χρονια παλευα κι ειμουν καλα μου τα πειρε μονομιας!! ειναι θαυμα Θεου το οτι ειμαι εδω, σπιτιμου, κι γραφω στο φορουμ!! μονο με τον Υεο μπορω να το εξηγησω κι να το δικαιολογησω οτι η βλακεια που εκαμα δεν με τελειωσε μια κι εξω! ισως θα ηταν λυτρωση ,ισως θ ηταν καλητερα να ειχα έλευθερωθει΄΄αλλα η ζωη μας την δινει ο Θεος κι αυτος εχει δικαιωμα να μας την παρει!! απο εδω κι περα προσπαθω κι αγωνιζομαι με πραξεις να του ΄΄δειξω΄΄ οτι τον ευχαριστω για αυτο το δωρο αν κι ειχε καποιες ''ατελειες΄΄ δεν μου εδωσε την απολυτη ψυχικη υγεια με κατις ΄΄ελειπε΄΄ κι δυστυχως βρηκα τον λαθος τροπο να το ΄΄γεμιζω΄΄ πλεον ομως προσπαθω!! προσπαθω!! κι ας ξερω οτι μπορει μια μερα να τελειοσουν ολα ξαφνικα απο δικημου βλακεια!!
    Εσενα σου ευχομαι να βρεις την δυναμη που τοσα χρονια ψαχνω!! κι να γινεις καλα!! διοτις ειναι πολυ ομορφη η ζωη οταν εισαι ελευθερος απο εξαρτησεις!! τωτες μπορεις να ερωτευθεις!! να διασκεδασεις!! να χαρεςι αλλα κι να λυπηθεις με τον υγειη τροπο!! ευχομαι να τα καταφερεις κι εσυ κι οποιο αλλο παιδι εχει τετοιο προβλημα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Θα ταλαιπορηθεις για λιγο καιρο κοριτσακι.Αλλα μαγκα μου κοιτα να δεις που θα κλαις απο την χαρα σου.Θα κλαις οταν θα καταλαβεις πως δεν εισαι ερμεο της σκεψης σου.Οταν καταλαβεις πως εισαι εσυ ο ιδιοκτητης του μυαλου σου και οχι η πρεζα.Θα νιωσεις μια ηρεμια και μια δυναμη.Ολα αυτα μετα τους 2-3μηνες.Οπως σου λενε και οι υπολοιποι ΥΠΟΜΟΝΗ.Ειναι το καλυτερο φαρμακο.Τι να πω ρε γαμωτο.
    Εχω ενα φιλαρακι μου που εχει κοψει εδω και 4 χρονια και οταν τον κοιταω στα ματια βγαζει απεριοριστη δυναμη μετα απο αυτα που περασε και ενιωσε.Θα δικαιωθεις κοριτσι!!!Ολα στον καιρο τους!!!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    43
    Σας ευχαριστω ολους που με στηριξατε εστω κ απο μακρια...ειμαι 1 μηνα κ 10 μερες τωρα χωρις και ουτε σουμπο εδω και 15 μερες...πολυ δυσκολα αλλα δεν θελω να γυρισω πισω σ αυτο κρατιεμαι με νυχια κ δοντια γιατι εχω και περιεργες καταστασεις προσωπικες που μες ριχνουν αν δεν ηταν αυτες μπορει να ημουν πιο καλα πιο αισιοδοξη πιο ενεργητικη...τσπ χανομαι καιρο αλλα επανερχομαι...MAYROSLOSK ελπιζω να ειναι ετσι οπως τα λες...οσοι εχουν περασει ολο αυτο κ δυσκολεσ καταστασεις μαζι καταλαβαινουν...ζορζ τι κανεις πως τα πας? φιλια σε ολους σας!!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by ;682370
    Σας ευχαριστω ολους που με στηριξατε εστω κ απο μακρια...ειμαι 1 μηνα κ 10 μερες τωρα χωρις και ουτε σουμπο εδω και 15 μερες...πολυ δυσκολα αλλα δεν θελω να γυρισω πισω σ αυτο κρατιεμαι με νυχια κ δοντια γιατι εχω και περιεργες καταστασεις προσωπικες που μες ριχνουν αν δεν ηταν αυτες μπορει να ημουν πιο καλα πιο αισιοδοξη πιο ενεργητικη...τσπ χανομαι καιρο αλλα επανερχομαι...MAYROSLOSK ελπιζω να ειναι ετσι οπως τα λες...οσοι εχουν περασει ολο αυτο κ δυσκολεσ καταστασεις μαζι καταλαβαινουν...ζορζ τι κανεις πως τα πας? φιλια σε ολους σας!!!
    μπραβοο!! μπραβο!! σε εσενα papini, αλλα κι σε οποιον νικα τις εξαρτησεις!! είναι σαν να καμεις επανασταση! ελευθερωνεσε από κατις οπου σε εξουσιαζει !! η απεξαρτηση είναι μια πραξη μεγαλης επανάστασης! κοντρα σε κατις οπου σου στερει την ελευθερια σου!! οσο εισαι εξαρτημενος δεν εισαι ελευθερος! για να δουλεψεις ,για να πας βολτα με φιλους, για να αντιμετοπισεις καποιο δυσκολο θεμα ,για να εισαι με το ταιρι σου όλα αυτά για να τα κανεις πρεπει να εχεις πιει!!! αρα εισαι σκλαβομενος!!
    Οποιος οποια μπορει κι ξεπερνα τις εξαρτησεις μπορει να κανει πολλα πραματα στην ζωη του διοτις εχει αποκτισει μεγα δυναμη! Αποψη μου είναι ότι ολες οι εξαρτησεις είναι κακες αλλα η ηρωινη - επειδή ατυχισα να το παθω - είναι πολύ ασχημο πραμα!!! καταρα!! προσωπικα εχασα χρονια από την ζωη μου εχασα φιλους οπου αν ζουσαν θα μπορουσαν να εχουν οικογενειες κ.α. εχασα σχεσεις , εχασα αγαπες διοτις ειμουν αναξιος προς αυτές! πως να δωσω αγαπη αμα δεν μπορω να αγαπω τον εαυτομου?? κι φυσικα εχασα λεφτα, πολλα λεφτα!!!
    Παπινι ευχομαι καλο αγωνα,,μην μασας, οι δυναμεις θα σου ερθουν αυτές τις μερες!! θα το δεις!! θα εισαι άλλος ανθρωπος! κι θα δεις πως θα σε κοιταν ο κοσμος πλεον , πολύ δυαφορετικα, οι γυναικες θα σε θελουν για φιλη κι οι ανδρες θα σε θελουν για ερωμενη, θα μπορεις να δουλεψεις πολύ καλητερα από πριν -αυτό βεβαια είναι μεγαλο θεμα, αν θες το λεμε άλλη φορα- η οικογενεια σου θα σε θαυμαζει ! κι τελος, ο Θεος!! θα μπορεις πλεον να προσευχεσε χωρις τυψεις!

Similar Threads

  1. Βάζω 1 κιλό την βδομάδα.
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2014, 20:07
  2. H χειρότερη βδομάδα της ζωής μου...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2013, 22:46
  3. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ
    By pol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 06-06-2012, 20:17
  4. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 01-06-2011, 15:44
  5. Εφηβεια μετα τα 20 ? Γινεται ?
    By Molostroi in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 16-10-2010, 15:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •