Νιώθω τρομερό άγχος και φόβο με την δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276

    Νιώθω τρομερό άγχος και φόβο με την δουλειά

    Καλησπέρα θα μπω κατευθείαν στο ψητό για να μην κουράζω τους αναγνώστες . .ειμαι 19 ετών και ζω στην Αθήνα . Φέτος έδωσα Δευτέρα φορά πανελλαδικές εξετάσεις και όπως πολλοί δεν έγραψα Καλά . . Δούλευα την δεύτερη φορά που έδινα όλο τον χρόνο όχι κάθε ημέρα σε ένα εστιατόριο ως βοηθός σερβιτόρου .. την δουλειά την βρήκα μέσω της αδερφής μου όπου και εκείνη δούλευε εκεί . . Τον μήνα που έδινα τις εξετάσεις δεν δούλευα και έτσι εκείνοι βρήκαν αλλά άτομα . . Αλλά το αφεντικό μου πρότεινε ένα άλλο μαγαζί να δουλεύω όμως γνωστού . Όπου ο διευθυντής στο καινούργιο εστιατόριο γνωρίζει το αφεντικό μου από το παλιό εστιατόριό .. ξεκίνησα στο καινούργιο όπου και αυτο τώρα άνοιξε διότι έκλεισε ένα άλλο λόγο του ότι δεν είχε δουλειά κι όσοι δουλεύουν στο καινούργιο είναι γεμάτοι άγχος για τον αν θα πάει καλά η δουλειά . Το θέμα είναι ότι είμαι ΠΆΡΑ πολύ ευαίσθητος άνθρωπος και νιώθω ότι με καταπιέζουν πάρα πολυ. Πιο πολύ νιώθω εκεί καταπίεση πάρα τε παιδικά χρόνια από τους γονείς μου .. είναι σε βαθμό που μερικές φορές κλαίω . . Εγώ αυτό το επάγγελμα το 'κανω' ένα χρόνο και όλοι μου λένε ότι είμαι πολύ καλός σε αυτό . . ΑΛΛΆ δεν είναι αυτό που αγαπάω μ δεν το θέλω το κάνω από αγκαρια . . Για να μαζέψω χρήματα να μπορώ να σταθώ στα πόδια μου αυτούς τους δύσκολους καιρούς . . Ίσως σε αυτούς στο καινούργιο μαγαζί τους φαίνεται ότι όντως δεν αγαπάω το επάγγελμα . Προσπαθώ και είναι ο πιο σοβαρός εκεί μέσα και ο πιο ευγενικός αλλά δεν μπορώ την καταπίεση. Δεν αντέχω να δουλεύω εκεί.. είναι πιο σοβαρό εστιατόριο και έχει πιο σοβαρό και κυριλέ κόσμο και πρέπει να είναι τύπος και υπογραμμος . . Όταν σκέφτομαι ότι πάω εκεί για δουλειά με πιάνει τρελή ταχυκαρδία και μου έρχεται να κλάψω . . Δεν το αντέχω καθολου...ειμαι και ο μικρότερος εκεί μέσα και με έχουν στο μάτι να το πω έτσι . . Η μετρ είναι συνέχεια Πάνω από το κεφάλι μου και με κάνει συνέχεια να νιώθω άσχημα εάν κάνω κάποιο λάθος . . Θα έρθει η στιγμή που απλά θα σηκωθώ και θα φύγω και θα γίνω ρεζίλι και στο παλιό αφεντικό και εκεί . . Περιμένω τις απόψεις σας Πάνω σε αυτό το θέμα.... Σας ευχαριστώ . ....

    Υγ. Να προσθέσω ότι τα Σάββατα πάω και στο παλιό εστιατόριο διότι λίγο πολύς δουλειάς με χρειάζομαι και ύστερα πάω μέχρι της 2-3 Το βράδυ στο αλλο.. Όταν δουλεύω στο παλιό νιώθω άρχοντας ότι τα ξέρω όλα και βγάζω την δουλειά όλη μόνος μου ....επίσης στο καινούργιο εστιατόριο το ξεκαθάρισα ότι λογικά θα δουλεύω μέχρι Αυγούστου που βγαίνουν Αποτελέσματα πανελληνίων όπου λογικά είτε θα περάσω επαρχία είτε θα πρέπει όπως δηποτε να κόψω την αναβολή από την στρατό και να παρουσιαστώ . . Θέλω να πω ότι δεν μπορώ να κάνω αυτούς τους 2 μήνες υπομονή . Είναι το εστιατόριο του άγχους έτσι το βλέπω . . Γενικά ότι και να κάνω ο.τι και να σκεφτώ στο μυαλό μου με πιάνει τρελή ταχυκαρδία και τρελαίνομαι . .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    ειναι μαλλον πιο αυξημενες οι απαιτησεις και πιο αυστηροι οι κανονισμοι πραγμα που σου δημιουργει αγχος εγω θα σου προτεινα να κατσεις εκτος και αν βλεπεις οτι υποβιβαζεται η αξιοπρεπεια σου δηλαδη αν σε ξεφτιλιζουν κτλ κτλ αν φυγεις επειδη ειναι λιγο πιο ζορικα μετα μπορεις να το μετανειωσεις εγω βαζω στοιχημα οτι μπορεις να τα καταφερεις μεχρι τον αυγουστο βαλε τα γυαλια στη μετρ και φυγε με ψηλα το κεφαλι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Δεν μου βγαίνει ποτέ να μιλήσω άσχημα σε κάποιον ανώτερο . . Και δίκιο να έχει . Εκτός αν γίνεται παρανοϊκός και έχει σίγουρα άδικο σε κάποιο θέμα αλλά και πάλι δεν θα φωνάξω ούτε θα βρίσω . . Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι μου φαιρονται σδχηνα ενώ εγώ είμαι ο καλύτερος εκεί μέσα και δίνω τα πάντα? Όταν δουλεύω ξέρω ότι δουλεύω και θα φτησω αίμα. Γιατί τέτοια συμπεριφορά δεν την καταλαβαίνω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    μπορει απλα γιατι ξερουν οτι εισαι ο καλυτερος και εχουν περισσοτερες απαιτησεις απο εσενα να ξερεις απο τους καλους εχουν παντα απαιτησεις πηγες σημερα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    μπορει απλα γιατι ξερουν οτι εισαι ο καλυτερος και εχουν περισσοτερες απαιτησεις απο εσενα να ξερεις απο τους καλους εχουν παντα απαιτησεις πηγες σημερα?
    Τώρα πάω. Ίσως αυτό είναι . Οντως. Όταν πηγαίνω και σκέφτομαι ότι πηγαίνω εκεί για δουλειά μου έρχεται να κλάψω σκέφτομαι το σπίτι μου τους γονείς μου. Με κάνει μελαγχολικό.... ..........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    ναι αλλα μην ξεχνας οτι εισαι και ενας καλος υπαλληλος που βασιζονται σε εσενα γιατι και αυτη εχουν αναγκη απο εναν καλο υπαλληλο δεν τους εχει μονο εσυ για τα λεφτα τους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Αφου ρε μαγκα ξερεις οτι εισαι καλος μην μασας.Αυτη η δουλεια τσαμπουκα θελει φιλε!!!Μην μασας την δουλεια σου.Και ασε τους αλλους να αγχονονται για το μαγαζι.Παιξτω ο θετικος οτι ολα θα πανε καλα κτλπ κτλπ.Ειναι μια απο τις καλυτερες νταξι και επιπονες δουλειες που ακομα και σημερα στα χαλια που εχει η ελλαδα ειναι κερδοφορα.Σε φαση οτι μπορεις να βγαζεις 400 ευρω σε 2 βδομαδες και να δουλευεις μονο παρασκευοσαββατοκυριακα.Α� �α σου αρεσει σαν δουλεια και δεν μιλαω για το μαγαζι εγω θα σου ελεγα να το εξελιξεις.
    Αμα κανεις κονε με κετερνινγκ θα χεστεις στο χρημα!!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    32
    Σε καταλαβαινω φιλε μου.. Απο τα 18 αυτη τη δουλεια μεχρι 25 που ειμαι τωρα... Βεβαια τη σταματησα και ψυχολογικη καταπιεση και οχι σωματικη και ασχολουμε με κατι δικο μ... Το ιδιο πραγμα γενικα ημουν ατομο π τα εκανα ολα στην εντελεια δεν ηθελε μυγα στο σπαθι τ π λενε, οταν καποιον εβρησκε αφορμη για κατι εγω το περνα πολυ πανω μ..... Γενικα εεν μιλουσα κιολας τα καταπινα.... Ωσπου πηγα σε ενα μαγαζι και καταπινα δυο χρονια.... Εσκασα μετα του ειπα ξες κατι παραιτουμε. Μην δινεις σημασια φιλε μ και μην τα περνεις ολα μετρητης... Γινε και λιγο τσαμπουκας και διεκδηκησε το δικιο σ παντα.
    Ακομα και στο στρατο που θα πας ισως ειναι χειροτερα, αλλα καμια φορα να τα γραφεις ολα στα παλια σ τα παπουτσια ειναι καλυτερα!
    Γινε καλος στη δουλεια αυτη και να απαιτησεις!
    Οποιος απαιτει πιστευω και βγαζει δουλεια περνει και αυτο π ζηταει.
    Εχει γεμησει ο κοσμος ανθρωπους π δεν μιλανε αμα κανεις την διαφορα το αφεντικο ισως πει Οπ αυτος εδω γτ ετσι.
    Ο φιλος μ 7 χρονια σερβις πηγε σε ενα μαγαζι π περνουν 25 12 ωρο, του ειπε ξες κατι θελω 40 χωρις υπερωριες 9 ωρες δλδ. Γτ προφανως και δεν πληρωνουν υπερωριες.....
    Του ειπε ενταξει... Γτ ξερει να κανει τη δουλεια τ και απαιτησε. Γενικα οπου και αν πας μην φοβασαι να μιλησεις ολοι κανουμε σεναρια στο μυαλο μας.... Αν το ενα αν το αλλο.. φυσικα παντα με ωραιο και διπλωματικο τροπο.
    Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Quote Originally Posted by Kst View Post
    Σε καταλαβαινω φιλε μου.. Απο τα 18 αυτη τη δουλεια μεχρι 25 που ειμαι τωρα... Βεβαια τη σταματησα και ψυχολογικη καταπιεση και οχι σωματικη και ασχολουμε με κατι δικο μ... Το ιδιο πραγμα γενικα ημουν ατομο π τα εκανα ολα στην εντελεια δεν ηθελε μυγα στο σπαθι τ π λενε, οταν καποιον εβρησκε αφορμη για κατι εγω το περνα πολυ πανω μ..... Γενικα εεν μιλουσα κιολας τα καταπινα.... Ωσπου πηγα σε ενα μαγαζι και καταπινα δυο χρονια.... Εσκασα μετα του ειπα ξες κατι παραιτουμε. Μην δινεις σημασια φιλε μ και μην τα περνεις ολα μετρητης... Γινε και λιγο τσαμπουκας και διεκδηκησε το δικιο σ παντα.
    Ακομα και στο στρατο που θα πας ισως ειναι χειροτερα, αλλα καμια φορα να τα γραφεις ολα στα παλια σ τα παπουτσια ειναι καλυτερα!
    Γινε καλος στη δουλεια αυτη και να απαιτησεις!
    Οποιος απαιτει πιστευω και βγαζει δουλεια περνει και αυτο π ζηταει.
    Εχει γεμησει ο κοσμος ανθρωπους π δεν μιλανε αμα κανεις την διαφορα το αφεντικο ισως πει Οπ αυτος εδω γτ ετσι.
    Ο φιλος μ 7 χρονια σερβις πηγε σε ενα μαγαζι π περνουν 25 12 ωρο, του ειπε ξες κατι θελω 40 χωρις υπερωριες 9 ωρες δλδ. Γτ προφανως και δεν πληρωνουν υπερωριες.....
    Του ειπε ενταξει... Γτ ξερει να κανει τη δουλεια τ και απαιτησε. Γενικα οπου και αν πας μην φοβασαι να μιλησεις ολοι κανουμε σεναρια στο μυαλο μας.... Αν το ενα αν το αλλο.. φυσικα παντα με ωραιο και διπλωματικο τροπο.
    Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα.

    Καλησπέρα με βοήθησες αρκετά μπορώ να μπω γιατί δεν έχω μάθει γενικά να μιλάω και στην παλιά δουλειά μου χρωστάνε ακόμα λεφτά . . Εγώ βέβαια εκεί πάω τα Σάββατο γιατί με χρειάζονται δεν μπορώ να φύγω γιατί το αφεντικό με έστειλε σε καινούργια δουλειά . . Απλά σήμερα Τετάρτη έριξα πόρτα στο καινούργιο μαγαζί γιατί με πήραν τηλ και μου είπαν να πάω αύριο για δουλειά και ότι με θέλουν όπως δηποτε διότι λογικά ο ένας παραιτήθηκε από ότι κατάλαβα . . Και ειμαι εγώ και άλλος ένας σερβιτόρος να κουβαλάνε ολόκληρο μαγαζί 40 τραπεζιών . . Γιατί έριξα πόρτα? Γιατί δουλεύω μόνος εκεί και νιώθω την καρδιά μου να έχει πέσει στα πόδια μου . . Ειμαι μικρός το ξέρω δίνω την ζωή μου για την δουλειά χωρίς να το θέλω . Γιατί ? Επειδή έχουμε φτάσει στο σημείο εδώ που ζούμε να εργαζόμαστε σκληρά για να έχουμε να φάμε . . Γιατί δεν μιλάω ? Γιατί δεν παραπονιέμαι ποτέ; γιατί φοβάμαι ότι θα μείνω στον δρόμο . . Ότι θα με διώξουν από την δουλειά . . Ειμαστε 6 άτομα στην οικογένεια οι 2 σπουδάζουν εγώ ο καταραμένος απέτυχα για 2 χρόνια και είναι στο σέρβις . . Μέχρι να πεθάνω θα δουλεύω αυτή την δουλειά η οποία δεν μου αρέσει . . Το ξέρω δεν κάνουμε πράγματα πάντα που θέλουμε . . Αλλά σωματικά δεν φαντάζεσαι πόσο κοιτάζουμε . . Περπατάω και δεν νιώθω τα πόδια μου νιώθω ότι πρέπει να μου βάλουν αλλά πόδια . ..... αυτα.....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    32
    Ναι καταλαβαινω... Αυτο το αισθημα των ποδιων... Συνηθεια ειναι σε λιγα χρονια δε θα σε πειραζει καν.
    Η ψυχολογικη κουραση ομως ειναι χειροτερη, για κανενα λογο μην σταματησεις εχω βρεθει στη ιδια κατασταση... Μην αγχονεσαι οτι θα το κανεις για μια ζωη.... Θα καταλαβεις μονος σου ποτε πρεπει οντως να τη σταματησεις... Αν εχεις κατι που σ αρεσει κυνηγησε το οπως εκανα εγω μην το αφησεις και παραλληλα δουλευε.
    Βαλε στοχους προγραμμα στη ζωη σου.
    Μην αγχονεσαι οτι θα κανεις αυτη τη δουλεια μετα απο 20 χρονια, σκεψου που θες να εισαι σε 20 χρονια και να κανεις κατι που αγαπας.. Θα ερθει η στιγμη να εισαι σιγουρος που θα πετυχεις εαν προσπαθησεις και δεν αφησεις τη ζωη σ να περασει απλα δουλευοντας σε ενα μαγαζι.... Εγω εβγαινα εκανα ερανα γενικως διασκεδαζα τον ευατο μ.... Μεχρι π εφτασε η στιγμη και ειπα κατι πρεπει να κανω πρεπει να επενδυσω σε μενα.. Εχω καταφερει καποια πραματα.
    Πιστευω πλεον πως σε αυτο το κοσμο που ειμαστε οι σκεψεις μας δημιουργουν το μελλον μας γιαυτο προσεξε πολυ καλα τι σκευτεσαι.
    Απο τοτε που ειδα το κοσμο με αλλα ματια ολα πανε καλυτερα.

Similar Threads

  1. Τρομερό Άγχος
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2016, 17:15
  2. Εχω τρομερο αγχος
    By nicole_evan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2014, 19:19
  3. ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 10-08-2012, 02:21
  4. Τρομερό άγχος με την υγεία μου
    By aeseq in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-12-2011, 02:27
  5. Τρομερό άγχος
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2011, 20:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •