ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    favvel
    Guest
    αα kostas62 ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αν θες πες μου..
    με το βάρος σου πώς ήσουν όλον αυτόν τον καιρό??
    τόσο πριν πάθεις το burn out και πριν πάρεις φάρμακα, όσο και κατά τη διάρκεια που έπαιρνες φάρμακα αλλά και στο διάστημα που τα έκοβες καθώς και τώρα που έχεις καθαρίσει??

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    αα kostas62 ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αν θες πες μου..
    με το βάρος σου πώς ήσουν όλον αυτόν τον καιρό??
    τόσο πριν πάθεις το burn out και πριν πάρεις φάρμακα, όσο και κατά τη διάρκεια που έπαιρνες φάρμακα αλλά και στο διάστημα που τα έκοβες καθώς και τώρα που έχεις καθαρίσει??
    Καλημέρα,
    Πριν το φάρμακο δεν μπορούσα να φάω πάρα ελάχιστα και ανόρεχτα, έτσι είχα χάσει βάρος. Με το φάρμακο, μόλις ηρέμησα και άνοιξε η όρεξη, πήρα σε 1χρονο περί τα 10 κιλά, τα οποία όμως τα χρειαζόμουν γιατί ήμουν πολύ αδύνατος!
    Δεν πήρα αλλά κιλά μέχρι την διακοπή του. Από τότε που το σταμάτησα, έχασα περί τα 4 κιλά τα πρώτα 2 χρόνια από την διακοπή και από τότε ειμαι σταθερός μέχρι σήμερα.
    Εάν γνωρίζεις καλά αγγλικά, υπάρχει η πολύ καλή ιστοσελίδα survivingantidepressants.org, όπου προσφέρουν πολύ καλές πληροφορίες και συμβουλές ατομικά, για τα φάρμακα που παίρνεις χωρίς καμία υποχρέωση.
    Μπορείς να διαβάσεις και εμπειρίες άλλων που παίρνουν παρόμοια φάρμακα.

  3. #63
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,
    Δεν γνωρίζω τι είναι το pssd!
    Έχω σπουδάσει χημικός στο πανεπιστήμιο Αθηνών, και εν συνεχεία το διδακτορικό μου στο Λονδίνο ήταν πάνω στην επίδραση ψυχοτροπων ουσιών στο ένζυμο που διασπα τον νευροδιαβιβαστη ακετυλοχολινη, αφού είχα απομόνωσε το σχετικό ένζυμο από τον εγκέφαλο θηλαστικών.
    PSSD= Post SSRI Sexual Dysfunction
    Αν μπαίνεις στο survivingantidepressants θα το έχεις δει σίγουρα αναφερόμενο εκεί.
    Συγκεκριμένα η ντοπαμίνη, το GABA και η ακετυλοχολίνη είναι οι νευροδιαβιβαστές που θεωρούνται οι πιο "ύποπτοι" για το pssd.

    Βέβαια τα ssri προκαλούν και αλλαγές-ζημιά στην έκφραση του dna κ mrna οπότε ο οργανισμός κατά κάποιον τρόπο δεν μπορεί να εντοπίσει τη ζημιά και να τη διορθώσει έπειτα. Θεωρεί δηλαδή την κατάσταση που βρίσκεται φυσιολογική και δεν αναρρώνει.


    Αυτό είναι βέβαια μία θεωρία, αλλά θα μπορούσε να εξηγήσει γιατί πολλοί, όπως και εγώ, δεν έχουμε αναρρώσει ακόμα και μετά από τόσα χρόνια διακοπής από το ssri.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Gandalf32 View Post
    PSSD= Post SSRI Sexual Dysfunction
    Αν μπαίνεις στο survivingantidepressants θα το έχεις δει σίγουρα αναφερόμενο εκεί.
    Συγκεκριμένα η ντοπαμίνη, το GABA και η ακετυλοχολίνη είναι οι νευροδιαβιβαστές που θεωρούνται οι πιο "ύποπτοι" για το pssd.

    Βέβαια τα ssri προκαλούν και αλλαγές-ζημιά στην έκφραση του dna κ mrna οπότε ο οργανισμός κατά κάποιον τρόπο δεν μπορεί να εντοπίσει τη ζημιά και να τη διορθώσει έπειτα. Θεωρεί δηλαδή την κατάσταση που βρίσκεται φυσιολογική και δεν αναρρώνει.


    Αυτό είναι βέβαια μία θεωρία, αλλά θα μπορούσε να εξηγήσει γιατί πολλοί, όπως και εγώ, δεν έχουμε αναρρώσει ακόμα και μετά από τόσα χρόνια διακοπής από το ssri.
    Γειά σου,
    Όχι το pssd δεν το έχω βιώσει! Ίσως να είναι και το μοναδικό side effect και WD σύμπτωμα που δεν είχα.
    Σχετικά με τις θεωρίες για το protracted withdrawal, ας μην πηγαίνουμε τόσο μακριά, για επίδραση στο DNA και mrna, το θεωρώ πολύ τραβηγμένο από την εμπειρία μου και την θεωρητική μου κατάρτιση.
    Η πεποίθηση μου συνεχίζει να είναι, ότι το cns μέσω της neuroplasticity επανέρχεται κάποια στιγμη, έστω και μετά από πολύ κόπο και χρόνο, αρκεί να του δώσουμε το βοηθήσουμε και εμείς.
    Έχομε ένα supersensitized nervous system, και πρέπει να του δίνουμε όσες ευκαιρίες μπορούμε για να ηρεμεί.

  5. #65
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,
    Όχι το pssd δεν το έχω βιώσει! Ίσως να είναι και το μοναδικό side effect και WD σύμπτωμα που δεν είχα.
    Σχετικά με τις θεωρίες για το protracted withdrawal, ας μην πηγαίνουμε τόσο μακριά, για επίδραση στο DNA και mrna, το θεωρώ πολύ τραβηγμένο από την εμπειρία μου και την θεωρητική μου κατάρτιση.
    Η πεποίθηση μου συνεχίζει να είναι, ότι το cns μέσω της neuroplasticity επανέρχεται κάποια στιγμη, έστω και μετά από πολύ κόπο και χρόνο, αρκεί να του δώσουμε το βοηθήσουμε και εμείς.
    Έχομε ένα supersensitized nervous system, και πρέπει να του δίνουμε όσες ευκαιρίες μπορούμε για να ηρεμεί.
    Ναι αλλά το θέμα είναι πως το pssd μερικές φορές φαίνεται να είναι μόνιμο και να μην υπάρχουν βελτιώσεις.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4214180/

    https://www.researchgate.net/publica...d_pharmacology

    Το ότι τα ssri προκαλούν επιγενετικές αλλαγές και αλλάζουν την έκφραση του dna είναι αποδεδειγμένο. Οπότε ίσως μέσω αυτού του μηχανισμού να επηρεάζουν αρνητικά την νευροπλαστικότητα.

    Πιστεύω η άποψη με το cns και την ανάρρωσή του είναι υπεραπλοποιημένη, και δεν είναι ο μόνος λόγος των επίμονων παρενεργειών.

    Παρόλα αυτά, όσο δεν γνωρίζουμε για την ώρα παραπάνω, το ιδανικό είναι να ακολουθούμε τρόπο ζωής που στοχεύει στην ανάρρωση και προστασία του cns.

  6. #66
    Επίσης το pssd δεν αποτελεί μέρος του protracted withdrawl, καθώς επιμένει και έπειτα από το τέλος του συνδρόμου απόσυρσης, ξεχωριστά μόνο του.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Gandalf32 View Post
    Ναι αλλά το θέμα είναι πως το pssd μερικές φορές φαίνεται να είναι μόνιμο και να μην υπάρχουν βελτιώσεις.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4214180/

    https://www.researchgate.net/publica...d_pharmacology

    Το ότι τα ssri προκαλούν επιγενετικές αλλαγές και αλλάζουν την έκφραση του dna είναι αποδεδειγμένο. Οπότε ίσως μέσω αυτού του μηχανισμού να επηρεάζουν αρνητικά την νευροπλαστικότητα.

    Πιστεύω η άποψη με το cns και την ανάρρωσή του είναι υπεραπλοποιημένη, και δεν είναι ο μόνος λόγος των επίμονων παρενεργειών.

    Παρόλα αυτά, όσο δεν γνωρίζουμε για την ώρα παραπάνω, το ιδανικό είναι να ακολουθούμε τρόπο ζωής που στοχεύει στην ανάρρωση και προστασία του cns.
    Εάν υπήρχαν αξιόπιστες τέτοιες έρευνες, να είσαι σίγουρος ότι καμία εποπτευουσα κρατική αρχή στην Αμερική η την Ευρώπη, θα τους χορηγουσε άδεια να κυκλοφορούν!

  8. #68
    favvel
    Guest
    kostas62, γεια σου πάλι! καλημέρα!
    ήθελα να σε ρωτήσω αν στο διάστημα που τα έκοβες, αν έπαιρνες κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ή έκανες κάποια εναλλακτική θεραπεία προς αντικατάσταση του φαρμάκου, γυμναστική, γιόγκα, βελονισμό?? δεν ξέρω!! έκανες κάτι??
    Οι τροφές που τρώμε τώρα πια δεν είναι τόσο υγιεινές όπως παλιά..
    Ούτε το αθώο μαρουλάκι είναι τόσο αθώο πια!!
    Οπότε έχω την απορία αν ο οργανισμός έχει τη δυνατότητα αυτοΐασης πια από τα ψυχοφάρμακα, τη στιγμή που η διατροφή και ο τρόπος ζωής του ανθρώπου είναι γεμάτα τοξίνες και ακόμα και οι άνθρωποι με τους οποίους ερχόμαστε σε επαφή είναι τοξινωμένοι, αρνητικοί και εγωιστές.. ???

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    kostas62, γεια σου πάλι! καλημέρα!
    ήθελα να σε ρωτήσω αν στο διάστημα που τα έκοβες, αν έπαιρνες κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ή έκανες κάποια εναλλακτική θεραπεία προς αντικατάσταση του φαρμάκου, γυμναστική, γιόγκα, βελονισμό?? δεν ξέρω!! έκανες κάτι??
    Οι τροφές που τρώμε τώρα πια δεν είναι τόσο υγιεινές όπως παλιά..
    Ούτε το αθώο μαρουλάκι είναι τόσο αθώο πια!!
    Οπότε έχω την απορία αν ο οργανισμός έχει τη δυνατότητα αυτοΐασης πια από τα ψυχοφάρμακα, τη στιγμή που η διατροφή και ο τρόπος ζωής του ανθρώπου είναι γεμάτα τοξίνες και ακόμα και οι άνθρωποι με τους οποίους ερχόμαστε σε επαφή είναι τοξινωμένοι, αρνητικοί και εγωιστές.. ???
    Καλημέρα,
    Όχι δεν έπαιρνα, η έκανα κάτι ιδιαίτερα!
    Απλά είχα τακτοποιησει το εργασιακό μου όπως το ήθελα, οι ρυθμοί της ζωής μου ήταν πολύ πιο χαλαροί, έκανα καθημερινές βόλτες στην φύση, σκι στο βουνό τον χειμώνα και κολύμπι το καλοκαίρι, και 2-3 φορές τον χρόνο ταξίδια στο εξωτερικό που τα διοργανωνα πολύ λεπτομερώς, για να δω πράγματα που με ενδιέφεραν και να αλλάξω παραστάσεις.
    Και μακριά από πρέπει και υποχρεώσεις να δω τα που με δυσάρεστουσαν!
    Αυτά.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Ξερουμε ολοι τον τροπο να καταφερουμε οσα μας ενδιαφερουν.
    By ippotis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-12-2015, 00:14
  2. πως ξερουμε οτι καταβαλλουμε την καλυτερη δυνατη προσπαθεια
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2014, 11:59
  3. Πόσο λίγο ξέρουμε τελικά για τον άνθρωπο...
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-09-2012, 01:52
  4. ΔΕΝ τα ξέρουμε όλα/ Απορίες (με βάρεσε ο ηλιος στο κεφάλι;)
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-12-2010, 22:53
  5. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ
    By apaleftos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •