Όταν το παρελθόν γίνεται παρόν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138

    Όταν το παρελθόν γίνεται παρόν

    Καλησπέρα. Τι μπορεί να κάνει κάποιος όταν λάθη και επιλογές του παρελθόντος έρχονται πάλι στο προσκήνιο. Εκεί που θεωρούσες πως δεν θα τα ξανασκεφτείς, που προτίμησες να τα αφήσεις πίσω, μετάνοιωσες και ντρέπεσαι μέχρι τώρα που συνέβησαν και που δεν θα ήθελες να τα είχες κάνει και που παλιά τα έκανες χωρις σκέψη και καμία λογική.
    Τι κάνεις όταν συναντάς ανθρώπους από εκείνο το παρελθόν που θέλεις τόσο πολύ να ξεχάσεις, που κάποιες μεμονομένες στιγμές σε στιγμάτισαν και σε ακολουθούν μέχρι τώρα? Φοβάσαι τόσο πολύ, γιατί γνωρίζεις πως τίποτα δεν έχει ξεχαστεί. Τι κάνεις τότε?
    Απομακρύνεσαι από όλους και όλα και δημιουργείς μία ζωή μακριά από το σκοτάδι, τα ψέμματα, τους εγωισμούς ή προσπαθείς να υπομείνεις ανθρώπους και καταστάσεις μολονότι ξέρεις ότι γνωρίζουν τα λάθη σου και αυτό σε κάνει να παραλύεις από φόβο και ενοχές?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Κοίταξε, εξαρτάται... Για τι λάθη μιλάμε και τι ανθρώπους; Τι είναι αυτό που φοβάσαι;
    Χαλάρωσε, νιώσε άνετα. Αν θες την άποψή μου, νιώθω πως ακόμη και εδώ στο προστευόμενο περιβάλλον της ανωνυμίας, ντρέπεσαι και νιώθεις άβολα. Άσε τις σκέψεις σου ελεύθερες και θα τις τακτοποιήσουμε σιγά σιγά.

    Σε ακολουθούν πραγματικά άνθρωποι και καταστάσεις ή είναι απλά μέρος της σκέψης σου;

    Μη μεγενθύνεις ποτέ τις καταστάσεις, γιατί κακό κάνεις στον εαυτό σου. Είτε αυτές είναι ευχάριστες είτε δυσάρεστες. Όπως και να' χει, απογοητευμένη θα βγεις. Άσε που, ποτέ δεν έχουν το μέγεθος που νόμιζες ότι έχουν. Οι φόβοι σου αυτοί είναι μέρος της αλήθειας σου, γιατί εσύ επιλέγεις να είναι αληθινοί. Αν εγώ φοβάμαι κάθε φορά που μιλάω στο κινητό ότι θα εκραγεί στο αυτί μου, θα ακουμπήσω ποτέ ξανά κινητό στα χέρια μου; Αλλά η αλήθεια η δική μου, η δική σου και δισεκατομμυρίων ανθρώπων είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε.

    Αν φοβόμαστε, σαν άνθρωποι δεν ξέρουμε την αλήθεια. Χάνουμε την ουσία.

    Εγώ προσωπικά, έχω παρατηρήσει πως όταν μου συμβαίνει κάτι καινούργιο στη ζωη μου και τη γεμίζει καθημερινά, όλα αυτά που σκεφτόμουν μέρα-νύχτα, δεν τα ξεχνώ αμέσως αλλά καλύπτονται από τη λησμονιά μέσα σε λίγο καιρό.

    Πες ελεύθερα τι σε ταλαιπωρεί και θα σε ακούσουμε.
    Να περνάς καλα!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Καλησπέρα. Τι μπορεί να κάνει κάποιος όταν λάθη και επιλογές του παρελθόντος έρχονται πάλι στο προσκήνιο. Εκεί που θεωρούσες πως δεν θα τα ξανασκεφτείς, που προτίμησες να τα αφήσεις πίσω, μετάνοιωσες και ντρέπεσαι μέχρι τώρα που συνέβησαν και που δεν θα ήθελες να τα είχες κάνει και που παλιά τα έκανες χωρις σκέψη και καμία λογική.
    Τι κάνεις όταν συναντάς ανθρώπους από εκείνο το παρελθόν που θέλεις τόσο πολύ να ξεχάσεις, που κάποιες μεμονομένες στιγμές σε στιγμάτισαν και σε ακολουθούν μέχρι τώρα? Φοβάσαι τόσο πολύ, γιατί γνωρίζεις πως τίποτα δεν έχει ξεχαστεί. Τι κάνεις τότε?
    Απομακρύνεσαι από όλους και όλα και δημιουργείς μία ζωή μακριά από το σκοτάδι, τα ψέμματα, τους εγωισμούς ή προσπαθείς να υπομείνεις ανθρώπους και καταστάσεις μολονότι ξέρεις ότι γνωρίζουν τα λάθη σου και αυτό σε κάνει να παραλύεις από φόβο και ενοχές?
    αν ειναι ευκολο κανεις αυτο.και ξεκινας μια καινουργια ζωη τραβας ενα Χ στο παρελθον.ολοι κανουμε λαθοι δεν εισαι η μονη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Tι σου συμβαινει Τανια?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Απλώς αυτό που κατάλαβα είναι ότι τίποτα δεν διαγράφεται και δεν ξεχνιέται ότι και εαν έχει συμβεί και αυτό καθορίζει σε σημαντικό βαθμό τη συμπεριφορά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Tania96 View Post
    Απλώς αυτό που κατάλαβα είναι ότι τίποτα δεν διαγράφεται και δεν ξεχνιέται ότι και εαν έχει συμβεί και αυτό καθορίζει σε σημαντικό βαθμό τη συμπεριφορά.
    Όντως, το παρελθόν δεν αλλάζει - και άντε να γυρνάς πίσω και να συνδιαλέγεσαι μ'αυτό, να θες να διορθώσεις καταστάσεις, που λες...
    "Δε γυρίζω πίσω/θα κλάψω, θα βρίσω, μα δε θα γυρίσω" που λέει το τραγούδι - δεν το 'χω καθόλου ομως.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    4
    Καλησπερα. Απο προσωπικης εμπειριας θα σε συμβουλεψω το εξης. Το παρελθον μας και οτι διαδραματιστηκε σε παρελθοντα χρονο, με οποιους συμμετεχοντες σε οποιοδηποτε μερος, ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ. Δηλαδη, σε αυτο που εισαι σημερα συντελλεσαι οποιαδηποτε εμπειρια και βιωμα απεκτησες στη ζωη σου. Αν λοιπον, εισαι ευχαριστημενη με το ΠΟΙΑ εισαι (δλδ χαρακτηρα, προσωπικοτητα, συμπεριφορα, κοινωνικη θεση, επαγγελμα κτλ) απλα αποδεξου το παρελθον οπως αυτο ειναι (δεν αλλαζει) και προσπαθησε να χτισεις ενα μελλον στο οποιο δεν θα επαναλαβεις τιποτα απο αυτα που σε κανουν να ντρεπεσαι και με κανεναν απο αυτους που δεν θες στη ζωη σου. Αν ζεις στο παρελθον και αναβιωνεις συνεχως τι εζησες, πως και γιατι, το μελλον σου θα ειναι παντα ενα προβληματικο για σενα παρελθον. Αποφασισε απο σημερα τι θες να ζησεις αυριο, γιατι αυριο το σημερα θα ειναι ηδη παρελθον και θα μετανιωνεις για οτι εκανες ή δεν εκανες αντιστοιχα. Φιλικά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by Νίνα123 View Post
    Καλησπερα. Απο προσωπικης εμπειριας θα σε συμβουλεψω το εξης. Το παρελθον μας και οτι διαδραματιστηκε σε παρελθοντα χρονο, με οποιους συμμετεχοντες σε οποιοδηποτε μερος, ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ. Δηλαδη, σε αυτο που εισαι σημερα συντελλεσαι οποιαδηποτε εμπειρια και βιωμα απεκτησες στη ζωη σου. Αν λοιπον, εισαι ευχαριστημενη με το ΠΟΙΑ εισαι (δλδ χαρακτηρα, προσωπικοτητα, συμπεριφορα, κοινωνικη θεση, επαγγελμα κτλ) απλα αποδεξου το παρελθον οπως αυτο ειναι (δεν αλλαζει) και προσπαθησε να χτισεις ενα μελλον στο οποιο δεν θα επαναλαβεις τιποτα απο αυτα που σε κανουν να ντρεπεσαι και με κανεναν απο αυτους που δεν θες στη ζωη σου. Αν ζεις στο παρελθον και αναβιωνεις συνεχως τι εζησες, πως και γιατι, το μελλον σου θα ειναι παντα ενα προβληματικο για σενα παρελθον. Αποφασισε απο σημερα τι θες να ζησεις αυριο, γιατι αυριο το σημερα θα ειναι ηδη παρελθον και θα μετανιωνεις για οτι εκανες ή δεν εκανες αντιστοιχα. Φιλικά.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Έχετε δίκιο, θα το θυμάμαι και θα το εφαρμόσω.

Similar Threads

  1. Όταν το αδύνατο γίνεται δυνατό!!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 28-08-2016, 14:13
  2. Παρελθόν-Παρόν-Μέλλον
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-01-2016, 14:55
  3. Δεν έχω παρόν, μόνο παρελθόν
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 22-04-2012, 10:46
  4. Ανάμεσα σε παρόν και παρελθόν
    By Don't Know in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 16-08-2011, 09:35
  5. Όταν η θέληση δε γίνεται πράξη...
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2010, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •