Αγχος, Στρες και πόνοι στο άνω μερός του κρανίου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2

    Αγχος, Στρες και πόνοι στο άνω μερός του κρανίου

    Καλησπέρα σας,

    Το τελευταίο διάστημα έχω περάσει διάφορα σωματοποιημένα συμπτώματα του άγχους. Το τελευταίο καιρό όμως 2-3 μηνες έχω κάτι πόνους στο ανω μέρος του κρανίου, σαν πίεση από πάνω από το κεφάλι και μάλιστα σε διάφορα σημεία του άνω κεφαλιού. Επίσης έχω πόνους στον αυχένα και σε όλο το πίσω μέρος του κεφαλιού. Ποτέ κάπου σταθερά όμως. Έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου και μαγνητική αυχένα και είναι όλα καλά. Και ο νευρολόγος και ο ψυχίατρος μου είπαν από αγχος. Το έχει περάσει κάποιος άλλος αυτό; Και αν ναι του πέρασε;και πως;

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα Κώστα..
    φυσικά και το έχουμε περάσει οι περισσότεροι αυτό.. ιδιαίτερα όταν δεν μας περνούσε με ντεπόν ή ξεματιάσματα οπότε και πήγενε το μυαλό μας στο κακό και φτάναμε μέχρι και μαγνητικές κτλ..
    Ο μόνος τρόπος για να περάσει είναι να διαχειριστείς το άγχος σου, λιγότερες πιέσεις, ζόρια, στεναχώριες, σκέψεις, ..και περισσότερα ευχάριστα ερεθίσματα για το κεφαλάκι μας και ηρεμία στις σκέψεις μας και στα συναισθήματά μας.
    Επίσης ένας άλλος πολύ καλός τρόπος που δούλεψε πολύ σε εμένα και με γλύτωσε κυριολεκτικά απο αυτούς τους πονοκεφάλους ήταν ο βελονισμός!! δίνω όρκο σε αυτή την εναλλακτική θεραπεία αρκεί να γίνεται απο έμπειρο βελονιστή που ξέρει τι κάνει γιατί υπάρχουν και παπατζίδες. Κοστίζει πολύ βέβαια αλλά αξίζει όσο καμία άλλη εναλλακτική θεραπεία σε παρα πολλά πράγματα συμπεριλαμβανομένων των ψυχολογικων.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

    Είναι λίγο οξύμωρο που από την μια λυπάμαι που και άλλοι άμθρωποι περνάνε τετοιους πονοκεφάλους και από την αλλη αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια να μην είσαι ο μόνος. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα συμπτώματα προέκυψαν από μια πολύ πιεστική χρονιά με μηδεν ελευθερο χρόνο και άπειρες υποχρεώσεις και στρες. Ήταν καθημερινοί και σε σας οι πονοκέφαλοι;Πόσο καιρό έκαναν να περάσουν; Όσο για τον βελονισμό και yoga είναι τα δύοπου σκέφτομαι μηπως βοηθήσουν.

    Ευχαριστω πολυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Δεν χρειάζεται να με ευχαιστείς.. ..
    Τα έχω κάνει και τα δυο και ενοείται και τα δυο με βοήθησαν εμένα προσωπικά παααρα πολύ.. Την γιογκα την σταματησα προσφατα λογο οικονομικών αλλά αν μπορούσα δεν θα την σταματούσα με τίποτα!
    Στην δική μου περίπτωση οι πονοκέφαλοι δεν ήταν καθημερινοί αλλά αρκετά συχνοί.. και υπερβολικά δύσκολοι. Άλλοτε σαν μια μέγκενη στο κεφάλι, άλλοτε σαν σφυριές ή σουβλιές, άλλοτε σαν να μεταφέρω στο κεφάλι μου ένα καλάθι γεμάτο πέτρες, άλλοτε σαν συμπτώματα αυχενικού κτλ κτλ. Με τον βελονισμό εμένα μου έφυγαν τελείως και άντε να με πιάσει πλέον μια δυο φορες τον μήνα αλλα και να με πιάσει περνάει με ένα ντεπόν. Αλλά θα δείς οτι και τίποτα αν δεν κάνεις απο θεραπείες και μόνο αν καταφέρεις να ξεφύγεις απο το πολυ στρες και άγχος και πίεση και όσα αναφέραμε πριν.. θα φύγουν και οι πονοκέφαλοι.
    Άλλους το άγχος τους βαράει στο στομάχι άλλους σε πονοκέφαλο.. ειναι άτιμο πράγμα το αγχος. Σε ψυχολόγο πάς? (οχι ψυχίατρο)
    Αν δεν μπορείς μονος σου να διαχειριστεις και να εξαλήψεις το υπερβολικό άγχος, πίεση, στρες κτλ.. ίσως μερικές συνεδρίες στον ψυχολόγο να σε βοηθήσουν αφού μόλις αντιμετοπίσεις το άγχος και ηρεμήσεις περισσότερο θα φύγουν και οι πονοκέφαλοι.
    Πέρνε και κανα ντεπον..όσο και αν δεν το πιστεύεις βοηθάει όχι μονο στους πονοκεφάλους αλλά και στο άγχος

Similar Threads

  1. Στρες και άγχος
    By username01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-07-2016, 17:31
  2. Πονοι στη πλατη και στα χερια-αγχος; το εχει κανεις;
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2015, 12:39
  3. Πονοι στο στηθος- αγχος
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-11-2013, 11:05
  4. Αγχος-Κρίσεις Πανικού-Πόνοι
    By notias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2007, 15:51
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •