Οταν σαμποταρεις τον εαυτο σου.. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by StarDust86 View Post
    Kαλη σου μερα και καλως ηρθες! :-)
    Δεν θα ελεγα οτι εχω θεμα με τη κοινωνικη αναγνωριση, γιατι λογικα τα παραπονα που ακουω απο πολλους οτι δεν με βλεπουν, οτι τους "γραφω" και δεν πηγαινω στις συναντησεις, θα με εκαναν τελικα να λεω ναι, για να σωσω και καλα την εικονα μου..
    Μπα δεν νομιζω να ειναι ετσι μωρε.
    Εσυ η ιδια το ονομασες "αυτοσαμποταζ" αρα πραγματι θεωρεις οτι κανεις κατι κακο με το να τους αποφευγεις. Η αναγκη σου για ηρεμια στο σπιτι σου ειναι μεγαλυτερη απο το να συντηρεις την εικονα σου ακομα και εκτος εργασιας.
    Λεω εγω τωρα! Εικασιες και τροφη για σκεψη, τιποτα παραπανω.
    Σου ευχομαι να βρεις την ακρη που ψαχνεις

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by StarDust86 View Post
    Μη μ ευχαριστεις καθολου τωρα, το ευχαριστω να μου το γραψεις αν πραγματι το συγκεκριμενο βιβλιο σε βοηθησει λιγο.
    Και λεω λιγο, γιατι ειναι απλα ενα βιβλιο ετσι?
    Το πως θα το μεταφρασεις μεσα σου και πως θα το αποκωδικοποιησεις προσαρμοζοντας το στον εαυτο σου, ειναι δουλεια δικη σου, οχι του βιβλιου.
    Σ ευχαριστω εγω λοιπον που μπηκες στη διαδικασια εστω να το κοιταξεις!!!
    Καλη σου μερα, ελπιζω ολα να ειναι κομματακι ομορφοτερα σημερα για σενα!
    Αν και καλοκαίρι, που συνήθως οι φοιτητές το ρίχνουν στο χουζούρεμα, σηκώθηκα από το πρωί και πήρα τους δρόμους για να αγοράσω το βιβλίο. Μέσα σε 2 ώρες το τελείωσα.

    Τι να σου πω φίλη Stardust; Το βιβλίο αυτό μου έφτιαξε τη μέρα και σε ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την καρδιά μου που μου το πρότεινες! Ήταν σαν δώρο Θεού, στη φάση που περνάω.

    Δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξες στην πραγματική μου ζωή, αν ήσουν ο Μάγος Μέρλιν, η Σκιουρίτσα ή η Ρεβέκκα, αλλά το γεγονός ότι μου υπόδειξες το δρόμο αυτό, με συγκινεί πραγματικά.

    Έχει πολλούς συμβολισμούς και αλληγορικά νοήματα. Προσωπικά, μεγάλο μέρος εκείνων των νοημάτων, τα κατάλαβα και τα συνέδεσα με πραγματικά περιστατικά στη ζωή μου Ξέρεις ποιο σημείο με συγκίνησε; Το άγραφο γράμμα... Και θα σου πω γιατί. Γιατί πολλές φορές αγάπησα και αφιέρωσα χρόνο σε πολλούς ανθρώπους και στο τέλος πήρα ένα άγραφο γράμμα από εκείνους. Επίσης, ο ψεύτικος δράκος είναι αληθινός, μόνο αν είναι μέρος της αλήθειας μας. Οι φωτιές του είναι αληθινές, μόνο αν εμείς πιστέψουμε ότι υπάρχουν.

    Σε θυμήθηκα, στις σελίδες 123-124, στη στιχομυθία:
    "Είμαι πολύ λιγότερο φοβισμένος απ' όσο πριν" είπε ο ιππότης.
    "Αν είναι έτσι, τότε άσ' τα χέρια σου και δείξε εμπιστοσύνη", είπε ο Σαμ.
    "Σε ποιον;" ρώτησε ο ιππότης, εκνευρισμένος. Είχε βαρεθεί τις αμπελοφιλοσοφίες του Σαμ.
    "Μη ρωτάς σε ποιον" απάντησε ο Σαμ, "αλλά σε τι!"
    "Δηλαδη;", ρώτησε ο ιππότης.
    "Στη ζωή, στη δύναμη, στο σύμπαν, στο Θεό" είπε ο Σαμ, "πες το όπως θες."

    Τέλος, εκεί που έπρεπε να γράφει ΤΕΛΟΣ στην τελευταία σελίδα, έγραφε ΑΡΧΗ... Πόσο αισιόδοξο αυτό το μήνυμα!

    Χίλια ευχαριστώ!
    Τα λέμε!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #63
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι και τοσο κακο αυτο να τους αποφευγεις κατα κανονα οταν δεν εκτιμας κατι αυτο σε σχολιαζει συνεχεια.η αποφυγη καπιες φορες πετυχαινει περισσοτερα απο το ενδιαφερον.

  4. #64
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εσυ η ιδια το ονομασες "αυτοσαμποταζ" αρα πραγματι θεωρεις οτι κανεις κατι κακο με το να τους αποφευγεις. Η αναγκη σου για ηρεμια στο σπιτι σου ειναι μεγαλυτερη απο το να συντηρεις την εικονα σου ακομα και εκτος εργασιας.
    Λεω εγω τωρα! Εικασιες και τροφη για σκεψη, τιποτα παραπανω.
    Σου ευχομαι να βρεις την ακρη που ψαχνεις
    Το ονομασα σαμποταζ του εαυτου μου γιατι οντως δεν το θεωρω φυσιολογικο ν αρνουμαι ενω μπορει να μην εχω κανονισει τιποτα. Αρα μηπως εχω εγω καποιο θεμα? οχι με κοινωνικη φοβια ή με την εικονα μου, αλλα με τιποτα αλλο, η ψυχολογια και η ψυχιατρικη εχει πολλα θεματα προς αναλυση..
    Ακριβως αυτο που λες, η αναγκη μου για ηρεμια επισκιαζει πληρως καθε συντηρηση προσωπικης εικονας προς τα εξω.
    Αλλωστε αυτο που ειμαι ειμαι παντου.
    Οι εικασιες και η τροφη για σκεψη ειναι καλοδεχουμενες παντα :-)
    Σ ευχαριστω πολυ πολυ για την ευχη!!
    Και σε σενα ευχομαι ο,τι καλυτερο :-)

  5. #65
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Αν και καλοκαίρι, που συνήθως οι φοιτητές το ρίχνουν στο χουζούρεμα, σηκώθηκα από το πρωί και πήρα τους δρόμους για να αγοράσω το βιβλίο. Μέσα σε 2 ώρες το τελείωσα.

    Τι να σου πω φίλη Stardust; Το βιβλίο αυτό μου έφτιαξε τη μέρα και σε ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την καρδιά μου που μου το πρότεινες! Ήταν σαν δώρο Θεού, στη φάση που περνάω.

    Δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξες στην πραγματική μου ζωή, αν ήσουν ο Μάγος Μέρλιν, η Σκιουρίτσα ή η Ρεβέκκα, αλλά το γεγονός ότι μου υπόδειξες το δρόμο αυτό, με συγκινεί πραγματικά.

    Έχει πολλούς συμβολισμούς και αλληγορικά νοήματα. Προσωπικά, μεγάλο μέρος εκείνων των νοημάτων, τα κατάλαβα και τα συνέδεσα με πραγματικά περιστατικά στη ζωή μου Ξέρεις ποιο σημείο με συγκίνησε; Το άγραφο γράμμα... Και θα σου πω γιατί. Γιατί πολλές φορές αγάπησα και αφιέρωσα χρόνο σε πολλούς ανθρώπους και στο τέλος πήρα ένα άγραφο γράμμα από εκείνους. Επίσης, ο ψεύτικος δράκος είναι αληθινός, μόνο αν είναι μέρος της αλήθειας μας. Οι φωτιές του είναι αληθινές, μόνο αν εμείς πιστέψουμε ότι υπάρχουν.

    Σε θυμήθηκα, στις σελίδες 123-124, στη στιχομυθία:
    "Είμαι πολύ λιγότερο φοβισμένος απ' όσο πριν" είπε ο ιππότης.
    "Αν είναι έτσι, τότε άσ' τα χέρια σου και δείξε εμπιστοσύνη", είπε ο Σαμ.
    "Σε ποιον;" ρώτησε ο ιππότης, εκνευρισμένος. Είχε βαρεθεί τις αμπελοφιλοσοφίες του Σαμ.
    "Μη ρωτάς σε ποιον" απάντησε ο Σαμ, "αλλά σε τι!"
    "Δηλαδη;", ρώτησε ο ιππότης.
    "Στη ζωή, στη δύναμη, στο σύμπαν, στο Θεό" είπε ο Σαμ, "πες το όπως θες."

    Τέλος, εκεί που έπρεπε να γράφει ΤΕΛΟΣ στην τελευταία σελίδα, έγραφε ΑΡΧΗ... Πόσο αισιόδοξο αυτό το μήνυμα!

    Χίλια ευχαριστώ!
    Τα λέμε!
    Πολυ πολυ χαρηκα με τα ομορφα νεα σου, αληθεια!!!!
    Ειναι απο τα αγαπημενα μου αλληγορικα βιβλια και οπως μου εχουν πει πολλοι ειναι απο εκεινα τα οποια προτεινουν και πολλοι ψυχολογοι
    για ψαξιμο του εαυτου μας.
    Χιλια μπραβο σου, οχι που επελεξες να διαβασεις κατι που προτεινα εγω, αλλα που ησουν ανοιχτος και οχι με παρωπιδες.
    Αν θυμηθω καποιο αλλο βιβλιο εξισου ομορφο και αισιοδοξο θα σου πω.
    Να σαι παντα μα παντα καλα και να μη ξεχνας να σκεφτεσαι αισιοδοξα.
    Να μη ξεχνας πως ο,τι και αν συμβαινει να φροντιζεις το παιδι που εχεις μεσα σου, γιατι αυτο θα ειναι διπλα σου στα καλυτερα αλλα και στα χειροτερα σου!!!
    Σε φιλω

  6. #66
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    36
    Ναι καπως ετσι το σκεφτομαι και γω!
    Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, να εισαι παντα καλα!!

  7. #67
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν ειναι και τοσο κακο αυτο να τους αποφευγεις κατα κανονα οταν δεν εκτιμας κατι αυτο σε σχολιαζει συνεχεια.η αποφυγη καπιες φορες πετυχαινει περισσοτερα απο το ενδιαφερον.
    Ναι καπως ετσι το σκεφτομαι και γω!
    Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, να εισαι παντα καλα!!

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by StarDust86 View Post
    Πολυ πολυ χαρηκα με τα ομορφα νεα σου, αληθεια!!!!
    Ειναι απο τα αγαπημενα μου αλληγορικα βιβλια και οπως μου εχουν πει πολλοι ειναι απο εκεινα τα οποια προτεινουν και πολλοι ψυχολογοι
    για ψαξιμο του εαυτου μας.
    Χιλια μπραβο σου, οχι που επελεξες να διαβασεις κατι που προτεινα εγω, αλλα που ησουν ανοιχτος και οχι με παρωπιδες.
    Αν θυμηθω καποιο αλλο βιβλιο εξισου ομορφο και αισιοδοξο θα σου πω.
    Να σαι παντα μα παντα καλα και να μη ξεχνας να σκεφτεσαι αισιοδοξα.
    Να μη ξεχνας πως ο,τι και αν συμβαινει να φροντιζεις το παιδι που εχεις μεσα σου, γιατι αυτο θα ειναι διπλα σου στα καλυτερα αλλα και στα χειροτερα σου!!!
    Σε φιλω
    Αυτό το παιδί μέσα μου, να το πούμε Σαμ... Και γιατί όχι;
    Πως φαίνεται ότι ξέρω το Μέρλιν...
    Χαχαχα!

    Εννοείται, αν έχεις κάποια άλλη πρόταση για βιβλίο, σε περιμένω. Είναι η πιο γόνιμη παρηγοριά για μένα.

    Ξέρεις τι σκεφτόμουν φίλη Stardust... Γιατί τόσοι άνθρωποι πνίγουν τον καημό τους στο ποτό, στο τσιγάρο, στο τζόγο, στα online παιχνίδια, στο φαγητό, στην τηλεόραση και δεν ανοίγουν ένα βιβλίο; Γιατί μένουν τόσο πίσω;

    Προσωπικά, όπως σου είπα, κάθε μήνα αγοράζω και κάτι όταν περνάω από το "στέκι των απανταχού βιβλιοφάγων" στην Αθήνα. Όλα τα βιβλία είχαν και έχουν κάτι να με μάθουν, αλλά το εν λόγω βιβλίο με ταξίδεψε σε έναν άλλο κόσμο.

    Να είμαστε καλά να τα λέμε!
    Ανταποδίδω τα φιλιά σου!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #69
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Αυτό το παιδί μέσα μου, να το πούμε Σαμ... Και γιατί όχι;
    Πως φαίνεται ότι ξέρω το Μέρλιν...
    Χαχαχα!

    Εννοείται, αν έχεις κάποια άλλη πρόταση για βιβλίο, σε περιμένω. Είναι η πιο γόνιμη παρηγοριά για μένα.

    Ξέρεις τι σκεφτόμουν φίλη Stardust... Γιατί τόσοι άνθρωποι πνίγουν τον καημό τους στο ποτό, στο τσιγάρο, στο τζόγο, στα online παιχνίδια, στο φαγητό, στην τηλεόραση και δεν ανοίγουν ένα βιβλίο; Γιατί μένουν τόσο πίσω;

    Προσωπικά, όπως σου είπα, κάθε μήνα αγοράζω και κάτι όταν περνάω από το "στέκι των απανταχού βιβλιοφάγων" στην Αθήνα. Όλα τα βιβλία είχαν και έχουν κάτι να με μάθουν, αλλά το εν λόγω βιβλίο με ταξίδεψε σε έναν άλλο κόσμο.

    Να είμαστε καλά να τα λέμε!
    Ανταποδίδω τα φιλιά σου!
    Οι ανθρωποι ειμαστε πολυ πολυ συνθετοι, οποτε δεν τους καλυπτει ολους ενα βιβλιο, η μουσικη, οι τεχνες κτλ κτλ.
    Αναλογα τη τρυπα στην οποια θα βυθιστεις φανταζομαι, οσο πιο βαθεια τοσο λιγοτερο νηφαλια τα βλεπεις μεσα σου, αρα και ψαχνεις τις πιο "ευκολες" λυσεις..
    Αβυσσος η ψυχη μας και αβυσσος επισης και το μυαλο μας, απο το οποιο ξεκινανε ολα.
    Καλο σου βραδυ :-)

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by StarDust86 View Post
    Οι ανθρωποι ειμαστε πολυ πολυ συνθετοι, οποτε δεν τους καλυπτει ολους ενα βιβλιο, η μουσικη, οι τεχνες κτλ κτλ.
    Αναλογα τη τρυπα στην οποια θα βυθιστεις φανταζομαι, οσο πιο βαθεια τοσο λιγοτερο νηφαλια τα βλεπεις μεσα σου, αρα και ψαχνεις τις πιο "ευκολες" λυσεις..
    Αβυσσος η ψυχη μας και αβυσσος επισης και το μυαλο μας, απο το οποιο ξεκινανε ολα.
    Καλο σου βραδυ :-)
    Έτσι ακριβώς είναι. Είναι και το θέμα του εθισμού. Όταν μπεις στο χορό, δύσκολα βγαίνεις.
    Και σε ρώτησα, με δεδομένο ότι ένα βιβλίο δεν κοστίζει σε τελική ανάλυση τόσο ακριβά.

    Αν πάρει κάποιος δυο πακέτα τσιγάρα, πιει ένα ποτήρι ουισκι στο μπαρ, ή παίξει στο προποτζίδικο, τα ίδια λεφτά θα δώσει με ένα βιβλίο. Και ποιο το όφελος για εκείνον;

    Είναι μεγάλη κουβέντα, καλά τα λες.
    Καλό βράδυ και σε εσένα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ Η ΟΤΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΑΣ?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 15:06
  2. Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά.
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 01-05-2011, 16:15
  3. Replies: 11
    Last Post: 09-04-2011, 16:54
  4. Όταν ψυχαναλύεις τον εαυτό σου...
    By vicky25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2007, 04:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •