καταθλιψη,ποτε θα σηκωθω απο το κρεββατι??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38

    καταθλιψη,ποτε θα σηκωθω απο το κρεββατι??

    Γεια σας παιδια...ειμαι 28 ετων και η δικη μου ιστορια εχεις ως εξης...Στις πανελληνιες αισθανομουν εντονο αγχος γιατι ειχα βαλει υψηλο στοχο οπως και στη σχολη ,οπου καποια στιγμη'' επεσα'' ,ξαπλωσα στο κρεββατι και παραιτηθηκα απο ολα,πηγαμε σε ψυχιατρο -ομοιοπαθητικο και με ομοιοπαθητικη σε 4 μηνες καταφερα να ''ξεπερασω'' τα τοτε συμπτωματα..περασαν τα χρονια εβαλα στοχους ,προχωρησα....ομως φτασαμε στο σημερα οπου μια ερωτικη απογοητευση ηταν η αφορμη να πεσω ξανα...Πηγα στο γιατρο μου εδωσε ομοιοπαθητικα ....περασαν 2 μηνες και χειροτερεψα....τον ιουνιο μου χορηγησε συνδυαστικα και το σεροπραμ 20 mg για 1 μηνα,ομως ακομα αρνουμαι να ζησω,δεν βγαινω απ το σπιτι,θελω μονο να κοιμαμαι με τις ωρες για να μην σκεφτομαι...την τελευταια εβδομαδα ο γιατρος μου διπλασιασε τη δοση σε 40 mg και εχουν φυγει οι σκεψεις οι μαυρες για το πως θα γινοταν να μην ζω,για να μην αισθανομαι..ακομα ομως μονο τηλεοραση και υπνος...δουλεια με το ζορι....Ωστοσο εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεια εδω και 1 μηνα...
    Σκεπτομενη ομως την αδυναμια μου να μεινω σε μια σχεση μου με συντροφο σταθερη,οπου ξεκινουσε με υπεραισιοδοξια ,ερωτα,εχανα κιλα,τον υπνο μου ειχα μονο καλες σκεψεις και αισιοδοξια που μετα απο μηνες αυτο το τρελο αισθημα χαρας επακολουθουσε μια ηπια καταθλιψη οπου εντελει βαριομουν τη ζωη μου και χωριζα.Αυτο εχει συμβει 4 φορες απο 2 μιση χρονια διαρκεια σχεσεων...και φυσικα εχω εντονη φοβια να μεινω μονη μου....ομως μηπως εμφανιζω συμπτωματα Διπολικης διαταραχης???????????????
    Ο ψυχοθεραπευτης μου ειπε μην βαζεις ταμπελες και ο ψυχιατρος οτι και αυτο να ναι θα ναι σε ηπιο βαθμο.....το ερωτημα μου ειναι αν θα θελησω να ζησω ξανα?θα νιωσω ενδιαφερον για να θεσω νεους στοχους,γα δημιουργια?ειμαι σε αδιεξοδο....πληγωνω την οικογενεια μου που με βλεπει ετσι και ολα μου τα ονειρα για ερωτα,οικογενεια,στιγμες καθημερινες με χαμογελο....ειναι πλεον τοσο μακρινα.....οποιος μπορει ας με βοηθησει....σας ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλησπερα!
    Εισαι σε καλο δρομο! Φαινεται οτι θελεις να σταθεις στα ποδια σου, να καταλαβεις τι σου φταιει και να βελτιωθεις. Συνεχισε την ψυχοθεραπεια σου με ανοιχτο μυαλο και διαθεση για δουλεια και ολα θα πανε καλα με υπομονη και επιμονη. Αν εχεις αμφιβολιες για την αγωγη, μπορεις να παρεις και αλλη γνωμη απο καποιον αλλο ψυχιατρο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    Ειναι πολλες οι φορες που νιωθω οτι δεν εχω υπομονη...γιατι σε μενα? ζ ζωη δεν εχει κανενα νοημα κλπ....οσες φορες πιεστηκα να κανω κατι ,να βγω ή να περασω καλα....ενιωθα χειροτερα μετα....σε ευχαριστω πολυ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μιλαει η καταθλιψη καλη μου. Οταν ακους τετοιες σκεψεις πες ενα "ΣΚΑΣΕ" γιατι ειναι το τερας που μιλαει. Παντως να σου πω οτι οταν παιζουν τετοιες σκεψεις σημαινει οτι η αγωγη δε σε εχει πιασει. Μηπως να το κοιταξεις αυτο?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    Σκεφτηκα να περιμενω αυτο τον μηνα να δω...με την αλλαγη της δοσολογιας ....για να μην ανοιξω και αλλα μετωπα...αν δω οτι κλεισω 2μηνο με σεροπραμ και ακομα ειμαι απο κρεββατι σε καναπε...θα παρω και αλλη γνωμη...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλα θα κανεις Καλη δυναμη, να ξερεις, δεν εισαι μονη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καλησπερα κ γω σε τετοια φαση ειμαι καπως με τν μονη διαφορα οτι δεν μπορω να κοιμηθω απλως καθομαι στο κρεβατι με τις ωρες αλλα λογω ανχους δν κοιμαμαι καλα...αλλα εχω ολα τ αλλα. Οπως αυτα π λες δν εχω ορεξη για ζωη εχω μια μονιμη θολουρα κ αλλα πολλα..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καλησπερα κ γω σε τετοια φαση ειμαι καπως με τν μονη διαφορα οτι δεν μπορω να κοιμηθω απλως καθομαι στο κρεβατι με τις ωρες αλλα λογω ανχους δν κοιμαμαι καλα...αλλα εχω ολα τ αλλα. Οπως αυτα π λες δν εχω ορεξη για ζωη εχω μια μονιμη θολουρα κ αλλα πολλα..
    καλησπερα!εχεις απευθυνθει σε ειδικο?να ξερεις κατι δεν φταιμε εμεις γι αυτο πρεπει να πιστεψουμε οτι θα γινουμε καλα...ολα πιστευω απο αυτο ξεκινανε...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλα θα κανεις Καλη δυναμη, να ξερεις, δεν εισαι μονη!
    ακομα κραταω καλα αλλα εχουν περασει και φριχτες στιγμες.....βλεπω ως θετικο οτι οι σκεψεις μακαρι να μην ξυπνουσα εχουν αρχισει και φευγουν...σε ευχαριστω !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by imadreamer View Post
    καλησπερα!εχεις απευθυνθει σε ειδικο?να ξερεις κατι δεν φταιμε εμεις γι αυτο πρεπει να πιστεψουμε οτι θα γινουμε καλα...ολα πιστευω απο αυτο ξεκινανε...
    Καλησπερα ναι μονο σ εναν?? Αμα δεις και στο φορυμ εχω απευθηνθει σ πολλους πολλα χαπια και τπτ..τωρα το παλευω χωρις χαπια μονο αταραξ π κ π..αλλα δν ξερω ποσο θα αντεξω..το παν ειναι αυτο π ειπες αυτο μ λεει κ η ψυχολογος να λεω ειμαι καλα δεν εχω τπτ και να το πιστεψω αλλα δν μπορω

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καλησπερα ναι μονο σ εναν?? Αμα δεις και στο φορυμ εχω απευθηνθει σ πολλους πολλα χαπια και τπτ..τωρα το παλευω χωρις χαπια μονο αταραξ π κ π..αλλα δν ξερω ποσο θα αντεξω..το παν ειναι αυτο π ειπες αυτο μ λεει κ η ψυχολογος να λεω ειμαι καλα δεν εχω τπτ και να το πιστεψω αλλα δν μπορω
    Αυτο που και εγω περιμενω οπως λεει ο γιατρος ειναι οτι θα ερθει απο μεσα μας...εχω ξεκινησει και εχω ομορφα ονειρα με εμενα δραστηρια και χαμογελαστη και ξυπναω ησυχη....γνωμη μου πρεπει να χτισεις σχεση εμπιστοσυνης με εναν ειδικο...και να κανεις υπομονη...γιατι το να παρεις πολλες γνωμες θα σε τσακισει...και μενα η ομοιοπαθητικη με εφτασε στα ορια μου..δεν αντεχα...οπου συναντησα στη δουλεια μια κυρια χαμογελαστη και μου ειπε το ιστορικο της καταθλιψης,ανοιχτηκα και μου εδωσε ελπιδα...οτι χωρις φαρμακα δεν γινεται....δεν εισαι μονος σου σε αυτο...πρεπει να το παλεψουμε...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αα σε ειπε οτι χωρις φαρμακα δν γινεται?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by imadreamer View Post
    ακομα κραταω καλα αλλα εχουν περασει και φριχτες στιγμες.....βλεπω ως θετικο οτι οι σκεψεις μακαρι να μην ξυπνουσα εχουν αρχισει και φευγουν...σε ευχαριστω !
    Σωστα , αμα δεν βαλουμε κι εμεις το χερακι μας , δεν γινεται τιποτα .............κι εγω ημουν σε αυτη την κατασταση το 11-12-13-14 , αλλα εκανα εναν δεσμο, δεν κρατησε, αλλα απο τοτε πιστεψα οτο μπορω να γινω καλα , και ειμαι πολυ καλυτερα , εγκατελειψα οριστικως το κρεββατι μου .....

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Αα σε ειπε οτι χωρις φαρμακα δν γινεται?
    ναι ...και γω με ομοιπαθητικη μηνες δεν ειχα βελπτιωση,,ενιωθα χαλια ειδικα τις πρωινες ωρες....τωρα μπηκα στον 2 ο μηνα με φαρμακα...υπομονη ελπιδα ....

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σωστα , αμα δεν βαλουμε κι εμεις το χερακι μας , δεν γινεται τιποτα .............κι εγω ημουν σε αυτη την κατασταση το 11-12-13-14 , αλλα εκανα εναν δεσμο, δεν κρατησε, αλλα απο τοτε πιστεψα οτο μπορω να γινω καλα , και ειμαι πολυ καλυτερα , εγκατελειψα οριστικως το κρεββατι μου .....
    αυτα θελω να ακουω!!!τα καλα .....η ζωη ειναι ενα δωρο ....ειναι κριμα να μαστε απαθεις....και να κοιταμε απ το παραθυρο....τη ζωη να περναει....εχω τοσα ονειρα....θελω να ζησω!σ ευχαριστω πολυ για τη δυναμη που μας δινεις!!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μολις σηκωθω απο τον υπολογιστη
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-07-2015, 16:55
  2. Αν δεν ξεκινήσω εγώ πρώτη στο κρεββάτι εκείνος δε κουνιέται!
    By Πέπα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 02-12-2013, 16:25
  3. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  4. Ξεφορτώνεσαι ποτέ την κατάθλιψη?
    By anonimi789 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2012, 06:45
  5. Όταν δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεββάτι σου...
    By ΕΣ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 15-10-2006, 21:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •