Να πάρω συμπλήρωμα σιδήρου ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Να πάρω συμπλήρωμα σιδήρου ?

    Καλησπέρα, έγραψα εδώ γτ δεν ξέρω σε ποια κατηγορία μπαίνει το thread μου.Λοιπον,είμαι 19. Τελευταία νιώθω μια κούραση, όταν κάθομαι ξαπλωμενος και σηκωνομαι απότομα μου έρχεται μια ζαλαδα και μια σκοταδινη για λίγα δευτερόλεπτα. Το είχα πάθει και πέρυσι το καλοκαίρι. Επίσης νιώθω τις δυνάμεις μου να με εγκαταλειπουν όταν πάω για γυμναστική. Εγώ γενικά έπεφτα με τα μούτρα στην γυμναστική ενώ τώρα κουραζομαι και στην ιδέα. Τελευταία είχα κάνει εξετάσεις πέρυσι τον Σεπτέμβρη και ήταν όλες μια χαρά. Παλιότερα όμως είχα λίγο θέμα με τον αιματοκριτη, ήταν κάπως χαμηλός επειδή δεν έτρωγα καλά, νόμιζα ότι αν αποφεύγω το κρέας θα γίνω καλύτερος άνθρωπος :P Έτσι επερνα κάτι υπογλωσσια χαπάκια σιδήρου της μάνας μου για λίγες βδομάδες και στανιαρα χωρίς να ρωτήσω γιατρό. Λέω να ξανακάνω το ίδιο μετά από δύο χρόνια. Για να σας προλάβω κοιμάμαι 10 ώρες, τρώω απ όλα, ίσως όχι πολλές θερμίδες, γύρω στις 2000 και περνώ συχνά πολυβιταμινες και μουρουνελαιο, δεν καπνίζω δεν πίνω, πίνω 2-3 εσπρεσσο μια φορά την ημέρα. Αυτά. Λοιπόν τι λέτε ? Να παω στο φαρμακείο να πάρω σίδηρο για λίγες βδομάδες ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχεις κανενα πιεσομετρο στο σπιτι να παρεις την πιεση σου τη στιγμη που ζαλιζεσαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Μήπως φταίει η ορθοστατική πίεση για το γεγονός ότι νιώθεις ζαλάδα όταν σηκώνεσαι;; Και μένα μου χει συμβεί...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Δλδ τι μπορεί να έχω,υψηλή ή χαμηλή ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Χαμηλη. Ειναι πιθανο κι αυτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Εμ δεν ξέρω,πέρυσι τον Σεπτέμβρη μου την είχαν μετρήσει και ήταν φυσιολογική.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Κοίτα και μενα μου χει συμβεί 3-4 φορές αλλά δεν έχω ούτε ψηλή ούτε χαμηλή πίεση. Απλά συμβαίνει κάποιες φορές όταν σηκωνόμαστε απότομα. Ψαξε και στο ιντερνετ να δεις τι ακριβως ειναι. Μη σου γραψω κατεβατα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Η ορθοστατικη τι σχέση έχει με την κανονική ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Η ορθοστατικη τι σχέση έχει με την κανονική ?
    Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω... ας απαντήσει κάποιος άλλος που ξέρει σίγουρα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Οποτε παιδια τι να κανω με τον σιδηρο ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα.. ορθοστατική υπόταση λέγεται αυτό και δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος υποτασικός για να την παθαίνει. Το έχω και εγώ χρόνια. Αυτό που στην ουσία το προκαλεί είναι οτι όταν είμαστε ξαπλωμένοι ή καθιστοί και σηκωθούμε καθυστερεί να πάει το αίμα στον εγκέφαλο.. δηλαδή σαν να αδρανεί λίγο το κυκλοφοριακό μας και για να πάει το αίμα απο τα πόδια στο κεφάλι έχει μια μικρή καθυστέρηση και η καρδιά κάνει έναν "κόπο" παραπάνω να το ισορροπίσει εκείνη την στιγμή. Δεν είναι τίποτα ανησυχητικό και απλά πρέπει να σηκωνόμαστε πιο αργά όταν είμαστε για πολύ ώρα ξεπλωμένοι ή καθιστοί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Για τον σίδηρο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις ένα ιατρό. Δεν είναι πάντα τόσο "αθώο" να πέρνουμε κάτι που ο οργανισμός μας δεν το έχει ανάγκη και να τον υπερφορτώνουμε άσκοπα. Το λογικό είναι οτι εφόσον οι εξετάσεις σου είναι φυσιολογικές δεν έχεις ανάγκη να πέρνεις έξτρα σίδηρο. Αν θέλεις κάτι να σε τονώσει γιατί δεν δοκιμάζει πχ Q10? σε μένα δούλευε πολύ καλά όταν έκανα αθλητισμό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ο καφές ίσως σου ρίχνει την πίεση δοκίμασε εσπρέσσο πριν το γυμναστήριο είναι το πιο φτηνό προασκητικο συμπλήρωμα εγώ πίνω και πριν κ μετά κ χάνω κιλά γυμναστήριο το πρωί πάντα
    Κ ηλεκτρολύτες από φαρμακείο κ θα είσαι σούπερ πέντε ευρώ κάνουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    αυτο με την πιεση, μικρος ισως ως και τα 20 το ειχα ως παιχνιδι. εσκυβα και σηκωνομουν αποτομα, δεν εβλεπα τιποτα μαυριλα κανονικη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Q10,ginseng, βιταμίνες έχω δοκιμάσει και δεν ένιωσα ποτέ διαφορά. Αν το σκεφτείς οι αιματολογικες εξετάσεις γράφουν για σίδηρο ενώ για άλλες βιταμίνες όχι οπότε μπορεί πολύ απλά να είναι άχρηστες οι υπόλοιπες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 15:56
  2. Να πάρω 'η όχι;
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-03-2014, 22:47
  3. Θα παρω τα βουνα!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-2011, 23:13
  4. Τι αγχολυτικό να πάρω??
    By echo2010 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2010, 23:32
  5. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 20:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •