Ερωτεύτηκα την φίλη μου (SOS)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    10

    Unhappy Ερωτεύτηκα την φίλη μου (SOS)

    Γεια σας παδια πρωτη φορα γρφω σε φορουμ και δεν ειχα σκοπο να το κανω αν δεν ειχα ένα τοσο σοβαρο προβλημα. Καταρχην ειμαι 19 ετων και ειμαι φοιτητης στην Αθηνα ,οσον αφορα τα χαρακτηριστηκα μου θα ελεγα οτι δεν ειμαι και πολυ ομορφος, ομως ειμαι αρκετα ρομαντικος και συναισθηματικος ανθρωπος και εχω και πολυ χιουμορ, κατι που με βοηθαει να αντιμετωπιζω με οσο το δυνατον πιο ανωδυνο τροπο τα προβληματα. Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα, πριν απο δυο μηνες περιπου ερωτευτηκα κεραυνοβολα μια κοπελα που σπουδαζει και αυτη εδω αλλα σε διαφορετικη σχολη, ειμαστε απο το ιδιο χωριο την ξερω απο μικρο παιδακι, ομως στο σχολειο δεν καναμε και πολλη παρεα, καλυτερα την γνωρισα στην 3η Λυκειου οπου πηγαιναμε μαζι φροντιστηριο. Οφειλω να ομολογησω πως την ειχα ερωτευτει και παλιοτερα για ενα διαστημα αλλα σε καμια περιπτωση στον βαθμο που την εχω ερωτευτει τωρα. Η συγκεκριμενη ειναι μια παρα πολυ καλη κοπελα και απο θεμα χαρακτηρα και απο θεμα ομορφιας και παντοτε την ειχα σε υπερμετρη εκτιμιση. Πριν απο δυο μηνες περιπου λοιπον την ξαναερωτευτηκα χωρις ομως να γνωριζω τι επροκειτο να παθω στην συνεχεια.
    Ειμαστε μια παρεα 4 ατομων παλιων συμμαθητων που σπουδαζουμε Αθηνα και βρισκομαστε συχνα πυκνα για καφε εγω, ο κολλητος μου, η συγκεκριμενη κοπελα, και μια αλλη φιλη μας. Μια μερα λιοπον που ειχαμε βγει για καφε, λογο του οτι πιασαμε συζητηση για θεματα σχεσεις και ρομαντισμου, για καποιο λογο την ερωτευτηκα ξανα. Απο τοτε ηθελα παρα πολυ να βγουμε οι δυο μας για καφε για να την γνωρισω πολυ καλυτερα και να καταλαβω τον τροπο σκεψης της. Της ελεγα λοιπον συχνα να βγουμε αλλα παντα τυχαινε κατι απροοπτο και το ακυρωναμε. Λιγες μερες πριν λοιπον επειτελους καταφεραμε και βγηκαμε για καφε οι δυο μας και οφειλω να πω πως εξεπλαγην για αυτα που εμαθα για αυτην. Πρωτη φορα συναντω καποια στην ζωη μου που ταιριαζουμε τοσο πολυ, σαν δυο σταγονες νερο που λεμε και δεν νομιζω να ξανασυναντησω στην ζωη μου ανθρωπο που να ταιριαζω τοσο πολυ. Αυτο που καταλαβα ομως για αυτην ειναι οτι κατα 95% με βλεπει μονο σαν φιλο. Προχθες λοιπον ξαναβγηκαμε ολοι μαζι για καφε και εκει κατακαβα οτι της αρεσει ο κολλητος μου, το ειχα καταλαβει απο περυσι αλλα δεν ημουν σιγουρος, τωρα λοιπον σιγουρευτηκα.
    Πραγματικα εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω δεν εχω ξανανοιωσει ποτε ετσι για μια κοπελα, εχω αρρωστησει, απο την στιγμη που καταλαβα οτι της αρεσει ο κολλητος μου κοντευω να τρελαθω δεν αντεχω αυτον τον πονο επειδη την αγαπω πραγματικα και δεν θελω να χαθει απο την ζωη μου, εχουμε εξαιρετικη χημεια και θα μπορουσαμε να κανουμε πολλα πραγματα μαζι, εγω απο την μερια μου θα εκανα τα παντα για αυτην γιατι το αξιζει. Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο δεν μπορω να ηρεμησω ουτε στιγμη, την σκεφτομαι συνεχεια και σταζει αιμα η καρδια μου, θα ηθελα να της το πω αλλα φοβαμαι την απορριψη και ακομα χειροτερα μην την χασω και απο φιλη και τωρα που ειναι καλοκαιρι δεν νομιζω να την ξαναδω γιατι θα δουλευει, γι αυτο και να ηθελα να το πω δεν θα εχω την ευκαιρια, αλλα δεν μπορω να το κραταω αλλο μεσα μου με πνιγει, δεν μπορω να κανω τιποτα μεσα στην μερα γιατι δεν φευγει στιγμη απο το μυαλο μου και εχω χασει από καιρο τον υπνο μου.
    Συγνωμη καταρχην για το μεγαλο κειμενο μου, δεν θα αποφασιζα να γραψω αν δεν ηταν τοσο σοβαρη η κατασταση. Πραγματικα θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το τι να κανω, αν θα πρεπει να της εξομολογηθω τα συναισθηματα μου γι αυτην ή αν όχι. Σας παρακαλω μην με αγνοησετε, επειδη εχω ερωτευτει κι άλλες φορες ξερω ότι αυτό που νιωθω τωρα δεν είναι απλα ενας ενθουσιασμος ουτε κατι το παροδικο, γνωριζω καλα τον εαυτο μου και ξερω ποτε ερωτευομαι πραγματικα και ποτε όχι και αυτην την φορα νομιζω ότι γνωρισα τον ερωτα της ζωης μου χωρις να θελω να υπερβαλω, γιατι την αγαπω πραγματικα με ολο μου το είναι. Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για τον χρονο σας και θα περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας.
    Last edited by jet li; 30-06-2017 at 10:45.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    αυτο το πραγμα παντως, να ερωτευομαστε μονοι μας τον αλλο, να φτιαχνουμε εναν ολοκληρο κοσμο με τον ερωτα μας και να περιμενουμε ο αλλος να ανταποκριθει κλπ....ειναι ενα θεμα...
    δεν ξερω, αναρωτιεμαι, μηπως κρυβει την συναισθηματικη μας στερηση? το οτι ποθουμε διακαως να αγαπηθουμε? τη μοναξια μας?

    φιλε μου ο ερωτας ειναι ενα παιχνιδι για δυο!
    δεν παιζεις μπαλα μονος σου...μιας και ειμαστε σε φορουμ ψυχολογιας και οχι στο κοσμοπολιταν, θα σου ελεγα να σκεφτεις σοβαρα τι ηταν αυτο που σε εκανε να ερωτευθεις τοσο παραφορα, μη μου πεις η καλοσυνη ή η ομορφια της, το ξερουμε δεν ευσταθει! γιατι αφεθηκες στο συναισθημα απεριοριστα?? τι αναγκη ειχες??
    2ον, αν δεν υπαρχει ανταποκριση, υπομονη θα σου περασει, σαν μπαλονι θα ξεφουσκωσει, και αργοτερα θα το θυμασαι και θα γελας...
    3ον, οταν μπει ο ερωτας στη μεση, δεν μπορουμε να ειμαστε φιλοι απλοι μετα... θα το δεις κι εσυ οταν σε ερωτευθει μια φιλη σου που εσυ δεν την βλεπεις ερωτικα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Καλημέρα και από εμένα φι λε μου, εγώ θα σου πρότεινα να εκφράσεις τα συναισθήματα σου στην κοπέλα δεν έχεις να χάσεις και κάτι από το να βασανιζεσαι και να ονειρεύεσαι όλη την ώρα.

    Τώρα αν πραγματικά αγαπάς/είσαι ερωτευμένος με αυτήν την κοπέλα κυνήγησε την μέχρι εκεί που δεν πάει , χάλασε τα με τον κολλητό σου (δεν ξέρω ο κολλητός σου έχει δείξει ενδιαφέρον για την κοπέλα)μην σε νοιάζει το αύριο , εστίασε στην στιγμή που θα την κρατήσεις αγκαλιά , αλλά πρώτα σκέψου αξίζει όλο αυτό ?

    Και κάτι τελευταίο αυτή σε κάνει να νιώθεις υπέροχα μέσω του χαρακτήρα της , του τρόπου σκέψης της , εσύ πιστεύεις ότι μπορείς να το κάνεις αυτό .

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    10
    Mara.Z

    Καταρχην σε ευχαριτω παρα πολυ που απαντησες! Κοιτα αφεθηκα τοσο πολυ στο συναισθημα επειδη ειχα προσεξει καποια περιεργη και πρωτογνωρη συμπεριφορα απο μερους της προς εμενα οπου πιο πριν δεν ειχε συμβει ποτε κατι τετοιο και γι αυτο μπηκα στην διαδικασια να σκεφτω καποια πραγματα με αποτελεσμα να την ερωτευτω παραφορα. Και σε συνδιασμο με αυτα που ειπα και στο μηνυμα, σπανια βρισκεις τετοια κοπελα σημερα, ειναι πολυ διαφορετικη απο τις αλλες και ταιριαζουν τοσο πολυ οι αποψεις μας, οι συνηθειες κτλ που δεν μπορουσα να αντισταθω και να το προσπερασω. Δηλαδη θελω να πω οτι την αγαπω και σαν ανθρωπο οχι μονο ερωτικα. Τωρα την μερα που βγηκαμε οι δυο μας δεν καταλαβα να παιζει κατι περιεργο απο αυτην, νομιζω τουλαχιστον. Λοιπον για το 2ο που μου ειπες θα συμφωνησω και εγω μαζι σου γιατι εχω βιωσει κι αλλες φορες τον ερωτα χωρις ανταποκριση και απλως μετα απο λιγο καιρο μου περασε, με μονη διαφορα οτι τωρα δεν ειναι απλα ενας ενθουσιασμος αλλα κατι πιο ανωτερο. Τωρα για το 3ο που μου ανεφερες εχω να πω οτι εχω ερωτευτει μια φιλη μου παλαιοτερα, δεν της το ειπα, μου περασε και τωρα ειμαστε κολληταρια χωρις να μου περναει καν το ερωτικο απο το μυαλο, τωρα τι να σου πω μπορει να ειναι αναλογα ο ανθρωπος δεν ξερω... Παντως ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου...!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    10
    dreamers

    Καλημερα και σε σενα φιλε μου και σε ευχαριστω για την απαντηση!
    Κοιτα οσον αφορα τον κολλητο μου, αυτος δειχνει καποιο ενδιαφερον αλλα δεν τον νοιαζει και τοσο απλως μια σχεση θελει να κανει, τωρα μπορει να ειναι με αυτην ή με καποια αλλη, δηλαδη δεν ειναι σε καμια περιπτωση ερωτευμενος.

    Κοιτα για το αν αξιζει ολο αυτο αξιζει και με το παραπανω για πολλους λογους.
    Και τελος και αυτη περναει υπεροχα μαζι μου και μου το λεει καθε φορα που βρισκομαστε ή οταν μιλαμε στο τηλεφωνο, γελαει συνεχεια με οτι πω και γενικα την κανω να περναει πολυ ευχαριστα και φαινεται αυτο δηλαδη δεν μου λεει σε καμια περιπτωση ψεματα...!!!

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Εισαι οπως λες ρομαντικος....συνηθως οι ρομαντικοι ειναι ερωτευμενοι με την ιδεα του ερωτα......πλαθουν παραμυθια ..κανουν σεναρια....

    Εμενα προσωπικα γ καψουρα ή παθος προς το προσωπο της μου φαινεται ........ή εστω καποιο κολλημα ή φαντασιωση...ή απωθημενο...παντως καποιο κλικ σ κανει αυτο ειναι σιγουρο....μακαρι οπως λες κ εσυ να ειναι οντως αυτη που νομιζεις για σενα.......

    Αν δεν νιωθει την ιδια χημεια που λες κ εκεινη...τοτε δεν κτ δν παει καλα...οπως ειπε κ η μαρα στον ερωτα ειναι δυο....

    Τι να πω εφοσον σε τρωει δοκιμασε το....κηνυγησε το....απλα προσεχε μη κολλησεις περισσοτερο σε περιπτωση που δεν ευοδωθει ολο αυτο..........εχεις χιουμορ λες...χρησιμοποιησε το...και κλ επιτυχια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οτι μπορεί να της αρέσει ο φίλος σου γιατι το λές; τι είδες ας πουμε τις φορές αυτες που βγήκατε;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    10
    kerasi

    Κοιτα αυτο το καταλαβαινεις δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομεριες νομιζω, επειδη την εχω ψυχολογιση κιολας το καταλαβα κατευθειαν απο τον τροπο που τον κοιταζε, το τι ελεγε, της κινησεις της, εκανε μπαμ απο μακρια. Τωρα αυτος δεν πολυ ενδιαφερεται, απλα σχεση θελει να κανει δεν νοιθει σε καμια περιπτωση οπως εγω, επειδη το εχουμε συζητηση κιολας χωρις βεβαια να του εχω πει με βεβαιοτητα οτι της αρεσει.

    Και γενικα ειμαι τελειος χαλια, αν επροκειτο για καμια αλλη δεν θα με ενοιαζε καν, διοτι μου εχει ξανασυμβει παλαιοτερα κατι παρομοιο και δεν ειχα δωσει πολυ σημασια και το ξεπερασα αρκετα γρηγορα, τωρα ομως δεν ειναι το ιδιο, με την συγκεκριμενη νοιωθω πολυ διαφορετικα, δεν μπορω να την βγαλω ουτε στιγμη απ το μυαλο μου, πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο...
    Last edited by jet li; 30-06-2017 at 21:28.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    10
    Milivia21

    Αν δεν νιωθει την ιδια χημεια που λες κ εκεινη...τοτε δεν κτ δν παει καλα...οπως ειπε κ η μαρα στον ερωτα ειναι δυο....

    Κοιτα οποτε βγαινουμε παντα περναει τελεια μαζι μου ή οταν μιλαμε στο τηλεφωνο σε μηνυματα και μου το λεει παντοτε αυτο και γελαει με οτι κι αν πω. Αλλα κατα πασα πιθανοτητα νομιζω πως βλεπει μονο σαν φιλο...

    Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και ελπιζω να πανε ολα καλα...!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Jet li εγω θα διαφωνησω με τη Μαρα.Ζ, ο ανεκπληρωτος ερωτας δεν ειναι θεμα του κοσμοπολιταν, αλλα ειναι απο τα χειροτερα που μπορουν να σου συμβουν. Κουραγιο σου ευχομαι και να πανε ολα καλα!!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Jet li εγω θα διαφωνησω με τη Μαρα.Ζ, ο ανεκπληρωτος ερωτας δεν ειναι θεμα του κοσμοπολιταν, αλλα ειναι απο τα χειροτερα που μπορουν να σου συμβουν. Κουραγιο σου ευχομαι και να πανε ολα καλα!!!
    Και εγω αυτο πιστευω, δοτι εχω περασει κατα καιρους αρκετα προβληματα (οικογενειακα, οικονομικα κ.α.) αλλα ποτε μου δεν εχω νιωσει τοσο χαλια σε σημειο που να μην μπορω να κανω τιποτα, παντα οτι και να περναγα το αντιμετωπιζα με πολυ θαρρος, δυναμη και ελπιδα, αλλα τωρα πραγματικα νομιζω οτι αυτο ειναι οτι χειροτερο μου εχει συμβει, δεν μπορω να το περιγραψω...
    Σε ευχαριστω για το μηνυμα σου και ελπιζω κι εγω να πανε ολα καλα...!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by jet li View Post
    Και εγω αυτο πιστευω, δοτι εχω περασει κατα καιρους αρκετα προβληματα (οικογενειακα, οικονομικα κ.α.) αλλα ποτε μου δεν εχω νιωσει τοσο χαλια σε σημειο που να μην μπορω να κανω τιποτα, παντα οτι και να περναγα το αντιμετωπιζα με πολυ θαρρος, δυναμη και ελπιδα, αλλα τωρα πραγματικα νομιζω οτι αυτο ειναι οτι χειροτερο μου εχει συμβει, δεν μπορω να το περιγραψω...
    Σε ευχαριστω για το μηνυμα σου και ελπιζω κι εγω να πανε ολα καλα...!!!
    Σε καταλαβαινω, μακαρι να πανε ολα καλα!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    φιλε δες το θετικα ποτε δεν ειχες τιποτα με αυτη την κοπελα δηλαδη τι εχεις να θυμηθεις απο αυτην που να ου ειναι αξεχαστη?τις αγκαλιες σας τις βολτες σας τον ερωτα που κανατε?τα φιλια σας?τιποτα απολυτως περα απο συζητησεις εγω ποτε δεν καταλαβα ατομα τα οποια κεραυνοβοληθηκαν απο ερωτα χωρις να εχει γινει τιποτα ενταξει μια ελξη μεχρι εκει αλλα οχι να χασω και τον υπνο για καποιον που επι της ουσιας δεν εχω κανει τιποτα αν θες την γνωμη μου χωσου και ας φας τα μουτρα σου χωσου γιατι δεν την ειχες ποτε αν φας τα μουτρα σου θα στεναχωρηθεις δεν λεω αλλα αν δεν το κανεις θα το μετανοιωνεις αργοτερα.ασε που υπαρχει και το ενδεχωμενο να τα βρειτε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    φιλε δες το θετικα ποτε δεν ειχες τιποτα με αυτη την κοπελα δηλαδη τι εχεις να θυμηθεις απο αυτην που να ου ειναι αξεχαστη?τις αγκαλιες σας τις βολτες σας τον ερωτα που κανατε?τα φιλια σας?τιποτα απολυτως περα απο συζητησεις εγω ποτε δεν καταλαβα ατομα τα οποια κεραυνοβοληθηκαν απο ερωτα χωρις να εχει γινει τιποτα ενταξει μια ελξη μεχρι εκει αλλα οχι να χασω και τον υπνο για καποιον που επι της ουσιας δεν εχω κανει τιποτα αν θες την γνωμη μου χωσου και ας φας τα μουτρα σου χωσου γιατι δεν την ειχες ποτε αν φας τα μουτρα σου θα στεναχωρηθεις δεν λεω αλλα αν δεν το κανεις θα το μετανοιωνεις αργοτερα.ασε που υπαρχει και το ενδεχωμενο να τα βρειτε
    Δεν ξερεις απο ανεκπληρωτο ερωτα γι'αυτο μιλας. Ειναι το χειροτερο ειδος που μπορει να σου τυχει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    φιλε δες το θετικα ποτε δεν ειχες τιποτα με αυτη την κοπελα δηλαδη τι εχεις να θυμηθεις απο αυτην που να ου ειναι αξεχαστη?τις αγκαλιες σας τις βολτες σας τον ερωτα που κανατε?τα φιλια σας?τιποτα απολυτως περα απο συζητησεις εγω ποτε δεν καταλαβα ατομα τα οποια κεραυνοβοληθηκαν απο ερωτα χωρις να εχει γινει τιποτα ενταξει μια ελξη μεχρι εκει αλλα οχι να χασω και τον υπνο για καποιον που επι της ουσιας δεν εχω κανει τιποτα αν θες την γνωμη μου χωσου και ας φας τα μουτρα σου χωσου γιατι δεν την ειχες ποτε αν φας τα μουτρα σου θα στεναχωρηθεις δεν λεω αλλα αν δεν το κανεις θα το μετανοιωνεις αργοτερα.ασε που υπαρχει και το ενδεχωμενο να τα βρειτε
    Κοιτα φιλε μου, οπως λεει και μια παροιμια ''εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε'' αν δεν εχεις νοιωσει εστω και μια φορα στην ζωη σου τον ερωτα χωρις ανταποκριση δεν μπορεις να καταλαβεις τον αλλον. Σε καποιους μπορει να φαινεται περιεργο αυτο το πραγμα (δεν τους κατακρινω ο καθενας εχει τις αποψεις του) αλλα λιγο πολυ ολοι οι ανθρωποι εχουμε βιωσει στην ζωη μας αυτην την κατασταση.

    Τωρα τι να σου πω δισταζω να της το πω γιατι οπως εχω προαναφερει φοβαμαι μην την χασω και απο φιλη, διοτι κατι τετοιο θα ηταν καταστροφικο για μενα γιατι δεν θελω να χαθει εντελως απο την ζωη μου, διοτι περα απο την ερωτικη αγαπη που νοιθω για αυτην την αγαπω και σαν ανθρωπο. Θελω να πω πως δεν ειναι απλα καποια αγνωστη που γνωρισα, μου αρεσε, την ερωτευτηκα και δεν με νοιαζει πως αν της το πω θα με απορριψη, με την συγκεκριμενη ειναι κατι πολυ παραπανω... Βεβαια δεν λεω συμφωνω μαζι σου πως αν δεν το πω θα το μετανιωσω γιατι δεν θα μαθω ποτε τι ασθανοταν αυτη για μενα, αλλα δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενος...
    Σε ευχαριστω παρολα αυτα που μου ειπες την αποψη σου και ελπιζω ολη αυτη η ιστορια να εχει ενα αισιο τελος...!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτεύτηκα τον καθηγητή μου
    By marilena97 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 06-02-2020, 05:55
  2. τον ερωτευτηκα;
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-2016, 23:49
  3. ερωτευτηκα την παιδικη μου φιλη
    By manos_28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 28-08-2016, 17:25
  4. Ερωτεύτηκα την φίλη μου
    By Anonymous_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2013, 14:57
  5. ερωτευτηκα????
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 10-08-2011, 17:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •