Εμπιστοσύνη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961

    Εμπιστοσύνη!

    Πονεμένη ιστορία η εμπιστοσύνη. Στις μέρες μας το πιο πιθανό είναι συναντήσεις μπροστά σου την προδοσία, την εξαπάτηση, το ψέμα και την υποκρισία παρά την ειλικρίνεια και την εμπιστοσύνη. Έχει χαθεί παντελώς, δυστυχώς. Είτε μιλάμε για ερωτικές σχέσεις, είτε μιλάμε για σχέσεις με φίλους, είτε μιλάμε για οικονομικές σχέσεις (εξ ου και οι έννοιες Τραπεζική Πίστη, Πίστωση, κλπ.)... Υπάρχει τρόπος να δοκιμάσουμε την εμπιστοσύνη των ανθρώπων που γνωρίζουμε για πρώτη φορά, για να μην εξαπατηθούμε ξανά και ξανά; Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί (μιας και εδώ στο φόρουμ έχουμε πολλές προδωμένες ψυχές), αλλά θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσω τις γνώμες σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα PositiveWave...
    εγώ προσωπικά πιστεύω οτι τρόπος να δοκιμάσουμε την εμπιστοσύνη των ανθρώπων ωστε να εξασφαλίσουμε την σιγουρία οτι δεν θα εξαπατηθούμε..δεν υπάρχει.
    Υπάρχει όμως τρόποι να προστατέψουμε τον εαυτό μας.. Όπως πχ να κρατάμε κάποια σημαντικά πράγματα μόνο για τον εαυτό μας. Κάποιο "μυστικό" μας που μπορεί να μας εκθέσει, το πιν το κινητού μας ή της τραπεζικής μας κάρτας κτλ κτλ.. αλλά μέχρι εκεί.
    Την απιστία για παράδειγμα δεν μπορεί να την προβλέψει κανείς.. ακόμη και ο καλύτερος και φρόνιμος άνθρωπος μπορεί να απιστήσει. Μπορεί να δίνουμε τα πάντα στον άλλον και εκείνος σε εμάς αλλά να τύχει στον δρόμο του να βρεθεί ένας άλλος άνθρωπος που θα τον κάνει να νιώσει υπερβολική ερωτική έλξη που να μην μπορεί να αντισταθεί. Όπως θα μπορούσε να συμβεί και σε εμάς τους ίδιους.. Υπάρχουν αδυναμίες που δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να διαχειριστούν...
    Πολλές σχέσεις εμπιστοσύνης έχουν καταστραφή όχι απο κακία ή δόλο αλλά απο αδυναμίες..
    Τον δόλο νομίζω οτι οι περισσότεροι αν είμαστε προσχεχτικοί και παρατηρητικοί μπορούμε πιο εύκολα να τον αντιληφθούμε απο ότι την κάθε αδυναμία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Πονεμένη ιστορία η εμπιστοσύνη. Στις μέρες μας το πιο πιθανό είναι συναντήσεις μπροστά σου την προδοσία, την εξαπάτηση, το ψέμα και την υποκρισία παρά την ειλικρίνεια και την εμπιστοσύνη. Έχει χαθεί παντελώς, δυστυχώς. Είτε μιλάμε για ερωτικές σχέσεις, είτε μιλάμε για σχέσεις με φίλους, είτε μιλάμε για οικονομικές σχέσεις (εξ ου και οι έννοιες Τραπεζική Πίστη, Πίστωση, κλπ.)... Υπάρχει τρόπος να δοκιμάσουμε την εμπιστοσύνη των ανθρώπων που γνωρίζουμε για πρώτη φορά, για να μην εξαπατηθούμε ξανά και ξανά; Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί (μιας και εδώ στο φόρουμ έχουμε πολλές προδωμένες ψυχές), αλλά θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσω τις γνώμες σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    φανταζομαι εννοεις να γινει αυτο αμεσα, η εστω, γρηγορα.

    αμεσα, μπορεις να βγαλεις καποια συμπερσματα που η εγκυροτητα τους θα ειναι ευθεως αναλογη με την εμπειρια ζωης που εχεις με την αντιληψη που εχεις. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ειναι απαραιτητα. ουτε μονο εξυπναδα, ουτε μονο εμπειρια.

    αλλα να βασιζεσαι, με τπτ δεν μπορεις.
    ΜΟΝΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.
    μπορει να ξερεις και χρονια καποιον, να νομιζεις οτι ειστε τα καλυτερα φιλαρακια, και ξαφνικα να σου κανει την μεγαλυτερη προδοσια.
    αλλα αν το καλοσκεφτεις, μπορει στην πραγματικοτητα να μην περασατε καμια δοκιμασια. στα χαι - χουι ολοι καλοι ειμαστε, στις δοκιμασιες φαινοτναι οι σχεσεις.
    να προεκυψε μια διεκδικηση, μια ευκαιρια στην δουλεια, μια ευκαιρια οικονομικη, μια γυναικα που ειναι μαζι σου και του αρεσε, οτιδηποτε.
    εκει φαινονται οι πραγματικς σχεσεις, οχι στο κλαμπιγκ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Καλησπέρα PositiveWave...
    εγώ προσωπικά πιστεύω οτι τρόπος να δοκιμάσουμε την εμπιστοσύνη των ανθρώπων ωστε να εξασφαλίσουμε την σιγουρία οτι δεν θα εξαπατηθούμε..δεν υπάρχει.
    Υπάρχει όμως τρόποι να προστατέψουμε τον εαυτό μας.. Όπως πχ να κρατάμε κάποια σημαντικά πράγματα μόνο για τον εαυτό μας. Κάποιο "μυστικό" μας που μπορεί να μας εκθέσει, το πιν το κινητού μας ή της τραπεζικής μας κάρτας κτλ κτλ.. αλλά μέχρι εκεί.
    Την απιστία για παράδειγμα δεν μπορεί να την προβλέψει κανείς.. ακόμη και ο καλύτερος και φρόνιμος άνθρωπος μπορεί να απιστήσει. Μπορεί να δίνουμε τα πάντα στον άλλον και εκείνος σε εμάς αλλά να τύχει στον δρόμο του να βρεθεί ένας άλλος άνθρωπος που θα τον κάνει να νιώσει υπερβολική ερωτική έλξη που να μην μπορεί να αντισταθεί. Όπως θα μπορούσε να συμβεί και σε εμάς τους ίδιους.. Υπάρχουν αδυναμίες που δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να διαχειριστούν...
    Πολλές σχέσεις εμπιστοσύνης έχουν καταστραφή όχι απο κακία ή δόλο αλλά απο αδυναμίες..
    Τον δόλο νομίζω οτι οι περισσότεροι αν είμαστε προσχεχτικοί και παρατηρητικοί μπορούμε πιο εύκολα να τον αντιληφθούμε απο ότι την κάθε αδυναμία.
    Σωστό. Ακριβώς αυτό λέω. Υπάρχουν στοιχεία που μπορούμε να παρατηρήσουμε και να δούμε αν έχουμε να κάνουμε με άτομο εμπιστοσύνης;

    Παράδειγμα: Προσλαμβάνω μια καθαρίστρια στο σπίτι μου και σε ένα άκυρο μέρος πετάω ένα 50ευρο, πριν έρθει να καθαρίσει για πρώτη μέρα. Εγώ λείπω όλη μέρα.
    Αν μου πει: "Κύριε, σας είχαν παραπέσει 50 ευρώ κάτω από τον καναπέ", είναι ένα δείγμα ότι έχω να κάνω με ένα έμπιστο άτομο.
    Αν δεν το βρω, προφανώς θα της πω. "Σε ευχαριστώ για τις υπηρεσίες σου. Δεν θα σε ξαναχρειαστώ".

    Ή όταν ένα άτομο μας στήνει συστηματικά σε συναντήσεις/ραντεβού ή δεν απαντά στα μηνύματά μας, δεν είναι δείγμα ότι το άτομο αυτό πρέπει να το εμπιστευόμαστε λιγότερο;

    Ή αν πω σε έναν προσκεκλημένο σε ανύποπτο χρόνο: "Νιώθεις άνετα;", ο τόνος της φωνής του και οι αντιδράσεις του θα με κάνουν να καταλάβω αν έχω να κάνω με άτομο που νιώθει άνετα και έχει αμοιβαία εμπιστοσύνη.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    14
    Γεια σου positiveWave. Η γνωμη μου ειναι οτι ηπαρχει εμπιστοσύνη. Αλα ειναι πολυ δύσκολο να την βρουμε στις μέρες μας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φανταζομαι εννοεις να γινει αυτο αμεσα, η εστω, γρηγορα.

    αμεσα, μπορεις να βγαλεις καποια συμπερσματα που η εγκυροτητα τους θα ειναι ευθεως αναλογη με την εμπειρια ζωης που εχεις με την αντιληψη που εχεις. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ειναι απαραιτητα. ουτε μονο εξυπναδα, ουτε μονο εμπειρια.

    αλλα να βασιζεσαι, με τπτ δεν μπορεις.
    ΜΟΝΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.
    μπορει να ξερεις και χρονια καποιον, να νομιζεις οτι ειστε τα καλυτερα φιλαρακια, και ξαφνικα να σου κανει την μεγαλυτερη προδοσια.
    αλλα αν το καλοσκεφτεις, μπορει στην πραγματικοτητα να μην περασατε καμια δοκιμασια. στα χαι - χουι ολοι καλοι ειμαστε, στις δοκιμασιες φαινοτναι οι σχεσεις.
    να προεκυψε μια διεκδικηση, μια ευκαιρια στην δουλεια, μια ευκαιρια οικονομικη, μια γυναικα που ειναι μαζι σου και του αρεσε, οτιδηποτε.
    εκει φαινονται οι πραγματικς σχεσεις, οχι στο κλαμπιγκ.
    Γι' αυτό ζήτησα γνώμες έμπειρων ατόμων...

    Σε ένα κλαμπ ή σε μια καφετέρια και γενικότερα έξω όλοι φοράνε το προσωπείο του καλού, γιατί μέσα μας όλοι οι άνθρωποι θέλουμε να δίνουμε μια καλή εντύπωση στους γύρω μας.

    Αλλά η γλώσσα του σώματος δεν μπορεί να μας κάνει να καταλάβουμε με τι άτομο έχουμε να κάνουμε;
    Ο τόνος της φωνής, το βλέμμα, η κινησιολογία του προσώπου (γκριμάτσες, χαμόγελο που μπορεί να είναι προσποιητό).

    Επιπλέον, ένα άτομο που συνεχώς μας κολακεύει και που χαμογελά σαν χαζοχαρούμενο, δεν σημαίνει ότι θέλει να πάρει πράγματα από εμάς δίχως ανταλλάγματα και με σκοπό να μας ζημιώσει;

    Τέτοιες ενδείξεις, αν υπάρχουν για εσάς προσωπικά, θα ήθελα να τις παραθέσετε.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Γι' αυτό ζήτησα γνώμες έμπειρων ατόμων...

    Σε ένα κλαμπ ή σε μια καφετέρια και γενικότερα έξω όλοι φοράνε το προσωπείο του καλού, γιατί μέσα μας όλοι οι άνθρωποι θέλουμε να δίνουμε μια καλή εντύπωση στους γύρω μας.

    Αλλά η γλώσσα του σώματος δεν μπορεί να μας κάνει να καταλάβουμε με τι άτομο έχουμε να κάνουμε;
    Ο τόνος της φωνής, το βλέμμα, η κινησιολογία του προσώπου (γκριμάτσες, χαμόγελο που μπορεί να είναι προσποιητό).

    Επιπλέον, ένα άτομο που συνεχώς μας κολακεύει και που χαμογελά σαν χαζοχαρούμενο, δεν σημαίνει ότι θέλει να πάρει πράγματα από εμάς δίχως ανταλλάγματα και με σκοπό να μας ζημιώσει;

    Τέτοιες ενδείξεις, αν υπάρχουν για εσάς προσωπικά, θα ήθελα να τις παραθέσετε.
    για μενα δεν εμτραει τοσο η γλωσσα του σωματος, αλλα αυτα που λει καποιος οταν θεωρει οτι δεν επηρρεαζει εσενα.
    δλδ.
    προσεξε πως μιλαει και πως φερεται σε τριτους.

    θαβει, προδιδει, αδικει, κανει πουστιες γενικοτερα, αλλα σε σενα δειχνει αδυναμια και ενα καλο προσωπο?
    μην θεωρεις οτι θα εξαιρεθεις.
    μολις δοθει ευκαιρια τα ιδια θα κανει και σε σενα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Σωστό. Ακριβώς αυτό λέω. Υπάρχουν στοιχεία που μπορούμε να παρατηρήσουμε και να δούμε αν έχουμε να κάνουμε με άτομο εμπιστοσύνης;

    Παράδειγμα: Προσλαμβάνω μια καθαρίστρια στο σπίτι μου και σε ένα άκυρο μέρος πετάω ένα 50ευρο, πριν έρθει να καθαρίσει για πρώτη μέρα. Εγώ λείπω όλη μέρα.
    Αν μου πει: "Κύριε, σας είχαν παραπέσει 50 ευρώ κάτω από τον καναπέ", είναι ένα δείγμα ότι έχω να κάνω με ένα έμπιστο άτομο.
    Αν δεν το βρω, προφανώς θα της πω. "Σε ευχαριστώ για τις υπηρεσίες σου. Δεν θα σε ξαναχρειαστώ".

    Ή όταν ένα άτομο μας στήνει συστηματικά σε συναντήσεις/ραντεβού ή δεν απαντά στα μηνύματά μας, δεν είναι δείγμα ότι το άτομο αυτό πρέπει να το εμπιστευόμαστε λιγότερο;

    Ή αν πω σε έναν προσκεκλημένο σε ανύποπτο χρόνο: "Νιώθεις άνετα;", ο τόνος της φωνής του και οι αντιδράσεις του θα με κάνουν να καταλάβω αν έχω να κάνω με άτομο που νιώθει άνετα και έχει αμοιβαία εμπιστοσύνη.
    Κατα την γνώμη μου.. όχι..
    Στο πρώτο παράδειγμα με την καθαρίστρια.. έχεις σκεφτεί οτι αυτή η γυναίκα μπορεί να μην πάρει το 50ευρω απο δόλο αλλά να είναι σε τόσο τραγική οικονομική κατάσταση που να αναγκαστεί να καταπατήσει την ηθική της? πόσοι απελπισμένοι άνθρωποι όχι μόνο δεν επιστρέφουν το πορτοφόλι που βρίσκουν αλλά αναγκάζονται να κλέψουν.. τι μπορεί να τους οδήγησε μέχρι εκεί? Οπότε με το να ρίξεις το 50ευρω κάτω τι αποδοκιμάζεις? την εμπιστοσύνη ή τις αδυναμίες ενός ανθρώπου? Αυτη η καθαρίστρια μπορεί να πάρει το 50ευρω και να μην στο πεί αλλά πχ μπορεί να είσαι παντρεμένος και να σε δεί με την ερωμένη και όμως να μην πει ποτέ τίποτα στην γυναίκα σου για να μην σας χωρίσει.

    Στο δεύτερο παράδειγμα, επίσης δεν συμφωνώ οτι έχει να κάνει θέμα με την εμπιστοσύνη αλλά είναι θέμα συνέπειας. Ακόμη όμως και αν ένας άνθρωπος μας αποφεύγει, δεν έχει να κάνει με την εμπιστοσύνη. Μπορεί να μας αποφεύγει για 1002 λόγους..πχ μπορεί να μας φοβάται, μπορεί να τον κουράζουμε κτλ κτλ.. Το να μας αποφεύγει κάποιος δεν είναι εξαπάτηση... Μπορεί να τον ρωτάμε "γιατι με αποφεύγεις" και εκείνος να μας λέει "δεν σε αποφεύγω απλά έτυχε αυτο και αυτό".. στην ουσία αυτό το ψέμα δεν είναι εξαπάτηση.. είναι μια προσπάθεια να μας περάσει μηνύματα επειδή ο ίδιος δεν έχει για κάποιο λόγο το θάρρος να μας πεί αυτό που πραγματικά συμβαίνει.. και ο λόγος μπορεί να είναι γιατί μπορεί να μην βρίσκει τις κατάλληλες κουβέντες για να μας το πεί, ή να νομίζει οτι με την ειλικρίνια μπορεί να μας πληγώσει περισσότερο κτλ κτλ.. οπότε επιλέγει αυτή την μέθοδο να αποκοπεί απο εμάς σιγά σιγα.

    Στο τρίτο παράδειγμα πάλι δεν βλέπω θέμα εμπιστοσύνης.. δηλαδή αν σε ένα άνθρωπο πείς όλο μαζί στα ξαφνικά ένα "νιώθεις άνετα?" και εκείνος σου πει "τί σε νοιάζει εσένα τι κάνω εγώ?" ..σημαίνει οτι δεν μπορείς να τον εμπιστεύεσαι ή δεν σε εμπιστεύεται? δηλαδή το οτι μπορεί να ενοχληθεί ή να ανυσηχήσει ο άλλος επειδή κάποιος τον ρωτάει σε ανύποπτο χρόνο κάτι που ίσως νιώθει οτι δεν τον αφορά να ρωτάει κάτι τέτοιο..είναι θέμα εμπιστοσύνης? πιο πολύ θέμα οικειότητας μου κάνει..

    Μήπως μπερδεύεις την εμπιστοσύνη με όλα αυτά? (αδυναμία, συνέπεια, οικειότητα κτλ?)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Για μένα μια ένδειξη οτι δεν μπορώ να εμπιστευθώ έναν άνθρωπο είναι οι βίαιες άνευ σοβαρού λόγου συμπεριφορές .. , οι προκλητικές και προβλητικές συμπεριφορές, οι υπερβολές στην συμπεριφορά που ξεφεύγουν απο το φυσιολογικό κ.ο.κ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για μενα δεν εμτραει τοσο η γλωσσα του σωματος, αλλα αυτα που λει καποιος οταν θεωρουν οτι δεν επηρρεαζουν εσενα.
    δλδ.
    προσεξε πως μι,αει και πως φερεται σε τριτους.

    θαβει, προδιδει, αδικει, κανει πουστιες γενικοτερα,αλλα σε σενα δειχνει αδυναμια και ενα καλο προσωπο?
    μην θεωρεις οτι θα εξαιρεθεις.
    μολις δοθει ευκαιρια τα ιδια θα κανει και σε σενα.
    Επειδή εχθές υπήρχε ένα θέμα σχετικά με τη κακία, πολλά μέλη έγραψαν ακριβώς αυτό. Ότι ο τρόπος για τον οποίο μιλάει κάποιος για κάποιον, είναι ο καθρέφτης του χαρακτήρα του. Και όλοι έχουμε σχηματίσει μια άποψη για κάποιον. Ο τρόπος που εκφέρουμε την άποψη έχει σημασία. Μπορεί κάποιος να είναι κλέφτης και μπορεί κάποιον να το "βαφτίσουμε" κλέφτη γιατί έτσι μας αρέσει. Έχει σημασία πως το λέμε και πως το στοιχειοθετούμε.

    Ακριβώς αυτό πιστέυω και εγώ. Και δεν έχουμε παρά να ανοίξουμε την τηλεόραση. Ακούμε τις τηλεκατίνες (εεε τους έγκριτους δημοσιογράφους ήθελα να πω) και τους βλέπουμε με τι μένος μπορούν να επιτίθενται απέναντι π.χ. σε έναν επιχειρηματία. Αν ο επιχειρηματίας αρχίσει να κόβει κάθε πρώτη του μηνός ένα τσεκ με δικαιούχο κάποιο κανάλι ή κάποιον δημοσιογράφο, αρχίζει η αγιογραφία.

    Και μετά λένε γιατί ο κόσμος δεν βλέπει ειδήσεις στην τηλεόραση!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Μήπως μπερδεύεις την εμπιστοσύνη με όλα αυτά? (αδυναμία, συνέπεια, οικειότητα κτλ?)
    Γενικά είμαι μπερδεμένος εδώ και καιρό...
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Γενικά είμαι μπερδεμένος εδώ και καιρό...
    Όπως οι περισσότεροι σκεπτόμενοι άνθρωποι.. :) και βάζω και τον εαυτό μου μέσα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by PainGR View Post
    Γεια σου positiveWave. Η γνωμη μου ειναι οτι ηπαρχει εμπιστοσύνη. Αλα ειναι πολυ δύσκολο να την βρουμε στις μέρες μας
    Συμφωνω με αυτη την αποψη!!!!! PositiveWave εισαι ενα απο τα ατομα που παω μεχρι στιγμης.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    κρατα σαν κανονα αυτο αν δεις ατομο που κανει παρεα με καποιους και οταν φευγουν αυτος τους θαβει να εισαι σιγουρος οτι γινεται αυτο και με εσενα οπως και ατομα που ερχονται και σου λενε οτι ο ταδε ειπε αυτο για σενα κοψε περα..προσπαθησε να κανεις παρεα με ατομα ουδετερα με ατομα που ασχολουνται με τον εαυτο τους κυριως και οχι με τους αλλους επισης απομακρυνσου απο ατομα που οταν ειστε οι δυο σας ολα ειναι καλα αλλα οταν ειναι αλλοι μαζι προσπαθουν να δειξουν κατι που δεν ειναι η προσπαθουν ας πουμε να σε μειωσουν για να φανουν αυτοι..πλεον βεβαια εγω δεν ειμαι σε ηλικια για να κοιταω να κανω φιλιες ειμαι πιο επιδερμικος γιαυτο και αποστασιοποιηθικα αλλα δεν μπορω κιολας να υποκρινομαι οτι τους αγαπαω ολους για να πω πλεον καποιον φιλο πρεπει να μου το αποδειξει σε βαθος χρονου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Η εμπιστοσυνη ειναι η εσωτερικη σταση μας απεναντι σε εναν ανθρωπο...πιστευω εχει να κανει με εμας τους ιδιους, οχι με το αλλο ατομο. Προφανως και υπαρχουν κριτηρια για να αποφασισουμε αν θα δειξουμε, αν θα "δωσουμε" την εμπιστοσυνη μας η οχι...η μαλακια ειναι ομως πως μονο καποιος τον οποιον εμπιστευεσαι μπορει να σε προδωσει. Εξ ορισμου αυτο ειναι η προδοσια. Ο ασχετος που δεν εμπιστευεσαι ο,τι και να κανει δεν θα το νιωσεις σαν προδοσια.
    Οποτε νομιζω δεν υπαρχει τροπος να προστατευτει ποτε κανεις επαρκως, εκτος αν αποφασίσει να μην εμπιστευεται κανεναν ποτε...που δεν ειναι ζωη αυτο, εμενα με χαλαει ασχημα να μη μπορω να δειξω σε κανεναν ανθρωπο εμπιστοσυνη. Ειναι προσωπικη υποθεση και αναγκη μας κι ολας πιστευω το να νιωθουμε οτι μπορουμε να εμπιστευτουμε. Διαφορετικα μαραινεσαι, μαυριζεις μεσα σου, υψωνεις τειχη.
    Καλο ειναι να κρινουμε τις καταστασεις οσο πιο μακρια μπορει να φτασει η αντιληψη μας για το ποιος αξιζει την εμπιστοσυνη μας και ποιος οχι αλλα αυτο μας θωρακιζει απο τα προφανη μονο. Τα άλλα δεν νομιζω πως γινεται να τα αποφυγει κανεις.
    Το να εμπιστευεσαι καποιον σημαινει οτι ουσιαστικα του δινεις την δυναμη να σε πληγωσει/προδωσει επειδη ελπιζεις (εχοντας ενδειξεις η και οχι) οτι δεν θα το κανει. Καλο ειναι να υπαρχουν οι ενδειξεις αλλα και παλι, δεν αποτελουν συμβολαιο οτι δεν θα σου πεσει ποτε ο ουρανος στο κεφαλι...
    Θελει πιστευω πολλη ψυχικη δυναμη για να διαχειριζεται σωστα κανεις την εμπιστοσυνη του...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη
    By LitSof in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2016, 15:06
  2. εμπιστοσύνη
    By Natalia_sups in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2015, 13:58
  3. εμπιστοσύνη - ψέματα
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-03-2013, 11:10
  4. Εμπιστοσύνη-Σεξουαλικότητα
    By Curie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-03-2012, 01:33
  5. εμπιστοσύνη
    By kallia13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 14-08-2007, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •