φοβος απορριψης αποτυχιας κοινωνικη φοβια φοβος καθηλωτικος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 101
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679

    φοβος απορριψης αποτυχιας κοινωνικη φοβια φοβος καθηλωτικος

    απο που να αρχισω και που να τελειωσω με ολα αυτα βασικα πιστευω οτι φοβους για το αβεβαιο μελλον για τα οικονομικα για τον θανατο μπορει να εχουμε λιγο πολυ ολοι οι ανθρωποι εμενα καποιοι φοβοι με καθηλωνουν δεν μου επιτρεπουν να δρασω οπως θα μπορουσε να δρασει ο μεσος ανθρωπος με αποτελεσμα να αποσυρομαι πολλες φορες απο την κατασταση που με ενοχλει..πχ δεν νοιωθω ανετα ευκολα σε μια παρεα ανθρωπων που δεν ξερω και φοβαμαι οτι θα γινω αντιπαθητικος επειδη ο φοβος μου με ψιλονεκρωνει δεν λεω οτιδεν εχω φιλους εχω καποια φιλαρακια και δεν με πιανει κρυος υδρωτας κιολας αλλα νοιωθω αβολα.φοβαμαι τις αλλαγες και τις νεες καταστασεις το αγνωστο με φοβιζει πολυ φοβαμαι να κανω μια σχεση σοβαρη γιατι δεν θα μπορω να ανταπεξελθω σωστα με αποτελεσμα να απορριφθω και να νοιωσω μετα απαισια γενικα φοβαμαι να αποτυγχανω στη ζωη μου για να μην μου κολησουν την ταμπελα του αποτυχημενου γενικα οσο μπορω να το κανω φραγκοδιφραγκα ολες αυτες οι καταστασεις εχουν να κανουν με τριτους δηλαδη φοβαμαι την απορριψη και την αποτυχια εχει να κανει με το πως με βλεπουν οι αλλοι θα ηθελα να αισθανομαι ανετα με τον εαυτο μου να αποκτησω μια αυτοπεποιθεση αλφα οσο ειναι εφικτη αυτη και να μην φοβαμαι τοσο τι μπορω να κανω υπαρχει καποιος οδηγος καποια βηματα που θα με οδηγηουν σιγα σιγα σε αυτο το μονοπατι?θελω να ειμαι καλα με τον εαυτο μου και οταν λεω να ειμαι καλα δεν λεω να κατσω και να αποδεχτω την κατασταση γιατι μονο προβληματα θα μου δημιουργει αυτη η κατασταση θελω να παλεψω για κατι καλυτερο να μην με ενοχλει η αποτυχια να μην την παιρνω σοβαρα να μην φοβαμαι να δρασω να μην αποσυρομαι να εχω γραμμενο τον καθε τριτο στα παλια μου τα παπουτσια να εχω αυτοπεποιηση τι μπορω να κανω?θελω να αντικαταστησω τις αρνητικες με θετικες σκψεις για εμενα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    ironman, περισσότερο για ανασφάλεια μου κάνει όλο αυτό παρά φόβος. Αν το αποδεχθείς σαν ανασφάλεια δεν θα το φοβάσαι και τόσο. Πρέπει λίγο να τα αξιολογήσεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα και να το σκεφτείς λίγο διαφορετικά.
    Οτι σκεπτόμαστε είμαστε..
    Σου είναι τόσο δύσκολο να σταματήσεις να σε ενδιαφέρει τι πιστεύουν οι άλλοι για σένα? γιατί χρειάζεσαι την επιβεβαίωση και την αναγνώριση απο τους άλλους? οι πιο ευτυχισμένοι και ψυχικά ήρεμοι άνθρωποι είναι αυτοί που τους γράφουν όλους στα @@@ τους. Σου μοιάζει ακατόρθωτω να πείς ένα "χέστηκα" και να το ενοείς?
    Να ζήσεις για πάρτυ σου με τις επιλογές σου με τα πλην και τα συν σου..με οτι εισαι εσυ..για σενα.. για την παρτυ σου..
    Μήπως να έδινες στον εαυτό σου την ευκαιρία να γίνει λιγο πιο απελευθερωμένος? να την δει και λιγο χίπικα την ζωή ας το πούμε..
    Μήπως δίνεις υπερβολική σημασία στα στερεότυπα της κοινωνίας? και προσπαθείς να λειτουργήσεις περισσότερο σαν ρομπότ παρά σαν τον ίδιο σου τον εαυτό?
    Ποιος άνθρωπος δεν αποτυγχάνει? ποιος άνθρωπος δεν κολώνει? ποιος άνθρωπος δεν έχει ανασφάλειες?.. όλα στηνανθρώπινη φύση είναι και στην ζωή. Μηπως προσπαθείς υπερβολικά να διαφέρεις απο αυτο που στην ουσία είναι φυσιολογικό?
    Όταν αγαπήσουμε τον εαυτό μας με τα καλά και τα στραβά του τότε η ζωή μας πραγματικά γίνεται πιο εύκολη..και αν κάτι στραβό μας μας χαλάει τόσο απλά το αλλάζουμε. Δεν είναι βέβαια εύκολο αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.
    Έχουμε πίσει τους εαυτού μας στα ΔΕΝ και τα ΜΗ και τα ΑΝ και τα ΜΗΠΩΣ και τα ΑΜΑΝ και και...
    Ποτέ δεν είναι αργά να "ξεκολήσουμε".. και αν δεν ξέρουμε τον τρόπο πρέπει να τον ανακαλύψουμε και όλη μας η προσπάθεια πρέπει να πάει εκεί και όχι να επιμένει σε όλα αυτα που προανέφερα.
    Δυστυχώς κάποιοι απο εμάς πρέπει να το προσπαθήσουμε για να το καταφέρουμε και ευτυχώςγια κάποιους άλλους τους βγαίνει εύκολα..
    Ομως όλοι οι άνθρωποι έχουμε τα ίδια ένστικτα τις ίδιες ανασφάλειες τις ίδιες φοβίες τα ίδια εμπόδια..απλά κάποιοι τα διαχειρίζονται με ευκολία και κάποιοι με προσπάθεια.
    Σε κάποιους η αυτοπεποίθηση είναι έμφυτη και κάποιοι πρέπει να προσπαθήσουν για να την αποκτήσουν.. Όλοι μας έχουμε αυτοπεποίθηση. Αρκεί να την ανακαλύψουμε.. μέσα απο αλλαγή στον τρόπο σκέψης, ίσως και ζωής.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    αυτο ακριβως φιλε μου αυτο...οι σκεψεις μου αυτες φταινε για ολα οτι πρεπει να ειμαι πολυ καλος για να ειμαι αρεστος οτι πρεπει παντα να φαινομαι καλος να μην κακοκαρδισω κανεναν να μην διαπληκτιστω ποτε με κανεναν και του χαλασω την διαθεση και με μισησει πολυ σημασια στους τριτους και οχι στον ιδιο μου τον εαυτο πως να ευχαριστησω εμενα τα παντα ολα για τους αλλους τι θα πουν οι αλλοι αν χωρησω πως θα αντιμετωπιουν οι αλλοι την νεα μου σχεση τι θα πουν οι αλλοι για την δουλεια μου και οσο σκεφτομαι τους αλλους για το τι θα πουν και τι θα κανουν τοσο εγω δεν προχωραω τοο δεν ζηταω περισσοτερα απο τον εαυτο μου ολα αυτα ομως λογικα συμβαινουν γιατι δεν πιστευω στον εαυτο μου δηλαδη δεν εχω αυτοπεποιθηση και φοβαμαι τους αλλους οι σκεψεις λοιπον και πως αλλαζουν αυτες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    ειδες πόσα "πρέπει" έβαλες στην συζήτηση.. ?
    μήπως απο εκεί να ξεκινήσεις? να αρχίσεις να κόβεις ένα ένα όλα αυτα τα πρέπει??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    αυτο θελω εναν στρατηγικο τροπο να αλλαξω τα στραβα μου και τις σκεψεις μου ωστε να ζω καλυτερα για εμενα βημα βημα. οπως ειπες δεν ειναι και τοσο ευκολο για καποιους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    ναι το ξέρω.. εχεις ζητησει βοηθεια απο ψυχολόγο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    φιλε οχι δεν υπαρχει εδω ψυχολογος και νομιζω και ο ψυχολογος ενας ανθρωπος ειναι δεν θα κανει την διαφορα ασε που τα οικονομικα αυτη την στιγμη δεν ειναι καλα μπρος γκρεμος και πισω ρεμα εσυ εχεις παει ποτε σε ψυχολογο σε βοηθησε καθολου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Όπως είπες θέλεις ένα στρατηγικό τρόπο.. ο ψυχολόγος ίσως είναι ο μόνος που θα μπορέσει να σε αξιολογήσει σαν άνθρωπο και να σου υποδείξει τον καλύτερο τρόπο για σένα. Καθώς ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και έχει τα δικά του κουμπιά.
    Αυτό που θα δουλέψει σε μένα δεν θα δουλέψει σε σένα και αντίστροφα..
    Ο καλός ψυχολόγος ξέρει πως να σε επιρέάσει και να στα περάσει..
    Αν έχεις ασφάλεια μπορείς να πάς σε κρατικό ψυχολόγο και δεν θα πληρώσεις τίποτα. Δεν χρειάζεται να πάς σε ιδιώτη.
    Αν δεν υπάρχει ούτε αυτό στο μέρος σου μπορείς να δοκιμάσεις μέσω ίντερνετ αν μπορέσεις να διαθέσεις 20 ευρώ την εβδομάδα.
    Δυστυχώς μαγικό ραβδάκι δεν υπάρχει.. πρέπει να βάλουμε προτεραιότητες. Και νομίζω η μεγαλύτερη προτεραιότητα στην ζωή μας είναι να είμαστε εμείς πάνω απο όλα καλά.
    Οπότε πρέπει να επενδύουμε σε αυτό με τον έναν ή άλλο τρόπο..άλλοι πέρνουν δανικά για να φτιάξουν το αμάξι τους και άλλοι την ψυχολογία τους. Εχει πολλές δυσκολίες και εμπόδια η ζωή αλλά όταν βάλουμε κάτι στόχο και πισμόσουμε είναι σίγουρο οτι θα το καταφέρουμε.
    Η προσπαθούμε ή δεν προσπαθούμε καθόλου. Τουλάχιστον όταν προσπαθήσουμε έχουμε πιθανότητες μεγάλες να τα καταφέρουμε ενώ αν δεν προσπαθήσουμε δεν έχουμε καμία.
    Ναι εμένα ο τελευταίος ψυχολόγος μου με έχει βοηθήσει τρομερά.. (αν και έπρεπε να αλλάξω μερικούς μέχρι να τον πετύχω).
    Και παρεπιπτόντος.. είμαι φίλη και όχι φίλος
    Προσπάθησε πάντως να μην απελπίζεσαι.. μπορείς να τα καταφέρεις αρκεί να το θές πολύ!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    δεν ειμαι ανθρωπος που απορριπτω τιποτα φιλη μου αλλα αυτη την στιγμη τα οικονομικα ειναι δυσκολουτσικα ισως μετα το καλοκαιρι αν πιασουμε κανα φραγκακι κατι να κανουμε εσενα 20 ευρω σου παιρνει την επισκεψη και για ποσο αν επιτρεπεται ποσο χρονικο διαστημα..βασικα εγω ειμαι και συγχισμενος δεν ξερω απο που να αρχισω και πως να τελειωσω εσυ εχεις κανει πολλες συνεδριες μαζι του?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Μην πιέζεσαι.. όποτε είσαι έτοιμος. Απλά βάλτο στόχο.
    Μέχρι τότε δουλέψέ το και λίγο μόνο σου όσο μπορείς.. Νομίζω μια πιο εύκολη και καλή αρχή είναι να ξεκινήσεις να νοιάζεσαι λιγότερο για το τί πιστεύουν οι άλλοι. Να αρχίσεις να αντικαθιστάς ένα ένα πρέπει με το "χέστηκα" ή "στα @@@ μου".. Όποτε το μυαλό σου πάει στο πρέπει εσύ σκέψου το "στα @@@ μου έστω και αν δεν το κανεις η δεν το ενοείς. Αν το κάνεις συχνά αυτό πιστεύω οτι σιγά σιγά θα αρχίσεις και να το υιοθετέις και όταν τύχει κάποια φορά να το πείς και να το ενοείς θα είναι ένα άλμα στην προσπάθειά σου.
    Εγω δινω περισσότερα απο 20 δυστυχως ..αλλά ξέρω κάποιους απο το ίντερνετ που κανουν μέσω skype με 20.
    Και εγω ανεργη ειμαι εδω και αρκετο καιρό..οικονομικα πιο χαλια δεν γινεται..αλλα υπάρχε ένας άνθρωπος στην ζωή μου που ευτυχώς μου δίνει για αυτό το σκοπό και εύχομαι να μπορέσω να ξαναπιάσω δουλειά και να του τα επιστρέψω στο 10πλασιο!!
    Το χρονικό διάστημα στον καθε ένα είναι διαφορετικό αλλά αν υπολογίσουμε οτι η ψυχοθεραπεία είναι συνήθως μια φορά την εβδομάδα θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα 3μηνο για να καταλάβεις αν βλέπεις βελτίωση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    πολυ χαιρομαι για εσενα το ευχομαι. για την ωρα θα ηθελα να ξεκινησω ενα ημερολογιο προσωπικης αυτοβελτιωσης δεν ξερω αν ο ταρχιδισμος ειναι η λυση σε ολα χαχαχ να σου πω την αληθεια επειδη μπορει αυτο να βγηκε λαθος μην νομιζεις οτι στην ζωη μου προσπαθουσα να τα εχω καλα με ολους αντιθετως γραμμενους τους ειχα αλλα με λαθος τροπο με τον τροπο της απαξιωσης και ετσι με αυτο τον τροπο δεν κοινονικοποιηθηκα σωστα αλλα βλεπωντας απο αλλη βαση αυτο δειχνει οτι τους εδωσα μεγαλη αξια ισως απεφευγα πολλους οχι γιατι δεν ηταν αξιοι για εμενα αλλα εγω για αυτους

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    ημερολογιο προσωπικής αυτοβελτίωσης λοιπόν! μια χαρά μου ακούγεται!!!
    Το καλο σε ολη την υποθεση ειναι οτι σε ολα τα μυνηματα σου εχεις τρομερη αυτογνωσια. Ξερεις τι εχεις κανει λαθος, που υπερβαλεις, οτι αδικεις τον εαυτο σου, τι εχει αλλαξει τι θες να αλλαξει κτλ κτλ..
    Αυτο ειναι πολυ σημαντικό. Έχεις τις απαντήσεις απλά πρέπει να βρείς τον τρόπο που θα ειναι αποτελεσματικός για ασένα να σε ξεμπλοκαρει.
    Γιατι βασικα μπλοκαρισμένος είσαι και όχι τόσο "κολλημένος" όσο νόμιζα.
    Βέβαια καμιά φορά είναι πιο δύσκολο οταν το προσπαθούμε μόνοι μας..θέλουμε και κάποιον να μας σπρώξει..
    Ομως οσο και να μας σπρωχνει καποιος αν εμεις εχουμε γατζωθει στον τοιχο και δεν προχωράμε προς την πορτα να αναιβουμε τα σκαλιά.. πάει χαμένο και το σπρώξιμο.
    Δουλειά με τον εαυτό μας λοιπόν και αν μπορέσει να βρεθεί και στην πορία κάποιος άνθρωπος ψυχολόγος ή οτι δουλέψει καλύτερα σε σενα να σε βοηθήσει να ξεμπλοκάρεις ευκολότερα, καλοδεχούμενος να είναι και να το εκμεταλλευτείς σωστά.
    Εγώ ήμουν πολύ "σταρχιδίστρια" όλη μου την ζωή.. αλλά με τον εαυτό μου ήμουν τελειομανής. Όμως ποτέ μα ποτέ δεν με ένοιαζε τι λέει ο κόσμος τι νομίζει ο άλλος και και.. Ειμαι και λιγο εκκεντρικό άτομο οπότε στην ουσία μαρεσε να βαζω τον κοσμο σε αμφιβολιες για μενα και να νομιζει οτι θελει και να παιζω με ολο αυτο.
    Ομως για καποιο λογο το χασα αυτο στην πορία και ξαφνηκά γυρισε τούμπα και έχασα την μπαλα. Μετρούσα την κάθε κουβένα, την κάθε γνώμη, την κάθε φήμη, σχόλιο κτλ κτλ.. άρχισα να έχω ανασφάλειες και να φοβάμαι το αύριο όταν μεχρι πριν λίγο καιρό με ένοιαζε μόνο το σήμερα..και το ζούσα σαν να ειναι το τελευταίο.
    Και να σου και οι κρίσεις πανικού και πάρε και μια αγοραφοβία και μια κατάθληψη.. και χέσε μέσα.
    Τέτοια κατηφόρα ούτε στον εχθρό μου. Εγω δεν έπιασα απλά πάτο αλλά όταν έπιασα πάτο έσκαψα και πήγα ακόμη πιο πάτο.
    Ε αν επανήλθα εγώ μετά απο τέτοια νίλα .. είμαι βέβαιη οτι μπορεί νατο καταφέρει ο οποιοσδήποτε..πόσο μάλλον εσύ.
    Γι αυτο μην μασάς.. αγάπησε τον εαυτό σου και δώσε του την ευκαιρία να ξεμπλοκάρει επιτέλους για να βγει να κατακτήσει οτι του στερει ολο αυτο απο την ζωη του <3

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    πρεπει να κανω φοκους τα πραγματα ειναι απλα αλλα δυσκολα σαν την ζωη σιγουρα χρειαζομαι μεγαλυτερη κοινονικοποιηση ειμαι εσωστρεφες ατομο η φαση ειναι πως πολλοι πιστευουν και για μενα οτι ειμαι ενας αδιαφορος σταρχιδιστης η αληθεια ειναι ομως οτι δεν ειμαι κοινωνικοποιημενος ιδιατερα οτι σκεφτομαι πολυ αρνητικα την εκβαση του καθε τι εχω αποκλεισει σχεδον το θετικο απο την ζωη μου βεβαια αυτο ωφειλεται και σε αλλες παραμετρους οπως τα εργασιακα τα οικονομικα και κυριως τα αισθηματικα απο την μερα που χωρησα πραγματικα ενοιωσα τερμα απαιιοδοξος ομως τα προβληματα μου υπηρχαν εκει ηταν αλλα κρυμμενα οχι λυμενα δεν παει ομως και τιποτα απο αυτα καλα ωστε να κουμπωσει λιγο η ψυχολογια...βεβαια ειμαι και ανασφαλης σιγουρα 50 θετικα να μου πουν εγω θα εστιασω στο ενα και μοναδικο αρνητικο καποιοι μου λενε οτι σκεφτομαι πολυ και δεν χρειαζεται να βασανιζω τοσο το μυαλο μου να παιρνω τα παντα οπως ερχονται αλλα δεν εχω στομαχι ειμαι πολυ ευαισθητος σαν ανθρωπος επηρρεαζομαι ευκολα απο γνωμες αλλων ασχετα αν παλι πολλοι απο τον περιγυρι μου με θεωρουν ισχυρωγνωμωνα δεν με ξερουν καθολου καλα χαχαχα αυτα ολα ειναι το καμουφλαζ της υπερευαισθησιας μου ειμαι περιεργη υποθεση και μπερδεμενη πιστευω τα εχω κανει κουβαρι χρειαζεται να μαθω να τολμαω και να μην κολωνω τοσο χρειαζεται να μην με απονεκρωνει ο φοβος μου γιατι υπαρχει και φοβος σε ολο αυτο τελικα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Σίγουρα φίλε μου όλα αυτά κάπου οφείλονται.. πάντα το κάθε τι έχει την αιτία του.
    Όλα είναι θέμα διαχείρισης. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.
    Άλλοι αυτή την διαχείριση την έχουν υποσεινήδητα και κάποιοι άλλοι πρέπει να την κάνουν συνειδητά.
    Όπως σου είπα "είμαστε οτι σκεπτόμαστε".. αν σκεπτόμαστε αρνητικά θα είμαστε ατρνητικοί, αν σκεπτόμαστε με φόβο θα είμαστε φοβισμένοι, αν σκεπτόμαστε ευχάριστα θα είμαστε ευχαριστημένοι κτλ κτλ.
    Το μυαλό είναι ένα πολύ πολύπλοκο εργαλείο.. μπορεί να γίνει η σωτηρία μας μπορεί να γίνει και η καταστροφή μας.
    Αυτό μας ξεχωρίζει τόσο απο όλα τα πλάσματα του σύμπαντος όσο και απο τους υπόλοιπους ανθρώπους..
    Το μυαλό έχει τεράστια δύναμη .. κάποιοι ξεχνάμε πόση δύναμη έχει και αντί να την χρησιμοποιησουμε υπερ μας την χρησιμοποιούμε κατά μας. Και όλο αυτό γιατί συνήθως του πάμε κόντρα ..............

  15. #15
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Μην πιέζεσαι.. όποτε είσαι έτοιμος. Απλά βάλτο στόχο.
    Μέχρι τότε δουλέψέ το και λίγο μόνο σου όσο μπορείς.. Νομίζω μια πιο εύκολη και καλή αρχή είναι να ξεκινήσεις να νοιάζεσαι λιγότερο για το τί πιστεύουν οι άλλοι. Να αρχίσεις να αντικαθιστάς ένα ένα πρέπει με το "χέστηκα" ή "στα @@@ μου".. Όποτε το μυαλό σου πάει στο πρέπει εσύ σκέψου το "στα @@@ μου έστω και αν δεν το κανεις η δεν το ενοείς. Αν το κάνεις συχνά αυτό πιστεύω οτι σιγά σιγά θα αρχίσεις και να το υιοθετέις και όταν τύχει κάποια φορά να το πείς και να το ενοείς θα είναι ένα άλμα στην προσπάθειά σου.
    Εγω δινω περισσότερα απο 20 δυστυχως ..αλλά ξέρω κάποιους απο το ίντερνετ που κανουν μέσω skype με 20.
    Και εγω ανεργη ειμαι εδω και αρκετο καιρό..οικονομικα πιο χαλια δεν γινεται..αλλα υπάρχε ένας άνθρωπος στην ζωή μου που ευτυχώς μου δίνει για αυτό το σκοπό και εύχομαι να μπορέσω να ξαναπιάσω δουλειά και να του τα επιστρέψω στο 10πλασιο!!
    Το χρονικό διάστημα στον καθε ένα είναι διαφορετικό αλλά αν υπολογίσουμε οτι η ψυχοθεραπεία είναι συνήθως μια φορά την εβδομάδα θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα 3μηνο για να καταλάβεις αν βλέπεις βελτίωση.
    Jock77 να τρομάξω τώρα? Έχω ήδη συμπληρώσει 5 μήνες με συνεδρίες και η βελτίωση μου είναι μικρή σύμφωνα με αυτό που έχω στο μυαλό μου. Έτσι όπως πάω φαντάζομαι ότι θα μου πάρει 4-5 Χρόνια Μέχρι να σταθώ λίγο στα ποδια μου και να πιστέψω ότι μπορώ να τα καταφέρω. Να αγχωθω?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αποτυχία και Προσωπική Εξέλιξη - Ο Φόβος της Αποτυχίας (ΒΙΝΤΕΟ)
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 06-09-2016, 09:19
  2. ΦΟΒΟΣ Αποτυχίας
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2015, 22:41
  3. ΥΠΟΨΙΕΣ + ΦΟΒΟΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ & ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗΣ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ :-(
    By kons_tsia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-02-2014, 10:37
  4. φόβος απόρριψης
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2012, 18:13
  5. φοβος απορριψης !!!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-02-2012, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •