Ψυχαναγκασμοι βοηθεια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ψυχαναγκασμοι βοηθεια!!

    Ειναι παντα εκει. Στο μυαλο μου η έμμονη ιδεα. Δεν φευγει ποτέ. Κατι θα παθω, κατι θα κολλήσω, θα μολυνθω, θα πεθανω.
    Δεν μπορω να ζησω αλλο μ'αυτο. Υπάρχει περίπτωση να γινω ποτέ καλα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Ασχημο πραγμα η ΙΔΨ!!τρελλενεσαι χωρις λογο!!εχω περασει απο πολυ ασχημες ιδεοληψιες αλλα μπορω να σου πω οτι ειμαι καλα!περναει αλλα θελει πολυ προσπαθεια!!!μην αγχωνεσαι θα το ξεπερασεις!!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Πώς το ξεπερασες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Καλη παρεα!!τους ειχα τρελανει στην αρχη!φιλους που ελεγα τις χειροτερες σκεψεις κ ηταν παντα διπλα εγω εκλαιγα κ τους ελεγα παει τρελαθηκα αυτοι βρισκαν τον τροπο να με κανουν να γελαω!προσπαθησα να γεμισω το χρονο μου με πραγματα που μου διναν χαρα!!κ μετα τα φαρμακα!!κ τωρα σκεφτομαι οταν δεν ειμαι καλα αλλα το διαχειριζομαι καλυτερα!το συζηταω,δεν ντρεπομαι κ ξερω οτι εχω διπλα μου ανθρωπους που με υποστηριζουν κ δεν με κρινουν!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Καλη παρεα!!τους ειχα τρελανει στην αρχη!φιλους που ελεγα τις χειροτερες σκεψεις κ ηταν παντα διπλα εγω εκλαιγα κ τους ελεγα παει τρελαθηκα αυτοι βρισκαν τον τροπο να με κανουν να γελαω!προσπαθησα να γεμισω το χρονο μου με πραγματα που μου διναν χαρα!!κ μετα τα φαρμακα!!κ τωρα σκεφτομαι οταν δεν ειμαι καλα αλλα το διαχειριζομαι καλυτερα!το συζηταω,δεν ντρεπομαι κ ξερω οτι εχω διπλα μου ανθρωπους που με υποστηριζουν κ δεν με κρινουν!
    Παίρνεις ακομα φαρμακα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Κοιτα επαιρνα ζολοφτ πριν 8 χρονια για 3 μηνες κ μετα τα εκοψα!ημουν καλα!!πριν 3 μηνες περιπου κ λογω καποιων καταστασεων ειχα κρισεις πανικου οποτε ειμαι παλι σε αγωγη κ παω καλα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Αχ pink,
    παιδευομαι πολλα χρονια με αυτο το πράγμα. Εχω ζησει μια ολοκληρη ζωη μ'αυτο. Τα τελευταία 2 προσπαθω με ψυχοθεραπεία. Δεν εχω παρει φαρμακα. (Ακομα)
    Ολα τα υπόλοιπα που αναφέρεις δοξα τω θεω τα εχω. Θα ήμουν πολυ αδικη και αγνωμων να έλεγα το αντίθετο. Εχω τους αγαπημενους φίλους μου, με τους οποιους μοιραζομαι πραγματα και οι οποιοι τον τελευταίο καιρο με στηριξαν σε πολυ δυσκολες καταστασεις.
    Επίσης τον τελευταίο χρονο ξαναρχισα τα χομπι μου τα οποια είχα αφησει, απο τα οποια παιρνω πολυ χαρα και ενέργεια.
    Οι σκεψεις ομως, σκέψεις... οι έμμονες ιδεες, εκει, το βιολι τους...

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Δεν ξερω γιατι, αλλα αν μου πει να παρω φαρμακα, θα πεσω του πεθαμου. Σαν να υπογραφω την καταδικη μου. Σαν να μου επιβεβαιωνει καποιος οτι ειμαι πραγματικα πολυ αρρωστη. Λες και τωρα δεν το ξερω οτι ειμαι. Νομιζω πως θα παθω μεγαλο σοκ οταν με στειλει στον ψυχιατρο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Κ εγω ετσι ακριβως σκεφτομουν αλλα τωρα οχι!εμενα η διαγνωση μου ειναι καταθλιψη αλλα ειχα πολλες ιδεοληψιες κ φοβο απ αυτες!!δεν γινοταν πια χωρις φαρμακα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Κι εμενα η διάγνωση ειναι ιδψ και καταθλιψη. Κλασικος συνδυασμος. Νομιζω πως δεν θα τα γλιτωσω τα φαρμακα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Μην εισαι τοσο αρνητικη με τα φαρμακα!εννοειται οτι αν την παλευεις τοτε να μην παρεις αλλα αν χρειαζεσαι να τα παρεις μην σε παρει απο κατω!!εχεις αγχος ή κρισης πανικου?
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Κι εμενα η διάγνωση ειναι ιδψ και καταθλιψη. Κλασικος συνδυασμος. Νομιζω πως δεν θα τα γλιτωσω τα φαρμακα...
    εννοειται θελει φαρμακα.και εγω δεν εχω μονο μια σκεψη οτι και αν κανω εχω σκεψεις και τα εχω απο 7 χρονων ολα αυτα.φαντασου ποσο υπεφερα δεν τα λεγα και πουθενα.σκεψου πως ειναι να μεγαλωνεις και να σκεφτεσαι κατι δεν παει καλα με εμενα δεν ειμαι καλα.σκεφτομουν ολη μερα αυτα εκανα ψυχαναγκασμους.αλλα δεν εχω στανταρ ιδεοληψιες σκεφτομαι οτιδηποτε μπορει να μ προκαλεσει ανησυχια..η πολλα δεν ξερω το μυαλο μου ειναι πολυ μπερδεμενο.και σκεφτομαι τα παντα...και τα αναιρω ενα σωρο.τωρα ξεκινησα αναγκαστικα φαρμακα αλλα αναφρανιλ γιατι τα κλασσικα αντικαταθλιπτικα δεν με πιανουν και νιωθω λιγο καλυτερα .αν και οι ιδεοληψιες δεν εφυγαν και λογικο αφου θελουν 1 βδομαδα να πιασει το φαρμακο.μην εχεις αγχος καθολου παρεε τα φαρμακα σου.σκεψου οτι οι αλλοι ζουν μια φυσιολογικη ζωη και εσυ λογο καποιας ιδιαιτεροτητας καπου κολλας.δν ειναι κακο σκεψου τους διαβητικους με την ινσουλινη. τι δλδ δεν θα πρεπει να παιρνουν ινσουλινη επδ σημαινει ειναι αρρωστοι; ξεκολλα λιγο το μυαλο σου.ετσι σκεφτομουν κ εγω ειναι κ το περιβαλλον το οικογενειακο που σε προδιαθετει αρνητικα.αλλα εγω ειχα μια φιλη που ηξερε απο αυτα και επαιρνε κιολας χωρις τα μπου κ ειναι κ γαματη ακομα παιρνει κ ειναι μια χαρουλα.μην το σκεφτεσαι και ξεκινα γτ αυτο δεν λυνεται τοσο ευκολα.ειναι θεμα ουσιων στο μυαλο που προκαλουν κολλημα .δεν λυνεται με ψυχοθερπαεια συνηθως σπανια.και ξεκινα αμεσα γτ μπορει να μην σε πιανουν αμεσα οπως σε εμενα τα χαπια και να δοκιμαζεις συνεχως.μεχρι να βρεις το σωστο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Nεφελη σκεψου οτι με τα φαρμακα θα χαλαρωσει το σωμα και η σκεψη σου!
    Μη φοβασαι, δεν εξαρτασαι εφ'ορου ζωης, με καθοδηγηση γιατρου θα τα παρεις.

    Εγω το παλευα απο το 2012 να στρωσω χωρις φαρμακα, δοκιμασα τα παντα, και απο περσυ το καλοκαιρι που ξεκινησα το 1 αντικαταθλιπτικο, εχω κανει τοση δουλεια στη χαλαρωση του μυαλου οση δεν εκανα τα προηγουμενα χρονια.

    παντως αυτη η εμμονη ιδεα που εχω ότι <<ό,τι και να κανω θα αποτυχω>> δεν μου φευγει με την καμια... την παλευω αλλα μου ερχεται σφηνα χωρις να το περιμενω, λες και αυτοσαμποταρομαι...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Nεφελη σκεψου οτι με τα φαρμακα θα χαλαρωσει το σωμα και η σκεψη σου!
    Μη φοβασαι, δεν εξαρτασαι εφ'ορου ζωης, με καθοδηγηση γιατρου θα τα παρεις.

    Εγω το παλευα απο το 2012 να στρωσω χωρις φαρμακα, δοκιμασα τα παντα, και απο περσυ το καλοκαιρι που ξεκινησα το 1 αντικαταθλιπτικο, εχω κανει τοση δουλεια στη χαλαρωση του μυαλου οση δεν εκανα τα προηγουμενα χρονια.

    παντως αυτη η εμμονη ιδεα που εχω ότι <<ό,τι και να κανω θα αποτυχω>> δεν μου φευγει με την καμια... την παλευω αλλα μου ερχεται σφηνα χωρις να το περιμενω, λες και αυτοσαμποταρομαι...
    Ναι, Μαρα, αυτοσαμποταριζομαστε. Αυτο ειναι το βασικο μας προβλημα. Πισω απο ολα υπαρχει αυτη η ασυνειδητη προσπαθεια να σαμποτάρουμε τον εαυτο μας και να τον μαστιγωνουμε με καθε ευκαιρια. Εγω τουλάχιστον αυτο κανω, χρονια τωρα. Και μετα, ξεπροβαλλουν αυτες οι ωραιες ιδεες. Για αποτυχια, καταστροφή, ενοχή και ο,τι εχει ο καθενας.
    Δεν ξερω πραγματικα τι θα γινει με την περίπτωση μου. Το αν θα παρω φαρμακα, εξαρταται απο το τι θα πει η ψυχολογος. Απλα διαισθάνομαι οτι προς τα κει παω κι εχω φρικάρει. Λεω την αληθεια. Οχι τοσο για τη ληψη, αλλα για τη μονιμοτητα της ληψης ψυχοφαρμακων. Θα παιρνω σε ολη μου τη ζωη; Οσους γνωριζω, παίρνουν πολλα χρονια. Και καλα στην αρχη, για να ρυθμιστω. Μετά τι γίνεται; Που συνηθιζεις με αυτα και απλα δεν θες να γυρισεις στα παλια; Ολοι λενε απο την αλλη (και αυτοι που παίρνουν κ αυτοι που δεν παιρνουν), οτι τα φάρμακα απλως κουκουλωνουν τα συμπτώματα....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αχ pink,
    παιδευομαι πολλα χρονια με αυτο το πράγμα. Εχω ζησει μια ολοκληρη ζωη μ'αυτο. Τα τελευταία 2 προσπαθω με ψυχοθεραπεία. Δεν εχω παρει φαρμακα. (Ακομα)
    Ολα τα υπόλοιπα που αναφέρεις δοξα τω θεω τα εχω. Θα ήμουν πολυ αδικη και αγνωμων να έλεγα το αντίθετο. Εχω τους αγαπημενους φίλους μου, με τους οποιους μοιραζομαι πραγματα και οι οποιοι τον τελευταίο καιρο με στηριξαν σε πολυ δυσκολες καταστασεις.
    Επίσης τον τελευταίο χρονο ξαναρχισα τα χομπι μου τα οποια είχα αφησει, απο τα οποια παιρνω πολυ χαρα και ενέργεια.

    Οι σκεψεις ομως, σκέψεις... οι έμμονες ιδεες, εκει, το βιολι τους...
    Χωρις καθολου να υποβαθμιζω το προβλημα, μηπως ομως ειναι πιο πολυ η σημασια που το δινεις, παρα το ιδιο το προβλημα;

    Εχεις φιλους που σε καταλαβαινουν, κανεις τα χομπυ σου. Οι περισσοτεροι εδω πλητουν απο μοναξια που ειναι αργος θανατος, δεν εχουν εναν πραγματικο φιλο να μιλησουν. Εσυ δεν εχεις τετοια.

    Δωσε χρονο στους ψυχαναγκασμους, δωσε πιο πολυ χρονο ομως να σκεφτεσαι οτι εχεις αλλα θετικα που αλλοι παρακαλανε να τα εχουν και ασε τους ψυναγκασμους οσο γινεται να δουλευουν στο παρασκηνιο. Μαχαιρι δεν κοβοντε, μετα απο τοσες δεκαετιες το εχεις καταλαβει.

    Επισης οι εμμονες κ οι σκεψεις δεν εχουν καμια αξια. Αυτο ειναι το πρωτο που πρεπει να συνειδητοπιησει καποιος για να μην τον περνει απο κατω. Τι σε στεναχωρει πιο πολυ, οι ιδιες οι εμμονες ή ο χρονος που αφιερωνεις σε αυτες;

    Αν τα εβαζες κατω τι θα προτισμουσες, μια ζωη χωρις ψυχαναγκασμους και με μοναξια, απομονωμενη χωρις εναν φιλο ή με τις εμμονες που εχεις τωρα, εχοντας όμως στηριγμα σε φιλους, οικογενεια;

    Η χειροτερη κατασταση των αλλων δεν ειναι παρηγορια κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι, πρεπει ομως μερικες φορες να την σκεφτομαστε να για να εκτιμουμε οτι εχουμε.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχαναγκασμοι
    By Tina_mi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2017, 00:24
  2. Διάβασμα και ψυχαναγκασμοί
    By Lena01 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-11-2013, 13:11
  3. ΝΕΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2011, 20:36
  4. ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2010, 10:59
  5. ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2010, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •