ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 69
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Η θεωρια της μειορυθμισης δεν εχει δεχθεί επιθεση όπως η θεωρια της σεροτονινης. Ερμηνευει καπως τα συμπτώματα της διακοπης από το φαρμακο, αλλα και την μειωση της ισχυος του φαρμακου με την παροδο του χρονου. Ανεξάρτητα από την αυξηση της ποσοτητας του νευροδιαβιβαστή, αυτή δεν μπορει να λειτουργησει εφόσον εχει μειωθεί ο αριθμος των υποδοχεων του στο κυτταρο. Συνεπως η αποτελεσματικοτητα του φαρμακου δεν εξαρτάται πλεον από την ποσοτητα της σεροτονινης αλλα από τον αριθμο των ενεργων υποδοχεων της. Εφόσον αυτοι μειωνονται και μαλιστα με τροπο μη αντιστρεπτο (πχ εξαιτίας της δρασης των ssri ως αγωνιστες των υποδοχεων αλλα ακομα και ως ανταγωνιστες οποτε προκαλείται ενδοστροφη στο μοριο του υποδοχεα) μειωνεται αναλογα και η αποτελεσματικοτητα του φαρμακου.

    Επιπρόσθετα, η μειωμενη αυτή ευαισθησια του κυτταρου στον νευροδιαβιβαστή, συνεχιζει και μετα την διακοπη του φαρμακου. Ο χρονος στον οποιο κυριαρχουν τα συμπτώματα της διακοπης, είναι απαραιτητος για τον εγκεφαλο να φτιαξει καινουρια μονοπατια συνδεσης της σεροτονινης.
    Φυσικα τα ssri αλλα και τα αλλα αντικαταθλιπτικα, επηρρεαζουν την λειτουργια και των αλλων νευροδιαββαστων (ντοπαμινη, επινεφρινη κτλ) με αναλογο τροπο, προκαλώντας επιπρόσθετα συμπτώματα.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Kαι εδώ η λειτουργια των νευροδιαβιβασεων σε βιντεο
    http://meandmymastcells.com/explain-...ownregulation/

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τα εχω κοψει εδω κ 3 βδομαδες τα αντικαταθλιπτικα και ειμαι ακομα σκατα και θολωμενος..επισης εχω παρει κατα καιρους και αντιψυχωτικα και ημεριστικα..παιζει να με αφησαν κανα μονιμο κουσουρι??η να κανω υπομονη μπας και συνελθω καποτε και στρωσει ο εγκεφαλος μου??

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Λογικα η βελτιωση αργει. Στατιστικες ερυνες στο θεμα δεν υπαρχουν εφόσον το συνδρομο της διακοπης είναι μη υπαρκτο και τους περισσοτερους. Όμως εχουν γινει καλα ανθρωποι με ψυχωσεις και χρονια χρηση. Υποθετω ότι ο χρονος βελτιωσης είναι αναλογος του χρονου χρησης που προηγηθηκε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Τα εχω κοψει εδω κ 3 βδομαδες τα αντικαταθλιπτικα και ειμαι ακομα σκατα και θολωμενος..επισης εχω παρει κατα καιρους και αντιψυχωτικα και ημεριστικα..παιζει να με αφησαν κανα μονιμο κουσουρι??η να κανω υπομονη μπας και συνελθω καποτε και στρωσει ο εγκεφαλος μου??
    Μόνιμο κουσούρι δε νομίζω να σου άφησαν...
    Όμως για να τα ξεκίνησες σημαίνει ότι είχες κάποια συμπτώματα που σε ενοχλούσαν...
    Αν απλά φίμωσες τα συμπτώματα με χάπια τότε κοβωντας τα χάπια αυτά θα επιστρέψουν εφόσον δεν βρήκες-ελυσες την αιτία...

    Το ίδιο παθαίνω και εγώ όποτε κόβω τα αντικαταθλιπτικά μετά απο 1-2 μήνες ξαναγίνομαι όπως ήμουν ΠΡΙΝ απο αυτά αφού στο ενδιαμεσο δεν εχω λύσει την αιτιά αφού δεν την εχω βρει κιόλας...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αστα να πανε κ γω ετσι ειμαι..εκοψα υ χαπια κ ειμαι σκατα αλλα οχι οτι με τ χαπια ημουν καλα απλως τωρα ειμαι χειροτερα

  7. #37
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    36
    οσο λιγοτερα γνωρίζεις για το φαρμακο σου τοσο καλυτερα, παρτο και μη μιλας

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Αστα να πανε κ γω ετσι ειμαι..εκοψα υ χαπια κ ειμαι σκατα αλλα οχι οτι με τ χαπια ημουν καλα απλως τωρα ειμαι χειροτερα
    Εγώ τον πρώτο μήνα περναγα στερητικά πολύ έντονα,,, μετά έφυγαν τα στερητικά και νόμιζα πως απαλλάχθηκα για παντα απο τα χαπια...
    Και κάπου τον 2ο μήνα ξεκίνησα να πεφτω...
    Νόμιζα ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν μου προσφεραν και τίποτα μέχρι που τα έκοψα και περασαν 2 μήνες...
    Μέγα λάθος...

    Ω ναι, έχουν παρενέργειες και μάλιστα ΠΟΛΛΕΣ...
    Αλλα με αυτά ήμουν-είμαι πιο κοινωνικός, πιο ευδιάθετος, πιο ήρεμος, λιγότερο ευέξαπτος, με λιγότερο άγχος, καθόλου σχεδον αυτοκτονικοτητα και όρεξη για νέα πράγματα...

    Χωρίς αυτά;
    Αυτοκτονικότητα στο φουλ, καταθλιψη τρελή, μονίμως με ένα ύφος απελπισμένο, έτοιμος ανα πασα στιγμή να βάλω τα κλάματα, με τρελο παρανοικό άγχος που δε με αφήνει να ηρεμήσω, διαθεση για πράγατα ΜΗΔΕΝ, κοινωνικότητα μηδεν, νεύρα, και πλήρη ανορεξία σε σημείο νευρικής ανορεξίας...

    Με αυτά είμαι καύτερα αλλα νιωθω ατονία, υπνηλία, δυσκολεύομαι λίγο σε μνήμη και συγκεντρωση αλλα οκ... νομίζω η ζυγαριά γερνει να τα παίρνω...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Κ γω τα κοψα και κανω υπομονη μηπως ειναι στερητικα και περασουν..η ψυχολογος μ λεει οτι γινεται και χωρις χαπια..οτι μπορω να τα καταφερω και το παλευω αλλα εχω το φοβο μν δν μπορεσω χωρις χαπια...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και εμένα τα ίδια ελεγε η ψυχολόγος μου και για αυτο τα έκοψα... αλλά μάλλον η βιολογική προδιάθεση σε εμενα είναι έντονη..

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    υπαρχει αραγε αντικαταθλιπτικο που να μην είναι βλαπτικο;
    υπαρχει καποιος που να ειχε καταθλιψη και να θεραπευτηκε και μετα να εκοψε το φαρμακο οριστικα;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    επαιρνα παλιοτερα remeron για καποιους μηνες.εγινα καλα και το σταματησα.φετος το γεναρη ξανακυλισα.το ξαναπαιρνω εδω και 8 μηνες και βλεπω να το κοβουμε συντομα.

    η καταθλιψη δεν περναει με ενα χαπι.θα την κουκουλωσει.θελει ψυχοθεραπεια για να μαθεις να αντιμετωπιζεις τις δυσκολες καταστασεις με πιο φυσιολογικο τροπο.αλλιως σε καθε δυσκολια θα ξανακυλας και θα ελεις παλι αντικαταθλιπτικο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by boo View Post
    επαιρνα παλιοτερα remeron για καποιους μηνες.εγινα καλα και το σταματησα.φετος το γεναρη ξανακυλισα.το ξαναπαιρνω εδω και 8 μηνες και βλεπω να το κοβουμε συντομα.

    η καταθλιψη δεν περναει με ενα χαπι.θα την κουκουλωσει.θελει ψυχοθεραπεια για να μαθεις να αντιμετωπιζεις τις δυσκολες καταστασεις με πιο φυσιολογικο τροπο.αλλιως σε καθε δυσκολια θα ξανακυλας και θα ελεις παλι αντικαταθλιπτικο
    Συμφωνω απολυτα boo. Και γω παιρνω το seroxat και ελπιζω πως τωρα θα το κοψω μια και καλη. Η ψυχοθεραπεια ειναι ολα τα λεφτα. Το φαρμακο απλα βοηθαει στα συμπτωματα... μακαρι οσοι παιρνουν φαρμακα να κανανε και ψυχοθεραπεια.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #44
    favvel
    Guest
    jim7 μίλησες για τα αντικαταθλιπτικά SSRI..
    Μπορείς να μας πεις και για τα αντιψυχωσικά φάρμακα?
    Εγώ παίρνω abilify..
    Έχω έλλειψη ενδιαφέροντος σε σημείο που να σκέφτομαι το θάνατο πολύ συχνά..
    Δεν βρίσκω πουθενά νόημα..
    Επίσης όποτε καταπιάνομαι με κάποια δραστηριότητα, αυτή διαρκεί πολύ λίγο, πχ μια ώρα, γιατί μετά σκέφτομαι ότι θέλω κάτι να φάω ή να χαζέψω.. Τρώω πολύ συχνά και την περισσότερη ώρα δεν κάνω τίποτα..
    Όταν λέω δραστηριότητα εννοώ λίγο διάβασμα ή καμιά δουλειά στο σπίτι.. Δεν κάνω τίποτε άλλο..
    Κατά καιρούς με πιάνει ο καημός να κόψω τα φάρμακα αλλά δεν το επιχειρώ γιατί παλιότερα που το είχα κάνει, πάθαινα υποτροπές..
    Το θέμα είναι αυτό που είπαν και πιο πάνω, ότι τα φάρμακα απλά καταστέλλουν τα συμπτώματα..
    Από' κεί και πέρα πρέπει κι εμείς να κάνουμε δουλειά με τον εαυτό μας..
    Κι εγώ δεν μπορώ να πω πως βοηθάω πολύ τον εαυτό μου.. Ό, τι κάνουν τα φάρμακα..
    Αλλά δεν μ' αρέσει αυτό..
    Θέλω να το αλλάξω..
    Δεν ξέρω όμως τον τρόπο..
    Ίσως μια αλλαγή περιβάλλοντος όπου θα βρισκόμουν με μη τοξικούς ανθρώπους, ίσως η γυμναστική και ο χορός όπως λες στην αρχή, να βοηθούσαν πράγματι, όμως είναι τόσο δύσκολο να βρεις μη τοξικούς ανθρώπους!! Εντάξει τα άλλα είναι πιο εύκολο να τα κάνεις..
    Δλδ είναι και θέμα τύχης οι άνθρωποι που θα βρεθούν στο δρόμο σου..

    Το πρόβλημά μου είναι η έλλειψη ενδιαφέροντος, ότι δεν με εμπνέει τίποτα και κανένας και η αδυναμία μου να καταπιαστώ με κάτι, δλδ να αφιερώσω σε μια δραστηριότητα όλη μου την ψυχή.. Συνήθως όταν κάνω κάτι ακόμα και για λίγο, σκέφτομαι πότε θα τελειώσει αυτή η δραστηριότητα.. δεν με συνεπαίρνει.. Και αυτός είναι και ο λόγος που ό, τι πιάνω το παρατάω..

    Υπάρχει περίπτωση να φταίνε και το φάρμακο για αυτήν την κατάστασή μου??
    Μήπως η λύση είναι να αλλάξω τρόπο ζωής για να μου μειώσει και ο γιατρός το φάρμακο σιγά σιγά??
    Μόνο που πώς θα γίνει αυτή η αλλαγή στον τρόπο ζωής όταν μου βγαίνει μια αδιαφορία και έλλειψη νοήματος και το μυαλό μου είναι συνέχεια στο φαγητό και την απραξία??
    Είναι φαύλος κύκλος..
    Δεν ξέρω τί να κάνω.. Να πάω σε άλλη χώρα μήπως??
    Μήπως μου φταίνε οι άνθρωποι εδώ?? γιατί μια φίλη μου αυτό μου είπε.. Με το που έφυγε απ' την Ελλάδα, αισθάνθηκε σαν να πήρε μια ανάσα..
    Μήπως να αλλάξω περιβάλλον και συγχρόνως αφού έχω βρει δλδ με τί θα αντικαταστήσω τα φάρμακα, τότε να αρχίσω να τα μειώνω??
    Γιατί είναι σίγουρο πως αν επιχειρήσω τώρα μια μείωση, θα πάθω μεγάλη ζημιά..
    Επίσης είναι σίγουρο πως με ελλιπή ενημέρωση γύρω απ' τα φάρμακα αλλά και άγνοια για τις αλλαγές που πρέπει να κάνω ώστε να τα αντικαταστήσω, θα κάνω μια τρύπα στο νερό..

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δεν εχω παρει ποτε, οποτε δεν ασχοληθηκα καθολου.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Ξερουμε ολοι τον τροπο να καταφερουμε οσα μας ενδιαφερουν.
    By ippotis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-12-2015, 00:14
  2. πως ξερουμε οτι καταβαλλουμε την καλυτερη δυνατη προσπαθεια
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2014, 11:59
  3. Πόσο λίγο ξέρουμε τελικά για τον άνθρωπο...
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-09-2012, 01:52
  4. ΔΕΝ τα ξέρουμε όλα/ Απορίες (με βάρεσε ο ηλιος στο κεφάλι;)
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-12-2010, 22:53
  5. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ
    By apaleftos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •