Τίποτα δεν έχει νόημα για μένα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    2

    Τίποτα δεν έχει νόημα για μένα.

    Είμαι φοιτητής, 22 χρονών και δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στη σχολή και στη ζωή.Τι να κάνω; Από πού ν'αρχίσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Γεια σου φίλε. Καλώς όρισες.

    Αρχικά, τι σε προβληματίζει και έχεις πετάξει λευκή πετσέτα;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Είμαι και γω φοιτήτρια 21 χρονών και την πέρασα πριν λίγους μήνες αυτή τη φάση. Δεν μπορούσα να διαβάσω, δεν ήθελα να βγω και όπως είπες δεν έβρισκα κάτι ενδιαφέρον στη ζωή. Ήταν ένα μεταβατικό στάδιο για μένα. Να είμαι ειλικρινής το άφησα να κάνει τον κύκλο του. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Ίσως αν έβρισκες κάποιο χόμπι ή αν έβρισκες κάποια δουλειά θα σε βοηθούσε. Ειδικά η δουλειά πιστεύω θα βοηθούσε πολύ. Αντλείς ικανοποίηση και καλύπτει ένα κενό...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Πράγματι όταν έχεις μια ασχολία, έχεις ένα ενδιαφέρον.

    Μην τα παρατάς φίλε. Είναι κρίμα και άδικο. Θα περάσουν τα χρόνια και θα λες, "τι έκανα τότε;".
    Άρχισε σιγά-σιγά. Φαντάζομαι ότι χρωστάς κάποια μαθήματα. Πάρε σημειώσεις από τις διαλέξεις και καθαρόγραψέ τις.
    Πάρε και στυλό (κόκκινα και μπλε) και αντιγράφοντας σελίδα-σελίδα, διάλεξη-διάλεξη και θα έχεις κάνει κάτι ωραίο που θα καμαρώνεις και θα προετοιμαστείς για το Σεπτέμβρη. Εγώ αυτό κάνω.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Πράγματι όταν έχεις μια ασχολία, έχεις ένα ενδιαφέρον.

    Μην τα παρατάς φίλε. Είναι κρίμα και άδικο. Θα περάσουν τα χρόνια και θα λες, "τι έκανα τότε;".
    Άρχισε σιγά-σιγά. Φαντάζομαι ότι χρωστάς κάποια μαθήματα. Πάρε σημειώσεις από τις διαλέξεις και καθαρόγραψέ τις.
    Πάρε και στυλό (κόκκινα και μπλε) και αντιγράφοντας σελίδα-σελίδα, διάλεξη-διάλεξη και θα έχεις κάνει κάτι ωραίο που θα καμαρώνεις και θα προετοιμαστείς για το Σεπτέμβρη. Εγώ αυτό κάνω.
    Δεν έχεις καθόλου άδικο τώρα που το σκέφτομαι. Είναι και δημιουργικό και όντως σε περίπτωση που χρωστάει κάποια μαθήματα θα τον προετοιμάσει. Σκέφτομαι να το κάνω και γω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Δεν έχεις καθόλου άδικο τώρα που το σκέφτομαι. Είναι και δημιουργικό και όντως σε περίπτωση που χρωστάει κάποια μαθήματα θα τον προετοιμάσει. Σκέφτομαι να το κάνω και γω...
    Είναι λίγο κουραστικό όταν καθαρογράφεις τις σημειώσεις σου, ειδικά όταν πρέπει να κάνεις διαγράμματα, με κλίμακα και ακρίβεια.
    90 σελίδες διαλέξεων, τις καθαρόγραψα με ωραία και ευδιάκριτα γράμματα σε 16 ώρες (4 ώρες * 4 ημέρες).
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Είναι λίγο κουραστικό όταν καθαρογράφεις τις σημειώσεις σου, ειδικά όταν πρέπει να κάνεις διαγράμματα, με κλίμακα και ακρίβεια.
    90 σελίδες διαλέξεων, τις καθαρόγραψα με ωραία και ευδιάκριτα γράμματα σε 16 ώρες (4 ώρες * 4 ημέρες).
    Α εμείς έχουμε μόνο θεωρία (κατά κύριο λόγο). Οπότε ίσως είναι λίγο πιο εύκολο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Α εμείς έχουμε μόνο θεωρία (κατά κύριο λόγο). Οπότε ίσως είναι λίγο πιο εύκολο.
    Όπως και να' χει, βοηθά πολύ. Πολλά παιδιά που είναι στο διδακτορικό και μας κάνουν ενισχυτικά μαθήματα (tutorials και φροντιστήρια), μας έχουν συστήσει έναν τρόπο να κρατάμε σημειώσεις (ψάξε στο Google "Cornell note-taking system"), πως πάντα βοηθά να καθαρογράφεις τις σημειώσεις σου στο τέλος της μέρας, αν γίνεται. Επίσης, το βιβλίο το κάνουμε ανάγνωση τρεις φορές.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Όπως και να' χει, βοηθά πολύ. Πολλά παιδιά που είναι στο διδακτορικό και μας κάνουν ενισχυτικά μαθήματα (tutorials και φροντιστήρια), μας έχουν συστήσει έναν τρόπο να κρατάμε σημειώσεις (ψάξε στο Google "Cornell note-taking system"), πως πάντα βοηθά να καθαρογράφεις τις σημειώσεις σου στο τέλος της μέρας, αν γίνεται. Επίσης, το βιβλίο το κάνουμε ανάγνωση τρεις φορές.
    Θα το κοιτάξω ευχαριστώ.

  10. #10
    Quote Originally Posted by PanosM View Post
    Είμαι φοιτητής, 22 χρονών και δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στη σχολή και στη ζωή.Τι να κάνω; Από πού ν'αρχίσω;
    Αρχικά τι σπουδάζεις και πως ξεκίνησε όλο αυτό. Έχεις φίλους , σχέση όπως είπαν και τα παιδιά ένα χόμπι ή εθελοντισμός θα βοηθήσει αρκετά. Ήμουν και εγώ σε αυτήν την φάση και μπορώ εν μέρει να καταλάβω.

    Πρώτη μου δουλειά, φοβόμουν να πάω να μιλήσω μήπως δεν τα κατάφερνα αλλά μπορώ να σου πω ότι ήταν μια εξαιρετική εμπειρία, ήρθα σε επαφή με άτομα , άκουσα απόψεις διαφορετικές ,ένιωσα χρήσιμος σε κάτι άνθρωποι με σεβάστηκαν για αυτό έκανα και για την προσωπικότητα μου αστεία ,γέλια και άλλα πολλα.
    Για αυτό μην κάθεσαι εθελοντισμό σε περίπτωση που δεν βρίσκεις δουλειά. Αυτά κουράγιο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    2
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια.
    Θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Similar Threads

  1. Δεν εχει νοημα να ζω
    By nito in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-05-2017, 23:35
  2. Δεν έχει νόημα ο τίτλος...
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-05-2014, 18:59
  3. έχει κανένα νόημα;
    By Sidarta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2014, 11:58
  4. Δεν έχει νόημα να δένεσαι με τίποτα και με κανέναν...
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 23-05-2013, 11:46
  5. Καφεΐνη, έχει νόημα η διακοπή της?
    By papg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-11-2009, 01:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •