ψυχωσικη διαταραχή και εμμονες λόγω χρήσης ουσιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45

    ψυχωσικη διαταραχή και εμμονες λόγω χρήσης ουσιών

    Θα ήθελα να ρωτήσω τους παθόντες του φόρουμ, ή όποιον άλλο μπορεί να συνεισφέρει τα παρακάτω.
    Κάποιος που έχει πάθει ψυχωσικό επεισόδιο έντονο και με εμμονές (για το άτομο που με ενδιαφέρει, έχει πάθει 2 φορές μία όταν έκοψε μαχαίρι το χασις και μια μετά από περίπου τρία χρόνια) μπορεί να επανέλθει πλήρως;Το άτομο την πρώτη φορά το ξεπέρασε μόνο του σχετικα γρήγορα και όταν το ξαναέπαθε (πιο έντονα) δέχτηκε φαρμακευτική και ψυχιατρική φροντίδα(χωρίς στο ενδιάμεσο να ξαναέχει κάνει χρήση).Υπάρχει σωτηρία ή είναι μια κατάσταση που επαναλαμβάνεται;
    Ρωτήστε με ότι μπορεί να σας βοηθήσει για μια πιο συγκεκριμένη απάντηση. Είμαι η κοπέλα του και θέλω να γνωρίζω πληροφορίες γιατ με ενδιαφέρει για την εξέλιξη της σχέσης μας και την περίπτωση οικογένειας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    με φαρμακα νομιζω σε μια πεντετια γινεσαι καινουριοσ ετσι νομιζω εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Αυτό που εύχομαι και ελπίζω να ακούσω είναι οτι γίνεσαι λειτουργικός και ότι με μια θεραπεία έστω μακροχρόνια έστω και δια βίου κρατιέσαι σε ισορροπία.Αλλά να είστε ειλικρινείς μαζί μου γιατί είναι χίλιες φορες καλύτερο να ξέρεις τι έχεις να παλέψεις και τι αντέχεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Είναι μια πάθηση που δεν έχει βρεθεί ακόμα θεραπεία παρα μονο με φάρμακα καταπολεμουνται τα συμπτώματα.
    Η λειτουργικότητα και η πορεία του κάθε ασθενή είναι διαφορετική κ κυμαίνεται απο την ίδρυματοποίηση μέχρι την ανεξάρτητη ζωη. Το ίδιο διαφορετικες είναι κ οι περιπτωσεις των υποτροπών.
    Κάποιοι έχουν μονο ενα επεισόδιο άλλοι έχουν περισσότερα. Τα φάρμακα προστατεύουν 80% υπάρχει δηλ πιθανότητα υποτροπής ακόμα κ αν τα παιρνει κάποιος συνήθως όταν υπάρχει μια κατασταση που πυροδοτεί τα συμπτώματα όπως το άγχος.
    Υπάρχει μια στατιστική που λέει οτι
    25% το ξεπερνούν μετα μια 10ετια
    50% τα πηγαίνουν καλά έχοντας κάποια συμπτωματα
    25% δεν δείχνουν βελτίωση κ πρεπει να παρακολουθουνται
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Για να γίνεις λειτουργικός θέλει προσπάθεια δεν είναι απλό πρώτον δεύτερον εσένα είναι από ουσίες πράγμα που σημαίνει ότι είναι διαφορετικό έτσι νομίζω εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ.Πιστευω το καλυτερο μιας και τον αγαπας και τον νοιαζεσε ειναι να το παρεις απο το χερι παντα απο το χερι με χαρα και ειλικρινια.Να τα παρετε μαζι αυτα που νιωθει και να τα αναλυσετε οσο ποιο λογικα μπορεις τουλαχιστον εσυ.Πεστου να μην φοβαται πως κατι θα του τυχει.Να ειναι παντα ετοιμος για το οτι διποτε μπορει να του συμβει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Το θεμα ειναι να μην φοβαται για αυτα που σκεφτετε.Επισης μπορει να νιωθει μαλακας.Μπορει να νιωθει αχρηστος κακος και μουνοπανο.Να τους πεις πως δεν υπαρχει κακος ανθρωπος αλλα μονο κακες σκεψεις.Γιατι και ο χειρωτερος δολοφονος παντα θα εχει ενα προσωπο που θα του προσφερει ηρεμια και αγαπη.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Και εγώ ηρεμία και αγάπη θέλω να προσφέρω .Μπορεί να φανεί χαζό αλλά έχω εμπιστοσύνη στη θέληση και τη δύναμη του.Ομως ανησυχώ μήπως σε κάθε ζόρι υποτροπιάζει και ακόμα σκέφτομαι τι είδους ευθύνες μπορεί να φέρει εις πέρας.Γιατι δεν εξαρτάται μόνο από τη ν προσπάθεια του αλλά και απο το σώμα του.Αν ήταν έτσι απλά στο χέρι του θα ένιωθα πιο σιγουρη. Οι δικοί μου έχουν λυσσαξει να απομακρυνθώ με τρόπο γιατί η ζωή είναι δυσκολη και τέτοια θέματα τη δυσκολεύουν περισσότερο. Πολύ θα ήθελα να έχω απαντήσεις.Πως υπάρχουν λύσεις πως και άλλοι τα έχουν καταφέρει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Πάω και εγώ σε ψυχολόγο που με συμβουλεύει πώς να συμπεριφέρομαι και πως να μιλάω. Αυτό που με τρομάζει είναι ότι αυτές οι παθήσεις μου είναι άγνωστες,δεν ξέρω κάποιον να μου πει πως ξεπέρασε τη δικιά του περίπτωση,τι τον βοήθησε τι τον φρενάρει .Τι αλλαγές να περιμένω τώρα στον χαρακτήρα του.Οποιος τα έχει περάσει ας μου πει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εγώ είμαι σε υψηλό επίπεδο λειτουργικότητας αλλά κ πάλι δε νομίζω να μπορώ να παντρευτώ σχέση εντάξει αλλά γάμος δύσκολα τώρα για να είσαι λειτουργικός νομίζω θέλει προσπάθεια κάθε μέρα κ διατροφή κ γυμναστική έτσι νομίζω εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπερα dazed, αν κρινω απο τον εαυτο μου μια χαρα θα τα παει αν εχει εσενα, μπορει να μην ειναι 100% λειτουργικος αλλα θα τα καταφερει, για χρηματα μπορει να παιρνει το επιδομα. Το θεμα ειναι αν εσυ τον αγαπας αληθινα η αν ακους τις βλακειες σορυ κιολας που λενε οι γονεις σου. Απο εσενα εξαρταται αν θα τα παει καλα, χρειαζεται αγαπη και ηρεμια και φυσικα, τα φαρμακα του.

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    απογοητευμένη, τον αγαπώ πολυ. Είμαστε χρόνια μαζί, εχω ονειρευτεί μια ζωή μαζί του.Σχεδόν έχω τύψεις οτι δε μπόρεσα να τον προστατέψω, γιατί παρόλο που είχε αγάπη και ηρεμία παρόλα αυτά το έπαθε το επεισόδιο. Είχα μπει και νωρίτερα στη διαδικασία να ψάξω το φόρουμ αλλά τότε ήταν αρνητικός για θεραπεία και τα είχα παρατήσει.Τώρα κάνει μια προσπάθεια.Πείστηκε.
    Επειδή ήμουν στη φάση "θέλω να κάνω οικογένεια" πρέπει να πιέστηκε. Αυτό ήταν ένα ακόμα θέμα ανάμεσα σε άλλα όπως προσωπικές του επιθυμίες και ανάγκες.Αλλά έκανε ειλικρινή προσπάθεια για χάρη μου.
    Δε θέλω να τον επιβαρύνω, πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική και ξεκάθαρη. Προφανώς προέχει η θεραπεία του και θα τον βοηθήσω όπως μπορώ. Αλλά πρέπει να το ψάξω και να μάθω τι γίνεται μετέπειτα για να μη τον φέρω αντιμέτωπο με καταστάσεις που δε θα μπορεί να διαχειριστεί. Διάβαζα κάτι ποστ για ψυχωτικές μητέρες κτλ και όλο αυτό με φρίκαρε. Όταν μπορείς να προλάβεις κάτι καλύτερα να το κάνεις παρά να τρέχεις και να μη φτάνεις μετά.
    Θα μου πεις, πολύ μακριά το πήγες. Έχω πολύ άγχος για το μέλλον λόγω της κατάστασης. Θα το λύσω όμως που θα πάει. θα βάλω ένα λινκ από κάτω από παλιότερο θέμα.Το βάζω για μένα για να έχω πιο γρήγορη/εύκολη πρόσβαση γιατί είναι παρόμοιο. https://www.e-psychology.gr/forum/th...89%CF%83%CE%B7

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αλλο ψυχωτικη μητερα, αλλο ψυχωτικος πατερας. Παρολα αυτα για τωρα θα ηταν ενα επιπροσθετο βαρος να του μιλας για οικογενεια, τον επιβαρυνεις πολυ. Οταν ερθει στην ωρα του, για μανα ειναι δυσκολο να ειναι ψυχωτικη αν και οσες εχω γνωρισει η ακουσει εγω αγαπουσαν πολυ το παιδι τους, αλλα κραταει ολη την ευθυνη πανω της και δεν ειναι ευκολο, για πατερα ψυχωτικο ειναι αλλιως, ειναι πολυ πιο ευκολο. Οχι στην παρουσα φαση ομως. Θα κοιταξω το παλιοτερο θεμα, δεν ξερω αν ειναι αυτο με τις ψυχωτικες μητερες, αλλα επειδη θα με ενδιεφερε προσωπικα, αν μπορουσες να μας παραθεσεις το λινκ αν δεν ειναι αυτο, αν δεν ειναι αυτο επαναλαμβανω.

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    45
    Ο ψυχολογος μου είπε οτι μπορώ να τον βοήθησω αλλά πρέπει να βάλω όρια και να δούμε αν αυτά τον κινητοποιήσουν. Αλλα σε καμία περίπτωση να μην αφήσω τα δικά μου ονειρα. Εγώ τι θέλω το ξέρω, Πως θα ανταποκριθεί δεν ξέρω. Για την ώρα ενημερώνομαι, τίποτα άλλο.Δεν ξέρει τίποτα ο καλός μου για όλες αυτές τις σκέψεις. Γιατί σε αυτή τη φάση άλλα έχουν προτεραιότητα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Το ξερω οτι μπορεις να τον βοηθησεις, σου ειπα, του χρειαζεται αγαπη και ηρεμια, οχι ομως απαιτησεις σε αυτη τη φαση. Δεν μπορει να ανταπεξελθει. Εννοειται οτι και εσυ εχεις ονειρα, αλλα κανε λιγη υπομονη, ελπιζω πως εχεις καιρο μπροστα σου και δεν σε πηραν τα χρονια......Οτι θες ρωτα μας, εγω εχω ψαξει για αυτη την ασθενεια για πανω απο μια πενταετια.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή οφειλουμενη σε χρηση ναρκωτικών ουσιων
    By Sunder in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2017, 19:30
  2. 8 χρονια ψυχωσικη (σχιζοσυναισθηματική διαταραχή) και τωρα και επιληπτικη;
    By εσωτερική_σήψη in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 16-06-2014, 19:02
  3. Replies: 0
    Last Post: 11-12-2013, 17:50
  4. Ιδεοληψίες, εμμονές και ΙΔΨ διαταραχή
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-11-2011, 17:14
  5. Βοήθεια!Αντιμετώπιση χρήσης ουσιών!
    By marner in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2009, 20:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •