φοβος απορριψης αποτυχιας κοινωνικη φοβια φοβος καθηλωτικος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 101
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Quote Originally Posted by Mauroslosk View Post
    Αεδερφε μου ironman μου θυμιζεις παρα πολυ τις δικες μου σκεψεις πριν 3 χρονια...Μολις ειχα αρχισει να νιωθω και να αντιλαμβανομαι και να αυτοακυρωνω τον εαυτο μου στερεοτυπικα γιατι επρεπε γιατι τα ματια ειναι τροφη.Κοιτα να δεις που ολο αυτο που τραβας θα σε κανει ποιο σοφο και δεν λεω ως προς τους αλλους αλλα ως προς τον εαυτο σου.Πιστεψε με πως για να πιασεις το προβλημα απο τα αρχ!@#α πρεπει να εκτεθεις σε αυτο ψυχρα και ελεηνα.Οταν το κανεις και δεις πως τελικα δεν θα παιθανεις και ουτε θα σε μισησει καποιος θα καταλαβεις πως τελικα δεν ηταν ''προβλημα''αλλα μεγενθυση δικια σου.Τον τελευταιο 1 χρονο σταματησα να βαζω φακο και να ψαχνω σε λεκανες που θα σκατωσουν την ψυχη μου.Ωρες ωρες επανερχομαι στα παλια λεγοντας πως ρε μαλακα ποιον κοροιδευεις αυτος εισαι και κατι τετοια που μπορει να σε παρασυρουν ευκολα.Και να σου πω και κατι δεν εισαι ο μονος.Σκεφτομαι αυτο και υσηχαζω.Δεν ειμαι ο μονος ''μαλακας'' αλλα και ουτε ο μονος εξυπνος.Ειμαι ανθρωπακος και εγω με τα καλα μου και τα ασχημα μου.Ε καπως ετσι καθυσηχαζω την τρελα που ερχετε τρενακι πισω απο το αλλο.
    Η μαγκια ειναι να φτασεις στο level που θα τσαλακωνεις την μοστρα σου δημοσιος χωρις καποια ενοχη με χαμογελο οπως καναμε μικροι.Εκει να εισαι σιγουρος πως θα δεις ανθρωπους που θα σε κοιτανε σαν να σε μισουνε αλλα ο λογος θα ειναι η ελευθερια που θα αποπνεεις.Να χεσω τα καλουπια τους.
    καποια πραγματα απο την ζωη μου που ανατρεχοντας μου δινουν κινητρο ισως ταυτιστεις ισως σε βοηθησουν και εσενα ποιος ξερει η αληθεια ειναι δεν ξερουμε που υπαρχει ταβανι και μεχρι που μπορουμε να εξελιξουμε τον εαυτο μας το θεμα ειδικα με εμενα ειναι να απενοχοποιηθω απο το τελειο ας κανουμε τα πραγματα σιγα σιγα και βημα βημα και ας μην ειναι τελεια..τα παραδειγματα λοιπον...καποτε δεν ηθελα να μαθω να οδηγαω και πιστευα οτι δεν θα μαθω ποτε 25 χρονων μια μερα μου ηρθε να βγαλω διπλωμα ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ..αλλα...μπορει να πηρα το διπλωμα αλλα αντιμετωπισα το εξης προβλημα φοβομουν να παρω το αμαξι μετα να οδηγησω δεν το επαιρνα ουτε με σφαιρες μια ωραια πρωια αρπαξα το κλειδια και αρχισα τις βολτες με το αμαξι οδηγησα μεχρι να το ευχαριστηθει η ψυχη μου και πεταγα στα συννεφα...ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ οταν ανοιξαμε μαγαζι ηταν μια αλλαγη προσωπικα ποτε δεν μου αρεσε σαν επαγγελμα αλλα το ανοιξαμε στην αρχη ημουν παντελως ασχετος αλλα και φουλ αδιαφορος ειχα μαθει να κανω ελληνικο και φραπε και μεχρι εκει αλλα αρνιομουν για καποιο λογο να μαθω να φτιαχνω καφε με την εσπρεσιερα φρεντο καπουτσινο φρεντο εσπρεσσο κτλ κτλ μετα απο μερικους μηνες ξεκινησα να φτιαχνω ετσι μου ρθε στην αρχη διστακτικα μετα λιγο καλυτερα και ομολογουμενος εφτιαχνα καλυτερο καφε απο ολους τους αλλους στο μαγαζι στο τελος γιατι φροντιζα να παρατηρω απο το ποσο παγο πρεπει να βαλεις μεσα μεχρι το ποσο χτυπημα θελει ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν δουλεψουμε το μυαλο μας σιγα σιγα και κανουμε μικρα βηματα καθε φορα θα νικησουμε τις οποιες φοβιες μας και θα ζουμε καλυτερα αυτα ειναι μικρα παραδειγματα που αναφερω και ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω βρες τα τρωτα σου σημεια και αν δουλεφτουν σιγα σιγα και οχι με την μια σιγουρα θα ανεβει η αυτοπεποιθηση σου το μυστικο ειναι να απενοχοποιηθουμε απο το οτι ολα πρεπει να γινουν τελεια η γρηγορα με τον καιρο θα γινουμε καλυτεροι με οτι ασχολουμαστε η οτι μας ενδιαφερει στο ημερολογιο που σκεφτομαι να κανω σκεφτομαι να βαζω διαφορες τετοιες προκλησεις που θα ειναι ενεσεις αυτοπεπηθησης ακομα και αν μου παρει να τις ολοκληρωσω καιρο

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by Mauroslosk View Post
    Η μαγκια ειναι να φτασεις στο level που θα τσαλακωνεις την μοστρα σου δημοσιος χωρις καποια ενοχη με χαμογελο οπως καναμε μικροι.Εκει να εισαι σιγουρος πως θα δεις ανθρωπους που θα σε κοιτανε σαν να σε μισουνε αλλα ο λογος θα ειναι η ελευθερια που θα αποπνεεις.Να χεσω τα καλουπια τους.
    Μου κάνεις!!!! respect!!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    παντως και το υπερβολικο ψυρισμα του εγω μας μονο κακο μπορει να κανει γιατι πιστευω ψαξε ψαξε ολο και κουσουρια θα βρισκεις πρεπει να μενουμε στα βασικα και απο εκει και περα δουλεια με τον εαυτο μας πριν μελετουσα τις φοβιες και τις ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες και σκεφτομουν λες να να χω και αυτο?λες να χω και εκεινο??χαχαχαχ μεινετε στα βασικα αυτο που πιστευετε οτι εχετε και δουλεψτε το οσο μπορειτε

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Γαμωτο ολα ειναι μπροστα σου/μας/Αυτα τα μικρα παραδειγματα ειναι που κανουνε παντα την διαφορα.Τα λες τοσο καλα που ειναι ξεκαθαρο οτι αντιλαμβανεσε νιωθεις σκεφτεσε.Αλλα στην πραξη εχουμε συνηθησει να τα μασαμε.Πιστευω ο χαρακτηρας ειναι σαν το φρεντο που προανεφερες.Παλευεις να το φτιαξεις ωστε να ειναι αρεστος σε εσενα αλλα και στους αλλους.Αλλα υπαρχουν και αλλοι ιδιοκτητες'' οι οπιοι κοιτανε ποιος θα τον φτιαξει καλυτερα με αποτελεσμα να υπαρχει κοντρα.Αυτο ημαστε ενα φρεντοεσπρεσο η μια βολτα με το αυτοκινητο.
    Ενεσεις αυτοπεπηθησης!!!Ισχυει φιλε!!!Η χαρα που περνεις οταν νικας εναν φοβο μικρο η μεγαλο ειναι μοναδικη.!!!!Ειμαι σιγουρος πως μπορει να πεφτεις αλλα σιγουρα ξερεις και να σηκωνεσαι!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    παντως και το υπερβολικο ψυρισμα του εγω μας μονο κακο μπορει να κανει γιατι πιστευω ψαξε ψαξε ολο και κουσουρια θα βρισκεις πρεπει να μενουμε στα βασικα και απο εκει και περα δουλεια με τον εαυτο μας πριν μελετουσα τις φοβιες και τις ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες και σκεφτομουν λες να να χω και αυτο?λες να χω και εκεινο??χαχαχαχ μεινετε στα βασικα αυτο που πιστευετε οτι εχετε και δουλεψτε το οσο μπορειτε
    Συμφωνώ και επαυξάνω!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    μικρα βηματακια και να ξερεις θα αποσυρθουμε μια θα αποσυρθουμε δυο στο τελος θα τα καταφερουμε θα ανυσηχουμε ολο και λιγοτερο ολες αυτες οι ανυσηχιες πηγαζουν απο ενα πραγμα αμφιβαλουμε για τον εαυτο μας αν πιστεψουμε σιγα και κανουμε βηματα θα κατακτησουμε και τον εαυτο μας θα αποκτησουμε αυτοπεποιθηση γιαυτο θελει τολμη εστω και σε μικρη δοση καθε φορα αν πχ φοβασαι την οδηγηση το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις απλα μεσα στο αμαξι και να στριβεις περα δωθε το τιμονι την επομενη φορα απλα βαλτο μπρος κανε μικρα βηματακια καθε φορα που θα σου δινουν αυτο πεποιθηση αν το κανεις με την μια ισως σου δημιουργηθει απογοητευση απο την αποτυχια εκθεσου ολο και περισσοτερο στο τελος ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ!!θα το καταλαβεις ενταξει εγω δεν πηγα τοσο σταδιακα οσο περιγραφω εγω λειτουργησα αλλιως στο αυτοκινητο αλλα εγω ειμαι εγω καποιον αλλον μπορει να τον βοηθησει αυτο που λεω.. στο θεμα φρεντο δεν με απαχολησαι μετα να δω αν κανουν καλο οι αλλοι χαχαχαχαχαχαχ με ενοιαξε η δικια μου επιτυχια δεν εβαλα τον εαυτο μου στο τρυπακι να δω τι κανουν οι αλλοι ιδιοκτητες χαχαχχα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    σηκωθηκα με τις γνωστες μαυρες σκεψεις εχω προσεξει οτι μολις ξυπνας ειναι πιο εντονες ποτε θα περασει ολο αυτο?γιατι να συμβει τωρα ολο αυτο με την κοπελια μου?τιποτα δεν κουμπωνει καλα δεν καθεται να ελπιζω οτι θα πανε καλυτερα τα πραγματα γενικα?να ελπιζω οτι θα τα ξαναβρω με την φιλη μου?δεν πρεπει να ελπιζω αλλα εχω μια βαθεια αναγκη να το κανω.νοιωθω μονος ειδικα αυτες τις πρωινες ωρες παλιοτερα δεν με ενοιαζε γιατι μπορει και να κοιμομουν τωρα με νοιαζει πολυ πηγα να παρω την συνταξη του παππου συχνωτιτηκα εκει με κατι αλλους ρωτησα πως παει η σειρα πρωτεραιοητας συνηθως δεν μιλαω ειμαι πιο απομακρος σιγουρα ομως τωρα εδειξα ενα καλυτερο προσωπο αργουσαν οι συνταξεις πηρα αριθμο και πηγα στο μαγαζι..με το που ανοιξα με ειδαν δυο νεοζηλανδοι τους χαμογελασα καθησαν πιασαμε λιγο κουβεντα πως ειναι ο καιρος τωρα στην νεα ζηλανδια που πηγαν πριν ερθουν στα μερη μας τι τους αρεσε τι δεν τους αρεσε οι ανθρωποι εχουν ερθει τρεις φορες παρακαλω ελλαδα και εγω δεν εχω παει ουτε μεχρι την κυπρο. τωρα παω για την συνταξη παλι

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    χθες μου εστειλε μηνυμα η πρωην μου γενικα μου στελνει περι ανεμων και υδατων θελω να της πω ποσο θελω να ειμαστε οπως πριν πως εχει γινει η ζωη μου μαρτυριο οτι λιγες βδομαδες πριν ατενιζα οσο μπορουσα το μελλον με την μεγαλυτερη δυνατη αισιοδοξια οτι οπως και να ειχε το σχεδιο που ειχα βαλει στα σκαρια και επαιρνε σαρκα και οστα θα μπορουσε να με εξασφαλισει οτι οτι και να γινοταν θα ορθοποδουσα οικονομικα θα ειχα καλυτερη μοιρα και ας αργουσε και μεχρι τοτε ειχε ο θεος ολο και θα τα βολευα ολος ο χωρισμος με προσγειωσε τοσο αποτομα μα τοσο αποτομα βασικα δεν με προσγειωσε με χαντακωσε βαζω στοιχημα οτι εχω και δεν εχω αν μου ελεγε παλι ειμαι μαζι σου θα αλλαζε η ψυχολογια μου αρδην αλλα δεν θα εφυσιχαζα ισα ισα θα ειχα μεγαλυτερο κεφι για να κανω τα πραγματα που θελω για μενα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Αυτό που περιγράφεις λέγεται "στερητικό σύνδρομο χωρισμού"........

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    ωχ μπλεξαμε με συνδρομα υπαρχει γιατρεια τουλαχιστον?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μια εβδομαδα αγρυπνια κ νυστεια κ περναν ολα περαστικα σου τεκνο μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    υπο αλλες συνθηκες θα γελαγα περισσοτερο τωρα μειδιασα απλως φιλε μου

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ενταξει κατι ειναι κι αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    σημερα αρχισα να μελεταταω την τεχνικη της προκλησης ειναι μια τεχνικη που προκαλεις την ανυσηχη σκεψη που κανεις με καποια ερωτηματα ρωτας πχ γιατι κανεις αυτη μετα ποια στοιχεια αντιτειθεντε σε αυτη την σκεψη ποιο ειναι το χειρωτερο πραγμα που μπορεις να παθεις αν συμβει αυτη η σκεψη πως μπορεις να αντιμετωπισεις το γεγονος στην χειροτερη των περιπτωσεων και ποιος τροπος θεωρηης της σκεψης θα ηταν περισσοτερο εποικοδομιτικος..καλο ειναι την προκληση να την εφαρμοζεις οχι την στιγμη που εμφανιζεται η σκεψη αλλα να την δουλευεις σε καταταση ηρεμιας αφου βρεις τα στοιχεια εκεινα που μπορουν να την αμφισβητισουν και τα κανεις κτημα σου μπορεις οταν σου ερθεαυτη η σκεψη να την λυνεις αυτοματος να σου ερχεται στο μυαλο ο επικοδομητικος τροπος θεωρησης δεν ειναι ευκολο θελει δουλεια φυσικα γιαι οι σκεψεις που μας προκαλουν αγχος φοβο η πανικο μπορει να ειναι πολλες

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    σημερα χωθηκα μεσα στο ταχυδρομειο με παθος και τσαμπουκα για την συνταξη του κατακοιτου παππου μου λεει ο ταχυδρομος τα λεφτα τελειωσαν ελα αυριο οκ του λεω καλημερησα με θαρρος κατι πελατες ενος αλλου μαγαζιου ειπα τετοια καλημερα που κανεις δεν μπορεσε να μην μου ανταπαντησει γυρισα στο μαγαζι ποτησα τα λουλουδια τελικα ειναι πολυ ευργετικο για τα τραυματα σου τα φυτα να τα φροντιζεις σκουπισα καθαρησα εκανα τις δουλειες μου δεν θα αδρανοποιηθω για τιποτα και κανεναν πριν λιγο καθαρησα τα τραπεζια εκ νεου και σκουπισα παλι η προκληση ηταν οτι επρεπε να παω να σκουπισω σε ενα μερος που στα δυο τρια μετρα καθοταν στο διπλα μαγαζι ενα ζευγαρι που ξερω ελαχιστα αυτο δεν το κανω ποτε δεν μου αρεσει να κανω κατι οταν με παρατηρουν νοιωθω αβολα ορμησα ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση και το εκανα μαλιστα πιασαμε και λιγο κουβεντα ενιωσα πολυ ωραια γιατι οσο και ασημαντα να σας ακουγονται αυτα ειναι πραγματα που απεφευγα να κανω γενικα τοσο να πιανω κουβεντα με ατομα που δεν καλοξερω οσο και να κανω και δουλειες μπροστα σε ατομα που δεν καλοξερω αν δεν τους ξερω τα κανω πιο ευκολα αν ομως τους ξερω λιγο με δυσκολευει το βραδυ θα βαλω να δω το μπατμαν begins την λατρευα αυτη την ταινια ανεκαθεν χωρις να εχω καταλαβει το γιατι τωρα ξερω τον λογο ειναι μια ταινια που μπορει να σε εμπνευσει να καταπολεμησεις τις δικες σου φοβιες

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αποτυχία και Προσωπική Εξέλιξη - Ο Φόβος της Αποτυχίας (ΒΙΝΤΕΟ)
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 06-09-2016, 09:19
  2. ΦΟΒΟΣ Αποτυχίας
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2015, 22:41
  3. ΥΠΟΨΙΕΣ + ΦΟΒΟΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ & ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗΣ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ :-(
    By kons_tsia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-02-2014, 10:37
  4. φόβος απόρριψης
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2012, 18:13
  5. φοβος απορριψης !!!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-02-2012, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •