Φοβος για καρδια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Σας ευχαριστω πολυ για την ενασχοληση σας με το θεμα μου.
    Ε επερνα 1 μηνα ζαναξ δλδ τον πρωτο μηνα και το 2ο μηνα εχω αρχησει το ζολοφτ το εχω συζητησει με τους γονεις μου αλλα εχουν αντιθετη αποψη
    Δεν ξερω τι να κανω γενικα ειμαι αρκετα κοινωνικος και αυτο μου δινει ενα αβανταζ,το να μπορω να μιλαω και για τα προβληματα μου εκτος αυτου του καιρου οπου δεν βγαινω γιατι 2 φορες που εκανα αποπειρα να βγω δεν αλαξα κουβεντα με τους συνομιλητες μου επειδη δεν ενιωθα καλα.Αλλα βγαινω για περπατημα καθε βραδυ οπου με πιανουν και κατι πονοι στο στηθος αλλα το παλευω
    Δεν ξερω εχω κουραστει λυπαμαι τους γονεις μου που τους ταλαιπωρω κιολας.Δεν εχω πια διαθεση για ζωη εγω εαν χαθω θα κοιμηθω θα αναπαυθω,οι γονεις μου και οι ανθρωποι που αγαπω θα ταλαιπωρηθουν
    Υ.γ να εχετε την υγεια σας ολοι σας ευχομαι τα καλυτερα

  2. #17
    Quote Originally Posted by Sosss View Post
    Σας ευχαριστω πολυ για την ενασχοληση σας με το θεμα μου.
    Ε επερνα 1 μηνα ζαναξ δλδ τον πρωτο μηνα και το 2ο μηνα εχω αρχησει το ζολοφτ το εχω συζητησει με τους γονεις μου αλλα εχουν αντιθετη αποψη
    Δεν ξερω τι να κανω γενικα ειμαι αρκετα κοινωνικος και αυτο μου δινει ενα αβανταζ,το να μπορω να μιλαω και για τα προβληματα μου εκτος αυτου του καιρου οπου δεν βγαινω γιατι 2 φορες που εκανα αποπειρα να βγω δεν αλαξα κουβεντα με τους συνομιλητες μου επειδη δεν ενιωθα καλα.Αλλα βγαινω για περπατημα καθε βραδυ οπου με πιανουν και κατι πονοι στο στηθος αλλα το παλευω
    Δεν ξερω εχω κουραστει λυπαμαι τους γονεις μου που τους ταλαιπωρω κιολας.Δεν εχω πια διαθεση για ζωη εγω εαν χαθω θα κοιμηθω θα αναπαυθω,οι γονεις μου και οι ανθρωποι που αγαπω θα ταλαιπωρηθουν
    Υ.γ να εχετε την υγεια σας ολοι σας ευχομαι τα καλυτερα
    Δεν θέλω ηττοπάθειες. Οι γονείς σου θα είναι καλά μόνο αν κι εσύ κάνεις το καλύτερο που μπορείς και σε βλέπουν γερό κι ευτυχισμένο. Συνεχίζω να πιστεύω ότι τα φάρμακα δεν προσφέρουν σημαντική βοήθεια. Μόνο ανακουφίζουν προσωρινά κουκουλώνοντας στην πραγματικότητα το πρόβλημα. Ο ψυχολόγος με τη δική σου συνεργασία και την θέλησή σου για ζωή θα σε βγάλουν από αυτό το αδιέξοδο. Θα δεις και θα κατανοήσεις τι είναι αυτό που σε αγχώνει και σε προβληματίζει και θα μπορέσεις να τα αλλάξεις.

    Μπορείς. Αξίζεις να έχεις μια πιο ποιοτική ζωή και θα παλέψεις γι' αυτό όπως παλεύουμε καθημερινά όλοι εμείς που ζούμε τα ίδια προβλήματα με σένα.

    Καλή συνέχεια. Καλό Σαββατοκύριακο.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    3
    Se niwthw apoluta kai egw kapws etsi eimai, sun oti egw pathainw kriseis panikou mazi

  4. #19
    Δεν πιστευω πως ειναι απο το αγχος....γενικα δεν με αγχωναν καταστασεις φετος ημουν αρκετα χαλαρος.Θα μου πειτε εσεις "τοτε γιατι γραφεις εδω;"Απλα οι γονεις δεν συνεχιζουν να με πηγαινουν στο γιατρο γιατι πολυ απλα τους το λεει ο παιδοψυχιατρος..γιαυτο και ψαχνω ανθρωπους οπου ζουν κυριως με το αισθημα παλμων χωρις καν να βαλω το χερι στη καρδια νιωθω τη καρδια μου σαν ρολοι εαν βαλω και το χερι στη καρδια νιωθω πως εχει πιει πολυ κρασι και χωρευει το τσαμικο της ευδοκιας σε γρηγορο ρυθμος περα απο τη πλακα
    Υ.γ Σας ευχαριστω πολυ για την ενασχοληση σας με το θεμα μου να εχετε υγεια και πολλες χαρες στη ζωη σας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Sosss View Post
    Δεν πιστευω πως ειναι απο το αγχος....γενικα δεν με αγχωναν καταστασεις φετος ημουν αρκετα χαλαρος.Θα μου πειτε εσεις "τοτε γιατι γραφεις εδω;"Απλα οι γονεις δεν συνεχιζουν να με πηγαινουν στο γιατρο γιατι πολυ απλα τους το λεει ο παιδοψυχιατρος..γιαυτο και ψαχνω ανθρωπους οπου ζουν κυριως με το αισθημα παλμων χωρις καν να βαλω το χερι στη καρδια νιωθω τη καρδια μου σαν ρολοι εαν βαλω και το χερι στη καρδια νιωθω πως εχει πιει πολυ κρασι και χωρευει το τσαμικο της ευδοκιας σε γρηγορο ρυθμος περα απο τη πλακα
    Υ.γ Σας ευχαριστω πολυ για την ενασχοληση σας με το θεμα μου να εχετε υγεια και πολλες χαρες στη ζωη σας
    Και εγώ που έχω τις αρρυθμίες, δεν πιστεύω ότι είναι από το άγχος, παρόλο που οι γιατροί αυτό μου λένε. Το θέμα είναι όμως ότι η καρδιά μας δεν έχει τίποτα και δεν πρόκειται να πάθουμε τίποτα. Επομένως αυτό που σου λέω εγώ από προσωπική πείρα είναι να μην το σκέφτεσαι και να μην έχεις το μυαλό σου εκεί. Κάνε πράγματα για να το ξεχνάς. Επίσης αυτό που βοηθάει και στο άγχος άλλα και στις ταχυκαρδίες είναι η γυμναστική και η άθληση. Όσοι αθλούνται εντατικά έχουν πιο λίγους παλμούς στην καρδιά, γιατί η καρδιά με την γυμναστική μαθαίνει και δεν κουράζεται, επομένως χτυπά πιο αργά. Επίσης από το να παίρνεις ηρεμιστικά και αντικαταθληπτικά, γιατί δεν πάς σε ένα καρδιολόγο να επιμείνεις και να του πεις ότι δεν μπορείς, να σου δώσει ένα β αναστολέα, που κάνει την καρδιά να χτυπά πιο ήρεμα και είναι και για τις ταχυκαρδίες.

  6. #21
    Δεν μπορω μου κοβεται η ανασα πολλες φορες σε απλα πραγματα οπως το να σκυψω η να σηκωθω.Πριν 2 χρονια σταματησα την ενταντικη ενασχοληση μου με αθληματα (ποδοσφαιρο).Πριν ξεκινησουν ολα αυτα ειχα παει στο φαρμακειο επειδη ζαλιζμουν και οι παλμοι μου νομιζω ηταν γυρω στους 67 η 69 δεν θυμαμαι
    ενω τωρα ειναι γυρω στους 90
    Δεν ξερω τι να κανω
    Δεν μπορω να απολαυσω τιποτα παρα τις αποπειρες που κανω

  7. #22
    Ζεϊμπεκικο

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Αν σε ηρεμία έχεις 90 παλμούς συνέχεια, αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Πήγαινε σε ένα καλό καρδιολόγο να του το πεις, μήπως σου βάλει χόλντερ ρυθμού.

  9. #24
    Αυτο προσπαθω να κανω αλλα οι γονεις μου δεν με αφηνουν
    Γενικα δεν γνωριζουν πολλα πραγνατα περι υγειας και ακουνε τον παιδοψυχολογο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Sosss View Post
    Αυτο προσπαθω να κανω αλλα οι γονεις μου δεν με αφηνουν
    Γενικα δεν γνωριζουν πολλα πραγνατα περι υγειας και ακουνε τον παιδοψυχολογο
    Να τους πεις ότι ο παιδοψυχολόγος δεν είναι γιατρός και ότι αν θέλουν πραγματικά να είσαι καλά, δεν είναι κακό να συμβουλευτούν και ένα καρδιολόγο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Ακόμα και ψυχολογικό να είναι αυτές οι ταχυπαλμίες που έχεις, ο καρδιολόγος κάποιες φορές μπορεί να βοηθήσει καλύτερα, από ένα ψυχολόγο, όσον αφορά τα συμπτώματα.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    32
    Θα σημφωνησω κι εγω εαν εχεις 90 καθιστος κατι παιζει μπορει και ο θυροειδης να ειναι ξερυθμισμενος η τεμπελης π λεει και η γιατρος μ.. Εγω προσωπικα επερνα θυροξινη τ3 και ειχα 110 παλμους οταν επευτα να κοιμηθω... Με εκτακτες, με πειραζε η θυροξινη πηγαινε τσεκαρε το χωρις τους γονεις σ βεβαια δεν ξερω αν ειναι εφικτο λογο χρηματων, πηγαινε να υσηχασει και το κεφαλι σ. Προσπαθησε να κοψεις τους πολλους υδατανθρακες ισως σε επηρεαζει η ζαχαρη εμενα προσωπικα μολις φαω μακαρονια η κατι ζυμαρικο η γλυκο αμεσως ανεβαινουν στους 75-80.

  13. #28
    Με ολο αυτο το θεμα εχω χασει και την ορεξη μου.... Οι παλμοι μου οποτε κιαν του μετρησω μεσω τηλεφωνου και πιεσομετρου ειναι απο 88 μεχρι 97

  14. #29
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    32
    Θα επιμεινω οτι πρεπει να το κοιταξεις, ποτε κανεις δεν πρεπει να λεει "ελα μωρε νεοι ειμαστε" δεν εχει να κανει... Δεν ειμαι μανιακος με εξετασεις απλα μια στο τοσο πρεπει να κοιταμε το σωμα μας εστω τις βασικες εξετασεις. Πριξτους τα καλαουμπαλα να σε πανε γινε η σκια τους.
    Να δεις σε ποση ωρα θα σε πανε.
    Οσο για τα φαρμακα η γνωμη μ ειναι μην ξαναπαρεις ποτε σ, τα φαρμακα ειναι ποστευω η ευκολη λυση σε μουδιαζουν και τπτ αλλο ασε που ειναι εθιστικα σαν την τηλεοραση ενα πραμα...
    Εμενα οταν με επιασε πρωτη φορα η εκτακτη συστολη λεω παει πεθανα αυτο ητανε ανεβηκα στη μηχανη να παω νοσοκομειο απευθιας ετρεμα ολοκληρος.

  15. #30
    Δεν με πηγαινουν γιατι λενε σε πηγαμε πριν ενα μηνα
    Δεν πειθονται περιμενουν απο τη ψυχιατρο να αποφασισει

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Αγχος και φοβος για καρδια.
    By stelios4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2017, 01:19
  3. φόβος καρδιά
    By hollyman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 19-09-2016, 01:37
  4. χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
    By ririk in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2015, 01:42
  5. ΑΓΧΟΣ-ΚΑΡΔΙΑ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΦΟΒΟΣ
    By sofaih-deleted in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 103
    Last Post: 22-01-2015, 14:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •