ΨΥΧΩΣΙΚΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43

    ΨΥΧΩΣΙΚΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ?

    Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για την περίπτωση του αδελφού μου.
    Δεν μπορώ να αποφασίσω εάν η συμπεριφορά του είναι αποτέλεσμα ψυχικής διαταραχής ή απλώς υπερισχύει ο πολύ κακός του χαρακτήρας που δεν εκτιμάει τίποτα με αποτέλεσμα να εκμεταλλεύεται πρόσωπα (γονείς) και καταστάσεις ή μήπως είναι ο συνδυασμός και των δύο;

    Είναι 53 χρονών σήμερα, είναι αρκετά μεγαλύτερός μου. Απ’ όσο τον θυμάμαι που όταν εγώ ήμουν παιδάκι και αυτός 20ρης, πάντα είχαμε φασαρίες και προβλήματα στο σπίτι εξ αιτίας του. Να σας πω ότι δεν έχει πάει ποτέ σε κάποιον γιατρό ούτε τότε ούτε τώρα, γι αυτό και δεν μπορώ να έχω τεκμηριωμένη άποψη για τον Γολγοθά που βιώνουμε μια ζωή.

    Πάντα κατηγορεί τους γονείς μας ότι εκείνοι φταίνε για την ζωή του που έχει πάρει την κάτω βόλτα λέγοντας ένα σωρό ψέματα. Πάντα έχει μια δικαιολογία για ΟΛΑ!! Αλλά διαμορφωμένη με δική του «λογική». Πάντα λέει ότι εμείς φταίμε που αναγκάστηκε να έρθει στην επιχείρηση στην επαρχία, εμείς φταίμε που δεν είχε δουλειά το ταξί του και δεν μπορεί να πληρώσει το δάνειο του σπιτιού του στην Αθήνα, εμείς φταίμε που δεν έκανε οικογένεια και άλλα τέτοια πολλά. Το κυρίως πρόβλημα είναι ότι δεν δέχεται ότι έχει πρόβλημα να πάρει τουλάχιστον μια αγωγή, κάτι. Είναι επιθετικότατος, εκφράζει οργή στο πρόσωπο των 77χρονων γονιών μας απειλώντας ότι είναι έτοιμος να κάνει φόνο. Σπάει αντικείμενα απειλεί και φωνάζει. Κάποιες φορές και μπροστά σε πελάτες!!!
    Φαντασιώνεται διάφορα πράγματα, λέει διαρκώς ψέματα για όλα!!! Ακόμη αφηγείται καταστάσεις που υποτίθεται έζησε παιδί και γονείς μου μένουν με το στόμα ανοιχτό. Δεν έχουμε καταλάβει εάν τα πιστεύει αυτά που λέει ή αν παίζει θέατρο.

    Πάντα έχει ένα πρόσχημα για καυγά, ότι σκοτώνεται στην δουλειά, ότι τον εκμεταλλευόμαστε και τον βρίζουμε και από πάνω. Η αλήθεια είναι ότι κάθεται όλη μέρα σε έναν καναπέ με φραπέ και καπνίζει. Λέει ότι του κάνουμε "bullying" !!!! το οποίο δεν είναι αλήθεια. Το αντίστροφο συμβαίνει. Δεν τολμάμε ούτε να του μιλήσουμε για κάτι, φιτιλιάζεται με το παραμικρό. Απλώς πολλές φορές διαφωνούμε με αυτά που θέλει να επιβάλει στην επιχείρηση που είναι όντως παράλογα και κακό για την επιχείρηση, αλλά αναγκαζόμαστε να τα δεχόμαστε ΟΛΑ !!!

    Είναι άτομο που έχει μόνο επιθυμίες, απωθημένα και καθόλου λογική. Βάζει συνέχεια σε έξοδα την εταιρεία για να καλύψει τις επιθυμίες του και προσπαθεί να μας διώξει όλους για να παίζει μπάλα μόνος του και να πουλάει φιγούρα ότι είναι δική του η επιχείρηση. Φαντασιώνεται ότι θα έχει να τον περιτριγυρίζουν κοπέλες υπάλληλοι (το παίζει και εραστής) καθώς θα μπορεί να έχει και τον απόλυτο έλεγχο των εισπράξεων. Αλλά όλα αυτά στο μυαλό του. Στη πραγματικότητα δεν ξέρει να κόψει ούτε μια απόδειξη στη ταμειακή και φωνάζει εμένα να το κάνω. Για όλα ρωτάει εμένα και την μάνα μας. Δεν έχει λογική να δει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί έξοδα και να διοικήσει μια τέτοια επιχείρηση. Εδώ άνθρωποι με γνώσεις, έξυπνοι και πέφτουν έξω!
    Δεν τον νοιάζει, όσο κρατήσει η επιχείρηση. Μου λέει ότι στο άμεσο μέλλον θα πουλήσει το ποσοστό του (25%) και ότι θα εισπράξει το ποσό των 400.000 ευρώ !!! κάτι που είναι τελείως παράλογο. Δηλ. πλάθει καταστάσεις ιδανικές στο μυαλό του και (ίσως) τις πιστεύει.

    Το ερώτημα που πάντα είχα είναι το κατά πόσο η συμπεριφορά αυτή είναι επειδή είναι ένα κακομαθημένο κωλόπαιδο που έχει μάθει σχεδόν 53 χρόνια με τον εκφοβισμό να παίρνει αυτό που θέλει ή είναι και συνδυασμός ψυχασθένειας; Σκέφτομαι ότι όσο αλήτης και να είναι κάποιος η συμπεριφορά αυτή φανερώνει ψυχική διαταραχή.

    Γνώμη μου ότι η μόνη λύση , όσο απλοϊκή και εύκολη κι αν φαίνεται είναι να απομακρυνθούμε από αυτόν. Να φροντίσουμε με κάθε τρόπο να μην έχουμε καμία σχέση, να εξαφανιστούμε, αλλά πώς; Όπου πάμε έρχεται και αυτός και γαντζώνεται κυριολεκτικά πάνω μας. Από την στιγμή που δεν αναγνωρίζει ότι έχει πρόβλημα να κάνει ο ίδιος κάτι, θεωρώ ότι είναι χαμένη υπόθεση και ταλαιπωρείται μια ολόκληρη οικογένεια μαζί του.
    Σκέφτομαι ότι εάν φύγω οριστικά από την επιχείρηση θα πρέπει να ξεκόψω και από τους γονείς, διότι ο αδελφός μου δεν ξεκολλάει από αυτούς. Από την μια τους βρίζει και τους κάνει τη ζωή μαρτύριο και από την άλλη δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνος του και εδώ προκύπτει ξανά το ερώτημα: Δεν θέλει ή τελικά δεν μπορεί; Μήπως όντως δεν μπορεί επειδή είναι ψυχικά άρρωστος;

    Η λύση ποια είναι αν υπάρχει; Π.χ αστυνομία και με εισαγγελική παρέμβαση να πάει σε ψυχιατρείο; Και μετά τι; Θα μας κοπανάει μια ζωή ότι συνωμοτήσαμε να τον διώξουμε από την επιχείρηση και ότι τον βγάλαμε τρελό. Σκέφτομαι χειρότερα θα είναι. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε σε μια τέτοια περίπτωση.

    Έχω σκεφτεί να πάω σε ψυχίατρο να πω την κατάσταση και μήπως του βάλω κρυφά κάτι στο φαγητό, τουλάχιστον να μην είναι επιθετικός. Αλλά δεν είναι τόσο εύκολο, δεν μένουμε μαζί και πώς θα ξέρουμε ότι είναι το κατάλληλο φάρμακο εάν δεν συνεργαστεί ο ίδιος; Η μητέρα μου δεν θέλει να κάνει κάτι τέτοιο. Μόνο 3 μήνες το καλοκαίρι βρίσκομαι εκεί και σκέφτομαι να μην ξανά πάω ποτέ πια στο μέλλον. Θέλω να κοιτάξω τη δική μου ζωή, διότι εγώ έχω ζωή και θέλω να τη ζήσω ήρεμα. Αυτή η κατάσταση με έχει πάει πολύ πίσω σαν άνθρωπο.
    Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για παρόμοιες καταστάσεις, αλλά όσοι είχαν πρόβλημα έπαιρναν φάρμακα ή διαβάζω ότι κάποιοι πήγαιναν οικειοθελώς σε κλινική. Εδώ είναι διαφορετική η περίπτωση.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    1ον δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση κ να τοποθετήσουμε μια ταμπέλα.
    2ον το οτι είναι βίαιος δεν σημαίνει οτι είναι ψυχωσικος. Στην ψύχωση απο την οποία πασχω κ γω υπαρχουν φαινόμενα βίας τα οποία είναι μικρο ποσοστο των ασθενών. Προσωπικά δεν πείραζα ουτε κουνούπι.

    Υπαρχουν κ οι διαταραχές της προσωπικότητας κ ίσως εμπίπτει σε μια τέτοια κατηγορία μιας κ η κακή συμπεριφορα του χρονιζει.
    Αν είναι έτσι είναι δύσκολο να το παραδεχτεί κ να αλλάξει με την βοήθεια γιατρού. Συνήθως οι διαταραχές προσωπικότητας έχουν δυσκολη αντιμετωπιση.

    Θα μπορούσες για αρχή να πας σε κάποιον ειδικό να σε συμβουλέψει πως να θέσεις όρια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Να πας σε γιατρο καταρχας συμφωνω με σειριο αν και πιστευω πως εχει σοβαρο προβλημα ψυχολογικο, μονο ο γιατρος μπορει να το λυσει. Και καλυτερα να παει σε ενα ψυχιατρειο για λιγο παρα να τον παρατησετε στη μοιρα του. Δυστυχως και αυτος υποφερει πολυ οπως εσυ δεν φταιει οι συνθηκες φταινε. Καλη τυχη σε ολους!!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    @ Serios
    Ναι, σωστά. Δεν γνωρίζω από τι πάσχει ή εάν όντως πάσχει από μια ψυχική διαταραχή. Στον τίτλο έβαλα ψυχωσικός επειδή διάβασα άλλα νήματα με παρόμοιες ιστορίες και έλεγαν οι διαγνώσεις για ψύχωση. Αυτό το έγραψα ως κάτι ενδεικτικό, πχ ως πιθανό, αλλά δεν γνωρίζω τι μπορεί να του συμβαίνει. Π.χ μπορεί να είναι νευρωσικός και να χρειάζεται κάποιο σοκ, επειδή το υποπτεύομαι αυτό, χωρίς να είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα και τις συνέπειες. Πιστεύω π.χ κούφια η ώρα, εάν πεθάνουν οι γονείς μας θα πάθει το σοκ του αιώνα!!! δεν θα ξέρει από που να πιαστεί και σίγουρα θα φροντίσω να μην είμαι εγώ αυτή.

    Πριν λίγες μέρες μου είπε ότι τα όνειρά του θα γίνουν πραγματικότητα όταν πεθάνουν οι γονείς!!!! Στη πραγματικότητα δεν θα μπορέσει να επιβιώσει μόνος του, αλλά ο ίδιος έχει άλλη εντύπωση για τον εαυτό του. Ότι είναι ανεξάρτητος, αυτοδημιούργητος και άλλα τέτοια αναληθή πράγματα. Αυτό ίσως είναι κάποιο δείγμα ότι έχει διαταραχή. Δεν είμαι σίγουρη όμως. Μήπως είναι απλώς απίστευτα τεμπέλης, κακομαθημένος και εκμεταλλευτής; Αλλά και έτσι να είναι δεν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Να πας σε γιατρο καταρχας συμφωνω με σειριο αν και πιστευω πως εχει σοβαρο προβλημα ψυχολογικο, μονο ο γιατρος μπορει να το λυσει. Και καλυτερα να παει σε ενα ψυχιατρειο για λιγο παρα να τον παρατησετε στη μοιρα του. Δυστυχως και αυτος υποφερει πολυ οπως εσυ δεν φταιει οι συνθηκες φταινε. Καλη τυχη σε ολους!!!
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά δεν θέλει να πάει. Δεν πιστεύει ότι έχει πρόβλημα. Εκείνος είναι τέλειος και όλοι οι υπόλοιποι συνωμοτούμε εναντίων του. Γενικά έχει και διάφορες εμμονές.
    Μέχρι τώρα δεν τον έχουμε αφήσει στην τύχη του. Ειδικά οι γονείς μου πάντα άφηναν πίσω την ζωή τους, δεν έζησαν ευτυχισμένοι επειδή είχαν να φροντίσουν για κάθε πρόβλημά του μέχρι και τώρα στα γεράματά τους. Αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει πια άλλο. Έχουν μεγαλώσει αρκετά και φοβάμαι μη τους βρει κανένα κακό.

    Αυτό σκέφτομαι μέρα νύχτα. Τι άλλο να κάνουμε; Δεν είμαι σίγουρη εάν υποφέρει εκείνος. Δεν παίρνει από συζητήσεις για το καλό του, μονίμως επιτίθεται. Για να πάει σε ψυχιατρείο θα πρέπει να συμβεί κάτι π.χ να χτυπήσει κάποιον. Έτσι δεν πάει. Γι΄αυτό λέω ότι μπορεί να είναι χαμένη υπόθεση που βουλιάζουμε και' μεις μαζί του καθώς και η επιχείρησή μας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Αυτοσ είναι κακομαθημένος κ πυροβολημένος κι εσύ είσαι πρόβατο τσάμπα λεφτά θα χαλάσετε αν πάτε σε γιατρό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτοσ είναι κακομαθημένος κ πυροβολημένος κι εσύ είσαι πρόβατο τσάμπα λεφτά θα χαλάσετε αν πάτε σε γιατρό
    Το σκέφτομαι κι έτσι. Αλλά από την άλλη ένα θέμα ψυχικής διαταραχής το έχει, δε μπορεί.... Δεν είναι και μικρός πια να το παίζει οργισμένο νιάτο, τα 53 κοντεύει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Όσο έχει λεφτά δε θα βάλει μυαλό ποτέ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι δε γινεται να συνενοηθεις μαζι του μιλα μια δικη του γλωσσα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Cat View Post
    Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά δεν θέλει να πάει. Δεν πιστεύει ότι έχει πρόβλημα. Εκείνος είναι τέλειος και όλοι οι υπόλοιποι συνωμοτούμε εναντίων του. Γενικά έχει και διάφορες εμμονές.
    Μέχρι τώρα δεν τον έχουμε αφήσει στην τύχη του. Ειδικά οι γονείς μου πάντα άφηναν πίσω την ζωή τους, δεν έζησαν ευτυχισμένοι επειδή είχαν να φροντίσουν για κάθε πρόβλημά του μέχρι και τώρα στα γεράματά τους. Αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει πια άλλο. Έχουν μεγαλώσει αρκετά και φοβάμαι μη τους βρει κανένα κακό.

    Αυτό σκέφτομαι μέρα νύχτα. Τι άλλο να κάνουμε; Δεν είμαι σίγουρη εάν υποφέρει εκείνος. Δεν παίρνει από συζητήσεις για το καλό του, μονίμως επιτίθεται. Για να πάει σε ψυχιατρείο θα πρέπει να συμβεί κάτι π.χ να χτυπήσει κάποιον. Έτσι δεν πάει. Γι΄αυτό λέω ότι μπορεί να είναι χαμένη υπόθεση που βουλιάζουμε και' μεις μαζί του καθώς και η επιχείρησή μας.
    Σιγουρα υποφερει και πολυ μαλιστα. Σιγουρα εχει κατι κατα τη γνωμη μου. Εγω εννοουσα να τον στειλετε στον εισαγγελεα, μπορειτε εαν εχει βιαιη συμπεριφορα εστω και αν δεν χτυπαει νομιζω. Αν βριζει πχ η φωναζει. Δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα ειναι η μοναδικη λυση. Αν παρει φαρμακα θα γλιτωσετε ολοι και ο ιδιος δεν θα υποφερει αλλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Δεν γνωριζω καθολου απο ψυχικα νοσηματα αλλα εχω μια ιδεα.αν του δωσετε το μεριδιο που του αναλογη μηπως ετσι σας αδειαση τη γωνια?και ησυχαση και αυτος και εσεις?γιατι λες οτι εσας κατηγορη που δεν δουλευη το ταξι του.που δεν μπορει να πληρωση το δανειο του και πολλα αλλα
    Και το βασικοτερο που λεει οτι θα πραγματοποιηθουν τα ονειρα του αν πεθανουν οι γονεις σας.ολα αυτα παραπεμπτουν εκει στο οτι ζηταει το μεριδιο.ειτε απο επειχηρηση ειτε απο σπιτι.εμενα τουλαχιστον εκει παει το μυαλο μου

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εσυ τι του απαντας οταν πλαθει ιδανικες καταστασειςς? κανεις οτι συμφωνεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    μαλλον πικρια εχει επειδη απετυχαν τα επαγγελματικα του με το ταξι προσπαθησε για κατι και δεν του βγηκε απο εκει και περα δεν ξερω τι λεει και πως αντιδρα αλλα σαφως ετσι οπως τα περιγραφεις και εγω θα φοβομουν παντως και αυτος ισως ειναι πολυ φοβισμενος και εκφραζει τους φοβους του με αυτο τον τροπο το θεμα ειναι να μην παρεκτραπει κιαλλο..πεσμου κατι εχει ποτε χτυπησει τους γονεις σου?αν δεν το χει κανει παρολη την πικρια και τα νευρα του εχει και καποιον σεβασμο

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι δε γινεται να συνενοηθεις μαζι του μιλα μια δικη του γλωσσα
    Έχει γίνει και αυτό πολλές φορές στο παρελθόν. Δηλ. να τον αντικρούουμε με φωνές και να αμφισβητούμε τα τόσα ψέματα που λέει. Το αποτέλεσμα; να μας φύγει όλη η ενέργεια, να γινόμαστε σκ@τά από την στενοχώρια και εκείνος σαν να μη συνέβη τίποτα. Μια από τα ίδια. Δεν βγάζεις άκρη, αν ήταν τόσα χρόνια θα το είχαμε λύσει το θέμα.
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εσυ τι του απαντας οταν πλαθει ιδανικες καταστασειςς? κανεις οτι συμφωνεις?
    Κοίτα, επειδή είμαστε (πλέον) στο ίδιο εργασιακό περιβάλλον, κόσμος μπαίνει, κόσμος βγαίνει. Γινόμαστε ρεζίλι, πρέπει επίσης να είμαι σε θέση να μπορώ να αντεπεξέλθω στα 17ωρα που δουλεύω. Τον μεταχειρίζομαι με ιδιαίτερο τρόπο. Όχι δεν του λέω ότι συμφωνώ, σχεδόν δεν του λέω τίποτα. Δηλ. σε φάση "καλά θα δούμε" ή "δεν ξέρω" κλπ Είναι και ο λόγος που έχω πάρει απόφαση να μην ξαναέρθω του χρόνου το καλοκαίρι διότι πολύ απλά δεν τον αντέχω. Να...τώρα μόλις που σου απαντώ στο μήνυμα, ήρθε και μου είπε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας να βάλουμε του χρόνου σπιτάκια κηπουρού για να μένει το προσωπικό δηλ. κοπέλες από Αθήνα επειδή δεν έρχεται καμία ντόπια να δουλέψει!!! Του κόλλησε ότι θέλει σπίτια κηπουρού και μελλοντικά είμαι 100% σίγουρη ότι θα γίνει Βατερλώ για να του τα πάρουμε. δηλ. άλλα έξοδα πάλι. ( σσ εγώ που δουλεύω κυριολεκτικά 17 ώρες και σε πιο υπεύθυνη θέση δεν έχω κάνει λόγο να πάρω μια υπάλληλο να με βοηθάει).
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Σιγουρα υποφερει και πολυ μαλιστα. Σιγουρα εχει κατι κατα τη γνωμη μου. Εγω εννοουσα να τον στειλετε στον εισαγγελεα, μπορειτε εαν εχει βιαιη συμπεριφορα εστω και αν δεν χτυπαει νομιζω. Αν βριζει πχ η φωναζει. Δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα ειναι η μοναδικη λυση. Αν παρει φαρμακα θα γλιτωσετε ολοι και ο ιδιος δεν θα υποφερει αλλο.
    Δεν νομίζω ότι θα μπορέσει εισαγγελίας να βγάλει απόφαση για να τον μαζέψουν αν δεν χτυπήσει κάποιον. Πες ότι τον μαζεύουν. Μετά τι; θα στρώσει; όχι!! Θα μας βλέπει σίγουρα περισσότερο σαν εχθρούς του!!
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Δεν γνωριζω καθολου απο ψυχικα νοσηματα αλλα εχω μια ιδεα.αν του δωσετε το μεριδιο που του αναλογη μηπως ετσι σας αδειαση τη γωνια?και ησυχαση και αυτος και εσεις?γιατι λες οτι εσας κατηγορη που δεν δουλευη το ταξι του.που δεν μπορει να πληρωση το δανειο του και πολλα αλλα
    Και το βασικοτερο που λεει οτι θα πραγματοποιηθουν τα ονειρα του αν πεθανουν οι γονεις σας.ολα αυτα παραπεμπτουν εκει στο οτι ζηταει το μεριδιο.ειτε απο επειχηρηση ειτε απο σπιτι.εμενα τουλαχιστον εκει παει το μυαλο μου
    Ναι, όσο και να χρεισιμοποιεί την επιχείρηση για να κάνει φιγούρα και να το παίζει "κάποιος" λόγω τρομερών κόμπλεξ, σίγουρα έχει πει πάνω σε καυγά ότι θα ήθελε να πουλήσει το ποσοστό του, να φύγει και ότι και καλά δεν θα μας ξαναδεί έτσι άσχημα όπως του φερόμαστε!!
    1) Νομίζει ότι θα πάρει πολλά χρήματα από το ποσοστό του κάτι που δεν ισχύει στη πραγματικότητα. Επίσης ποιος θα αγοράσει ένα μικρό ποσοστό από μια επιχείρηση; μόνο όταν πουληθεί ολόκληρη. Αλλά και πάλι τα χρήματα που ονειρεύεται δεν θα τα πάρει, είναι θέμα αγοραστικής αξίας κλπ.

    2) Πες ότι γίνεται ένα μαγικό και πάρει ένα σεβαστό ποσό και φύγει, θα φύγει απλώς για λίγους μήνες το πολύ και μετά θα φροντίσει να γαντζωθεί πάλι πάνω μας. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΟΝΟΣ!!!
    Είχε μισό ταξί και το πούλησε για να έρθει εδώ. Κανείς δεν του είπε να έρθει. Το δάνειο του σπιτιού του δεν το πληρώνει εδώ και χρόνια. Δεν φταίμε εμείς αν χρεώθηκε με τα μπούνια και λόγω κρίσης δεν μπόρεσε να βγάζει τις υποχρεώσεις του. Επίσης έχει μια παθητική και απαξιωτική στάση στα τα προβλήματά του. Λέει ότι δεν τον νοιάζει αν του πάρει η τράπεζα το σπίτι. Προφανώς γιατί μπορεί να μπαστακωθεί μελλοντικά στο σπίτι των γονιών μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αν παρει φαρμακα μπορει να στρωσει

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο αδελφός μου!
    By δελφίνι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 75
    Last Post: 26-07-2015, 22:26
  2. Ο αδελφός μου!
    By δελφίνι in forum Κακοποίηση
    Replies: 19
    Last Post: 03-03-2015, 22:56
  3. O αδελφός μου.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 28-11-2014, 19:18
  4. Μήπως είμαι ψυχωσικός;
    By regenmacher in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2012, 11:45
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •