Χρειάζομαι βοήθεια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138

    Χρειάζομαι βοήθεια!!

    Καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος οπότε θα ξεκινήσω να αφηγούμαι την δική μου ιστορία από την αρχή και να σας περιγράψω τα προβλήματα που αντιμετωπίζω, ώστε να μου δώσετε συμβουλές και να εκφράσετε την γνώμη σας ώστε να έχω μία σφαιρική άποψη για το τι πρεπει να κάνω για να απαλλαγώ από τις κακές συνήθειες. Θα προσπαθήσω να γίνω κατανοητή αναλύοντας όσα με απασχολούν.
    Είμαι 20 χρονών, ωστόσο έχω περάσει απο πολλά ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα, τα οποία έχουν επηρεάσει σημαντικά την καθημερινότητα μου. Ξεκινώντας θέλω να πω πως είμαι κλειστός χαρακτήρας, μου αρέσει η τελειότητα και προσπαθώ να είμαι σωστή απέναντι στον εαυτό μου( στα πιστεύω μου, αρχές και αξίες).
    Ωστόσο έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα, έχω χαμηλή αυτοπεποίθηση με αποτέλεσμα να προσπαθώ να είμαι αρεστή. Και τι εννοώ με αυτό? Όπως προανέφερα είμαι τελειομανής οπότε θέλω στη ζωή μου να είναι όλα σε απόλυτη ταύτιση με όλα όσα ονειρεύομαι να πετύχω καθώς και με το πως θέλω να είμαι. Με την εμφάνιση ,κυρίως την εξωτερική ,πάντα είχα θέμα, ακόμα και απο την ηλικία των 5, μου άρεσε το πιο φανταχτερό ρούχο , με το πιο ιδιαίτερο σχέδιο, πάντα είχα άποψη για τα ρούχα που ήθελα να φορέσω. Ένοιωθα πολύ όμορφα όταν φορούσα καινούρια και περιποιημένα ρούχα. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το Λύκειο. Στο σχολείο ήμουν άριστη μαθήτρια με επαίνους και διακρίσεις, ένα παιδί ιδιαίτερα δυναμικό, ανεξάρτητο, ενεργητικό, με μεράκι, αγάπη για το διάβασμα, τα βιβλία και το σχολείο. Αποφορτιζόμουν με τον αθλητισμό( στίβο, κολύμβηση, μπάσκετ) αλλά και την μουσική, τον χορό. Μου άρεσε να μαθαίνω καινούρια πράγματα, να διευρύνω τους ορίζοντες μου, όπως και τώρα άλλωστε, γι αυτό μάθαινα ξένες γλώσσες, ταξίδευα και συμμετείχα σε διάφορους διαγωνισμούς. Σας περιγράφω την παιδική μου ηλικία ,γιατί τα μόνα στοιχεία που έχω τώρα είναι η αγάπη για τη μάθηση και την διαρκή εξέλιξη. Η τωρινή μου μορφή δεν έχει καμία σχέση με εμένα στην παιδική μου ηλικία και δεν εννοώ εξωτερικά αλλά κυρίως εσωτερικά. Πια το μόνο που αντικρίζω στον καθρέφτη είναι η μελαγχολία και η θλίψη, δείγμα χαράς δεν υπάρχει στο πρόσωπο μου, κυριαρχεί η απογοήτευση όπως άλλωστε και στη καθημερινότητα μου. Αλλεπάλληλες αποτυχίες σε εξετάσεις, τα έχω παρατήσει όλα, όσα προηγουμένως ανέφερα ότι έκανα και με ευχαριστούσαν-έδιναν νόημα στη ζωή μου, δεν υπάρχουν πια( σπουδές, αθλητισμός, νηφαλιότητα και διαύγεια) και όλα αυτά γιατί έθεσα προτεραιότητα τις ανάγκες και τα θέλω των υπολοίπων έναντι των ονείρων μου. Από αντισυμβατική, ανεξάρτητη, δυναμική έφθασα στο σημείο να εξαρτάται η διάθεση μου από τη γνώμη των άλλων και να επηρεάζομαι από τους άλλους είτε αυτοί είναι γνωστοί μου, είτε άγνωστοι. Και αυτό γιατί κάποια στιγμή συνέβησαν διάφορα γεγονότα στην προ-εφηβική ηλικία ( σχετικά με τους γονείς μου και με εμένα) που με επηρέασαν σημαντικά και με έριξαν ψυχολογικά αρκετά και έτσι απομακρύνθηκα από όλους και από όλα για να προστατεύσω τον εαυτό μου και επικεντρώθηκα σε αυτό που αγαπούσα πολύ και με έκανε να ονειρεύομαι για ένα καλύτερο μέλλον- η μόνη μου διαφυγή, το διάβασμα και αυτό με οδήγησε στη σχολή που σπουδάζω μακριά από καταστάσεις που ποτέ δεν μου άρεσαν.
    Μετά από όλα αυτά που έγραψα, θέλω να πω πως το βασικότερο πρόβλημα μου είναι ότι ενώ έχω τα όνειρά μου και πραγματικά θέλω πολύ να τα πραγματοποιήσω εντούτοις δεν πιστεύω στον ευατό μου και αυτό με οδηγεί στο σημείο να τα παρατάω και έτσι να πηγαίνει χαμένη όλη η προσπάθεια και τελικά να αποτυγχάνω, να απογοητεύομαι, να τα βάζω με τον εαυτό μου γιατί ενώ γνωρίζω πως θα μπορούσα να τα είχα καταφέρει , προτίμησα να τα παρατήσω γιατί δεν άντεχα την πίεση και τις αποτυχίες.
    Ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι δεν έχω δημιουργήσει φιλίες, ούτε και στο Πανεπιστήμιο παρά μόνο γνωριμίες, όπως έγραψα στην αρχή είμαι κλειστός χαρακτήρας, ωστόσο μου αρέσει πολύ να γνωρίζω νέους ανθρωπους και να μπορώ να συζητώ, να ανταλλάσουμε απόψεις. Βέβαια και από μικρή ηλικία δεν είχα κολλητούς φίλους και φίλες παρά μόνο έκανα παρέα κυρίως με αγόρια( γιατί ήμουν και παραμένω αγοροκόριτσο) αλλά και με τις περισσότερες κοπέλες δεν είχα ποτέ κοντά μου ανθρώπους παρά μόνο παρέα μέχρι εκεί. Μολονότι είμαι ένας άνθρωπος που μου αρέσει η μοναξιά μου , θέλω να έχω και άτομα που να μπορώ να πω μία κουβέντα ουσιαστική, χωρίς δηθενιά , να έχω πραγματικούς και ουσιαστικούς φίλους. Είμαι επιλεκτική με τους ανθρώπους, και αυτό πολλές φορές με κάνει και απόμακρη.
    Κλείνοντας αυτό που έχω τώρα τα τελευταία χρόνια είναι ότι αισθάνομαι μακριά από τον ευατό μου, σαν να είμαι θεατής της δικής μου ζωής. Προσπαθώ να σκεφτομαι συνεχώς τον εαυτό μου στη παιδική μου ηλικία, γιατί τότε ήταν αληθινός και αυθεντικός, ωστόσο μου φαίνεται τόσο μακρινό. Ίσως η καθημερινότητα και οι υποχρεώσεις με έκαναν να σκέφτομαι πολύ πιο συντηρητικά και με κυριάρχο το πρέπει και το φαίνεσθαι έναντι του είναι.
    Θέλω πολύ να πετάξω αυτή τη μάσκα, και να είμαι ο πραγματικός μου εαυτός, χωρίς να με ενδιαφέρει τι θα πουν οι άλλοι, τι θα σκεφτούν. Το άσχημο σε όλη αυτή την υπόθεση είναι ότι κάθε προσπάθεια μου για αλλαγή πέφτει στο κενό. Για παράδειγμα κάθε φορά που βγαίνω έξω για να κάνω τις δουλειές μου, συνέχεια τριγυρνάει στο μυαλό μου η σκέψη " ότι θα ρεζιλευτώ, θα φανώ αδύναμη συναισθηματικά γιατί δεν θα μπορώ να διαχειριστώ τη κατάσταση που θα προκυψει και θα με κοροιδεύουν" και αυτό μου δημιουργεί μούδιασμα, ταχυκαρδία και αρχίζω να ιδρώνω υπεροβολικά, και να κοκκινίζω. Προσπαθώ να βάζω μουσική, ώστε να μη σκέφτομαι τα παραπάνω αλλά κάποιες φορές λειτουργεί, όταν κάτι έχω καταφέρει ( είτε πολύ καλός βαθμός σε μάθημα, δηλαδή όταν υπάρχουν απτά αποτελέσματα που αποδεικνύουν την αξία μου), διαφορετικά αντί να ακούω μουσική κατακλύζουν το μυαλό μου όλες αυτές οι σκέψεις που προανέφερα.
    Έτσι λοιπόν ύστερα από όλα όσα έγραψα, ελπίζω να τα διαβάσατε γιατί ξέρω ότι ήταν πολλά , θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το τι μπορώ να κάνω για να απελευθερώσω τον εαυτό απο αρνητικές σκέψεις και περιοριστικές αντιλήψεις ώστε να προχωρήσω και να πετύχω τους στόχους μου( η προσφορά μέσω της δουλειάς μου, να ταξιδέψω σε όλο το κόσμο, μερικά από τα όνειρα μου) και να μου δώσετε συμβουλές σε κάθε θέμα- πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
    Ελπίζω να μην έγινα κουραστική και να καταλάβατε τι με απασχολεί.
    Παρακαλώ απαντήστε μου εάν έχετε τη διάθεση και το χρόνο. Καλό Βράδυ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1
    καλησπερα...διαβασα το αρθρακι σου :P και σε μερικα σημεια ειδα εαυτο μου..Γι αυτο θα σου απαντησω χωρις να ξερω αν εχω δικιο και αν θα σε βοηθησω.Η αυτοπεποίθηση και η ελλειψη της ειναι ενα θεμα...Η ποιοτητα της ζωης σου δεν θα ειναι ποτε αυτη που αξιζεις οσο δεν θα αρχισεις εσυ η ιδια να πιστευεις στον εαυτο σου(κλασσικο) και οταν λεω να πιστευεις στον εαυτο σου δεν εννοω το να πιστευεις οτι εισαι ανωτερη απο τους αλλους,αλλα οτι εισαι ισα με τους υπολοιπους και εχεις τα ιδια δικαιωματα και τις ιδιες ευκαιριες...απο οτι βλεπω το υπεραναλυεις το θεμα και αυτο μονο κακο σου κανει...ξερεις δεν υπαρχει μαγικο κουμπακι δυστυχως αλλα εισαι μικρη και καλο θα ηταν να μην χτισεις μνημες στις οποιες θα εχεις ασχημη εικονα για εσενα...πιστευω οτι αν εκθεσεις τον ευατο σου θα σε βοηθησει γ αυτο και θα σου προτεινα να ενταχθεις με καποια θεατρικη ομαδα,τα πανεπιστημια συνηθως εχουν και πολλες φορες ειναι αρκετα ωραια και ισως δημιουργησεις φιλιες μεσα απο αυτο...αλλα και παλι δεν υπαρχει μαγικο κουμπακι πρεπει εσυ να επιβληθεις στον εαυτο σου και να αλλαξεις τον τροπο που σκεφτεσαι πραγμα καθολου ευκολο και χρονοβορο... :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by john67 View Post
    καλησπερα...διαβασα το αρθρακι σου :P και σε μερικα σημεια ειδα εαυτο μου..Γι αυτο θα σου απαντησω χωρις να ξερω αν εχω δικιο και αν θα σε βοηθησω.Η αυτοπεποίθηση και η ελλειψη της ειναι ενα θεμα...Η ποιοτητα της ζωης σου δεν θα ειναι ποτε αυτη που αξιζεις οσο δεν θα αρχισεις εσυ η ιδια να πιστευεις στον εαυτο σου(κλασσικο) και οταν λεω να πιστευεις στον εαυτο σου δεν εννοω το να πιστευεις οτι εισαι ανωτερη απο τους αλλους,αλλα οτι εισαι ισα με τους υπολοιπους και εχεις τα ιδια δικαιωματα και τις ιδιες ευκαιριες...απο οτι βλεπω το υπεραναλυεις το θεμα και αυτο μονο κακο σου κανει...ξερεις δεν υπαρχει μαγικο κουμπακι δυστυχως αλλα εισαι μικρη και καλο θα ηταν να μην χτισεις μνημες στις οποιες θα εχεις ασχημη εικονα για εσενα...πιστευω οτι αν εκθεσεις τον ευατο σου θα σε βοηθησει γ αυτο και θα σου προτεινα να ενταχθεις με καποια θεατρικη ομαδα,τα πανεπιστημια συνηθως εχουν και πολλες φορες ειναι αρκετα ωραια και ισως δημιουργησεις φιλιες μεσα απο αυτο...αλλα και παλι δεν υπαρχει μαγικο κουμπακι πρεπει εσυ να επιβληθεις στον εαυτο σου και να αλλαξεις τον τροπο που σκεφτεσαι πραγμα καθολου ευκολο και χρονοβορο... :)
    Καλημέρα, σας ευχαριστώ για την απάντηση
    Πράγματι είναι δύσκολο να προσπαθώ να αλλάξω τον τρόπο σκέψης όμως μόνο έτσι θα είμαι καλά με τον ευατό μου. Ωστόσο διαβάζοντας το μήνυμα σας, όπου αναφέρετε ότι είμαι ακόμα μικρή, μου φάνηκε περίεργο.
    Και αυτό γιατί όπως έγραψα σε όλη τη σχολική μου ηλικία, έκανα πολλά και έχω συνηθήσει να ακολουθώ ένα πρόγραμμα, να έχω απαιτήσεις από τον εαυτό μου , να έχω την ευθύνη του εαυτού μου. Συνεπώς δεν ήμουν τόσο ανέμελη. Οπότε ένοιωθα και νοιώθω μεγαλύτερη σε ηλικία και αυτό μου δημιουργεί την ανάγκη να πραγματοποιήσω τα όνειρα μου, γιατί θεωρώ πως θα περάσουν πολύ γρήγορα τα χρόνια και αυτό με αγχώνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Γειά σου Τania, είσαι όντως πολύ μικρή για να αγχώνεσαι... Είναι πολύ θετικό που θέλεις να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου και που γενικότερα έχεις στόχους και φιλοδοξίες. Ωστόσο θα μπορούσες να ρίξεις και μια ματιά στην ανέμελη πλευρά της ζωής! Θα σου πρότεινα να χαλάρωσεις και να διασκεδάσεις. Προφανώς εσύ ζητάς συμβουλές για να κάνεις το εντελώς αντίθετο στον εαυτό σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πιστεύω οτι κάποια αρχικά γεγονότα σε επηρέασαν αρνητικά ψυχολογικά και στη συνέχεια εξαιτίας αυτων των αρχικών καταστάσεων δεν πήγες καλά σε αλλους τομείς οπότε ετσι δημιουργήθηκε ένας φαύλος κύκλος. Πιστεύω η αφετηρία είναι το θέμα με τους γονείς και τωρα έχεις κουραστεί και η επίγνωση οτι έχεις μείνει πισω στα αλλα ενω είσαι καλή σε έχει παρει απο κατω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Τανια χαμηλη αυτοπεποιθηση!! Δεν εισαι η μονη αυτο ειναι το μονο βεβαιω ,(δεν ξερω εαν σε παρηγορει αυτο) και εγω εχω και τοσοι αλλοι, θελει αγωνα αυτο το πραγμα και να μην το βαζεις κατω με την πρωτη δυσκολια, (Εγω το προσπαθω δεν εχω δει αλλαγες μεγαλες αλλα εκει που παω να λυγισω αντιστεκομαι) Δεν θυμαμαι καλα την ιστορια σου την διαβασα πριν απο μερικες ωρες και την ψυλοξεχασα και σορρυ δεν εχω το κουραγιο να την ξαναδιαβασω ειναι μεγαλη γιαυτο! Απο αυτα που θυμαμαι ειπες οτι διαβαζεις πολυ και εαν κρινω απο την ηλικια σου πρεπει να σπουδαζεις (σπουδαζεις το διαβασα τωρα) Σου αρεσει η ειδικοτητα που διαλεξες να σπουδασεις?? εχει σημασια αυτο να κανεις αυτο που αγαπας μονο τοτε θα επιτυχεις, αλλιως ναι μεν μπορει να πετυχεις και σε κατι αλλο που δεν σου αρεσει αλλα πιστευω οτι αυτο θα σε κουραζει στην ζωη σου, το μυστικο ειναι να κανεις αυτο που σου αρεσει (εκτος εαν δεν μπορεις για καποιο λογο) Θα σου πω κατι για εμενα τωρα! Λοιπον εγω σπουδασα στα ΙΕΚ Β.Βρεφονηπιοκομων, την διαλεξα αυτη την ειδικοτητα γιατι η αλλες δεν μου πολυ αρεσαν σε σχεσει με αυτη. Σκεφτηκα θα κανω με παιδακια οκ μαρεσουν τα παιδακια!! Στην πορεια ολα κυλουσαν χωρις κατι το ενδιαφερων το διαφορετικο στην ειδικοτητα μου! Ελα ομως που στην 6μηνη πρακτικη μου με το περας των θεωρητικων μαθηματων και μετα απο δυο χρονια σχολεις εκανα την πρακτικη μου οπως σου ειπα και δεθηκα τοσο πολυ με τα παιδια, με την ειδικοτητα αυτη που εδω και 5 μηνες που τελειωσα δεν μπορω να τα βγαλω απο το μυαλο μου ειναι κατι που ναι μου αρεσε ναι τα καταφερνα ειχα μια ταξη δικια μου και αυτο μου εδωσε αυτοπεποιθηση εκεινη την περιοδο!! Εχω κανει αλλες τρεις δουλειες με αποτυχια και γρηγορα θελω να της ξεχασω αλλα αυτη δεν ξεχνιεται γιατι!! επειδη μαρεσε!! Και να που εδω ερχετε και το προβλημα την χαμηλης αυτοπεποιθησης! Ολα ωραια ολα καλα να ομως που πρεπει να δωσεις πιστοποιηση, 300 και ερωτησης μετα γραμματα μου να ειναι χαλια εχω προβλημα στην ορθογραφια (θα το παρατηρησεις και εδω σιγα μην κατσω να διορθωνο τωρα) και, και σκεψεις δεν θα τα καταφερω ξερεις τα γνωστα ενω ειναι χαζομαρα αυτα που σκεφτομαι γιατι δινουν τοσες χιλιαδες ατομα δεν ειμαι ο μονος αλλα θελει αυτοπεποιθηση γιαυτο πιο πανω σε ρωτησα εαν μπορεις να κανεις αυτο που αγαπας (μπορεις να το πιστεψεις για να το κανεις) Λοιπον κατεβασε απο το google ενα βιβλιο που λεγετε ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ - ΜΕΡΟΣ 1ο - Scribd ετσι ακριβως θα το γραψεις και θα το κατεβασεις! Διαβασε το θα σε βοηθησει εγω αυτο διαβαζω και βοηθαει!! Τωρα ειπες δεν εχεις φιλους ουτε εγω εχω φιλους με την εννοια φιλια οχι. Περναω παρατεταμενη περιοδο μοναξιας και κατι σημαντικο ειμαι μεγαλυτερος απο εσενα οχι μονο 1,2 χρονια περισσοτερα, Διαβασε λοιπον το βιβλιο και περιμενω αντιπωσεις!! [email protected] EMAIL εαν θες καποια απορια κατι μην διστασης, εξαλου μου ειναι και ευχαριστω να συνομιλω με αλλους ανθρωπους ειναι μια αλλαγη στην ρουτινα της μοναξιας! Το βιβλιο παντως θα σε βοηθησει εαν το ακολουθησεις κατα γραμμα χαιρετω!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    εγω λεω να κρατησεις στο μυαλο σου τα οσα εχεις επιτυχει μεχρι στιγμης και να μην βαζεις βαθεια μεσα σου την αποτυχια ο μαικλ τζορνταν ειναι ο μεγαλυτερος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων ξερεις ποσους αγωνες εχασε για να γινει το νουμερο ενα?η αποτυχια ειναι μεσα στο παιχνιδι και πρεπει να δεχτουμε καποτε δεν μπορουμε να αρεσουμε σε ολους ορμωμενη απο τις επιτυχιες σου φτιαξε την ζωη σου και παρε την καθε αποτυχια σαν ενα μαθημα δεν λεω οτι θα το καταφερεις αυτο μεσα σε μια μερα αλλα αν δουλεψεις μεθοδικα με μικρα βηματα καθε φορα θα το καταφερεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Ήδη από την ημέρα που έγραψα αισθάνομαι πολύ καλύτερα, γίνονται όλα πιο ξεκάθαρα. Ύστερα από πολλές δυσκολίες κατάλαβα πως δεν έχει νόημα να στεναχωριέμαι και να θυμώνω, να απογοητεύομαι αλλά να επικεντρωθώ σε όλα όσα εγώ θέλω να κάνω, να θέσω προτεραιότητα εμένα και τα όνειρα μου. Άλλωστε είμαι ενήλικη, γνωρίζω τι θέλω να κάνω και τι με εκφράζει, μπορώ να καθορίσω τη ζωή μου μόνη μου και δεν θα κάνω πίσω, ούτε θα τα παρατήσω, θα τα καταφέρω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Καλημέρα και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει ύστερα από όλα αυτά τα χρόνια. Προσπαθώ να έχω καλές σχέσεις με τους γονείς μου, όπως και αυτοί απέναντι μου( μιλάμε, συζητάμε για θέματα που με απασχολούν κυρίως με τη μητέρα μου).Όμως από τότε που συνέβη αυτό που είπα, δεν έχω συζητήσει μαζί τους αυτό το θέμα, ούτε το έχω αναφέρει παρά μόνο οι μέρες περνούν εγώ ασχολούμαι με τις σπουδές μου, τον αθλητισμό, μου αρέσει να ασχολούμαι με τις τέχνες και έτσι σαν να ξεχάστηκε αλλά δεν πρόκειται αυτό να συμβεί από την δική μου πλευρά. Κατάλαβα απότομα παρά την ηλικία μου, την σκληρή πλευρά και όχι την ανέμελη, την αθώα που ζούσα πριν απο το συμβάν. Οπότε απο εκεί και πέρα έχασα την εμπιστοσύνη μου με τους ανθρώπους, έγινα πιο επιφυλακτική και αποστασιοποιήθηκα.
    Με την μητέρα μου διατηρώ άριστες σχέσεις, της μιλάω, με συμβουλεύει, θέλει το καλύτερο για εμένα, με παρακινεί να ακολουθήσω τα όνειρα μου, χωρίς να με πιέζει σε αντίθεση με τον πατέρα μου ο οποίος είναι εντελώς αδιάφορος, δεν μιλάμε πολύ και όταν αυτό γίνεται μόνο τυπικά. Δεν τον ενδιαφέρει πως είμαι, τι κάνω, ποτέ δεν ένοιωσε αυτή την ανάγκη να καταλάβει πως αισθάνομαι. Σε όλα ήταν απών, σχολικές εκδηλώσεις ακόμα και μέσα στην οικογένεια. Η μητέρα μου έχει αναλάβει όλες τις ευθύνες και προσπαθεί να στέκεται βράχος σε όλα, να μου δίνει δύναμη, κουράγιο, να μου λέει πως θα τα καταφέρω.
    Μπορεί να μη μου το λέει αλλά ξέρω ότι την έχω στεναχωρήσει πολλές φορές,( αυτό οφείλεται σε αποτυχίες σε εξετασεις, σε ορισμένες συμπεριφορές μου απέναντι της σε μικρότερη ηλικια) θέλω να είμαι δυνατή για να μπορώ να τη στηρίζω, να ξέρει ότι θα είμαι πάντα κοντα της, ότι συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε μαζί και ότι όλα θα πάνε καλά.

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι βοήθεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 13-09-2013, 12:05
  2. Χρειαζομαι βοηθεια
    By Lilith in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 20-10-2012, 16:27
  3. χρειαζομαι βοηθεια
    By frozen_heart in forum Κακοποίηση
    Replies: 58
    Last Post: 13-03-2012, 19:56
  4. Χρειαζομαι Βοηθεια...
    By Nikos15 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 25
    Last Post: 19-07-2008, 18:06
  5. χρειαζομαι βοηθεια
    By anneta in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2007, 18:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •