ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Δεν είναι για παραπανω, μετανοιωσα πικρα.
    Και πως εισαι τωρα χωρις χαπια??καλυτερα?

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Tι καλύτερα. Σε καρφιά κάθομαι. Κοιτά σε εμένα οι παρενέργειες είναι ταχυπαλμιες υπερταση, αλλεργίες, δύσπνοια όπως στην κρίση πανικού. Αλλά δεν σταματάνε.

    Όταν η χρηση κρατάει 2,3 μηνες, το κοβω εύκολα.
    Μετα όμως, βρήκα ενα φάρμακο που μου έκατσε καλά. Έγινα πιο δραστήριος. Τοτε πίστεψα οτι ήμουνα καταθλιπτικος χωρίς να το ξέρω και έδωσα δίκιο στους γιατρούς που γράφουνε φαρμακα..
    Γιατί να θέλω να το κόψω;
    Γιατί με φοβίζει.
    Μετα απο χρόνια χρηση, δεν έχω βρει τροπο να το κοβω ανώδυνα και σύντομα.
    Πεδεβομαι με σταδιακή πολύ αργή μείωση και με αλλαγές στα φάρμακα πχ εναλλαγή με με αγχολυτικα.
    Αν ηξερα οτι θα γινόταν τόσο δύσκολο, θα έκοβα τη χρήση για μεγάλα διαστήματα για να κανει ολικό Ρίτσαρτ ο εγκέφαλος,.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @Jim ποιο χαπι τελικά σου είχε κάτσει;
    Ρε παιδιά δεν μπορώ την υπνηλία και την καταστολή που φαίρνουν...
    Τα χρειάζομαι φυσικά... Χωρίς αυτά τρελάινομαι εντελώς απο το άγχος γίνομαι παρανοικός, απομακρός (εντονα στοιχεία ΙΔΨ επίσης) και γενικά γίνομαι χάλια...

    Αλλά με αυτά η κούραση είναι ΜΠΟΛΙΚΗ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το ladose απο την άλλη σε πεταγε στο άλλο άκρο δλδ κοιμόμουν 5 ώρες το πολύ και είχα ορεξη για σωματική δραστηριοτητα...
    ΙΣως η λύση είναι ένας συνδυασμος κατασταλτικού αντικαταθλιπτικού (πχ σεροξατ) γιατί αυτά πιανουν το άγχος και λίγου λαντοζ για να μη κοιμασαι όλη μέρα...

    Αλλα αν κόβεται ΔΥΣΚΟΛΑ ενα αντικαταθλιπτικό τα δύο πως τα κόβεις μετά;;;;

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Το ladose απο την άλλη σε πεταγε στο άλλο άκρο δλδ κοιμόμουν 5 ώρες το πολύ και είχα ορεξη για σωματική δραστηριοτητα...
    ΙΣως η λύση είναι ένας συνδυασμος κατασταλτικού αντικαταθλιπτικού (πχ σεροξατ) γιατί αυτά πιανουν το άγχος και λίγου λαντοζ για να μη κοιμασαι όλη μέρα...

    Αλλα αν κόβεται ΔΥΣΚΟΛΑ ενα αντικαταθλιπτικό τα δύο πως τα κόβεις μετά;;;;
    Δεν μπορω να απαντήσω γιατί δεν αλλαζω ποτε αντίθετα αντικαταθλιπτικά. Πρωτα κάνω νηστεία όπως οι οπαδοί του Ασκληπιού. Το μόνο που ξέρω είναι να βαζωενα αγχολυτικο για τα σωματικά συμπτώματα τς στέρησης με σκοπό ΝΑ
    ΤΟ κοψωκαι αυτό.
    Πως αντιμετωπιζεται η ναυτία απο το αγχολυτικο; μοιάζει με το χανκονερ
    Με τουμπεκί ίσως;
    Πήρα πολύ χτες γιάτι είχα ένα θυμό που δεν έβγαινε. Ευτανε στο λαιμοκαι τράκαρε εκεί.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    [QUOTE=panagiwtis23;680468]Το ladose απο την άλλη σε πεταγε στο άλλο άκρο δλδ κοιμόμουν 5 ώρες το πολύ και είχα ορεξη για σωματική δραστηριοτητα...
    ΙΣως η λύση είναι ένας συνδυασμος κατασταλτικού αντικαταθλιπτικού (πχ σεροξατ) γιατί αυτά πιανουν το άγχος και λίγου λαντοζ για να μη κοιμασαι όλη μέρα...

    Γειά σου,
    όπως έχομε ξαναπεί, η διακοπή ΚΆΘΕ ψυχοτροπου φαρμάκου και θα έλεγα ιδιαίτερα των ssri, είναι δύσκολη για την μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών.

    Εάν παίρνεις περισσότερα από ένα, πρώτα κόβεις αυτό με τις πιο πολλές παρενέργειες, πολύ πολύ αργά, και συνεχίζεις έτσι και με τα υπόλοιπα.
    Εγώ που επαιρνα το seropram, on off 10 mg για, 10 χρόνια, χρειάστηκε 3 χρόνια σταδιακή μείωση, για να το διακόψω εντελώς χωρίς προβλήματα.

    Αλλα αν κόβεται ΔΥΣΚΟΛΑ ενα αντικαταθλιπτικό τα δύο πως τα κόβεις μετά;;;;[/QUOTE
    ]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    [QUOTE=kostas62;680974]
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Το ladose απο την άλλη σε πεταγε στο άλλο άκρο δλδ κοιμόμουν 5 ώρες το πολύ και είχα ορεξη για σωματική δραστηριοτητα...
    ΙΣως η λύση είναι ένας συνδυασμος κατασταλτικού αντικαταθλιπτικού (πχ σεροξατ) γιατί αυτά πιανουν το άγχος και λίγου λαντοζ για να μη κοιμασαι όλη μέρα...

    Γειά σου,
    όπως έχομε ξαναπεί, η διακοπή ΚΆΘΕ ψυχοτροπου φαρμάκου και θα έλεγα ιδιαίτερα των ssri, είναι δύσκολη για την μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών.

    Εάν παίρνεις περισσότερα από ένα, πρώτα κόβεις αυτό με τις πιο πολλές παρενέργειες, πολύ πολύ αργά, και συνεχίζεις έτσι και με τα υπόλοιπα.
    Εγώ που επαιρνα το seropram, on off 10 mg για, 10 χρόνια, χρειάστηκε 3 χρόνια σταδιακή μείωση, για να το διακόψω εντελώς χωρίς προβλήματα.

    Αλλα αν κόβεται ΔΥΣΚΟΛΑ ενα αντικαταθλιπτικό τα δύο πως τα κόβεις μετά;;;;[/QUOTE
    ]
    3 χρόνια για να κόψεις μια ελαχιστότατη δόση;
    Αχ Θεε μου τι φάρμακα είναι αυτά...
    σιταλοπράμη βλέπω είναι...
    Η χειρότερη ουσία που εχω παρει....
    έτρεμαν τα χερια μου σε τεραστιο βαθμό φαινόταν σαν να εχω παρκινσον... πήγαινα σουπερ μαρκετ με έβλεπε ο ταμίας και μου έβαζε αυτος το ψώνια φαντα΄σου.... ένιωθα τρομερα άσχημα...

    Φυσικά το χα παρει μόλις 1 μήνα ίσως και λιγότερο...

    Ενα αντικαταθλιπτικό που μου είχε κουμπωσει καλά ήταν το εφφεξόρ αλλά περα απο την δυσκοιλιότητα φοβάμαι γιατί θεωρείται πως κο΄βεται ΠΟΛΥ δύσκολα...

    Δε θέλω να μείνω στο σιπραλεξ σιχαίνομαι την καταστολή που βγάζει την τεραστια...
    Και στην ουσία χρειάζομαι κάτι κυρίως για τις κρίσεις πανικού οπότε νομίζω όλα τα ssri δουλεύουν σε αυτο΄το κομμάτι..
    Τώρα σε λαντόζ να παω ή σε εφφεξόρ;

    Θέλω ένα αντικαταθλιπτικο να κάνει αντικαταθλιψη, να με σηκώνει και να μη με νυστάζει και να κρατα κρισεις πανικού...
    Η γιατρός μου το΄τε γιαυτο μου χε δώσει το λαντόζ ήταν το πιο παρακινητικό...

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δυο διαφορετικα αντικαταθλιπτικα δεν συμπηρωνουν το ένα το άλλο. Αυτό που κανει καταστολή και αυτό που ανεβαζει εχουν επιδραση σε 3-4 τουλάχιστον νευροδιαβιβαστες στους ιδιους . Μπορει να προκληθεί συνδρομο σεροτονινης όταν ξαφνικα μπλοκαρεις ΟΛΕΣ τις αυτό ρυθμστικες δυναμεις του οργανισμου. Ενώ το αγχολυτικο εμπλέκεται σε αλλα συστηματα πουκατευναζουν τα συμπτώματα της μανιας.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αν παιρνεις για λιγους μηνες οσο εχεις εξαρση και μετα κοβεις για το ιδιο διαστημα; Mετα αν χρειαστεί να ξαναρχισεις ο οργανισμος σου εχει προλαβει να κανει ρισταρτ και μετα δεν εχει στερητικα συνδρομα. Αλλα είναι παραμυθα, σε τραβάει.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Δυο διαφορετικα αντικαταθλιπτικα δεν συμπηρωνουν το ένα το άλλο. Αυτό που κανει καταστολή και αυτό που ανεβαζει εχουν επιδραση σε 3-4 τουλάχιστον νευροδιαβιβαστες στους ιδιους . Μπορει να προκληθεί συνδρομο σεροτονινης όταν ξαφνικα μπλοκαρεις ΟΛΕΣ τις αυτό ρυθμστικες δυναμεις του οργανισμου. Ενώ το αγχολυτικο εμπλέκεται σε αλλα συστηματα πουκατευναζουν τα συμπτώματα της μανιας.


    Το σύνδρομο σεροτονίνης ή σεροτονινεργικό σύνδρομο

    Το σύνδρομο σεροτονίνης είναι μια κατάσταση υψηλής συγκέντρωσης σεροτονίνης, που είναι μια πολύ επικίνδυνη και ενδεχομένως μοιραία παρενέργεια κυρίωςαπό τα SSRI αντικαταθλιπτικά φάρμακα ή συνδυασμούς με άλλα αντικαταθλιπτικά ή άλλες ουσίες.

    Μπορεί να εκδηλωθεί με ποικίλα ψυχιατρικά και μη-ψυχιατρικά συμπτώματα.
    Είναι ένας όρος σε άνοδο από τη δεκαετία του '80 όταν αρχίσαν όλο και περισσότερα φάρμακα να έχουν επιπτώσεις άμεσα στη σεροτονίνη. Είναι ένας τοξικό σύνδρομο που απαιτεί την κλινική εγρήγορση προκειμένου να αναγνωριστεί, να αποτραπεί, και να αντιμετωπιστεί η κατάσταση αμέσως. Η εγρήγορση είναι ζωτικής σημασίας επειδή, όπως αναφέραμε ακριβώς, το σεροτονινεργικό σύνδρομο μπορεί να είναι μοιραίο και ο θάνατος από αυτήν την παρενέργεια μπορεί να έρθει πολύ γρήγορα.

    Το σεροτονινεργικό σύνδρομο δεν γνωρίζουμε σε τι ποσοστό εμφανίζεται, αλλά βρίσκεται σε άνοδο. Η πιθανή αιτία της αύξησης είναι η εισαγωγή των SSRIs στην κλινική πρακτική της Ψυχιατρικής για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης. Το σύνδρομο σεροτονίνης, που παρουσιάζεται σε υπερβολικά υψηλά επίπεδα σεροτονίνης, είναι δύσκολο να διακριθεί από το κακοήθες σύνδρομο των νευροληπτικών επειδή τα συμπτώματα είναι παρόμοια. Το κακοήθες σύνδρομο των νευροληπτικών είναι μία σοβαρή παρενέργεια που παρουσιάζεται με την χρήση κυρίως των παλαιότερων αντιψυχωσικών (νευροληπτικών) φαρμάκων.

    Δεν υπάρχουν ειδικές αιματολογικές ή άλλες εργαστηριακές εξετάσεις που να βοηθούν στη διάγνωση του συνδρόμου σεροτονίνης. Έτσι το σεροτονινεργικό σύνδρομο διαγιγνώσκεται από την κλινική εξέταση και το ιστορικό του ασθενούς.

    Τα συμπτώματα του συνδρόμου σεροτονίνης είναι: ευφορία, υπνηλία, γρήγορη κίνηση των ματιών, αύξηση των τενόντιων αντανακλαστικών, γρήγορες εναλλαγές συστολής και χαλάρωσης των μυών στον αστράγαλο, προκαλώντας ανώμαλες μετακινήσεις του ποδιού, απώλεια συντονισμού των κινήσεων και αδεξιότητα, ανησυχία, αίσθημα μέθης και ζάλης, συστολή μυών και χαλάρωση στο σαγόνι, ιδρώτας, μυϊκές συσπάσεις, δυσκαμψία, υψηλή θερμοκρασία σώματος, διανοητικές αλλαγές (σύγχυση υπομανία), τρόμος, διάρροια, απώλεια συνείδησης και τελικά θάνατος.

    Η διάγνωση σύνδρομο σεροτονίνης, μπορεί εύκολα να ξεφύγει στα αρχικά στάδια και για το λόγω αυτό η διαταραχή φαίνεται να υπάρχει λιγότερο από όσο πραγματικά είναι.

    ========================
    Το σεροτονινεργικό σύνδρομο προκαλείται γενικά από έναν συνδυασμό δύο ή περισσότερων φαρμάκων, το ένα από τα οποία συχνά ανήκει στα SSRI αντικαταθλιπτικά. Τα φάρμακα που έχουν ισχυρή επίδραση στη σεροτονίνη και ξέρουμε ότι συχνά συμβάλλουν σε αυτό το σύνδρομο είναι:
    ========================

    Σεροτονινεργικό σύνδρομο: συχνά αίτια
    SSRIs αντικαταθλιπτικά όπως citalopram, fluoxetine, fluvoxamine, paroxetine και sertraline
    SNRIs αντικαταθλιπτικά όπως bupropion (Zyban), venlafaxine (Effexor), duloxetine (Cymbalta, Xeristar)
    κάποια τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, όπως clomipramine (Anafranil), trazodone (Trittico),
    MAOIs αντικαταθλιπτικά όπως isocarboxazid και phenelzine
    Φάρμακα κατά του πόνου όπως fentanyl, meperidine, pentazocine και tramadol
    Φάρμακα κατά της ναυτίας όπως το granisetron, metoclopramide και ondansetron
    Φάρμακα κατά της ημικρανίας όπως οι τρυπτάνες: almotriptan, naratriptan, sumatriptan και zolmitriptan
    Λίθιο
    Ναρκωτικά όπως το Ecstasy, Lsd, Αμφεταμίνες
    Βοτανικά συμπληρώματα όπως ginseng, Ginkgo Biloba και το hypericum perforatum.
    *
    *
    Η θεραπεία για το σύνδρομο σεροτονίνης είναι απλά η αναστολή του υπεύθυνου φαρμάκου ή των φαρμάκων, υποστηρικτικά μέτρα των ζωτικών λειτουργιών και αναμονή της εξαφάνισης συχνά εντός 24ώρου των συμπτωμάτων. Μυοχαλαρωτικές ουσίες (βενζοδιαζεπίνες), όπως diazepam ή lorazepam, μπορούν να βοηθήσουν στον έλεγχο των μυικών συσπάσεων και τη δυσκαμψία. Πιθανώς να δοθεί και η cyproheptadine (ανταγωνιστής των 5-HT2 υποδοχέων) σε δόση 4-8 mg κάθε 1-4 ώρες (μέγιστο 32mg/ημέρα) ή 0,25mg/kg/ημέρα κάθε 1-4 ώρες στα παιδιά.
    Εάν το ένοχο φάρμακο δεν διακοπεί, το σεροτονινεργικό σύνδρομο μπορεί να προχωρήσει γρήγορα σε σοβαρότερο επίπεδο και τελικά να αποβεί μοιραίο για τη ζωή.
    Είναι προφανές ότι όσο μεγαλύτερη η αύξηση των επιπέδων σεροτονίνης, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες εμφάνισης για το σύνδρομο σεροτονίνης. Επομένως συνιστάται ειδικά τα SSRIs αντικαταθλιπτικά, (Ladose, Zoloft, κ.λπ.) να μην χρησιμοποιούνται το ένα ταυτόχρονα με το άλλο.
    *

    * *** ***
    ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ Θοδωρής Π. Δασκαλόπουλος .
    *

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Δυο διαφορετικα αντικαταθλιπτικα δεν συμπηρωνουν το ένα το άλλο. Αυτό που κανει καταστολή και αυτό που ανεβαζει εχουν επιδραση σε 3-4 τουλάχιστον νευροδιαβιβαστες στους ιδιους . Μπορει να προκληθεί συνδρομο σεροτονινης όταν ξαφνικα μπλοκαρεις ΟΛΕΣ τις αυτό ρυθμστικες δυναμεις του οργανισμου. Ενώ το αγχολυτικο εμπλέκεται σε αλλα συστηματα πουκατευναζουν τα συμπτώματα της μανιας.
    Επαιρνα για καιρο δυο αντικαταθλιπτικα , μετριες δοσεις απο εκαστον , οχι την ιδια ωρα , και ουτε συνδρομο επαθα , ουτε τιποτα , πρεπει να παιρνεις μεγαλες δοσεις απ το καθενα για να παθεις κατι τετοιο , ...............εδω και καιρο ταχω κοψει τα 2 αντ/κα , και παιρνω anafranil , κανενα προβλημα στην διακοπη των 2 αντικατ/κων .....................

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Και εφω εχω κανει τέτοιες αλλαγες χωρις πρόβλημα με οδηγια του γιατρου. πχ από ρεμερον σε εφεξορ, αλλα τωρα τα ψαχνω περισσοτερο. εξαλλου όπως λεει το αρθρο καποια με καποια ταιριαζουν, πχ ένα τρικυκλικο μινιτραν σε ένα άλλο αναφρανιλ, ένα σσρι σε ένα σνρι κτλ. Το πρόβλημα αρχιζει όταν κοβεις πχ ένα σσρι για να βαλεις ένα μαοι κτλ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Και εφω εχω κανει τέτοιες αλλαγες χωρις πρόβλημα με οδηγια του γιατρου. πχ από ρεμερον σε εφεξορ, αλλα τωρα τα ψαχνω περισσοτερο. εξαλλου όπως λεει το αρθρο καποια με καποια ταιριαζουν, πχ ένα τρικυκλικο μινιτραν σε ένα άλλο αναφρανιλ, ένα σσρι σε ένα σνρι κτλ. Το πρόβλημα αρχιζει όταν κοβεις πχ ένα σσρι για να βαλεις ένα μαοι κτλ
    Καλα maoi δεν βάζεις μαζί με αντικαταθλιπτικό εδώ όλες οι οδηγίες των ssri λένε να μην ξεκινάμε ssri/snri/tricyclic αν το τελευταιο 15ημερο πήραμε maoi...

    Τα τρικυκλικά/ssri/snri/wellbutrin συνδυαζονται συχνά απο ψυχίατρους... εκεί φτάσαμε να παίρνουμε 2 αντικαταθλιπτικά και παλι καλα να μην είμαστε...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Οι επιπτωσεις της αποτομης διακοπης ενός αντικαταθλιπτικου μετα από χρηση καποιων ετων, είναι πολύ επικίνδυνες (και μαλλον πιο συχνες από το συνδρομο σεροτονινης). Εμενα με βοηθαει ένα αγχολυτικο. Στοχος μου είναι να ξεχασω για παντα τα αντικ.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ειχα αναρρωτηθει πως λειτουργουν τα SSRI.
    H θεωρια της σεροτονινης εχει καταρριφθεί. Και όχι μονο αυτό, αλλα η πραγματικη λειτουργια κανει το αντιθετο. Ο εγκέφαλος εχει πολλους μηχανισμούς αυτορυθμισης. Ανιχνευει την πολύ μεγαλη αυξηση των νευροδιαβιβαστών που προκαλει το SSRI και μπαινει αυτόματα μια η και περισσοτερες οδους αποδομησης η εξουδετέρωσης των νευροδιαβιβαστών. Γινεται δηλαδή μειορυθμιση (downregulation) στον αριθμο των υποδοχεων των νευροδιαβιβαστών. Αυτό σημαινει ότι μετα το τελος της χρησης χρειαζεται χρονος για να επουλωθουν οι βλαβες αυτές, χρονος αναλογος με την χρηση. Πχ 3 μηνες χρηση μπορει να απαιτει μια βδομαδα για να δημιουργηθουν νεες οδοι στην εγκεφαλικη λειτουργια (αν αυτό είναι δυνατο). 3 χρονια χρησης μπορει να απαιτησουν 3 μηνες αποκατάστασης. Αυτό όταν το φαρμακο κοπει απότομα. Στην περιπτωση που αυτό καταστεί βασανιστικο, και γινει σταδιακη μειωση, ο χρονος που θα απαιτηθεί θα είναι φυσικα πολλαπλάσιος.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ξερουμε ολοι τον τροπο να καταφερουμε οσα μας ενδιαφερουν.
    By ippotis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-12-2015, 23:14
  2. πως ξερουμε οτι καταβαλλουμε την καλυτερη δυνατη προσπαθεια
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2014, 10:59
  3. Πόσο λίγο ξέρουμε τελικά για τον άνθρωπο...
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-09-2012, 00:52
  4. ΔΕΝ τα ξέρουμε όλα/ Απορίες (με βάρεσε ο ηλιος στο κεφάλι;)
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-12-2010, 21:53
  5. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ
    By apaleftos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •