συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679

    συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια??

    εχει δοκιμασει κανεις σας?και γενικα παιδια ο ψυχολογος μπορει να σου παρει το προβλημα που εχεις και να σε αλλαξει δεν λεω να σε κανει εντελως αλλο ανθρωπο αλλα να πατησεις καλυτερα στα ποδια σου και εισαι οκ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Αυτή τη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση δεν την έχω δοκιμάσει. Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου... ο ψυχολόγος δεν σου παίρνει το πρόβλημα. Από την εμπειρία μου ως θεραπευόμενη σε βοηθάει να το προσεγγίσεις μέσω μιας άλλης οπτικής, η οποία είναι πιο ρεαλιστική. Λέω ρεαλιστική γιατί όταν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα μερικές φορές το διογκώνουμε και αυτό μας εμποδίζει να δούμε την πραγματικότητα. Βέβαια δεν συμβαίνει αυτό σε όλες ψυχικές ασθένειες. Επίσης μη ξεχνάς πως ο ψυχολόγος είναι ουσιαστικά ο καθρέφτης του εαυτού σου, είναι σαν να έχεις απέναντι τον εαυτό σου. Κανείς δεν μπορεί να σου πάρει το πρόβλημα. Η επίλυση του προβλήματος εξαρτάται απο τη δουλειά που θα κάνεις σε συνεργασία με το θεραπευτή σου και απο το πόσο συνειδητοποιημένος είσαι εσύ ο ίδιος για να αλλάξεις. Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    αυτο εννοω να με κανει να δω το προβλημα με αλλο ματι ωστε να μπορεσω να βελτιωθω βρηκα στην περιοχη μου μια ψυχολογο που ασχολειται με συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια τι πιστευετε γενικα για τους ψυχολογους μπορουν να βοηθησουν?δεν θελω να παιρνω φαρμακα η οτιδηποτε θελω να μαθω να χειριζομαι μονος τα προβληματα μου οσοι εχουν εμπειρια με ψυχοθεραπεια η την εν λογω προσεγγιση ας πουν την γνωμη τους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Οι ψυχολόγοι βοηθάνε και μάλιστα πολύ. Προσωπικά τρια χρόνια κάνω ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία και έχω δει εντυπωσιακά αποτελέσματα. Η πρόοδος δε φάνηκε μέσα σε ένα μήνα αλλά σταδιακά ξεπέρασα πολλά προβλήματα που είχα με το αγχος και με τις κρίσεις πανικού. Έμαθα να χειρίζομαι πολλά πράγματα απο μόνη μου και μου έχει φύγει ένα μεγάλο βάρος. Τώρα όσον αφορά τα φάρμακα κάποιες φορές δυστυχώς είναι απαραίτητα. Βέβαια (συνήθως) δε χορηγούνται σε απλές περιπτώσεις. Είναι και πως θα το κρίνει ο ψυχιάτρος...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    εσυ αν επιτρεπεται χρησιμοποιεις φαρμακα?σε παρακολουθει ψυχολογος η ψυχιατρος?κοιτα τρια χρονια μου φαινονται παρα πολλα ζω σε μια κλειστη κοινωνια και δεν θελω να βγω και βουκινο οτι τρεχω σε ψυχολογους ξερεις τωρα πως λειτουργει ο κοσμος..εγω διαβασα οτι η συμπεριφορικη γνωσιακη θεραπεια σου δινει αποτελεσματα σε 10-15 συνεδρειες βεβαια εγω δεν ξερω τι προβληματα αντιμετωπιζεις εσυ εγω ειμαι κοινωνιοφοβικος σκεφτομαι οτι με κριτικαρουν αρνητικα οτι αν διαφωνησω με καποιον εντονα μπορει να μου το κραταει και θα μου κανει ισως κατι νοιωθω αγχος οταν μου αναθετουν κατι δεν νοιωθω ανετα να με παρατηρουν και αυτο γενικα δυσχαιρενει την ζωη μου γιατι δεν ζω με τα θελω μου αλλα με τα θελω των αλλων δεν τολμαω τις αλλαγες που θα μπορουσαν να καλυτερεψουν την ζωη μου φοβος για δραση κτλ κτλ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Η αλήθεια είναι πως έχω πάρει φάρμακα και ακόμα παίρνω ένα αντικαταθλιπτικό για λόγους συντήρησης ας πούμε. Με παρακολουθεί μια παιδοψυχίατρος (είμαι 21 και είχα πάει κάποιες φορές και όταν ήμουν 16) και μια φορά το δίμηνο ή το τρίμηνο πηγαίνω και σε ψυχίατρο. Καταλαβαίνω αυτό που λες για την κλειστή κοινωνία. Και γω που μένω σε πόλη δεν το έχω πει σε πολλούς. Η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπέια είναι ουσιαστικά η θεραπεία των σκέψεων. Όντως κανονικά βλέπεις αποτελέσματα σε 10-15 συνεδρίες. Να σημειώσω ότι αυτή η θεραπεία είναι εξίσου ή και περισσότερο αποτελεσματική απο τα φάρμακα. Τα φάρμακα δρουν γρήγορα αλλά αυτή η θεραπεία υπερτερεί στην πρόληψη υποτροπών, καθώς εκπαιδεύει τους ανθρώπους σε τεχνικές αυτοβοήθειας που μπορούν να εφαρμόσουν ανά πάσα στιγμή στη ζωή τους. Αποτελεί την πιο καλά τεκμηριωμένη θεραπεία ψυχολογικού τύπου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    ναι ετσι λενε γιαυτο θελω να δοκιμασω θα ερθω σε επαφη αυριο αν και δεν ξερω αν ακολουθησω αμεσα θελω αλλα δεν δυναμαι αυτη την στιγμη θα ενημερωσω αυριο να δουμε τι θα μου πει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σχεδον ολα τα πραγματα εχουν φτιαχτει για τις αναγκες του περισσοτερου κοσμου και το χαρακτηριστικο των περισσοτερων ειναι οτι θελουν να αλαξουν γιατι δε τους αρεσει ο εαυτος τους ακουγεται πολυ παραξενο αλλα ειναι αληθεια το 90% των ανθρωπων που θα εβλεπαν τον εαυτο τους στο καθρεφτη θα τον αλαζαν γιατι θα αποφασιζαν οτι θα τους αρεσε καπως αλλιως!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Λαικ Αλέξανδρε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    μου αρεσει ο εαυτος μου καποια πραγματα θελω να βλεπω απο διαφορετικο πρισμα αν νομιζεις οτι με σιχαινομαι κανεις λαθος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σχεδον ολα τα πραγματα εχουν φτιαχτει για τις αναγκες του περισσοτερου κοσμου και το χαρακτηριστικο των περισσοτερων ειναι οτι θελουν να αλαξουν γιατι δε τους αρεσει ο εαυτος τους ακουγεται πολυ παραξενο αλλα ειναι αληθεια το 90% των ανθρωπων που θα εβλεπαν τον εαυτο τους στο καθρεφτη θα τον αλαζαν γιατι θα αποφασιζαν οτι θα τους αρεσε καπως αλλιως!
    Δε διαφωνώ αλλά αν κάποιο στοιχείο του χαρακτήρα μας είναι δυσλειτουργικό λογικό είναι να θέλουμε να το αλλάξουμε.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    νομιζω οτι οι περισσοτεροι μολις ακουνε τη λεξη ασθενεια καταπινουν το αμιλητο νερο γιατι σκεφτονται οτι θα τους κακοχαρακτηρισουν και αυτο εχει καθορισει ολοκληρη τη ζωη τους ισως γι αυτο τους κακοχαρακτηριζουν επειδη τους ενδιαφερει αν δε τους ενδιεφερε δε θα τους κακοχαρακτηριζε κανενας αρα η ψυχολογια των περισσοτερων που πανε στους ψυχολογους ειναι προβλεψιμη και το αποτελεσμα ειναι καθρεφτη καθρεφτακι μου πες μου τι να κανω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Δεν ισχύει πάντα αυτό. Ο κόσμος δεν μιλάει πολύ για τις ψυχικές ασθένειες γιατί υπάρχει το ταμπού. Και όντως κάποιοι κακοχαρακτηρίζουν. Και άμα είσαι και σε κλειστή κοινωνία μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    δεν με θεωρω ασθενη με θεωρω δυσλειτουργικο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τι προσδοκουμε απο τη γνωστικη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια?
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-02-2012, 18:53
  2. γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια για ΙΨΔ
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 11-10-2011, 18:57
  3. Γνωσιακη-Συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια
    By niah in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2011, 19:11
  4. Μηπως η ψυχοθεραπεια η συμπεριφορικη κανει κακο?
    By afrula in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2010, 19:32
  5. Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία μέσω διαδικτύου
    By alex30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-08-2006, 16:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •